Elizabeth Smart na wzmocnienie córki: “Jeśli ktoś cię skrzywdzi, powiedz mamie”

W wieku 14 lat, kiedy większość nastolatków zanurza palce w dorosłym życiu, zaczyna uczęszczać do liceum, a może zastanawia się, na czym polega gra zespołowa, Elżbieta Smart była przykuta do kostki, uwięziona w namiocie i codziennie gwałcona Brian David Mitchell.

Dziś jest w więzieniu, a Smart jest żoną Matthew Gilmoura, z którym ma dwoje dzieci, 2-letnią Chloe i 8-miesięcznego Jamesa. A ona już upewnia się, że Chloe ma słownictwo, by powiedzieć jej mamie, czy ktokolwiek ją skrzywdzi. Sprytny mówi, że będzie miała plecy swoich dzieci, bez żadnych pytań.

“Zawsze mówię jej:” Nikt nie ma prawa cię skrzywdzić. Nikt nie ma prawa cię przestraszyć ani sprawić, że będziesz się bał. A jeśli ktoś cię skrzywdzi, powiedz mamie: “Jeśli powiem to wystarczająco, a ja tam jestem, ona może mi powiedzieć, a ona wie, że mam jej kącik” – mówi Smart. “Ona wie, że może przyjść do mnie. Będę o nią walczył, a ja jej uwierzę. “

Elizabeth Smart: Nie mogłem wrócić do tego, kim byłem, zanim zostałem porwany

14 listopada 2017 r05:43

Smart została porwana z jej domu w Salt Lake City w czerwcu 2002 r. Została uratowana w marcu 2003 r., Po trwających miesiącach przemocy seksualnej i fizycznej. A Smart mówi, że posiadanie własnych dzieci sprawiło, że zrozumiała rodzaj udręki, którą przeżyli jej rodzice, podczas gdy ona zaginęła.

“Jak tylko się urodziła i została umieszczona w moich ramionach, a kiedy urodził się mój syn, wiedziałem, że na tym świecie nie ma nic, czego bym nie zrobił dla moich dzieci. To sprawiło, że pomyślałem o swoich rodzicach i myślę, że być może to, przez co przeszli, było tak złe, jak to, przez co przeszedłem “, mówi Smart.

Napisała jedną książkę “My Story” i pracuje nad następnym, w przyszłym roku. Wyprodukowała i opowiedziała film Lifetime “Jestem Elizabeth Smart”. Dla Smarta, który wychował się w kościele Mormonów, bycie kobietą wiary nie powstrzymuje jej od szczerego mówienia o napaści na tle seksualnym. Wręcz przeciwnie.

“Ukrywanie go, zasłanianie go, nie przynosi nikomu żadnych przysług”, mówi. “Pochodząc z religijnej perspektywy, musisz o tym jeszcze bardziej mówić. Jeśli nauczyłeś się czekać na małżeństwo, aby uprawiać seks, co się stanie, gdy ta 14-letnia dziewczynka zostanie zgwałcona? Czuje się, jakby była brudna. Kto się teraz z nią ożeni? Nadużycie nie jest twoją winą. Nie zmniejszy cię ani nie zmniejszy w żaden sposób. “

Elizabeth Smart
Lois Smart. racja, przytula swoją córkę Elizabeth Smart, środa, środa, 30 kwietnia 2003 r., podczas ceremonii podpisania Białego Domu na szeroko zakrojony pakiet środków bezpieczeństwa dzieci. Elizabeth Smart połączyła się z rodziną 12 marca po porwaniu. Patrząc na lewo, ojciec Elżbiety Ed Smart.Ron Edmonds / AP

Smart stawia siebie i centrum, dzieląc się swoją historią, aby inni mogli czerpać siłę z niewyobrażalnej gehenny. Pracowała z Departamentem Sprawiedliwości w podręczniku na 2008 r. Dotyczącym porywania osób, które przeżyły, zwanym “You Are Not Alone”. Zaangażowała się w główny cel swojego życia, pracując nad tym, aby pomóc społeczeństwu zrozumieć, jak to jest być seksualnie, fizycznie i emocjonalnie zaatakowanym. Chce, by ofiary miały język, żeby opisać, przez co przeszły, i rozpoznać oznaki, że coś złego może im się przydarzyć.

“Mówimy o” Czym jest gwałt? Czym jest przemoc seksualna? Jak reagują twoje ciało i umysł. Oczywiście, jest to kwestia, która wymaga rozwiązania “, mówi.

Jest to temat, który od kilku miesięcy znajduje się w wiadomościach bez przerwy, ponieważ kobiety wypowiadają się na temat molestowania seksualnego, napaści i nękania. Niektórzy właśnie znajdują słowa, aby opisać, co się z nimi stało. Dwukrotny złoty medalista olimpijski Aly Raisman mówi w swojej nowej książce “Fierce”, że była molestowana przez lekarza zespołu gimnastycznego Larry’ego Nassara, który jest teraz w więzieniu z powodu napaści seksualnej. Ale w tym czasie, powiedziała, nie do końca rozumiała, co się dzieje – tylko dlatego, że czuła się głęboko pogwałcona.

“Leżałbym na stole, a moje dłonie mimowolnie zaciskały się w pięści, gdy jego nieprzyzwoite dłonie przeplatały się pod moim ubraniem.” “Sesje terapeutyczne z nim zawsze sprawiały, że czułem się spięty i niewygodny” – napisała.

Inteligentny mówi, że zamieszanie jest niefortunne dla kursu, zwłaszcza w przypadku wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie.

“To nie jest rzadkie. To naprawdę bardzo powszechne. Nie mogę ci powiedzieć, ilu z nich spotkałem, którzy nie mieli słów, żeby opisać, co to było “- mówi Smart.