Znalezienie klucza do “Lost’s” Johna Locke’a

Podczas pierwszego odcinka “Zagubionego” rozbitkowie zbierają się na plaży, rozważając dylemat, jak znaleźć jedzenie. Nagle nóż leci w powietrzu. Tajemniczy łysy Locke ujawnił, że ma przynajmniej broń myśliwską – ale co z resztą rozbitków? W niezapomnianej scenie Locke otwiera metalową skrzynkę, aby pokazać, że przyniósł ze sobą lśniący zestaw noży. Broń dla wszystkich!

To niesamowicie fajna scena i był jednym z tych wczesnych “Zagubionych” momentów, które przyciągnęły wielu widzów do tajemniczego Locke’a. Jeśli zamierzasz zostać uwięziony na wyspie, zwłaszcza na wyspie pełnej niedźwiedzi polarnych i przypadkowych potworów, a także rzeczy, które w nocy uderzają, John Locke wydawał się być człowiekiem, z którym chcesz się zmierzyć. Ochłoda w kryzysie, uzbrojona po zęby, zdolna żyć z dala od ziemi, podczas gdy reszta nas błąka się, zagubiona bez naszych maszyn cappuccino i SUV-ów.

Irony szybko zszedł na dół. Jak pokazał retrospekcja Locke’a, w rzeczywistości był on peonem na wózku inwalidzkim pracującym na farmie sześcianów. Tylko w jego bogatym, fantastycznym życiu był żołnierzem, pułkownikiem przyzwyczajonym do wydawania rozkazów i kierowania nimi. Ale po katastrofie lotniczej na wyspie wydawało się, że jego alter ego rządzi. Na wyspie Locke był człowiekiem godnym szacunku, człowiekiem, którego ludzie obserwowali i podziwiali. Na wyspie Locke mógł chodzić.

To był dopiero początek. To Locke znalazł klapę, która ostatecznie doprowadzi rozbitków do stanowiska Łabędzia Dharmy. Locke’owi udało się w końcu otworzyć drzwiczki (nawet jeśli potrzebował pomocy Jacka) i stał się de facto dyrektorem generalnym – z całego serca kupującym wszystko, o czym ostrzegał film orientacyjny Dharmy.

A jednak … Nie zapominajmy, jak zmarł Boone, wysłany do Beechcraft, kiedy Locke na krótko stracił nogi. Zanim Boone wyszedł, ujawnił, że Locke nigdy nie chciał, by właz był ujawniony jego kompanom. Locke nigdy też nie poinformował ich o przeszłości związanej z wózkiem inwalidzkim. Zainteresowanie Locke’a Waltem wystarczyło, by wyłączyć Michaela, a to prawie tak samo, jak jego nagłe zainteresowanie Aaronem Claire.

Jego retrospekcje ukazują człowieka pełnego gniewu na zdradzie jego złodziejskiego ojca, który nie chce go złapać. Ta wściekłość została ponownie uruchomiona w tym sezonie, gdy więzień Henry Gale zastanawia się nad tym, że Locke jest drugim skrzypkiem dla Jacka, komentuje to, by naciskać przyciski Locke’a. Locke ma, powiedzmy, problemy.

Czy Locke jest siłą dla dobra lub zła na wyspie? Czy naprawdę stara się poprowadzić swoich rozbitków do bezpieczeństwa (jeśli nie do ratunek), czy też jest nim, jako pomysłowy kanał Channel 4 do “Lost” przedstawia go, dyrygenta tego zespołu, potajemnie wybierający melodie i zmuszający wszystkich do zabawy?

Locke jest dobry?Łatwo jest zgadnąć argumenty, że John Locke jest dobrym facetem. Retrospekcje do jego życia sprzed katastrofy potwierdzają to wyobrażenie. Locke był kręcony w pracy, w swoim życiu randkowym i przez własną rodzinę. Jego matka wydała go po urodzeniu (jak sądzimy – czy to był test DNA?) I mężczyzną, który może, ale nie musi, był jego ojciec, który twierdził, że jest jedną z jego nerek, a potem odwrócił się od niego plecami. Kiedy Locke próbował uciec w swoje fantastyczne życie w grach wojennych podczas przerwy w pracy, kierownik kpił z niego niemiłosiernie. Kto nie może pomóc, ale współczuje człowiekowi temu samemu, temu nadużywającemu?

26 zdjęć

Pokaz slajdów

Widowiska gwiazdy

Jake Johnson i Damon Wayans Jr. w “Let’s Be Cops”, czerwonym dywanie, Selena Gomez jest unieśmiertelniona w wosku i więcej.

Jednak Locke zareagował nie przemocą, ale cierpliwością świętego. Zaniósł tę postawę z nim na wyspę, gdzie Sawyer powiedział kiedyś do Charliego: “Nawet sprawiłeś, że Locke rzucił się na ciebie. Do diabła, to tak, jakby Gandhi pobił swoje dzieci! “Chociaż pozycja Locke’a na wyspie była jedną z mocnych stron, udało mu się wyzwolić coś w rodzaju nietykalnego spokoju.

Locke wylądował na wyspie, ponieważ przyleciał do Australii, mając nadzieję na odlot w Outbacku, szansę, by zmierzyć się z naturą. Jeden problem: w czasie lotu był na wózku inwalidzkim przez cztery lata, z tego powodu serial jeszcze nie wyjaśnił. Kiedy organizatorzy podróży odkryli, że Locke nie był uczciwy co do jego stanu, odmówili przyjęcia go, wywołując furię desperacji, w której widzowie dowiedzieli się, że Johnowi Locke nigdy nie wolno mówić o jednej rzeczy: Nie mów jest coś, czego nie może zrobić. W jakiś sposób udowodni, że się mylisz.

Na wyspie, gdy wokół niego króluje chaos i ogień, Locke odzyskał nieco wykorzystania swoich nóg. Zamiast siedzieć z boku i podziwiać cud, natychmiast wcielił się w rolę zastępcy doktora Jacka, używając siły i pewności, że w jakiś sposób wyskoczył z powietrza, by pomóc w uporządkowaniu porządku. Dla mężczyzny, który pracował w sklepie z zabawkami i w firmie produkującej skrzynie, Locke nagle wydawał się mieć użyteczną wiedzę na temat wszystkiego, od polowania na dzika do identyfikacji nieznanej waluty jako nigeryjskiej. naira. Zbudował kołyskę dla dziecka Claire, Aarona, i grał w tryktraka z synem Michaela, Waltem. Rozbitkowie zaczęli sprowadzać swoje problemy do Locke’a, szukając dla niego siły i odpowiedzi. Przeszedł długą drogę od nerkowego peona, który został oskarżony przez kierownika firmy skrzynkowej.

Locke jest zły?Być może nie powinniśmy się tak dziwić. 

Jest całkiem możliwe, że przed katastrofą Locke był po prostu szczerym, szczupłym paczką z marzeniami o chwały weekendowego chwały, schlubem, który próbował spojrzeć na swoją złą fortunę przez najsłoneczniejszy możliwy pryzmat. Jest też całkiem możliwe, że Locke ma coś do ukrycia – coś nieprzyjemnego i niepokojącego.

Czy obecność Locke’a w grupie zajmującej się zwalczaniem gniewu, przedstawiona w retrospekcji, nie wynikała z jego nierozwiązanej złości w stosunku do ojca? Nie jest jeszcze jasne, co go spotkało w tej grupie (gdzie spotkał się z miłością Helen), lub jak rozwiązano jego zainteresowanie godowe stalkera. Rzeczywiście, niewiele o poprzednim życiu Locke’a jest jasne poza kilkoma selektywnymi strzępami szczegółów.

Locke jest człowiekiem, który słusznie powinien być wypełniony wściekłością, który może się zepsuć, jeśli tylko jeden niewłaściwy przycisk zostanie popchnięty. Inspirujące jest to, że jego zewnętrzny spokój jest wynikiem nadludzkiej zdolności do przebaczenia (w końcu jego matka powiedziała mu, że był nienagannie poczęty, krótko przed tym, jak nakłoniła go do rozwidlenia nerek), ale rozsądne jest wierzyć, że są potężni. ciemne kąty duszy Locke’a.

Rozważ błędne zachowanie Locke’a, jeśli chodzi o wszystko, co wiąże się z włazem. Powiedział Boone’owi, by nie ujawniał swojego istnienia. Wymyślił z Jackiem, żeby zachować tajemnicę tak długo, jak to możliwe. Przystąpi do wszystkiego (i, potenitally, poświęci każdego), aby kontynuować wpisywanie kodu. W zeszłym tygodniu, pytając Annę Lucia o pomoc więźnia Henry’ego Gale’a, Locke posunął się do tego, by nazwać to “moim włazem”.

Jego obsesja na punkcie klatki spowodowała spekulacje na temat innego możliwego scenariusza: jego fascynacja grami wojennymi, nawet jego podróż do Australii, są w jakiś sposób związane z Inicjatywą Dharmy. Dowody na tę teorię są wprawdzie nikłe, pomijając niesamowitą wiedzę Locke’a o prawie wszystkim i jego nieco przerażające zainteresowanie córką Claire Aaron.

Ale dlaczego był tak zdeterminowany, by otworzyć właz, a jednak zachować go w sekrecie? Czy to możliwe, że Locke został w jakiś sposób zwerbowany przez projekt Dharmy – lub nawet, że odszukał Dharmę przed lądowaniem na wyspie, być może mając nadzieję, że jego upiorna nauka pomoże przywrócić użycie jego nóg?

Połowa i połowa?Choć wydaje się, że wyspa jest duża pod względem dwoistości (rozbitkowie kontra Inni, wiara a nauka, nawet rapsodia Locke’a o czerni i bieli tryktraka), istnieje trzecia wiarygodna opcja dla Locke’a: Nie jest ani dobry, ani zły, tylko szuka samego siebie.

Rzeczywiście, jego zachowanie w ciągu ostatnich kilku odcinków wyszczególniło całkowicie samozatrudnionego człowieka, którego poczucie ważności nie pasuje do bycia odciętym. Po więzieniu więzień Henry Gale zasugerował, że Jack, a nie Locke, może prowadzić program, Locke wybuchł w przypływie wściekłości. Obsesja Locke’a polegająca na tym, że wprowadzanie liczb do komputera włazowego – i zapewnienie, że odliczanie nie osiągnie zera – jest wyraźnym znakiem, że jest on w pewnym sensie mniej więcej w porządku z bardzo niezbyt dobrym status quo na wyspie..

Dlaczego Locke chciałby, żeby rzeczy pozostały takie, jakie są, z szalejącymi knurami, dymnymi potworami i czającymi się Innymi? Być może dlatego, że to jedyne miejsce, nad którym ma kontrolę, gdzie może manipulować otaczającymi go ludźmi tak, jak tylu kawałków gry planszowej. Dla mężczyzny, który usiłuje uciec od nieciekawego życia, wyspa jest szansą na całkowitą wolność, nawet ze wszystkimi niebezpieczeństwami.

Jeśli tak, to jak daleko zajmie Locke, aby utrzymać kontrolę? Jack zamierza zbudować armię i teraz on i Locke wydają się rywalizować o przerażające talenty Ana Lucii. To może być jedna z brzydkich bitew. Może jednak, może, odsłania prawdziwe intencje Locke’a: czy chce uratować swoich rozbitków, zniszczyć ich, czy też zrobić wszystko, aby utrzymać swój ukochany świat fantasy niezmieniony.

Na wyspie przecież nikt nie jest tym, kim byli przed lotem 815 pogrążonym w przestworzach.

Jon Bonné to edytor stylów życia MSNBC.com. Gael Fashingbauer Cooper jest edytorem telewizyjnym MSNBC.com.

Loading...