Czy piegi są niebezpieczne? Dermatolodzy odpowiadają na to i więcej pytań o miejsca

Co are freckles?
Dzisiaj

Te śliczne, małe plamki, które plamią skórę, mogą być powszechne, ale piegi pozostają dla wielu tajemnicą dermatologiczną – nawet dla tych, którzy je mają. Przeprowadziliśmy wywiady z trzema najlepszymi specjalistami od skóry, aby uzyskać najniższy punkt na temat wysokości piegów w sezonie.

Więc, wkapelusz to piegi?
“Piegi, znane również jako ephelides, to ciemne plamy spowodowane słońcem” – mówi dr Joshua Zeichner, dyrektor działu kosmetycznego i klinicznego w dermatologii w Mt. Szpital Synaj w Nowym Jorku. “Robią się ciemniejsze w lecie, kiedy skóra jest wystawiona na działanie słońca, i znikają w zimie”.

Spowodowane przez promieniowanie ultrafioletowe słońca, słońce stymuluje komórki tworzące pigment w skórze, aby wytworzyć więcej melaniny w skórze, ale, według dr Howarda Murada, “chociaż piegi są zwykle wyzwalane przez słońce, będą one tylko tworzyć się w nich. którzy są genetycznie predysponowani do nich. ” 

Urodziłem się z piegami. Dobrze?
Wbrew powszechnej opinii, nikt nie rodzi się z piegami, które zwykle nie pojawiają się aż do wieku dojrzewania. To powiedziawszy, “piegi często” działają w rodzinie “, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji i jasnych włosach”, mówi Jessica Wu, lekarz z Los Angeles, dermatolog i asystent profesora dermatologii w USC School of Medicine. z jasną skórą i rudymi lub blond włosami mogą odziedziczyć komórki pigmentowe skóry, które są bardziej wrażliwe na promienie UV, więc produkują więcej pigmentu melaniny w tych miejscach. “

Skąd mam wiedzieć, czy moje “plamy” to piegi czy coś innego?
“Piegi często mylone są z plamami słonecznymi, A.K.A. lentigos “, mówi Zeichner. Zazwyczaj piegi znajdują się tylko na odsłoniętych słońcu częściach skóry, takich jak twarz, ręce, nogi i kilka lub wcale na ich piersiach lub pośladkach, “chyba że są nudystami”, żarty Wu.

Czy piegi są niebezpieczne?
Same plamy są absolutnie niepotrzebne, ale ostrzega Murada, “ci genetycznie predysponowani do piegów są często także jasnoskórzy, co z kolei czyni ich bardziej podatnymi na nowotwory skóry.” Wu zgadza się: “Ostrzegam moi pacjenci z piegami starają się zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o stosowanie kremów przeciwsłonecznych, zwłaszcza w obszarach, w których występuje pieg. Obszary te miały większą ekspozycję na promienie UV. “

Czy możesz (bezpiecznie) zniknąć z piegów??
Piegi można rozjaśnić odpowiednim leczeniem, a nowe piegi często zanikają same. “Aby miejscowo topić piegi, szukaj produktów zawierających witaminę C, kwas azelainowy, kwas elagowy, jagód niedźwiedzia i korzeń lukrecji, które mogą być stosowane do tłumienia i stopniowego rozjaśniania przebarwień naskórka”, mówi Murad. “Mogą również reagować na składniki na receptę, takie jak Retin A lub hydrochinon”, mówi Wu. “Często używam lasera Intense Pulsed Light (IPL), aby zanikać piegi. Procedura trwa 20 minut. “

Czy można się zatrzymać? piegi z formowania?
Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, profilaktyka jest kluczowa. “Noś krem ​​przeciwsłoneczny codziennie w ramach swojego reżimu, np. Mycie zębów. [SPF] może pomóc w zapobieganiu powstawaniu i ścieraniu się piegów, oparzeń słonecznych, nowotworów skóry i zmarszczek “- mówi Zeichner.

Więc co to wszystko znaczy?  
Bezpieczna praktyka słońca jest ważna dla każdego, ale posiadanie piegów oznacza, że ​​musisz zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy upewniasz się, że Twoja skóra jest chroniona SPF o szerokim spektrum działania. “Odziedziczyłaś predyspozycje do piegów, a prawdopodobnie dostaniesz ich więcej – oprócz ryzyka raka skóry – jeśli nie użyjesz ochrony przeciwsłonecznej”, ostrzega Wu.