“Shmelf the Hanukka Elf” daje żydowskim dzieciom ich własne połączenie z Mikołajem

Przesuń się, Elf na półce i Mensch na ławce: w mieście jest nowy elf. Tej zimy, kiedy pierwsza noc Chanuki i Wigilii zbiega się po raz pierwszy od 1978 roku, Bloomsbury Children’s Books przedstawia Shmelfa Chanuka Elfa, próbując pokonać przepaść między dwoma świętami dla żydowskich dzieci żyjących w świecie zdominowanym przez kultura wszystkich rzeczy Mikołaja.

Twórca i twórca Shmelfa, Greg Wolfe, powiedział TODAY Parents, że pomysł na Shmelf pochodził od jego syna, Connora, obecnie 7, pytającego: “Czy Mikołaj wie, kim jestem?”

Shmelf the Hanukkah Elf
“Shmelf the Hanukkah Elf” “autor, Greg Wolfe, ma nadzieję, że w tym roku, kiedy dwa święta zbiegną się po raz pierwszy od 1959 r., Wypełnią lukę między Chanuką i Bożym Narodzeniem dla dzieci..Bloomsbury Książki dla dzieci

Chociaż Wolfe i jego żona, Julie, mieszkająca w Walencji w Kalifornii, “to prawdopodobnie najbardziej chrismowata żydowska rodzina, jaką kiedykolwiek znaliście – wystawialiśmy światła, wieszaliśmy pończochy, mieli ciasteczka i mleko czekające na Świętego Mikołaja”, nie kładą na choinkę i “nadal są bardzo żydowscy” – powiedział Wolfe – “więc Chanuka jest naszym świętem”.

Ale gdy ich syn dorósł i był bardziej świadomy różnic w czasie świąt, Wolfe powiedział: “Uświadomiłem sobie coś bardzo ważnego na temat dzieci i Mikołaja: nie ma znaczenia, czy obchodzicie Boże Narodzenie, czy jesteście dziećmi, zwłaszcza w Ameryce, ZNAJDZIESZ Świętego Mikołaja, jest w telewizji, jest w centrum handlowym – jest nawet w Disneylandzie! “

Nigdy więcej nie przegap historii rodzicielskiej dzięki newsletterom TODAY! Podpisz tutaj

Wolfe, który jest nauczycielem historii w liceum dla zagrożonej młodzieży, powiedział, że pytania jego dziecka o Mikołaja pokazały mu, że “na świecie jest wiele żydowskich dzieci, które nie odwiedzają się co roku Chrześcijańscy przyjaciele “i że prawdopodobnie zastanawiają się również dlaczego, tak jak zrobił to jego syn.

Wejdź w historię Szmelfa, elfa z Północnego Bieguna, który interesuje się żydowskimi dziećmi świata i odwiedza żydowski dom, aby dowiedzieć się wszystkiego o Chanuce. Kiedy mówi Mikołajowi, czego się nauczył, Mikołaj mówi Szmelfowi: “Chanuka to czas dla rodziny i piosenki, / Dla radości i tradycji – to jest miejsce, do którego należysz.” Postanowiłem: w Chanuka przemierzysz świat / Przyniesiesz magia i radość dla każdego chłopca i każdej dziewczyny. ” Prezentuje Shmelfa ze specjalnym niebiesko-białym strojem elfa, własnymi saniami i “żydowskim reniferem o imieniu Aszer”, a Szmelf staje się możliwym mostem do wszechobecnego mitu Mikołaja dla żydowskich rodzin, które witają go w swoich domach.

Wolfe powiedział, że chce stworzyć postać, “specjalnego ambasadora Świętego Mikołaja dla żydowskich dzieci”, który mógłby zrozumieć i pokochać Chanuka, a jednocześnie służyć jako łącznik z większym “Światem Bożego Narodzenia” co roku. “Jest elfem, który uświadamia żydowskim dzieciom, że wciąż mogą mieć ideę Świętego Mikołaja, a jednocześnie kochać i doceniać własną kulturę i tradycje” – powiedział Wolfe.

Shmelf the Hanukkah Elf
Twórca “Shmelf” Greg Wolfe i jego syn, Connor.Dzięki uprzejmości Julie Sherman Wolfe

Wolfe powiedział, że dla niego ważne jest, aby Shmelf stał się częścią świątecznej tradycji dla rodziców i ich dzieci, które kochał dorastać: “zimowe noce, kiedy nasza rodzina zbierała się i zapalała świece, czując zapach lateksu gotującego się w kuchni, podczas gdy bawiliśmy się z naszymi dreidelami i gulgotając w czekoladzie, i kto może zapomnieć o prezentach? “

W przeciwieństwie do innych świątecznych maskotek, takich jak słynny Elf i Mensch, historia Shmelfa, zilustrowana przez Howarda McWilliama, zawiera elementy chrześcijańskiej i żydowskiej tradycji kulturowej. Ale największą różnicą jest to, że Shmelf nie istnieje po to, by regulować zachowania dzieci. Ponieważ Mikołaj nie jest tym, który przynosi prezenty żydowskim dzieciom, nie ma żadnego “spikaastera”, z którym mógłby się zgłosić, wyjaśnił Wolfe, czyniąc Szmelfa bardziej “wolnym agentem ducha szczęścia”, a mniej szpiega.

“Żydowskie dzieci wiedzą, że to ich rodzice dają im prezenty, więc pomysł polega na tym, że kiedy powiesz Shmelfowi, co chcesz jako specjalny prezent, może on” magicznie “wpłynąć na mamę i tatę” szepcząc “do ich uszy – co pozostawia rodzicom, czy Junior ma majtki, czy 300-elementowy niszczyciel gwiezdny – powiedział Wolfe.

“Shmelf the Hanukkah Elf” jest już dostępny w sprzedaży.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 12 września 2016 r. W witrynie TODAY.com.