Więcej kontrowersji dla klubu książki Oprah?

Kolejny wybór klubu książki Oprah podniósł kwestię faktów i fikcji.

Barnes & Noble.com i Amazon.com podały we wtorek, że wprowadzają zmiany, aby poświadczyć “Noc” Elie Wiesela jako non-fiction. Barnes & Noble.com usuwa książkę ze swojej listy fikcji, podczas gdy Amazon.com zmienia także kategoryzację “Nocy” i zmieniając opis redakcyjny, aby jednoznacznie stwierdzić, że książka nie jest powieścią.

“Mamy nadzieję, że wprowadzimy te zmiany tak szybko, jak to możliwe”, powiedziała Jani Strand, rzeczniczka Amazon.com.

Wiesel nie oddzwonił natychmiast z prośbą o komentarz do Associated Press.

W poniedziałek Winfrey ogłosiła, że ​​klasyczny wybór Wiesela na temat umieszczenia jego rodziny w obozie śmierci Auschwitz był jej ostatnim wyborem. “Night” szybko znalazł się na liście bestsellerów na Amazon.com, zastępując wcześniejszą selekcję Winfrey, “A Million Little Pieces” Jamesa Freya.

Opowieść Freya o nadużywaniu substancji została szeroko zakwestionowana, a autor przyznał, że upiększył fragmenty książki, jak donosi śledcza strona internetowa, The Smoking Gun. Frey i Winfrey bronili “A Million Little Pieces”, mówiąc, że jakiekolwiek problemy faktyczne zostały przekroczone przez emocjonalną moc książki.

Nie ma żadnych zarzutów dotyczących “Nocy”, ale od dawna nie wiadomo, jak ją nazwać. Podczas gdy Wiesel i jego wydawca, Farrar, Straus i Giroux, nazywają to wspomnieniem, “Noc” jest często wymieniana jako fikcja w sylabusach kursu i została nazwana powieścią w biografii Wiesela z 1983 roku w New York Times. “Noc” jest opisana w recenzji redakcyjnej Amazon.com jako “technicznie powieść”, choć tak blisko życia Wiesela, że ​​”jest ogólnie – i nie jest niedokładnie – czytana jako autobiografia”.

Wiesel po raz pierwszy napisał książkę w latach 50. w języku jidysz, a następnie przetłumaczył ją na francuski. Hill & Wang, którego właścicielem jest obecnie Farrar, Straus, opublikował oryginalne wydanie w języku angielskim w 1960 roku. Żona Wiesela, Marion Wiesel, przetłumaczyła obecną angielską wersję.

Amazon.com kategoryzuje nowe wydanie “Nocy” pod “literaturą i fikcją”, ale zamienia książkę na “biografie i wspomnienia”, obwiniając problem za “źródło danych”.

“Źródło danych Amazon.com w wydaniu Oprah’s Book Club” Night “niedokładnie zakwalifikowało książkę jako fikcję – powiedział Strand, który odmówił podania szczegółów.

Tymczasem redakcyjny opis Amazona wcześniejszej edycji, opublikowany przez Bantama w latach 80., jest redagowany “w celu wyraźnego wyjaśnienia, że” Noc “to noncja,” powiedział Strand. Wersja Bantam, która jest już sklasyfikowana pod “biografiami i wspomnieniami”, była numerem 3 na Amazon.com od wtorkowego popołudnia.

Strand opisał takie zmiany jako “niezwykłe”, ale nie rzadkie.

26 zdjęć

Pokaz slajdów

Widowiska gwiazdy

Jake Johnson i Damon Wayans Jr. w “Let’s Be Cops”, czerwonym dywanie, Selena Gomez jest unieśmiertelniona w wosku i więcej.

Również wtorek “Night” znalazł się na szczycie listy bestsellerów “biografia” i “fikcja” na Barnes & Noble.com. Rzeczniczka Barnes & Noble, Carolyn Brown, mówi: “niektóre wstępne dane, które nam dostarczono” zaklasyfikowały książkę jako fikcję i teraz “zostały poprawione”.

“Noc to nie jest fikcja i jesteśmy w trakcie aktualizowania naszej bazy danych, aby tytuł nie był sklasyfikowany jako taki”, mówi Brown.

Strand twierdzi, że zmiany Amazon zostały oparte na wewnętrznej recenzji. Ogłoszenie Barnesa i Noble’a było odpowiedzią na zapytanie ze strony Associated Press.

Ruth Wisse, profesor jidysz i literatura porównawcza na Uniwersytecie Harvarda, uważa książkę Wiesela za pamiętnik, ale twierdzi, że jest często określana jako fikcja ze względu na wyrafinowany styl narracyjny książki, który przypomina powieść.

Karen Hall, która wykładała “literaturę traumy” na Uniwersytecie Syracuse, nazywa “Nocą” “traumą narracyjną” i twierdzi, że takie książki są nieuchronnie subiektywne. Uważa książkę za powieść i planuje ją kontynuować.

“Dla mnie więc” Noc “jest w stu procentach prawdziwa w swoim wezwaniu do czytelników, aby pamiętali Holokaust, słuchali i uczą się od osób, które przeżyły, i nigdy nie pozwolą, aby takie wydarzenie miało miejsce ponownie”, mówi Hall.

“Wiesel wolałby, aby nazwa ta była nazywana pamiętnikiem, nie ma wpływu na moje rozumienie tekstu, ponieważ po wyjściu z biurka autora, jest to praca z czytelnikiem”.