“Zachodnie skrzydło” dochodzi do pełnego wdzięku wniosku

W niedzielę wieczorem nastąpiło uporządkowane przejście, gdy prezydent Jed Bartlet opuścił biuro, a “Zachodnie skrzydło” zakończyło się pełnym gracji.

Po siedmiu sezonach telewizyjnych (i dwóch terminach w fikcyjnym Białym Domu), bohaterskiemu, dziwacznemu, często obleganemu szefowi w wykonaniu Martina Sheena zastąpił Matt Santos (Jimmy Smits). Kiedy administracja Bartleta doszła do nieuniknionego zakończenia, tak też zrobił się dramat NBC.

“Zrobiłeś dużo dobrego, Jed, dużo dobrego”, pierwsza dama (Stockard Channing) powiedziała swojemu mężowi, że dzień inauguracji.

Nastrój Bartleta w tym momencie musiał się równać z wieloma widzami: ulga, satysfakcja, wdzięczność i smutek, że niedługo miną..

A później, Abbie Bartlet powiedział z dumą: “Jed, udało ci się. Wciąż tu jesteś “- po próbie zabójstwa, jego walce ze stwardnieniem rozsianym i karze obowiązków w jego pracy.

W ciągu godziny sentyment trwał ciężko, zarówno dla postaci, jak i publiczności. W szczególności byłego szefa sztabu, Leo McGarry’ego, który zmarł nagle na szlaku wyborczym jako wiceprezes Santosa, wielokrotnie powtarzał (jak to w domyśle, nieżyjący już John Spencer, który grał go aż do śmierci serca atak w grudniu).

“Wezmę ostatni spacer po stawie, żeby upewnić się, że nikt nie rusza z zastawą” – powiedział Bartlet do swojej sekretarki (Lily Tomlin) po przejściu jednego końcowego zadania prezydenckiego: podpisanie odpustu w owalnym biurze.

Uwaga: alert spoiler. Czy mógłby ułaskawić Toby Zieglera (Richarda Schiffa), zaufanego doradcę wyższego szczebla, który wyciekł tajne informacje z sumienia, a potem przyznał się; został zwolniony, osądzony i oskarżony; a teraz był w obliczu więzienia?

Choć wciąż rozdarty między poczuciem zdrady i uczucia – cóż, oczywiście, Bartlet ułaskawił Toby’ego.

W tym odcinku powstała pełnowymiarowa platforma inauguracyjna, w której ceremonia wkrótce zaczęła się, gdy w Białym Domu pracownicy Bartleta obejrzeli jej transmisję na swoich telewizorach i zakończyli pakowanie.

Potem, po 42 minutach, Santos złożył przysięgę. Era się skończyła. A więc, co ciekawe, była to krótka scena inauguracji.

“Ładna przemowa” – powiedział prezydent Santos (widzowie nigdy się nie dowiedzą).

“Bez JFK,” odpowiedział Santos.

“Nie,” uśmiechnął się Bartlet. “Ale masz czas. Spraw, bym był dumny, panie prezydencie. “

“Dam z siebie wszystko, panie prezydencie,” powiedział Santos.

Bartlet zniknął.

W niewidocznej administracji Santos faworyci “West Wing” Donna Moss i Josh Lyman (Janel Moloney i Bradley Whitford) staną się częścią zespołu – i prawdopodobnie pozostaną przedmiotem, niedawnym rozwojem po tym, jak przez lata byli partnerami w najseksowniejszej telewizji nieskonsumowany, niepotwierdzony romans.

“The West Wing”, którego premiera odbyła się jesienią 1999 roku, było wizją Aarona Sorkina, którego geniusz odbił się w odcinku pilotażowym, powtórzonym w niedzielę wieczorem tuż przed finałem. Sorkin nie tylko stworzył serial, ale napisał wszystkie odcinki przez kilka sezonów, zanim go opuścił.

Mimo popularnego przeboju, jak i krytycznego uderzenia, seria z ostatnich sezonów gwałtownie spadła z poprzedniego statusu Top-10 i została anulowana przez sieć.

Mimo to epizody z tego sezonu były mocne, pokazując nie tylko wydarzenia w Białym Domu, ale także kampanię pomiędzy Santos i jego republikańskim rywalem Arnoldem Vinichem (Alanem Aldą).

Widzowie mogą być zadowoleni, że Sorkin wróci do telewizji: NBC ogłosiło, że jego nowa seria “Studio 60 na Sunset Strip” pojawi się w jego składzie jesiennym, z gwiazdami, w tym absolwentami “West Wing” Whitford i Timothy Busfield.

A w niedzielę ostatnia scena “Zachodniego Skrzydła” pozostawiła publiczność również w wyrazie przyszłościowym, nawet jeśli wyrażona jest w smutnym tonie.

“O czym myślisz?” Abbie Bartlet zapytała swojego męża, jak wracali do domu do New Hampshire po cudownej przygodzie, którą dzielili z fanami “West Wing”.

“Jutro”, odpowiedział.