Pięć lat później wspomnienia o trudnym zadaniu

Wiadomość dotarła do ucha Matta Lauera, gdy przeprowadził wywiad z biografem Howarda Hughesa na temat tego, co było jak kolejny powolny dziennik w lecie ataków rekinów i Chandra Levy.

“Przejdź do reklamy”, “Dzisiaj” producent wykonawczy Jonathan Wald powiedział mu zwięźle. “Najświeższe wiadomości: samolot uderzył w World Trade Center.”

To wszystko ktokolwiek wiedział o 8:50 rano ET we wtorek, 11 września 2001 roku. “Good Morning America” ​​pośpieszył z rozmowy z Sarah Ferguson, “The Early Show” CBS odciął segment gotowania. Lauer i setki innych dziennikarzy telewizyjnych z Nowego Jorku, Waszyngtonu i południowo-zachodniej Pensylwanii nie wiedzieli o tym, ale mieli zająć się największą historią swojego życia.

Sieci “Wielkiej Trójki” i kanały telewizyjne z wiadomościami wkrótce transmitowały na żywo zdjęcia z dziury wydobywającej gęsty, ciemny dym z Wieży Północnej World Trade Center. W ciągu pierwszych kilku minut niewiele mówiono o terroryzmie; kotwicy i reporterzy na scenie zwracają uwagę, jak trudno było sobie wyobrazić, jak pilot mógłby wejść do 110-piętrowego budynku w tak piękny, czysty poranek.

“Nic nie wiedzieliśmy, więc postanowiliśmy to rozgryźć razem z widzami” – wspominał wtedy – “Good Morning America” ​​kohabitacja Charlesa Gibsona. “Ale z rozmiaru ognia wynikało, że niedługo nie wystartujemy.”

Jon Scott z Fox News Channel miał rozpocząć swoją 9-dniową zmianę, kiedy kazano mu pobiec do studia.

“Pomyślałem, że to był wypadek, tak niesamowity, jak może się wydawać” – mówi Scott, pilot i entuzjasta lotnictwa. “To powinno od razu mnie uderzyć, że, OK, nie przywieźli wieżyczek w 1993 r., Więc zamierzali spróbować ponownie z powietrza.” W powietrzu, Scott rozmawiał z ekspertem o 9:03 kiedy lot United Airlines Flight 175 uderzył w Wieżę Południową.

W tym samym momencie “Today”, Lauer i Couric rozmawiali z producentem NBC News, Elliott Walker, który chodził jej córka do szkoły w pobliżu, gdy pierwszy samolot uderzył. To Walker mówi “Dzisiaj” o drugim ataku.

“Jeszcze jeden trafił”, mówi Walker. “Coś innego uderzyło, bardzo duży samolot.” Inny świadek potwierdza: “Wygląda jak film, widziałem odrzutowiec, duży odrzutowiec … Obserwowałem, jak samolot leci do World Trade Center.”

W “Good Morning America” ​​- i “Today”, gdzie strzał nie był odtwarzany, ale powtórzono go kilka sekund później – w studiu słychać było westchnienie, które wyszło w powietrzu. To już nie przypadek, ale najgorszy przypadek terroryzmu na amerykańskiej ziemi, przełomowe wydarzenie w historii USA.

“Przez resztę życia będę zgadywał, co się wtedy wydarzyło” – mówi Gibson. “Dianę wywołała ludzką reakcję, a ona powiedziała:” O mój Boże. “Miałem reakcję reportera, który, cóż, teraz wiemy, co się dzieje – jesteśmy atakowani. I chciałbym mieć jej reakcję. “

Atak drugiej płaszczyzny – i świtająca świadomość, że może być więcej – sprawiły, że dreszcze przeszyły zestawy i sterownie głównych sieci. Bezpieczeństwo wzrosło natychmiast w Rockefeller Center, miejscu, w którym emitowany jest “Today”. Lauer i współzałożycielka Katie Couric zamknęły oczy i wiedziały, co myśli drugi.

“To była natychmiastowa świadomość, że jest to poważny akt terroryzmu” – mówi Lauer. “A tam gdzie były dwa, może być ich więcej, a przy okazji siedzimy w Rockefeller Center, charakterystycznej i kultowej atrakcji Nowego Jorku.”

Lauer wciąż jest zaskoczony nie tylko tym, co rozgrywało się na ekranach telewizorów, ale także tym, co działo się w Studio 1-A.

“Patrzę na kierownika scenicznego, osobę, na którą patrzyłem każdego dnia, odkąd wziąłem tę pracę, a ona ma łzy spływające po jej twarzy, stojące obok kamery, do której się nadaję” – mówi Lauer. “To była bardzo dziwna scena w studio, ponieważ wszyscy byli w pełni przerażeni tym, co się dzieje”.

Były “NBC Nightly News” kotwicy Tom Brokaw, który rzucił się na powietrze z porannego treningu, mówi, że ciężko było zachować jego spokój w tym dniu.

“Ciągle przypominasz sobie, że masz większe zobowiązanie, to znaczy, że jesteś łącznikiem między obserwującymi ludzi a wydarzeniem” – mówi Brokaw. “Twoim zadaniem jest dostarczyć im jak najwięcej wiarygodnych informacji, jak tylko możesz, w spokojny i spokojny sposób. Właśnie dlatego wymyślili rolę prezentera. Nie tylko czytać wiadomości każdej nocy, ale być w tych bardzo trudnych czasach. “

Wczesnych godzin było więcej wstrząsów. Gdy ogień w World Trade Center wypalił się spod kontroli, sieci otrzymały wiadomość, że coś się wydarzyło w Pentagonie. Naczelny korespondent Pentagonu, Jim Miklaszewski, był na antenie, gdy usłyszał odgłos dochodzący z drugiej strony Pentagonu.

“Nie chcę teraz nikogo alarmować, ale najwidoczniej miało to miejsce kilka chwil temu, tak jak w Pentagonie miała miejsce eksplozja” – powiedział. Było to zaledwie kilka chwil później, kiedy “Dzisiaj”, podobnie jak inne programy, pokazało falujący dym z Pentagonu, gdzie właśnie rozbił się amerykański lot 77.

Scrambling downtownTymczasem bliźniacze wieże nadal płonęły, a dziesiątki ekip pocztowych rzucały się na scenę, mimo że tysiące robotników i mieszkańców Dolnego Manhattanu uciekło z miasta w bezpieczne miejsce. Reporter MSNBC, Ashleigh Banfield, szykował się do pracy w Secaucusie, kiedy uderzyły pierwsze samoloty. Zamiast udać się do New Jersey, wybrała się na stronę World Trade Center, aby pokazać, co według niej byłoby opowieścią o ogromnym pożarze i akcji ratunkowej. Zamiast tego, podobnie jak tysiące innych ludzi, zostanie pogrążona w jakimś piekle.

Banfield próbował metra z centrum, ale metro przestało działać. Taksówki odmówiły skierowania się na południe w wir i Banfield został zmuszony do przejechania około 40 przecznic w dół do Szóstej Alei. Była około 25 bloków dalej, gdy spadła Południowa Wieża, raportując ją przez telefon komórkowy do MSNBC, a następnie dostała się do bloku strony.

Była o 10:28, a Północna Wieża rozpadła się przed nią. Ona i setki, może tysiące innych ludzi na ulicy zostały złapane w huku i gruzach, które spadały i blokowały światło słoneczne. Banfield wraz z jeszcze jedną osobą uciekł, przerażony, do zamkniętych drzwi wejściowych. Banfield złamał okno, otworzył drzwi i zamknął je szybko, gdy strasznie szare opadły.

Otworzyli drzwi dwa razy – kiedy oficer NYPD zastukał do drzwi i gdy strażnik World Trade Center gorączkowo zapukał. Nawet dzisiaj nie wie, ile czasu zajęło i jak długo czwórka była w przedsionku, pokryta pyłem i gruzem.

“Byłem absolutnie przerażony. Byłem wstrząśnięty i nie byłem całkowicie pewien, co się stało. Był czarny jak smoła. Ostatnią rzeczą, jaką zobaczyłem, było 110 opowiadań, które pojawiły się w ciągu pięciu lub ośmiu sekund “, wspomina Banfield, który jest teraz kotwicą w Court TV. “Stało się to tak szybko, że przetworzenie prawdziwych faktów i szczegółów było prawie niemożliwe”.

W Studio 1-A w Rockefeller Center rzeczy nie były dużo lepsze. Południowa Wieża upada na “Dzisiaj”, ponieważ Brokaw, nie patrząc na monitor, opisuje implikacje ataku terrorystycznego. Lauer, który obok niego jest na własny rachunek “przyklejony” do zestawu, przerywa, by poprosić salę kontrolną o powtórzenie ostatnich 20 sekund.

“Zrzuciło ze mnie wiatr. Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę “- mówi Lauer. “Natychmiast zaczynasz myśleć o wszystkich ludziach, którzy próbowali uratować tych ludzi i prawdopodobnie nie mieli ostrzeżenia, że ​​budynek schodzi”.

Weteran kotwicy Paula Zahn został niedawno zatrudniony w Fox News, aby przejąć poranną wystawę CNN, ale miał nie być na antenie do maja 2002. Zadzwoniła do swojego szefa w Atlancie i zgłosiła się na ochotnika. Powiedziano jej, żeby poszła do biur CNN w Nowym Jorku; nie wiedziała, gdzie są. Gdy Zahn przybyła, została zmuszona do służby w kooponowaniu dziennego zasięgu z Aaronem Brownem na dachu z widokiem na miejsce.

“To było bardzo trudne terytorium. Poczułem ogromny strach “- mówi. “Nikt nie wiedział, co będzie dalej. Nie chciałem robić niepotrzebnie strachu. “

Każda sieć konfrontowała sprzeczne informacje, niektóre z nich jeszcze bardziej zatrzymywały informacje, aż do potwierdzenia. Niektóre złe informacje, takie jak raporty bomby samochodowej eksplodującej przed Departamentem Stanu i niejasna liczba porwanych samolotów, sprawiły, że w powietrzu.

“Moją tendencją jest zawsze wyrażanie tego, co słyszymy. Kwalifikujemy się, ale zawsze to robimy “- mówi Steve Friedman, ówczesny producent wykonawczy filmu” The Early Show “w CBS. “W tym szczególnym dniu sprawa stała się tak szalona, ​​było tyle raportów – brakowało 110 samolotów, wszędzie były bomby – nie robiliśmy tego w ten sposób”.

W kilka godzin po początkowych atakach korespondent z Fox News Brian Wilson poinformował, że był inny samolot, który prawdopodobnie znalazł się w powietrzu, zmierzając do Waszyngtonu.

“Okazało się, że to Lot 93” – mówi Scott. “Pamiętam, że moje kręgosłupy miały dreszcze, ponieważ wydawało się, że nikt nie ma pojęcia, skąd pochodzą te samoloty lub ilu ich było.”

Sieci pozostawałyby na antenie bez komercyjnych przerw, przez kilka dni, kronikowanie tego, co się wydarzyło, oraz masowe akcje ratunkowe i ratunkowe na Dolnym Manhattanie, wzgórzu nad Waszyngtonem i odzyskana kopalnia odkrywkowa na półtorej godziny przed Pittsburghiem. Historia była tak olbrzymia, że ​​wielu dziennikarzy wspomina o trosce, jaką mieli o to, czy mogli opowiedzieć całą historię.

Dzielenie pracyKażda sieć mobilizowała wszystkich w dziale wiadomości. CBS, podobnie jak inne sieci, przypisywało porcje “The Early Show”, “60 Minutes” i “48 Hours” do zaprogramowania, aby nikt nie miał przytłaczającego obciążenia.

“Zwłaszcza pierwszego dnia naprawdę po prostu trafiłeś do kogoś, kto miał jakąś informację” – mówi producent “48 godzin”, producentka Susan Zirinsky, której zespół wyprodukował pierwszy odcinek, który był najważniejszy. “Podnosiliście kamery, kładziecie ludzi na miejscu, próbowaliście otoczyć się swoim mózgiem. Chcieliście cofnąć się i zsyntetyzować niektóre informacje, które staraliśmy się wykonać … W tym momencie myśleliśmy, że było jeszcze więcej martwych, a to wciąż była misja poszukiwawczo-ratownicza. To był bardzo, bardzo skomplikowany dzień, aby spróbować podać kontekst. “

Gibson z ABC przypomina o trosce serialu o “Good Morning America” ​​i czy będą w stanie odpowiednio opowiedzieć tę historię, co stanie się darmową, pięciogodzinną transmisją.

“Naprawdę liczył się tylko dźwięk tego dnia” – mówi Gibson. “Pamiętam, jak myślałem, kiedy wszedłem do studia, że ​​tonem naprawdę musiało być to, że było okropne, to było okropne, ale że przejdziemy przez to. Że jako kraj przetrwamy. “

W pewnym sensie wiadomości telewizyjne niewiele się zmieniły od tamtego dnia pięć lat temu. Lato 2001 r. Było naznaczone atakami rekinów na wybrzeżu Florydy, które znalazły się na pierwszych stronach gazet. Zaginiony pomocnik senatu, Levy, był na pierwszych stronach gazet, a prezydent Bush odwiedzał szkołę na Florydzie, gdy miały miejsce ataki. Nie było żadnych poważnych historii, które trafiałyby w wiadomości od dłuższego czasu. Dzisiaj nadal istnieje element tabloidów w głównym nurcie i historie takie jak fałszywy przełom w procesie o morderstwo JonBeneta Ramseya, a zdjęcia dzieci Toma Cruise’a i Katie Holmes mogą zaśmiecać fale radiowe. Ale zdaje sobie również sprawę, że w bardzo realnym sensie rzeczy nie są takie same od 11 września.

“Dziennikarstwo telewizyjne ewoluowało w kościele tego, co się teraz dzieje”, mówi Friedman. “Problem z niektórymi z nich polega na tym, że przeprowadzanych jest bardzo niewiele analiz. Dzięki kablom i Internetowi i tym, co się dzieje, nie ma cyklu informacyjnego. Jesteś na bieżni 24 godziny na dobę. Zmieniło to sposób, w jaki pokrywamy rzeczy i sposób, w jaki prezentujemy rzeczy. “