Sandy Hook, 5 lat później: jak jedna matka znalazła przebaczenie, nadzieję i misję

Scarlett Lewis pamięta czas, kiedy myślała, że ​​nigdy nie wybaczy.

Długo przed 14 grudnia 2012 r., W dniu, w którym 20-letni rewolwerowiec zabił jej 6-letniego syna, Jessego i 25 innych w Sandy Hook Elementary w jednym z najgorszych masowych morderstw w historii USA.

Trzy lata przed tym dniem, Jesse spała obok niej w łóżku, czytając książkę “Left To Tell”, przez rwandyjską ofiarę ludobójstwa, która wybaczyła ludziom, którzy zabili jej rodzinę. Gdy trzyletnia Jesse przytuliła się bezpiecznie w zgięciu ramienia, przypomina sobie: “Nigdy bym nie wybaczyła komuś, kto skrzywdziłby moją rodzinę. NIGDY.”

“I miałem na myśli”, dodaje teraz w domu, który na zawsze wyda jej się cichy.

Rozumie więc, kiedy ludzie nie mogą zrozumieć jej przebaczenia dla Adama Lanzy, mordercy jej syna. Dla niej nie było innego wyjścia – jej ból był kotwicą ciągnącą ją w dół. Teraz poświęca swoje dni na rozpowszechnianie programu, który, jak sądziła, mógł uratować jej syna i Adama, od ich splecionych losów: nazywa się to uczeniem społecznym i emocjonalnym.

Jak jedna mama Sandy Hook odkryła moc przebaczenia

Dec 09.201705:32

Wiadomość od Jessego: pielęgnowanie, uzdrawiająca miłość

Zaczęło się od trzech słów, które Jesse napisał na kuchennym stole, zanim wyszedł do szkoły 14 grudnia. Prawie nigdy ich nie widziała. Na początku Lewis pomyślał, że może nie wrócić do Newtown, farmy w Connecticut, gdzie wychowała Jessego i jego starszego brata, J.T., teraz 17. Było tak pełne wspomnień o Jessie i jego głośnej energii chłopca. Nawet teraz odkrywa swoich ukochanych, małych, zielonych żołnierzy Armii w kącikach szaf i pod skałami w swoim ogrodzie.

Scarlett Lewis remembers her son Jesse, murdered at age 6, as always happy, loud and full of energy.
Scarlett Lewis pamięta swojego syna Jessego, zamordowanego w wieku 6 lat, jak zawsze szczęśliwego, głośnego i pełnego energii. “Był dokładnie taki, jakim powinien być mały chłopiec”, mówi.Dzięki uprzejmości Lewis Family / Jesse Lewis wybierz Love Movement

Ale po raz pierwszy poszła do domu po strzelaninie, by wybrać ubrania, które Jesse miał ubrać na pogrzebie. Mogła poprosić kogoś innego, żeby to zrobiła, ale chciała je wyłapać, ponieważ był to zimny grudzień. Nie chciała, żeby jej mały chłopiec był zimny.

Nosząc ciepłe ubrania, skręciła za róg, by wejść do kuchni i zobaczyła to.

“Pielęgnowanie uzdrawiającej miłości”, Jesse zapisał się na tablicy. Zatrzymała się krótko. “O mój Boże,” wyszeptała. “Czy ktoś to widział?”

Jesse był miłosnym marzeniem, mówi Lewis, ale to nie jest tak, że ta fraza była częścią codziennego słownictwa 6-latka. Była pewna, że ​​to coś znaczy, i to od niej zależało. Terapeuta polecił ją profesorowi college’u, który powiedział jej, że wykona jakieś badania. Odwołał się, by powiedzieć jej, że te trzy słowa pojawiały się raz za razem w definicji współczucia w różnych kulturach. To była formuła wyboru miłości ponad nienawiścią.

“Od razu wiedziałem, że gdyby Adam Lanza czuł się wychwalającą, uzdrawiającą miłością, to by się nie wydarzyło” – mówi Lewis. Powiedziała profesorowi, że muszą przekazać tę wiadomość szkołom – ale jak? “Cóż,” powiedział, “nazywa się uczeniem społecznym i emocjonalnym.”

Scarlett and Jesse Lewis. After his murder at Sandy Hook, Lewis said, a lot of people blamed Adam Lanza's mom (who was also his first murder victim), but as a single parent herself, Lewis was struck by the similarities in their lives.
Scarlett i Jesse Lewis. Po swoim morderstwie w Sandy Hook, Lewis powiedział, że wiele osób obwiniało mama Adama Lanzy (która była również jego pierwszą ofiarą zabójstwa), ale jako samotny rodzic, Lewis była pod wrażeniem podobieństwa w ich życiu. Dzięki uprzejmości Lewis Family / Jesse Lewis wybierz Love Movement

Uczenie się społeczne i emocjonalne: “Te programy działają”

Lewis włączył się do badań. Społeczne i emocjonalne uczenie się, czyli SEL, trafia do szkół w całym kraju. Mówiąc wprost, uczą dzieci, jak rozumieć i zarządzać swoimi emocjami, pielęgnować empatię i rozwijać pozytywne relacje.

Może brzmieć nieco miękko i przytulnie, zwłaszcza gdy szkoły są pod presją, aby podnieść wyniki testów. Ale o to chodzi: SEL faktycznie podnosi wyniki testów, według badań, średnio o 11 punktów procentowych. Nawet 18 lat później badania wykazały, że uczniowie narażeni na trening SEL w szkole mają lepszych pracowników akademickich, zdobywają wyższe umiejętności w zakresie empatii i pracy zespołowej, mają mniej problemów emocjonalnych i niższe wskaźniki zażywania narkotyków.

“Nie mówimy:” Chwyć gitarę i śpiewaj przy ognisku “- mówi Tim Shriver, przewodniczący CASEL, który zapewnia badania i wsparcie polityczne w zakresie edukacji społecznej i emocjonalnej w szkołach. “Jesteśmy ruchem opartym na dowodach.”

Z pomocą przyjaciół, Lewis założył Jesse Lewis Choose Love Movement i połączył najskuteczniejsze elementy programów szkolnych SEL w jeden program i uwolnił go.

Scarlett Lewis speaks to students and educators around the country, spreading a message from her son Jesse that she wishes Adam Lanza had heard during his brief, unhappy life: The power of nurturing, healing love.
Scarlett Lewis rozmawia z uczniami i nauczycielami w całym kraju, przekazując wiadomość od swojego syna Jessego, którą chciałaby usłyszeć od Adama Lanzy podczas jego krótkiego, nieszczęśliwego życia: Moc wychowawczej, uzdrawiającej miłości.Roger Sieber

Około połowa amerykańskich szkół ma teraz coś w rodzaju SEL – mówi Shriver, który jest także przewodniczącym Olimpiady Specjalnej. Program Lewisa, powiedział, wyróżnia się z powodu opowieści Jessego, a także ze względu na jej szczery nacisk na miłość i przebaczenie. Liczba programów SEL w szkołach stale rośnie, ponieważ dyrektorzy i nauczyciele domagają się ich, mówi: “Dowody pokazują, jak skuteczne są te programy, a szkoły są lepsze.”

Wiadomość z Rwandy

Kolejne spotkanie po śmierci Jesse’a postawiło Lewisa i jej starszego syna J.T. na ścieżce do przebaczenia. Gdy wiadomość o strzelaninie Sandy Hook krążyła po kuli ziemskiej, grupa osieroconych mieszkańców Rwandy, którzy przeżyli ludobójstwo, usłyszała o tym. Przez pomocnika, który znał kogoś, kto znał kogoś z Newtown, zadzwonili do Skype’a z Lewisem i J.T..

Ich przesłanie: “Wszystko będzie dobrze, a ty znów poczujesz radość”.

Jesse's older brother, J.T., is now 17 and avoids the spotlight, but their mother Scarlett says J.T.'s courage in moving on and using his pain to help others inspires her daily.
Starszy brat Jessego, J.T., ma teraz 17 lat i unika światła, ale ich matka, Scarlett, mówi, że J.T. ma odwagę w poruszaniu się i wykorzystywaniu swojego bólu, aby pomóc innym w inspirowaniu jej codziennie.Roger Sieber

Lewis wreszcie dostał odpowiedź na pytanie, które prześladowało ją lata temu, kiedy wszyscy, których kochała była bezpieczna i nie wyobrażała sobie przebaczenia komuś, kto skrzywdził jej dzieci.

“Zdaliśmy sobie sprawę, że musieliśmy wybaczyć zabójcom” – powiedział jeden z rwandyjskich ocalałych – “albo pójdziemy tą samą ścieżką”.

“W porządku, Boże,” wspomina Lewis. “Słucham.”

Minęło pięć lat od morderstwa Jessego. J.T. założył organizację Newtown, która pomaga Rwandzie i zbiera pieniądze na wysłanie osieroconych mieszkańców Rwandy do uniwersytetu. Program Jesse Lewis Choose Love na uczeniu społecznym i emocjonalnym dotarł do około 150 000 studentów w 47 stanach i 17 krajach.

Od czasu Sandy Hooka rekord najgorszego strzelaniny w historii USA został kilkakrotnie przekroczony. Orlando. Las Vegas. Za każdym razem, gdy jest strzelanina, Lewis wie, że ludzie będą smutni i bezsilni. Jej przesłanie: Masz moc; Użyj tego.

“W ciągu ostatnich czterech lat zdałem sobie sprawę, jak niesamowicie potężni jesteśmy” – mówi. Kiedy Adam Lanza wszedł do klasy swojego syna, jego pistolet się zablokował lub na krótko skończyły się kule, a Jesse krzyknął na swoich przyjaciół, by uciekli. Dziewięć zrobiło to i przeżyło.

“Jesse Jesse może wykorzystać ostatnie chwile swojego życia, aby ocalić swoich przyjaciół, z pewnością mogę wstawać każdego ranka i robić wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić nam bezpieczniejszy, bardziej pokojowy, kochający świat … Nie myślisz masz odwagę, ale robisz to. Wszyscy mamy tę odwagę, którą Jesse pokazał tego dnia. To odwaga, aby być uprzejmą i łagodną, ​​robić to, co należy, przebaczać, wyjść poza nasz własny ból. To odwaga wyboru miłości. “

Aby dowiedzieć się więcej o Jesse Lewis Choose Love Movement i jego darmowym programie SEL, kliknij tutaj.