Q & A: Czy 14-letnia dziewczyna powinna umawiać się z 18-latkiem?

P: Moja 14-letnia córka niedawno zaczęła randkować z młodym mężczyzną, który ma 18 lat. Powiedziała nam, że ma 16 lat, myśląc, że zaakceptowalibyśmy go lepiej, gdybyśmy uważali go za młodszego. Jednak dowiedzieliśmy się, ile on naprawdę ma lat i martwi się, że spotyka się z kimś o cztery lata starszym od niej. Wahamy się powiedzieć jej, że nie widzi go, ale jej ojciec i ja nie czujemy się dobrze z różnicą wieku. Czy można jej powiedzieć, że nie może z nim wyjść? (Ona już czuje, że nie mamy prawa “wybierać jej przyjaciół”.)

ZA: Zezwolenie czternastolatkowi na randkę z osobą dorosłą jest bardzo nierozsądne. Chociaż z pewnością nie będzie się z tym nie zgadzać, światowość twojej córki jest prawdopodobnie ograniczona, a ona może być dość naiwna jeśli chodzi o związki i potencjalne seksualne sprawy. Młody człowiek może być świetną osobą, ale najprawdopodobniej jego doświadczenie jest znacznie większe niż u twojej córki, a ona może zostać wrzucona w podejmowanie dorosłych decyzji jako młoda nastolatka..

Jednak z bardzo niewielką szansą, że jego poziom dojrzałości jest znacznie niższy, niż przewidywałby jego wiek – i aby był całkowicie sprawiedliwy zarówno dla twojej córki, jak i dla jej przyjaciela – mądrze jest go poznać. (Jest to również dobry sposób na złagodzenie jej bardziej delikatnie w kierunku prawdopodobnego zakończenia związku). Jeśli wydaje się, że zachowuje się bardziej jako szesnastolatek – pod względem przeszłych romantycznych doświadczeń i tego, jak traktuje twoją córkę – może być w porządku, aby pozwolić mu ją odwiedzić, ale tylko w nadzorowanym otoczeniu. Jeśli jednak jego doświadczenie wydaje się być poza jej zasięgiem, zdecydowanie najlepiej jest wziąć sprawę w swoje ręce i całkowicie przerwać relację.. 

To prawdopodobnie nie będzie łatwe. Twoja córka prawdopodobnie będzie bardzo zła na ciebie i twojego męża. Bądź cierpliwy. Spróbuj wyjaśnić jej powody. Zachęcaj do przyjaźni z dziećmi w jej wieku i bądź przygotowany na tymczasową zimną wojnę między pokoleniami. Przy odrobinie szczęścia spotka nowego przyjaciela bliżej swojego wieku i możesz jej pokazać, że zaakceptujesz kogoś, kto jest dla niej bardziej odpowiedni i że naprawdę nie próbujesz wybrać przyjaciół. 

Odwaga wymaga powiedzenia “nie” temu, co twoje dziecko uważa za bardzo ważne, ale są chwile, kiedy ty, jako rodzic, wiesz lepiej i musisz trzymać się swoich pistoletów.

Ruth A. Peters, Ph.D. jest psychologiem klinicznym i stałym współpracownikiem “Today”. Jej najnowsza książka to “Ustanawianie prawa: 25 praw rodzicielstwa” (, 2002). Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź jej stronę internetową pod adresem . Copyright 2004 by Ruth A. Peters, Ph.D. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako dostarczające konkretnych porad psychologicznych lub medycznych, ale raczej oferować czytelnikom informacje, aby lepiej zrozumieć życie i zdrowie ich i ich dzieci. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienie usług lekarza, psychiatry lub psychoterapeuty.