Powrót “Teen Spirit”? Grunge powraca w modzie (i to nie jest złe)

Gina Vivinetto spędziła lata 90. słuchając indie rocka, śpiewając w zespołach i zdobywając dyplom z języka angielskiego. Pod koniec Przez dekadę pisała o popkulturze dla dużej gazety na Florydzie, gdzie przeprowadziła wywiady z dziesiątkami ikon lat dziewięćdziesiątych, w tym Janeane Garofalo i członkami Pearl Jam, Bikini Kill i Sleater-Kinney. TODAY.com poprosił ją o zastanowienie się nad najnowszym trendem w modzie grunge.

Byłeś ostatnio w centrum handlowym? Zauważyłeś, że modowe ubrania z lat 90-tych znów są modne w tym sezonie. Flanelowe koszule, zgniecione dżinsy, nawet gwatemalskie plecaki są gorącymi przedmiotami do back-to-school. Oczywiście powinniśmy byli wiedzieć, czego się spodziewać po New York Fashion Week, światowej stylistyce Oracle of Delphi. W lutym, projektanci z całego świata zagrają w swoim boho chiconie z początku lat 90. ubiegłego wieku.

 Grunge-inspired looks on the catwalk
Wysokiej klasy projektanci obecnie obsługują grunge na wybiegu. Po lewej stronie widać, jak Yves Saint Laurent pojawił się w Paryżu na początku tego roku. Po prawej stronie jest inspirowany grunge’em wygląd, który projektant Dries Van Noten pokazał w Nowym Jorku we wrześniu zeszłego roku. Dzisiaj

Marc Jacobs powrócił do swojej ulubionej epoki, podczas gdy inni nadali warstwowej flaneli i T-shirtowi zdecydowany zwrot w Park Avenue. Największym szokiem był konserwatywny Yves St. Laurent, którego dyrektor kreatywny Hedi Slimane wysłał walentynkę do kobiet z lat 90., w szczególności w Courtney Love. Sparował sukienki babydoll, buty bojowe i swetry typu knobby, aby stworzyć efekt prosto z filmu w Hole.

Miłość, gdy na naszym pokoleniu pojawiła się piosenka Mother Superior, wyszła przez Twittera, że ​​cieszyła się “pomysłem bogatych pań kupujących to, co zwykliśmy nosić”.

Courtney Love and Kurt Cobain
Courtney Love i Kurt Cobain byli gwiazdami rocka. Późna piosenkarka Nirvana znana była z tego, że nosi sukienki i eyeliner. Dzisiaj

Dla członków Pokolenia X, którzy niosą karty, którzy zrównowali sprzedawanie się z grzechem śmiertelnym, trzeba się do tego przyzwyczaić. Ale, z jednej strony jestem zachwycony. Jasne, indie rockerzy z lat 90. byli bardziej zorientowani na oszczędzanie niż couture. I tak, odeszliśmy wtedy, gdy świat mediów i mody próbował uchwycić naszą atmosferę. Na początku nienawidziliśmy słowa “grunge” jako terminu catchall dla tego, czym byliśmy. Narzekaliśmy, kiedy nasi muzyczni idole, w tym Kurt Cobain, stworzyli okładkę Rolling Stone. Podnieśliśmy brew, gdy Riot Grrrl został przedstawiony w głównej prasie. (Jeden z przedstawicieli wytwórni płytowej Sub Pop posunął się tak daleko, że dostarczył New York Times reporter z fałszywym glosariuszem grunge.) Jak oni próbują nas zdefiniować! Brudne korporacyjne sępy!

Ale teraz nadszedł czas. Pomyśl o tym, co przyszło po skromnych rządach X. Koniec lat 90. spłodził Britney Spears. W 2000 roku przyniósł Perez Hilton, “Gossip Girl” i reality TV. Średniość, blichtr i materializm. Retrospekcje z lat 80!

Bridget Fonda and Matt Dillon
Film “Single” z 1992 roku, z udziałem Bridget Fondy i Matta Dillona, ​​był hołdem dla grunge’owej kultury Seattle Dzisiaj

Naszym obowiązkiem jest dzielić się grungeami. Choć na pewno nostalgia nas denerwuje. Nostalgia jest przecież synonimem wieku, a Generacja X, jak wiemy ze stereotypu medialnego o nas, zawsze odmawiała dorastania. Czy możesz nas winić? Dorosłość wyglądała przerażająco. Byliśmy dziećmi w latach 70. i 80. XX wieku w chaosie rewolucji rozwodowej. Nigdy nie mieliśmy pojęcia, jak wyglądało życie przed Wietnamem i Watergate. (Ludzie kiedyś ufali rządowi?) 

Byliśmy pierwszą partią amerykańskich dzieci, których uczono, że nie wszyscy księża, policjanci i trenerzy Małej Ligi są godni zaufania. Dostaliśmy wiadomość: dorośli byli przerażający! I tak, kiedy nasze ciała przechodziły okres dojrzewania, naciągaliśmy nasze nadęte bluzy nad naszymi głowami i unosiliśmy się w wiecznym okresie dojrzewania. Nasze 20 lat spędziliśmy w ubraniach dziecięcych. Chłopcy z Brady Bunch pożądaliby naszych pasiastych koszul. Nosiliśmy gigantyczne kokardy motylkowe i Mary Janes. Nosiliśmy kombinezony, na litość boską! Wszyscy byliśmy ubrani, jakbyśmy byli drugimi równiarkami.

Jeden Direction on TODAY
Czułość brytyjskiego boysbandu Harry Styles nosił flanelową koszulę i podarte dżinsy, aby występować z One Direction Friday na DZIŚ.Dzisiaj

Ale to nie była niezręczność. Moda była dla nas żądnym przygody gulaszem na miarę wypełnionym postawą i androginią. Pamiętasz Evan Dando z Lemonheads w sukience i warkoczykach? Kurt zdawał się nosić sukienkę co tydzień. Pamiętasz Janeane Garofalo, komiczny głos naszego pokolenia, w sztruksach, chokrach i grubych obcasach? Doktor Martens, nalegaliśmy, poszedł ze wszystkim, w tym flouncyjnymi spódnicami chłopskimi. Byliśmy pokoleniem, które uświadomiło sobie, że okulary z grubej oprawki Buddy Holly powinny być znowu czymś – dla każdej płci. Dlaczego nie chcemy tego dzielić??

Gina Vivinetto
Gina Vivinetto uczy teraz pisania do studentów. Nadal nie znosi słowa “grunge” i wie, że ty też.Dzisiaj

Nasza była złotą erą muzyki i telewizji. Nirwana. Pearl Jam. Bruk. “Twin Peaks”. “Pliki X”. “Buffy The Vampire Slayer.” I właśnie do tego włożyli białe dzieci. Równie wspaniały renesans miał miejsce w czarnej kulturze młodzieżowej dzięki przełomowym aktom hip-hopowym, takim jak Public Enemy i A Tribe Called Quest, mnóstwo czarnych seriali komediowych w telewizji i wspaniały strój afrocentryczny..

Jasne, z tą nostalgią za naszą erą, kpi z nas dorosłość. Teraz jesteśmy tak starzy, jak nasi rodzice, kiedy paraliśmy się znakami pokoju i powtórkami MTV “The Monkees”. Pamiętam pewnego wieczoru w połowie lat 80., gdy moja mama miała czas na kolację, aby powstrzymać katastrofę barwnika Rit. Przy stole kuchennym mój najlepszy przyjaciel i ja próbowaliśmy remisować. Moja matka pokazała nam, jak owijać gumki wokół naszych T-shirtów, zanurzając je w naczyniach Le Creuset wypełnionych niebieską i czerwoną wodą. “Nigdy bym nie pomyślał, że znów będę to robił”, powiedziała ze śmiechem, oczarowana naszym zainteresowaniem w swojej epoce. Nie miała o tym kryzysu wieku średniego. Wiedziała, że ​​to naturalny porządek rzeczy.

Nie powinniśmy mieć kryzysu związanego z powrotem grunge’u, mój kolega Xers. Średni wiek jest nad nami. Zajmijmy się nią z wdziękiem. Pozwól nam podzielić się naszymi motylkowymi barrettes z naszymi synami i córkami. Zabierzcie dzieci z sąsiedztwa, które mogą się przydać. I nie bądź lichwiarzem, gdy media i świat mody czasami coś złego robią. 

Loading...