Czy karmienie piersią Twojego malucha i poza nim jest normalne? Nauka mówi …

Brenda Devine zamierzała karmić piersią swojego syna Antonia przez rok. Potem upłynęło 18 miesięcy, a ona nie chciała “nagle przestać mówić”. Dziś jej 3-letni syn jest wystarczająco dorosły, aby poprosić o swoje “mleko”.

Mąż Devine wspiera jej przedłużony okres karmienia piersią, ale niektórzy członkowie rodziny i przyjaciele tego nie akceptują. “Wydaje mi się, że postrzegają mnie jako słabą matkę lub potrzebującą emocjonalnie, a także postrzegają mojego syna jako potrzebującego”.

Jest to częste pytanie za każdym razem, gdy historia lub zdjęcie przedstawiające karmienie piersią w dzieciństwie trafia do wiadomości. Czy to nie jest dziwne? Czy to nie zaszkodzi dziecku jakoś tak długo karmić piersią??

Jednym słowem: Nie.

Eksperci twierdzą, że wszystkie badania naukowe wskazują na coś wręcz przeciwnego. Więcej karmienia piersią oznacza więcej korzyści, o ile badania mówią. Jedynym minusem karmienia piersią w dzieciństwie jest piętno społeczne.

Brianna Devine and her son Antonio
Brianna Devine i jej syn AntonioDzięki uprzejmości Brianny Devine

“Wiem, że odstawienie od piersi byłoby trudne, ponieważ mamy związek”, powiedział Devine, 29, z Chatham w New Jersey, powiedział TODAY. “Karmienie piersią zapewnia Antoniowi emocjonalne bezpieczeństwo, wygodę, bezpieczeństwo, oksytocynę, miłość i wiele innych rzeczy.”

Badania pokazują, że dzieci, które karmią piersią po drugiej, mają mniej chorób. Niektóre badania pokazują wzrost stężenia przeciwciał w mleku matki w drugim roku i podczas procesu odsadzania.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca karmienie piersią matek przez pierwsze 12 miesięcy, a następnie “tak długo, jak pragnie matka i dziecko”. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca praktykę do wieku 2 lat lub dłużej.

Jak długo jest za długa?

“Nikt nie ustalił górnych limitów – w którym momencie korzyści ustępują” – powiedziała dr Joan Meek, szefowa AAP sekcji dotyczącej karmienia piersią i profesor kliniczny na Florida State University College of Medicine.

Krytycy twierdzą, że wydłużone lub przedłużone karmienie piersią tworzy zależne dziecko, stereotypowy “chłopiec-mama”. Ale jest odwrotnie, powiedziała Meek: “Badania faktycznie pokazują, że karmienie piersią w ogóle wiąże się z większą niezależnością i dostosowaniem psychologicznym u dzieci. . “

Po roku, kiedy wprowadzane są stałe pokarmy, karmienie piersią jest mniej ważne z punktu widzenia żywienia, ale “nie ma żadnej szkody psychicznej i nie ma powodu, aby przestać”, powiedział Meek.

Wskaźniki karmienia piersią wzrosły w ciągu ostatnich trzech dekad w Stanach Zjednoczonych, ale mniej niż jedna trzecia wszystkich matek nadal karmi piersią, gdy ich dziecko ma 1 rok.

W 2011 roku 79 procent wszystkich noworodków rozpoczęło karmienie piersią. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom około połowa nadal karmiła się przez 6 miesięcy, a tylko 27 procent w wieku 12 miesięcy..

Badania sugerują, że jednym z największych powodów, dla których matki dłużej nie karmią piersią, jest brak wsparcia dla pracujących kobiet w zakresie pielęgniarstwa lub pompowania mleka z piersi w pracy, powiedział Meek.

Czasami nawet pediatra nie jest aktywny.

Vonda Walsh, 43-letnia matka dwojga dzieci z New Jersey, powiedziała, że ​​jej własny lekarz nie pochwalał jej opieki nad jej 2-letnią córką Amaleigh podczas wizyt u noworodków. “Nawet go nie podniosłem.”

Walsh opiekowała się swoją pierwszą córką Mikaelyn do 18 miesięcy i zamierza kontynuować Amaleigh, dopóki nie pójdzie do szkoły. Ale ona waha się publicznie.

“Czasami kładzie rękę na mojej koszuli, kiedy jestem na zewnątrz” – powiedziała. “Mówię:” Proszę, nie rób tego tutaj – to nasz prywatny związek “.”

Meek twierdzi, że Amerykanie mniej wygodnie karmią się piersią niż ludzie w innych krajach.

The May 21, 2012 cover of Time magazine featuring Jamie Lynn Grumet breast-feeding her nearly 4 year old.
Okładka magazynu “Time” z 21 maja 2012 r. Przedstawiająca karmienie piersią przez Jamie Lynn Grumet jej prawie 4-letniego dziecka.Magazyn czasu

“W wielu częściach świata pielęgniarstwo publiczne jest normą – niezależnie od tego, czy siedzi na ławce w parku, czy w restauracji, nikt nie mruży okiem” – powiedział Meek. “Ale w USA wciąż brak akceptacji, nawet w przypadku niemowlęcia. A kiedy dziecko 3 lata przychodzi do matki i chce się opiekować, wszyscy jeszcze bardziej się denerwują. “

W 2012 r. Matka dwóch Jamie Lynne Grumet wywołała wrzawę, gdy pojawiła się na kontrowersyjnej okładce magazynu “Time” karmiącej piersią swojego prawie 4-letniego syna, który stał na krześle.

W tamtym czasie sondaż DZISIAJ na temat tej sprawy ujawnił 73 procent respondentów: “Ech, naprawdę nie chcę tego widzieć”.

Według Kathleen Kendall-Tackett, psychologa i profesora klinicznego profesora pediatrii w Texas Tech University Health Sciences Centre, piętno społeczne uniemożliwia wielu kobietom karmienie piersią przez rok..

Jest współautorką badania przeprowadzonego w 1995 roku, w którym 61 procent matek karmionych piersią w wieku powyżej 2 lat było zaniepokojonych negatywnymi komentarzami i reakcjami.

Kendall-Tackett, która jest współautorką książki “Łatwe karmienie piersią”, powiedziała, że ​​na całym świecie typowy wiek odsadzenia wynosi 2,5 do 3 lat, ale niektóre matki kontynuują 6 lub 7 lat.

“Niektóre dzieci potrzebują go dłużej i jest OK” – powiedziała. “To zupełnie inna sprawa niż karmienie piersią niemowlęcia; opiekujesz się przed drzemką lub przed snem, albo gdy upadają i skórują kolana. “

Odstawianie od piersi często jest “wspólną decyzją”, powiedziała. “Jest więcej negocjacji werbalnych:” Kiedy masz swoje trzecie urodziny, zrobimy ostatnią opiekę. “

Jeśli chodzi o Brianna Devine, powiedziała, że ​​wciąż się zmaga, kiedy przestanie karmić Antonio.

“Mówię o moich uczuciach i mówię mu, kiedy nie może mieć cycków”, kiedy nie chce pielęgniarki, powiedziała. “Umiem wprowadzać zdrowe granice i pracujemy w trudnych czasach z językiem, czasami milczeniem, trzymaniem się za ręce lub po prostu patrząc na siebie nawzajem i pozwalając mi go trzymać.”

Wiele osób może mieć opinie na temat jej przedłużonego karmienia piersią, ale w tej chwili jedyną opinią, która naprawdę ma dla niej znaczenie, jest jej syn. Powiedziała: “Wiem, że mi powie, kiedy przestaniemy.”