TCM stał się rajem dla miłośników filmu

Turner Classic Movies spędził osiem lat “próbując krzyczeć trochę głośniej niż inny facet w klasycznym gatunku filmowym” – powiedział Tom Karsch, dyrektor generalny kanału telewizji kablowej.

Teraz, gdy “drugi facet” – AMC – wycofał się z areny, TCM obchodzi w środę 10-lecie swojej pracy jako punkt wyjścia dla takich filmów.

“Turner Classic Movies to raj dla miłośników filmu, niekończący się festiwal filmowy” – powiedział The New York Times.

Kevin Brownlow, autorytet z epoki kina niemego i dyrektor niedawno nagrodzonego dokumentu TCM “Cecil B. DeMille: American Epic”, powiedział: “Wartością kanału jest pokazanie niesamowitej przeszłości amerykańskiego kina … być w stanie założyć telewizor i oglądać znakomitą jakość zdjęć z lat 60, 70 lat to najbardziej niesamowity przywilej. “

Jego jedna skarga: “Zawsze uważam, że mogą pokazać o wiele więcej cichych filmów, ale to jest moja pasja w życiu”.

I głośna krytyka dotycząca barwienia czarno-białych filmów, które kiedyś kojarzyły się z nazwą Turnera – obrzydliwością purystów – wydaje się dawno temu wspomnieniem.

Stacje Turnera, w tym TNT i TBS, teraz utrzymują kolorową wersję na półce – mimo że Ted Turner powiedział Karschowi, że pozostaje fanem.

“Ciekawe jest to, że Ted twierdzi, że nadal, biorąc pod uwagę wybór, ogląda” Casablankę “w kolorze w porównaniu do czerni i bieli. I właśnie na niego patrzyłem – powiedział Karsch ze śmiechem – i powiedział: “Po prostu tego nie rozumiem”.

Rozkosz miłośnika filmuTCM ma około 3500 starych filmów, kolekcję zawierającą bibliotekę Warner Bros. sprzed 1948 roku, filmy MGM sprzed 1986 roku i kompletną kolekcję RKO. Niedawno kupiła 89 filmów Universal, w tym “Coal Miner’s Daughter” i “Out of Africa”, a 57 z Columbia, “Close Encounters of The Third Kind” i “From Here to Eternity” wśród nich.

Większość innych podstawowych sieci kablowych pokazuje reklamy, w tym odnowioną American Movie Classics, która teraz poszukuje szerszej publiczności.

Jednak TCM pozostaje wolne od komercji, opierając się na opłatach licencyjnych od operatorów kablowych – szacowanych na 155,5 miliona dolarów w tym roku, z 138,4 milionów w 2003 r. TCM ma około 68 milionów abonentów w USA i spodziewa się przekroczyć 70 milionów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

“Unikalną cechą, jaką mamy dla konsumenta, jest to, że widzą te filmy nieskrojone i pozbawione komercyjnej” powiedział Karsch.

Firma TCM z siedzibą w Atlancie jest częścią Turner Broadcasting System Inc., należącym do Time Warner – gdzie, jak powiedział Karsch, kierownictwo wie, że ma wiele innych kanałów do sprzedaży reklam na.

Firmy kablowe to lubią, ponieważ mogą zaoferować usługę “rozszerzoną-podstawową”. Operatorzy kablowi wiedzą, że mogą go dodać, gdy podnoszą stopy, i podoba im się, że jest to coś, co przemawia do starszej grupy demograficznej, która jest zwykle ignorowana..

“Całkowicie akceptujemy starsze grupy demograficzne, ale jednocześnie rozumiemy, że istnieje potrzeba stworzenia także relacji z młodszą grupą widzów” – powiedział Karsch.

Próbują to zrobić, rozprowadzając publikacje, licencjonowanie i merchandising.

TCM dodał także Bena Mankiewicza – wnuka o trzydziestu metrach nagrodzonego Oscarem scenarzysty Hermana Mankiewicza (“Obywatel Kane”) i dziadka zdobywcy Oscara Josepha L. Mankiewicza (“All About Eve”) – jako gospodarza weekendowego dnia.

W ten sposób TCM pokazuje na tych filmach, że “nie zawsze jest siwowłosym starszym mężczyzną”, powiedział Karsch, odnosząc się do gospodarza w prime-time Roberta Osborne’a.

Osborne został pochwalony jako “nieświadomie poinformowany”, a Karsch wyraźnie dodał: “Nie ma nic złego w tym siwowłosym starszym mężczyźnie. UWIELBIAM siwowłosego starszego mężczyznę. “