Nastolatka, która nosiła tradycyjną chińską sukienkę na balu promującym furię w mediach społecznościowych

Gdy nastoletnia nastolatka z Utah Keziah Daum znalazła strój na studniówkę, nie miała pojęcia o kontrowersjach, jakie wywołałoby.

Znalazła “tego” na vintage w centrum Salt Lake City, gdzie 18-latek kończy ostatni rok szkoły średniej.

“Jednym z czynników był skromny dekolt”, powiedziała Daum TODAY Style, przypominając, dlaczego zakochała się w sukience. “A także, jak wyjątkowy i absolutnie wspaniały, to było naprawdę wyjątkowe.”

Ale zdjęcia Dauma w czerwonej sukience wywołały niedawno zamieszanie w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób oskarżyło ją o kulturowe przywłaszczenie.

“Moja kultura nie jest twoją cholerną sukienką na studniówkę”, napisał jeden z użytkowników Twittera, wyjaśniając, że strój Daum nazywa się qipao, tradycyjnym chińskim strojem.

“Jestem dumny z mojej kultury, w tym z ekstremalnych barier marginalizowanych ludzi w tej kulturze, którzy musieli przezwyciężyć te przeszkody” – dodał w osobnym tweecie. “Aby po prostu poddać się amerykańskiemu konsumeryzmowi i zaspokoić białą widownię, jest równoległe do ideologii kolonialnej”.

Tweety zainicjowały rozmowę o kulturalnym przywłaszczeniu w modzie i czy sukienka Dauma poszła za daleko.

Ona odpowiedziała na krytykę na Twitterze, pisząc po części: “Nie chodzi mi o brak szacunku dla chińskiej kultury, po prostu okazuję swoje uznanie dla ich kultury”.

Daum told TODAY she found the dress at a thrift store in downtown Salt Lake City, and instantly thought it was beautiful and unique.
Daum powiedziała DZISIAJ, że znalazła sukienkę w sklepie z używanymi rzeczami w centrum Salt Lake City i od razu pomyślała, że ​​jest piękna i wyjątkowa.. Michael Techmeyer

Daum powiedziała DZISIAJ, że rozumie, skąd pochodzą jej krytycy – po prostu się nie zgadza.

“Bycie świadomym i szanującym kultury jest jedną z największych rzeczy, jeśli chodzi o to” – powiedziała. “Moim zamiarem nigdy nie było być rasistowskie, prowokacyjne lub (pokazać) kulturowe przywłaszczenie, w rzeczywistości okazałem wdzięczność za kulturę.”

Niektórzy kłócili się ze zdjęciem, które Daum dzielił z nią i jej przyjaciółmi, pochylonymi rękami w modlitwie, gestem, który interpretowali jako rasistowski. Daum powiedziała, że ​​ten gest był w rzeczywistości odniesieniem do pozowania zrobionego przez popularnego komedianta YouTube, Ethana Kleina (który od tego czasu przemawiał na poparcie Daum), i nie miał nic wspólnego z jej sukienką.

Keziah Daum, prom dress, cultural appropriation
To zdjęcie grupowe wywołało również krytykę online.Michael Techmeyer

Wiele osób nie widzi problemu z tym, co Daum nosił na balu w zeszłym miesiącu. W rzeczywistości niektórzy z jej zwolenników są Azjatami, jak zauważył The New York Times.

“Niedorzeczne jest krytykowanie tego jako kulturowego przywłaszczenia”, powiedział w wywiadzie dla Timesa Zhou Yijun, komentator kulturalny w Hongkongu. “Z perspektywy Chińczyka, jeśli obca kobieta nosi qipao i myśli, że wygląda ładnie, to dlaczego nie powinna go nosić?”

Daum powiedziała, że ​​otrzymała komplementy, gdy w zeszłym miesiącu nosiła sukienkę na bal. I pomimo sprzeciwu, powiedziała, że ​​nie zrobiłaby inaczej, gdyby miała szansę.

“Nosiłbym to ponownie”, powiedziała.

“Say Yes to the Prom” podkreśla modne trendy w modzie na Megyn Kelly DZISIAJ

16.16.201805:39