Więź matki i dziecka zbiera stresujące żniwo, gdy dziecko ma ADHD

Od drugiego dnia, kiedy jej syn chodzi do przedszkola, Penny Williams martwi się o niego. W dniu, w którym Williams, pośredniczka zajmująca się nieruchomościami w Asheville, N.C., odebrała pierwszy telefon od nauczyciela swojego dziecka. Luke nie był gotowy do szkoły, nauczyciel powiedział Williamsowi. Nie mógł usiedzieć spokojnie i nie chciał uczestniczyć. Według Williamsa insynuacja polegała na tym, że zawiodła jako rodzic.

Luke, obecnie 8 lat, został później zdiagnozowany z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzeniem neurologicznym zaznaczonym przez dystrakcję, dezorganizację, impulsywność i, jak sama nazwa wskazuje, nadaktywność. Około 3 procent do 5 procent dzieci w wieku szkolnym w USA ma ADHD.

Od czasu diagnozy Williams zanurzył się w światach tych dzieci. Edytuje blog grupowy rodziców z dziećmi ADHD i pożera książki o ADHD, próbując .

“On ma naprawdę wysoki iloraz inteligencji i jest naprawdę utalentowany, a on wraca ze szkoły i mówi, jaki jest głupi” – powiedział Williamsowi LiveScience, odnosząc się do Luke’a. “Ciężko jest patrzeć, jak twoje dziecko się boryka … Dodaje stresu i niepokoju.”

Nowe badanie pokazuje, że Williams nie jest osamotniony w swojej wrażliwości na nastroje i potrzeby syna. Według badań opublikowanych w czerwcu w czasopiśmie Journal of Family Psychology rodzice dzieci z ADHD są bardziej nastawieni na ich rodziców niż dzieci neurotypowe. Wszystkie nastroje rodziców odpływają i płyną w zależności od tego, jak zachowują się ich dzieci, powiedziała badaczka Candice Odgers, psycholog z University of California, Irvine. Jednak związek między nastrojem matki a zachowaniem jej dziecka jest silniejszy, gdy dziecko ma ADHD.

Problem polega na tym, że te wzloty i upadki oddziałują na rodziców.

DZISIAJ Moms: Jak mamusie trzymają swoje emocje pod kontrolą?

“Jeśli myślisz o tym, jak to jest wychowywać dziecko z ADHD, wymaga ono ciągłej czujności, wysokiego poziomu energii” – powiedział Odgers w LiveScience. “Jest to ważne, ponieważ wiemy, że stres i obciążenie związane z opieką w ogóle wiążą się z wieloma problemami, zdrowiem psychicznym i problemami fizycznymi.” Roller stresu
Koszt emocjonalny rodzicielstwa dziecka z ADHD może być coraz bardziej stromy dzięki temu, że ograniczają zasoby szkolne w kilku stanach. Nie ma jeszcze żadnych opracowań dotyczących wpływu cięć budżetowych na dzieci o specjalnych potrzebach, ale psycholog z Kalifornii Lara Honos-Webb, autor książki “Dar ADHD: jak przekształcić problemy dziecka w mocne strony” (New Harbinger Publications, 2005) , wspomniane rodziny odczuwają szczyptę.

“Z powodu cięć w szkołach, rodzice desperacko próbują zdobyć zasoby, których nie ma”, powiedział Honos-Webb LiveScience.

Tego rodzaju bariery podnoszą wyzwania, które ADHD już stawia rodzicom: Wyższe niż zwykle ryzyko rozwodu, podwyższony poziom stresu i obniżone poczucie własnych kompetencji.

Aby rozwijać lepsze wsparcie dla tych rodziców, Odgers i jej koledzy chcieli zrozumieć, w jaki sposób stres rodzicielski rośnie i spada w czasie rzeczywistym. Prowadzona przez psychologa Carla Whalena z Uc Irvine, badacze zapytali 51 matek dzieci z ADHD i grupą kontrolną matek z dziećmi bez specjalnych potrzeb, aby odpowiadały na ankiety na temat zachowań swoich dzieci i ich nastrojów co 30 minut, podczas gdy ich dzieci były w domu na czas. tydzień. Korzystając z urządzeń PDA z wbudowanymi alarmami przypominającymi, dzieci wypełniły ankiety na temat własnych nastrojów i zachowań.

Stwierdzono, że stres rodzicielski rzeczywiście podlega fluktuacjom wynikającym z nieprawidłowego zachowania dziecka. Było to szczególnie prawdziwe, gdy rodzice dzieci z ADHD mieli problemy ze zdrowiem psychicznym związane z własnym lub większym obciążeniem rodziny.

Oceny matek dotyczące zachowań ich dziecka zbiegły się z ocenami własnego dziecka, więc gdy mama zgłosiła, że ​​jej dziecko jest zestresowane lub niespokojne, nieposłuszne (“moje dziecko się kłóciło”) lub nadaktywne (“moje dziecko za dużo mówiło”), dziennik dziecka zwykle Zgoda. Zachowania dziecka, które najprawdopodobniej powodują cierpienie u mamy, to nadpobudliwość, brak koncentracji lub gniew i nieposłuszeństwo.

Optymistyczny ADHD
Wyniki podkreślają potrzebę uwzględnienia dynamiki całej rodziny podczas leczenia dziecka z ADHD, powiedział Odgers. Takie postępowanie jest konieczne zarówno dla dobra dziecka, jak i dla rodziców, ponieważ zestresowani rodzice nie wspierają swoich dzieci.

“Są naprawdę ważne powiązania między zachowaniami dzieci a nastrojem mamy i poziomem stresu” – powiedział Odgers. “Z wielu innych badań wiemy, że zdrowie psychiczne mamy jest bardzo, bardzo silnym predyktorem jej”.

Honos-Webb zaleca, aby rodziny z dziećmi z ADHD ciężko pracowały, aby zobaczyć pozytywne postępy, jakie robią ich dzieci. Oznacza to skupienie się na tym, co można zrobić, aby pomóc, a nie na tym, co dziecko robi źle. Ważne jest również, aby zachęcać dziecko do swoich hobby i mocnych stron, powiedział Honos-Webb. Zaleca także “czas połączenia o dużej liczbie oktaowej” pomiędzy rodzicami i dziećmi, aby przełamać cykle frustracji i kary.

Dla Williamsa znalezienie silnych stron Luke’a nie stanowi żadnego problemu. Jest inteligentnym, dociekliwym i otwartym dzieckiem, powiedziała. Jeśli zobaczy, jak inne dziecko płacze na placu zabaw, często udaje się go pocieszyć, powiedziała: “Naprawdę ma tę potrzebę, aby naprawić rzeczy i zrobić to lepiej”.

Ale stres wciąż tam jest, gdy obserwuje akademicką walkę syna. W przyszłym roku wypróbuje nową szkołę, przechodząc ze szkoły publicznej, która według Williamsa nie działa na rzecz prywatnej, która jest lepiej ukierunkowana na potrzeby dzieci ze specjalnymi potrzebami. Decyzja spowodowała wiele niepokoju. Ona także znajduje się w obliczu kiedy Luke ma histeryczne napady złości w miejscach publicznych.

Dla niej najlepszym mechanizmem radzenia sobie jest znalezienie wsparcia wśród innych rodziców, którzy rozumieją wyzwania związane z dzieckiem z ADHD. Ale odkryła również, że rodzicielstwo Luke zmieniło coś w niej.

“Kiedy widziałem dziecko grające w restauracji, myślałem, że to samo, co większość ludzi myśli:” Dlaczego ich rodzice nie mogą ich kontrolować? “- powiedział Williams. “I wtedy miałem dzieciaka, który to zrobił, i zdałem sobie sprawę, że istnieje powód … To sprawia, że ​​jesteś o wiele bardziej wyrozumiałą osobą.”