Wynaleziono zadziwiająco funkcjonalne wysokie buty na obcasie

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety noszą dziś wysokie obcasy – na przykład do ubierania się lub wydłużania sylwetki – ale przed wiekami buty służyły w zupełnie innym celu.

Wysokie obcasy nie zostały nawet wynalezione dla kobiet. (Niespodzianka!) Elizabeth Semmelhack, starsza kustosz Muzeum Bata Shoe w Toronto, śledzi ich historię perskim mężczyznom w X wieku, którzy na koniu nosili buty na obcasach, aby lepiej dopasować stopy do strzemion. Ten trend został następnie przyjęty przez Europejczyków na przełomie XVII i XVII wieku.

27 zdjęć
Pokaz slajdów

“Killer Heels”: Sztuka butów na wysokim obcasie

Buty na wysokim obcasie – oznaczające seksapil, kobiecość, splendor i status na przestrzeni wieków – są prezentowane w Brooklyn Museum.

“Istnieje długa historia mężczyzn noszących obcasy do celów jeździeckich”, mówi Semmelhack, autor książki “Standing Tall: The Curious History of Men in Heels”. “Jak wiemy, kowboje noszą obcasy.”

Wysoki obcas był początkowo funkcją, a nie modą, w czasie wojny – mówi.

“Pięta była dodatkowym narzędziem pozwalającym jeździecowi na utrzymanie się w równowadze, dzięki czemu broń jest lepsza, a transformacja -” dodaje Semmelhack.

Clint Eastwood cowboy
Clint Eastwood gra w kowboja w latach 50..Archiwum Bettmann / Bettmann

POWIĄZANE: Ci ludzie próbowali nosić obcasy przez jeden dzień – i nie zdało egzaminu

Ale wkrótce potem kobiety objęły ten wygląd – podobnie jak dżinsy chłopaka i koszulki z guzikami, prawda? – a do XVIII wieku buty na wysokim obcasie uważane były w dużej mierze za obuwie damskie. Powoli zaczęli przyjmować kształt, jaki znamy teraz, z cieńszą piętą i szpiczastym czubkiem palca.

Ale punkt noszenia obcasów nie wyglądał dobrze w minispódniczce. Kobiety z XVIII wieku nosiły wysokie obcasy, aby ich stopy wyglądały na mniejsze, wyjaśnia Semmelhack.

Panna J uczy Tamrona, jak chodzić na wysokich obcasach

16.16.201404:00

“Gdy przesunęły się ideały piękna, jedną z zasad, które wyłoniły się, było to, że piękne kobiety miały bardzo małe stopy” – mówi. “(Wysoki obcas) ukrył większość kobiecej stopy pod spódnicą, więc mogła pokazać tylko maleńką część buta, palce u stóp spod spódnicy.

POWIĄZANE: Bez obcasów? Brak wypłaty! Pracownik tymczasowy wysłany do domu za noszenie mieszkania do biura

“Ludzie mówią cały czas, że kobiety noszą obcasy, ponieważ wydłużają nogi lub powodują, że są wyższe lub cieńsze, ale korzystanie z wysokiego obcasa jest bardzo niedawne” – kontynuuje Semmelhack. “Wcześniej nie miało to nic wspólnego z wydłużaniem nogi, ponieważ nogi były ukryte pod spódnicami, więc nikt się tym nie przejmował! Chodziło o przedstawienie małej stopy.”

W tym czasie obcasy były w większości wykonane z drewna, więc mogły być tak cienkie. Dopiero w latach 50-tych szewcy zaczęli używać stali na wysokie obcasy, co oznacza, że ​​mogli być szczuplejsi i nadal utrzymywać wagę ciała kobiety.

Historia of high heels
Persyjski but do jazdy konnej został pierwotnie stworzony dla mężczyzn do noszenia.Muzeum Bata

“To było wtedy, gdy narodził się sztylet, kiedy otrzymałeś te wyjątkowo cienkie, przypominające igłę wysokie buty na obcasie” – mówi Semmelhack. “Wcześniej było to tylko marzenie”.

POWIĄZANE: Jak nosić (i odzyskać) buty na wysokim obcasie

Oczywiście każdy szanujący się miłośnik butów wie, że to nie koniec historii. Obcasy wciąż ewoluują, od platform, przez kliny, aż po buty z pancernika i nie tylko.

Kto wiedział, że buty są tak skomplikowane, prawda? Ale przynajmniej następnym razem, gdy ktoś powie ci, że twoje pompy nie są praktyczne, możesz odpowiedzieć: “Cóż, kiedyś były”.

Badanie: Wysokie obcasy mają władzę nad mężczyznami

09.12.201401:35