Karlie Kloss przeprasza za kontrowersyjną sesję Vogue o tematyce gejsza

Marcowy numer Vogue’a znów jest pod ostrzałem. Problem “Nowoczesna Amerykanka” – z okładką zawierającą zespół modeli z różnych grup etnicznych – miał być celebracją różnorodności. Po otrzymaniu krytyki za brak większej liczby modeli o większych rozmiarach, magazyn otrzymuje teraz ostry sprzeciw wobec sesji zdjęciowej przedstawiającej Karlie Kloss przebraną za gejszę.

W utworze “Spirited Away” występuje 24-letni model kaukaski ubrany w kimona, z czarną peruką w japońskim stylu Shimada noszonym przez geishas. Na jednym zdjęciu pozuje z zapaśnikiem sumo. Fotograf Mikael Jansson zamieścił zdjęcie Klossa na Instagramie leżące w wannie z charakterystycznym jasnobiałym makijażem i czerwonymi ustami noszonymi przez geisha.

https://www.instagram.com/p/BQgoERuAAQY

Obrazy trafiają do sieci z natychmiastowym luzem. Wiele osób wyraziło zaniepokojenie decyzją o przedstawieniu białego modelu w sesji zdjęciowej o tematyce azjatyckiej.

ZWIĄZANE Z: Ashley Graham odpowiada na krytykę zdjęcia Vogue: “Tak postanowiłem pozować”

Karlie Kloss przeprosił później na Twitterze, pisząc: “Te obrazy pasują do kultury, która nie należy do mnie i naprawdę przepraszam za udział w sesji, która nie była wrażliwa na kulturę. Moim celem jest i zawsze będzie wzmacnianie i inspirowanie kobiet Zapewniam, że moje przyszłe kadry i projekty będą odzwierciedlać tę misję. “

To nie pierwszy raz, gdy biała kobieta została wybrana do przedstawiania azjatyckiej roli. Odgłos tej sesji Vogue’a budzi kontrowersje związane z decyzją o oddaniu Tildy Swinton jako tybetańskiej postaci w filmie “Doctor Strange”, a Emma Stone jako mieszanej rasy chińskiego pochodzenia w “Aloha”.

Vogue Magazine również nie jest obcy kontrowersji. W 2011 roku włoski Vogue wydał przeprosiny krytykując pokaz slajdów zatytułowany “Niewolnicze kolczyki”. Pokaz slajdów – z dużymi kolistymi kolczykami – został oskarżony o czarującą niewolę. Francuski Vogue również znalazł się pod ostrzałem w październiku 2009 roku, w którym pojawiła się holenderska modelka Lara Stone w blackface.

Michelle Obama ogłusza okładkę grudniowego wydania Vogue

11.12.201600:50