Twoje nowe dziecko i spać

Pediatrzy nigdy nie przejmują się tym, czy dzieciom wystarcza sen, tylko czy rodzice mają dość snu. Współtwórca “Today”, dr Mark Widome, odpowiada na niektóre z najczęściej zadawanych pytań widzów na temat nowych dzieci, snu i sposobu przetrwania pierwszych kilku miesięcy.

JAK DUŻO SEN POTRZEBUJĄ DZIECI?

Nasze nowe dziecko nie wydaje się bardzo dużo spać. Ile snu potrzebują niemowlęta?

Wymagania snu dla dzieci różnią się znacznie – tak jak dla dorosłych. Jednak średnio noworodek potrzebuje około dwa razy więcej snu niż osoba dorosła. Noworodki śpią około 17 godzin na 24. Oczywiście, sen niemowlęcia jest podzielony na bardzo małe kawałki: dziecko, które pielęgniarek co 2 do 3 godzin, prawdopodobnie weźmie co najmniej krótki drzemkę pomiędzy większością tych karm..

Do czasu, gdy niemowlak osiągnie pierwsze urodziny, będzie spała tylko 13 lub 14 godzin dziennie. W ciągu tego roku krótkie okresy snu staną się skonsolidowane. Niemowlęta karmione butelką będą średnio “przesypiać noc” (sześć lub siedem godzin) do czasu ukończenia ośmiu tygodni, podczas gdy niemowlęta karmione piersią zwykle budzą się do karmienia nocnego przez większość pierwszych sześciu miesięcy.

W dziewiątym miesiącu życia niemowlę prawdopodobnie podzieliło jej sen na poranną drzemkę, popołudniową drzemkę i całą noc snu. Poranna drzemka utrzyma się w drugim roku, ale po dwóch latach większość maluchów popołudniową drzemkę.

Sen niemowlęcia jest nie tylko ilościowo różny od snu dorosłego, ale także jakościowo inny. Sen jest podzielony na “sen REM” i “sen nie-REM”. Sen REM (lub szybki sen do przesuwania gałek ocznych) stanowi stosunkowo niewielką część cyklu snu u dorosłych – około 25 procent – a większość pojawia się pod koniec noc. Chociaż sen REM jest uważany za “aktywny” sen, z ruchami oczu pod zamkniętymi powiekami, śnieniem, wyrazem twarzy i dużą ilością ruchu ciała, jest to w rzeczywistości bardzo spokojny sen, a to jest rodzaj snu, który pozwala czuć się w pełni wypoczętym następnego ranka.

Dzieci mają znacznie więcej snu REM niż starsze dzieci lub dorośli. Do 50% nowonarodzonego snu to sen REM. I w przeciwieństwie do dorosłych, młode niemowlęta wchodzą bezpośrednio w fazę snu REM, kiedy zasypiają i często wracają do snu REM przez całą noc. Przeważająca ilość snu REM u małych dzieci jest jednym z powodów, dla których wydają się one tak hałaśliwymi podkładami. Naukowcy podejrzewają, że sen REM jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu u niemowląt i wszystkich młodych ssaków.

PRZYSTOSOWANIE DO WZORÓW DZIECKA

Jesteśmy wyczerpani. Wygląda na to, że rodzicielstwo to dwadzieścia cztery godziny pracy bez żadnych okresów odpoczynku. Jak zamierzamy nadrobić zaległości w czasie snu??

To dziwny paradoks, że noworodek, który potrzebuje dwa razy więcej snu niż jego rodzice, często zostawia swoich rodziców wyczerpanych i pozbawionych snu. Jak mówią, czas jest wszystkim. Zwyczaje i harmonogramy dla dorosłych są budowane wokół pracowitego dnia i dobrze przespanej nocy. Biologia niemowląt opiera się na zupełnie innym harmonogramie.

Aby przetrwać, to rodzice muszą dokonać pierwszej korekty. Matki karmiące powinny zrobić wszystko, aby wziąć krótkie drzemki, gdy ich dzieci śpią. Rodzice muszą znaleźć sposoby dzielenia się odpowiedzialnością za każdym razem, gdy są obecni. Obejmuje to dbanie o niezbędne prace domowe, zaspokojenie potrzeb starszych dzieci i – oczywiście – opiekę nad dzieckiem. Dopóki nowonarodzone dziecko nie zacznie ubywać swojego snu w “porcje” trwające cztery godziny lub dłużej, rodzice najlepiej zrobią, jeśli potrafią się przystosować, dzieląc ich sen na mniejsze, częstsze “drzemki”. aby być lekkim na końcu tunelu, rodzice muszą zacząć dawać dziecku wczesne sygnały o różnicy między dniem a nocą…

DNI I NOCE

Mamy 3-tygodniowego, który ma zmiksowane dni i noce. Co możemy zrobić?

Prawdopodobnie nie ma jednej rzeczy, którą możesz zrobić, ale to wszystko, co prawdopodobnie już robisz, pomoże Twojemu dziecku w końcu dostosować się do rozkładu dnia na dzień. Niemowlęta uczą się różnicy między dniem a nocą z powodu powtarzających się sygnałów otrzymywanych od rodziców. Rodzice utrzymują dom w nocy ciszej i ciemniej niż w ciągu dnia. Niemowlęta dowiadują się, że muszą trochę bardziej zamieszać, zanim ich rodzice przyjdą do nich w nocy niż w ciągu dnia. A w nocy rodzice zachowują się zmęczeni – a nie figlarni! Przez pierwszy miesiąc, pozornie losowy, 24-godzinny harmonogram Twojego niemowlęcia rozwinie się w wzór spania dłużej w nocy i spędzania w ciągu dnia rosnących godzin. Ponieważ każde niemowlę ma swój “wrodzony” temperament, niektóre dzieci łatwiej dostosowują się do normalnego dnia / nocy niż inne.

WŁAŚCIWA TEMPERATURA DLA SEN

Jakże ciepło powinniśmy ubrać naszego nowo narodzonego do snu?

Oto stara zasada: policz ilość warstw odzieży, które nosisz, aby pozostać wygodnym i dodaj jeszcze jedną warstwę dla wygody swojego dziecka. A oto kolejna mała sztuczka; nazywa się to “test brzucha”. Kiedy twoje dziecko jest w łóżku w nocy, porównaj temperaturę jej brzucha i palców u nóg. Jeśli temperatura w pomieszczeniu i ubranie są prawie prawidłowe, wówczas brzuszek dziecka powinien być ciepły, a palce nieco chłodniejsze. Jeśli zarówno brzuch, jak i palce są chłodne w dotyku, Twoje dziecko jest zimne. Jeśli obie poczują się ciepło, Twoje dziecko może być nadmiernie rozgrzane. Gdy temperatura jest odpowiednia, ciała niemowląt dokonują drobnych korekt poprzez zwężenie lub rozluźnienie naczyń krwionośnych w skórze ich kończyn (dłoni i stóp) w celu uwolnienia lub zachowania ciepła.

Zbyt ciepło jest niepożądane, ponieważ jest zbyt zimne. W rzeczywistości, przegrzewanie się lub nadużywanie w nocy może być czynnikiem ryzyka dla SIDS.

ŁADOWANIE BEDZI

Dla nas, matek karmiących, utrzymanie dziecka w łóżku jest dla nas ogromną wygodą. Czy istnieją bezpieczne sposoby na dzielenie łóżka z noworodkiem??

Bezpieczeństwo dzielenia łóżka jest kontrowersyjne. Argumenty przemawiające na jej korzyść są takie, że jest to miejsce do spania dla większości niemowląt na świecie i było to miejsce do spania dla większości ludzkich historii. Dla wielu rodziców dzielenie łóżka z dzieckiem w nocy wydaje się najbardziej naturalną rzeczą i zapewnia środowisko, w którym rodzic może szybko reagować na potrzeby swoich małych dzieci.

Argumenty przemawiające przeciwko dzieleniu łóżek opierają się częściowo na szeregu badań wskazujących, że ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) zwiększa się wraz z dzieleniem łóżek. Dowody nie są doskonałe, częściowo dlatego, że w niektórych badaniach komplikują się wysokie wskaźniki palenia papierosów (znany czynnik ryzyka SIDS). Czasami trudno jest odróżnić zgony spowodowane uduszeniem od rzeczywistych zgonów z powodu SIDS, a także wiele uderzeń, gdy niemowlęta śpią na niebezpiecznych powierzchniach iw niebezpiecznych środowiskach, które dzielą się z dorosłymi..

Podczas gdy niewielu będzie się spierać z twierdzeniem, że łóżeczko dziecięce w dobrym stanie, które spełnia wszystkie obowiązujące przepisy, jest “złotym standardem” dla bezpiecznego miejsca do spania dla dziecka, nadal można zalecić, aby dzielenie łóżek było jak najbezpieczniejsze dla tych osób. którzy wciąż decydują o dzieleniu łóżka z niemowlętami. Wśród tych zaleceń znalazłbym się:

W domu nie powinno być dymu tytoniowego.

Nie powinno się używać alkoholu ani żadnych środków uspokajających przez któregokolwiek z rodziców.

Niemowlęta powinny spać tylko odkryte na twardej powierzchni, nigdy na sofie, tapicerowanym krześle, miękkim materacu, łóżku wodnym lub w pobliżu poduszek, masywnych okładek lub kołder.

Niemowlęta nie powinny spać między rodzicem a murem. (Niemowlę może wpaść w przestrzeń między łóżkiem a ścianą i udusić się.)

Niemowlęta powinny spać tylko na plecach, a nie na bokach lub brzuchach.

Nic nie powinno zasłaniać twarzy niemowlęcia.

Rodzice powinni unikać nadmiernie ciepłego snu lub przegrzania niemowlęcia. (Uważa się, że jest to czynnik ryzyka lub SIDS.)

Nie są to oficjalne zalecenia, tylko sugestie. Moim zdaniem – pogląd szeroko podzielany przez ekspertów i organizacje zawodowe w tym kraju – właściwe umieszczenie dziecka w bezpiecznym łóżeczku to najlepszy sposób na uniknięcie uduszenia, upadków i uwięzienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka SIDS.

POWRÓT SYPIALNIA

Kiedy nie można już bezpiecznie spać na plecach?

Kampania “Back to Sleep”, rozpoczęta przez American Academy of Pediatrics, National Institutes of Health i inne organizacje dekadę temu, miała ogromny pozytywny wpływ na ograniczenie SIDS. W latach 80. w Stanach Zjednoczonych było ponad 5000 rocznych zgonów z powodu SIDS. Teraz liczba ta zmniejsza się o połowę.

Nie wiadomo dokładnie, w jakim wieku można przestać spać. Jednak szczytowa częstość występowania SIDS wynosi od 2 do 3 miesięcy, a bardzo niewiele przypadków występuje po sześciu miesiącach. Uśpione niemowlęta mogą się przewrócić w wieku od 4 do 6 miesięcy. Dlatego rozsądne jest, aby nadal spać niemowlętom na plecach, ale gdy są na tyle sami, aby sami mogli się przewrócić, nie muszą być monitorowani ani wracani do pozycji wyjściowej. (Przyczyną zasypiania, a nie spania bocznego jest to, że niemowlę może łatwiej tarzać się na brzuchu z pozycji do spania).

ZBOŻA NA SEN

Dodanie zbóż do formuły dla niemowląt pomaga im przespać całą noc?

Nie polecam dodawać zboża do formuły. Spanie przez całą noc to nie tylko kwestia zapełnienia. Małe żołądki mogą wytrzymać tylko tyle. Dodanie zboża do formuły sprawia, że ​​każde karmienie jest mniej pożywne, jeśli chodzi o wapń, inne minerały, tłuszcze i białka. Nakarm swoje niemowlę karmione mieszanką formuły, której potrzebuje, aby ją zaspokoić. Będzie spać przez całą noc, kiedy będzie gotowa. (Około połowa niemowląt karmionych butelką śpi przez całą noc w wieku 8 tygodni, połowa nie jest taka, niemowlęta karmione piersią zwykle budzą się do późnych godzin nocnych.) Po 4-miesięcznej kontroli (lub zalecany przez pediatrę Twojego dziecka) wprowadzaj małe ilości płatków zbożowych i innych pokarmów dla dzieci na łyżce, a nie w butelce.

Przystosowano z “Zapytaj Dr Marka: Odpowiedzi dla Rodziców”. Copyright © 2003 The National Safety Council, dostępny na stronie www.nsc.org. Wykorzystywane za zgodą NSC Press. Mark Widome jest profesorem pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Penn State i stałym współpracownikiem na dziś.