Ostatni przeżywający “czarnoksiężnik z kraba Oz”, Jerry Maren, umiera w wieku 98 lat

Jerry Maren, który grał munchkin w klasycznym 1939 roku “The Wizard of Oz”, zmarł. Był ostatnim ocalałym munchkinem z filmu i miał 98 lat.

Obraz: Jerry Maren
Jerry Maren uczestniczył w gali 70-lecia “Czarodziej z Oz” w Nowym Jorku w 2009 roku. AP

The Los Angeles Times potwierdza, że ​​zmarł 24 maja w sanatorium w San Diego z zastoinową niewydolnością serca, ale od wielu lat cierpiał na demencję.

Ten 4-stopowy, 3-calowy aktor grał twardego członka Lollipopa, który w filmie dał Dorothy przewymiarowany lollipop. Był najdłużej żyjącym człowiekiem wśród wielu osób, które pojawiły się w filmie: komiks miejski Mickey Carroll zmarł na 89 w 2009 roku; munchkin “flowerpot”, Margaret Pellegrini, zmarł w 2013 r. w wieku 89 lat; a ostatnia żeńska munchkin, Ruth Robinson Duccini, zmarła w 2014 roku w wieku 95 lat.

Maren była jego pseudonimem; urodził się jako Gerard Marenghi w Bostonie 24 stycznia 1920 roku. Był najmłodszy w rodzinie składającej się z 10 osób i był jedynym małym człowiekiem. Po pracy w wodewilu odpowiedział na wezwanie MGM dla “Oz” i przeniósł się do Hollywood. Podczas II wojny światowej występował dla rannych żołnierzy na trasach USO.

Nocnik Maren presents Judy Garland with a lollipop in the film 'The Wizard of Oz.'
Witamy w Munchkin Land: Jerry Maren oferuje uroczysty lollipop dla Dorothy (Judy Garland) w filmie “Czarnoksiężnik z krainy Oz”.Archiwum Hultona / Getty Images

“Jerry był czasem dziwacznym chłopakiem” – powiedział dziennikarzowi biografowi Stephenowi Coxowi, który napisał “Krótkie i słodkie: życie i czasy Lollipop Munchkin” oraz “Munchkins of Oz”. “Był niezwykle hojny, szczególnie z innymi małymi ludźmi, chciał widzieć, jak odnoszą sukcesy i utrzymać się na powierzchni, a on nie chciał słyszeć o swoich przyjaciołach będących w kryzysie.”

Maren była pionierem w Hollywood, pomagając założyć Little People of America. Następnie pojawił się w prawie 100 innych filmach i reklamach, wcielając się w burmistrza McDonald’a McCheese’a i Hamburglar. Miał nawet krótką rolę w odcinku “Yada Yada” Seinfelda.

“Hej, jestem normalną istotą ludzką” – powiedział w “The Times” w 1993 roku. “Wszyscy jesteśmy małymi ludźmi, niektórzy są mądrymi, niektórzy cierpią na dupę, tak jak więksi ludzie. w małych ludziach. “

Śledź Randee Dawn na Twitterze.