Odkrywając mit: Czy John Lennon miał romans z homoseksualistami?

Larry Kane był jedynym amerykańskim reporterem, który podróżował z Beatlesami podczas ich pierwszej historycznej trasy po Ameryce. Przez cały czas swojej kariery utrzymywał długotrwały związek z Johnem Lennonem. Książka Kane’a “Lennon Revealed” zawiera obszerne osobiste wspomnienia, a także wywiady z Yoko Ono, May Pang (z którym Lennon miał 10-letni związek) i ponad 70 przyjaciółmi i ekspertami o niezwykłym życiu Lennona. Oto fragment:

(Komentarz edytora: Ten fragment książki zawiera wyraźny język i odniesienia).

Człowiek, mit, prawda

Od jego wczesnych lat po życie po tragedii z 1980 roku, być może żadna ludzka istota we współczesnej kulturze nie została napisana i nie mówiła o niej więcej niż John Lennon. Analiza jego życia i czasów pasuje do szczegółowej analizy zwykle zarezerwowanej dla kariery światowych przywódców. W tym celu legendy trwają, mity pozostają, a klarowność jest rzadkim towarem.

Życie Johna Lennona było dwoistością: prywatnym człowiekiem i osobowością publiczną. Ale w jego przypadku opinia publiczna nie była daleko od osoby prywatnej, rzadka rzecz na tym poziomie sławy. John obawiał się niebezpieczeństw związanych z rozrywaniem ludzi w miejscach publicznych, ale był nieustraszony, pozwalając światu widzieć jego mocne i słabe strony. Być może wiedział, że wrażliwość, którą ujawnił, była dla niego wszystkim, którzy doświadczyli podobnych nieprawidłowości w swoim życiu.

Jednak ciężar słynnego to poczucie kultu bohatera, który istnieje poza ich kontrolą. Czciciele, w swojej gorliwości idealizacji lub ukrzyżowania, zapominają o tym, że ich idol jest prawdziwym człowiekiem, tak jak oni sami. Prześladują fakty tak szybko, jak wygodnie je pomijają. Określają i dzielą. Przez cały czas ich oczekiwania fantasy zaciemniają ich przed widzeniem – a nawet szukaniem – prawdziwej transakcji.

Niewiele osób pozwoliło nam zobaczyć prawdziwą umowę tak dobrze, jak John Lennon. Mimo to mity trwają, a plotki krążą. Czy John Lennon był podłym gnojkiem? Głupi dowcipniś? Agresywny seks-diabeł? Muzyczny tyran? Nadużywający narkotyków? Gejem?

Odpowiedź na takie pytania – jak człowiek – jest złożona. Ale wskazówki są tam i jest ich wiele. Jeśli chodzi o pewne zalegające mity otaczające legendę Johna Lennona, istnieją wyraźne wyjaśnienia i dam je. Ale aby zrozumieć i uchwycić człowieka jako całość, jest tylko subtelne objawienie, takie jak odsłaniające się warstwy cebuli, aw tym objawieniu jest prawda.

Wściekły gniew, szczere wyrzuty sumienia

Londyńskie brukowce przedstawiały Johna jak zawsze mającego kłopoty z prawem. W rzeczywistości, poza rutynowymi karami w szkole i skazaniem na nadużywanie marihuany w Londynie w 1968 roku, nie miał znaczących trudności prawnych. Chociaż niebezpiecznie żył swoim życiem osobistym, John płacił podatki, zatrzymywał się na czerwone światła (po tym, jak w końcu uzyskał prawo jazdy) i cieszył się, że jest szanowanym, jeśli nie cichym, rezydentem dwóch narodów, które nazwał domem. Zła reputacja chłopca, która często go szła, była źródłem wielkiego zaostrzenia i niepokoju i po prostu nie zasłużyła na to. Na przykład jego szacunek dla organów ścigania podkreśla hojne darowizny, które zorganizował w celu zapewnienia sprzętu ochronnego dla nowojorskiego departamentu policji..

Mimo to nie było wątpliwości, że John Lennon miał “krawędź” napisaną na jego cześć, i często tarto innych. Kiedy schodziliśmy samolotem Beatlesów na lotnisku w Minneapolis 21 sierpnia 1965 roku, reporter z nadrukiem podszedł do Johna, by zadać mu pytanie, a jej twarz znajdowała się zaledwie o kilka cali od niego. Nie usłyszałem jej uwagi, ale nigdy nie zapomnę odpowiedzi. John uderzył ją w twarz i szybko podszedł do samochodu. Zbliżając się do limuzyny zapytałem go: “O co w tym wszystkim chodziło?” Zanim zdążyłem mrugnąć, odpowiedział: “Żadna z twoich f —— biznesowych”.

Technicznie miał rację, ale zawsze miałem solidarność z innymi reporterami i byłem szczególnie ciekawy. Klepanie reportera, ponieważ nie podoba ci się jego postawa, nie jest czymś, co radziłbym lub popieram. Później w korytarzu przy Leamington Motor Court w centrum Minneapolis, zbeształem go jeszcze raz o tym odcinku. Powiedział: “Pytali mnie, czy jestem wierny mojej żonie.” Odpowiedziałem żartobliwie: “Zamiast ją bić, dlaczego nie powiedziałaś” nie “i nie śmiałaś się z tego? – odpowiedziała, ale uśmiech zakręcił się na brzegach jego warg, cichy przekaz, który wiedział, że spieprzył. Mimo to, będąc rok 1965, ten reporter był o lata świetlne przed swoimi rówieśnikami w niezwykle śmiałej linii pytań. Ogromna reakcja Lennona na nią (choć niestety fizyczna) po prostu udowodniła, że ​​był gotów rozdać więcej, niż brał. I nigdy nie miało znaczenia, kto to zrobił.

“Nowhere Boy” słodko odsłania młodego Lennona

Ryzyko natychmiastowego gniewu zawsze czaiło się tuż pod powierzchnią Johna. I jedną z rzeczy, które zwykle go wyzwalały, były pytania – szczególnie te, które miały związek z wiernością. W wynajętej rezydencji Beatlesów w Hollywood podczas trasy w 1964 roku John siedział na kanapie rozmawiając z młodą kobietą podczas imprezy po koncercie Hollywood Bowl. “Long John” Wade, popularny DJ z Hartford, Connecticut, wszedł do pokoju, z magnetofonem w ręku i przypadkowo zbliżył się do kobiety. Wycelował mikrofon w twarz i powiedział: “A kim ty jesteś?” Wade trzymał mikrofon z animowanym gestem, starając się być zabawny. Nagrywarka została wyłączona, ale żarty Wade’a były poza zasięgiem. Lennon nie uważał tego za zabawne, zwłaszcza że nie wiedział, że nagrywarka jest wyłączona. Wyskoczył z fotela i uderzył Wade’a w przedramię. Wade wyglądał, jakby był w szoku, kiedy mikrofon oderwał się od magnetofonu i przeleciał przez pokój.

“Byłem oszołomiony”, powiedział Wade. “Ale interesujące było to, jak bardzo John próbował w nadchodzących dniach nadrobić zaległości. Stał się tak gościnny, przyjacielski. W pewnym momencie Lennon poprosił Wade’a, by przyłączył się do niego na drinka. “Zrobił wszystko, ale przyszedł do mnie”, mówi Wade. “Był trudnym klientem, ale był naprawdę. Byłem przerażony na śmierć, kiedy uderzył we mnie, ale biorąc pod uwagę mój mały dowcip, gdy patrzę wstecz, nie jestem zaskoczony. “

Ten wzór próbowania zadośćuczynienia i bycia kochanym – po wywiązaniu się z niego – był bardzo jasny dla tych wokół niego. Niech Pang wielokrotnie opowiada o pijanych pasjach Johna w Los Angeles, a także o tym, jak słodko i czuł się, gdy uświadomił sobie, jak daleko posunął się ku przepaści nieprzyzwoitości, a nawet przemocy. To cecha charakteru, która objawiała się konsekwentnie, tak jakby istniał w nim Jekyll & Hyde. Ci, którzy widzą tylko negatywną stronę rzeczy, mówią, że Lennon był zwykłym draniem. Ale, jak potwierdza wielu wtajemniczonych, jego atak był często uzasadniony, a wyrzuty sumienia bardzo szczere. Niezależnie od tego, czy John Lennon reagował na siły zewnętrzne, czy tylko na własne trzewia, zawsze czerpałeś z niego prawdę. A czasem prawda może być zastraszającą, potężną siłą.

Nawet wcześnie, jako przywódca Quarrymenów i Johnny’ego i Moondogów, Lennon często wysyłał sygnały niebezpieczeństwa. Pauline Sutcliffe pamięta, jak ten element zbliżającego się niebezpieczeństwa spowodował, że John stał się niezrównanym dyrygentem muzycznej energii elektrycznej na żywo:

“Myślałem, że jest przerażający, przytłaczający, interesujący. Znalazłem go bardzo atrakcyjnie. Mój brat próbował go uspokoić i często to robił. Wiedziałem, że może być jawny i niegrzeczny. Nigdy nie chciałem być u kresu jego kwasowości, ale to także sprawiło, że był tak elektryzujący. Kiedyś podziwiałem mojego brata, który sobie z tym poradził i nadal go kochał. “

Po moim przybyciu do hotelu Hilton w San Francisco, pierwszym przystanku w 1964 roku, byłem oszołomiony moim pierwszym spotkaniem z Johnem. Spotkałem się z nim i Beatlesami w lutym tego samego roku i nie mogłem się doczekać ponownego spotkania z chłopakami, nawet zastanawiając się, co się dzieje. Byłem oszołomiony, co najmniej, przez “powitanie” Johna. Dmuchając na papierosa i wyglądając na zmęczonego, John publicznie zbeształ mnie za moje ubranie i ogólny wygląd, nazywając mnie “dupkiem w dupę”. Ryknąłem z powrotem: “To lepsze niż wygląda jak taki jak ty! “Kilka minut później wybiegł na korytarz przed pokojem, obrócił mnie i serdecznie przeprosił. W życiu jest coś, co można powiedzieć o szczerości. Jest też wiele rzeczy, które można podziwiać, gdy zdajesz sobie sprawę, że spieprzyłeś i coś z tym zrobiłeś. Niewielu z kronikarzy życia Johna Lennona kiedykolwiek przypisało mu uznanie za miłość bardziej niż nienawiść, za tworzenie czegoś więcej niż niszczenie, a ostatecznie za pozostawienie świata lepszym miejscem.

Wielu profesjonalnych znajomych Johna stało się jego dobrymi przyjaciółmi. Szczególnie napięty był z Mickiem Jaggerem i Eltonem Johnem. Historyk Beatlesów, Denny Somach, sugeruje, że przyjaciele tacy jak Elton byli skłonni pogodzić się z emocjonalną kolejką Johna, ponieważ szanowali go jako lojalnego przyjaciela, i byli zauroczeni jego osobowością i obecnością:

“Właściwie najlepszy opis Johna Lennona otrzymał mi Elton John. Powiedział: “John Lennon był moim przyjacielem – moim najlepszym przyjacielem na świecie. Był największy, ale czasami mógł być “dziurą”. I tak go opisał. Miły facet, najmilszy facet, ale miał swoje chwile, kiedy mógł być problemem.

Bardziej niż cokolwiek, Lennon dostrzegał w ludziach poczucie humoru i cieszył się z chytrości i podpowiadania ludzi, z którymi się spotykał i pracował. Vince Calandra, młody producent “The Ed Sullivan Show” w 1964 roku, wspomina spotkanie z Johnem w Miami Beach:

“Po prostu wiem, że miał naprawdę suche poczucie humoru. Nie znalazłem go szorstkiego ani niczego. W rzeczywistości, kiedy pojechali do Miami, w samym środku konferencji prasowej, zaczął mnie obrzucać Ringo, no wiesz, jak “Oto boob z” The Ed Sullivan Show “, który nas śledzi” [jak gdyby powiedz] daj mu się aresztować, czy coś. To była zabawna, zabawna uwaga. Mam na myśli to poczucie humoru. Było ciepło i było fajnie. “

Lennon miał także niesamowitą umiejętność dodawania humoru do lepkich sytuacji, zwłaszcza tych, które stworzył. W imprezie po koncercie Hollywood Bowl w ’64 rozmawialiśmy z kobietą z płyt Capitol, kiedy nagle wyrzucił z siebie: “Powiedz mi, czy możesz mi dać pracę ciosową?” Kiedy zaczerwieniłam się z przerażenia, kobieta odpowiedziała: “Żartujesz! Nie ma mowy! “John odrzekł:” Cóż, może dasz mi skierowanie? “Troje z nas zaśmiało się, choć trochę nieprzyjemnie. John zakończył rozmowę, mówiąc: “Uważaj, tylko żartujesz, wiesz”. Żartował czy nie, wiedział, że głośne myślenie może wpędzić go w kłopoty, ale wiedział też, że zawsze może doprowadzić do potwornych sytuacji wygodnie blisko.

Nigdzie nie można udokumentować troskliwej strony Johna Lennona dokładniej niż w jego związku z Malcolmem Evans, bardzo wysokim i okularowym mężczyzną, który stał się regularnym kierownikiem drogi, wraz z Neilem Aspinallem, na trasach Beatlesów. Evans miał osobowość magnetyczną i był ulubieńcem reporterów i kobiet, które się z nim otagowały. Jego uśmiech i urok mogą być zwodnicze; zrobiłby wszystko, by ochronić Beatlesów. W pewnym momencie na samolotach turystycznych, podczas podróży z Jacksonville do Bostonu w 1964 roku, zmęczony Mal Evans siedział obok mnie z tyłu samolotu ze łzami spływającymi po jego twarzy. Zapytałem: “O co chodzi?”, Odpowiedział Mal, “John trochę ze mną krzyknął … powiedział, że powinienem odejść. Bez powodu, wiesz. Ale kocham tego człowieka. John jest potężną siłą. Czasami jest szorstki, jeśli wiesz, co mam na myśli, człowieku. Ale nie znam większej osoby, jaką znam. “Nigdy się nie dowiedziałem, o co chodzi w sporze, ale wiem, że kilka minut później, ponury Lennon podszedł i objął Evansa.

W lutym 1965 roku, podczas pobytu w Nassau na Bahamach, w ramach kręcenia filmu fabularnego Beatlesów “Help!”, Evans poprosił mnie o dołączenie do niego na kilka drinków w mieście. Tam Evans zapoznał mnie z faktami kryjącymi się za mitem Lennona, który przetrwał do dziś.

Czy Lennon miał romans z homoseksualistami??

Największym mitem i tajemnicą w spuściźnie Lennona jest to, czy miał on kontakty z osobami tej samej płci – szczególnie z menadżerem Beatlesów, Brianem Epsteinem. Wielu fanów, autorów i scenarzystów – amatorskich detektywów – wierzy, że wiedzą, co naprawdę się stało. Ale według mojej oceny, gdyby rzeczywiście było to ważne, John Lennon, z jego zdecydowanym pragnieniem bycia szczerym i uczciwym za wszelką cenę, wyszedłby wiele lat temu.

Jeśli szybko przewiniesz taśmę o życiu Johna Lennona, historia ta ukaże się światu na szeroką skalę tuż po jego śmierci, ale wyciekła ona wcześnie i często przez osoby na scenie muzycznej w Liverpoolu.

Przede wszystkim, pewne tło. Malcolm Evans stanąłby przed pociągiem towarowym, by chronić życie Johna Lennona, więc nie będzie zaskoczeniem, że chudy Mal był wściekły na oskarżenia, które leciały w 1965 roku. Wszystko zaczęło się od wakacji.

Kilka tygodni po urodzeniu syna Juliana, Lennon wystartował z managerem Beatlesów i impresario Brianem Epsteinem na dwunastodniowym urlopie do Hiszpanii. Para opuściła 28 kwietnia 1963 r. Na proste rekolekcje wypełnione słońcem i odpoczynkiem. Jednak wakacje szybko doprowadziły do ​​szeptów i insynuacji, które trwają nadal w tym stuleciu. Pytanie było, i dla wielu nadal jest: Czy John Lennon miał romans z Brianem Epsteinem?

Czy Lennon był najciekawszym Beatlerem?

Szepty były w większości lokalne, dopóki John nie zaatakował głośno podczas 21. urodzin Paula McCartneya. Bob Wooler, popularny lokalny deejay i przyjaciel Lennona, powiedział Johnowi coś o hiszpańskiej wycieczce. Lennon, brzydki pijak, odpowiedział pięściami i walił Woolera. Odcinek zrobił gazety, ale nie było żadnej wzmianki o tym, dlaczego John go uderzył. Zamiast tego, Tony Barrow, ostrożny i mądry sekretarz prasowy Beatlesów, zdołał zakręcić opowieścią, więc nie było żadnej wzmianki o potencjalnym homoseksualnym schadzku. W końcu John przeprosił Woolera i obwinił to wszystko za dużo alkoholu. Wiele lat później powiedział, że zrobił swoje pierwsze wielkie nagłówki w Wielkiej Brytanii “kiedy uderzyłem przyjaciela, który nazwał mnie pedałem”.

Tak więc, co naprawdę wydarzyło się w Hiszpanii?

Choć powszechnie wiadomo, że Brian Epstein był homoseksualistą, ważne jest, aby zauważyć, że homoseksualizm był nielegalny w Wielkiej Brytanii w połowie lat sześćdziesiątych. “Miłość, która nie śmie się wymawiać w jej imieniu” była w rzeczywistości podważana przez większość świata, tak więc Epstein zawsze był bardzo dyskretny w kwestii swoich preferencji seksualnych. Ujawnił swoją najskrytszą tajemnicę tylko kilku osobom i tylko jednemu z mediów, które znam, a mianowicie mnie.

Późną nocą podczas trasy w 1965 roku Brian zaprosił mnie do swojej chaty w eleganckim hotelu Beverly Hills. Rozmawialiśmy o Beatlesach i mieliśmy trochę jedzenia. Większość jego rozmowy dotyczyła jego problemów z Johnem. Miał poczucie utraty kontroli nad zespołem i był wyraźnie zmartwiony. Pod koniec wieczoru przyniósł trochę wina i powiedział toastem: “Tu jest dla ciebie i dla mnie”. Położył rękę na mojej. I raczej nagle, ale uprzejmie, nazwałam to nocą.

Raczej naiwni w tamtym czasie, nie udało mi się połączyć mojego towarzyskiego czasu z Brianem Epsteinem z historią, którą słyszałem o Hiszpanii od Mal Evansa kilka miesięcy wcześniej. Opowiadając całą historię w Nassau, Evans skarżył mi się, że Lennon wciąż był pogarszany przez plotki, tak samo jak on:

“On jest mężczyzną, wiesz, John jest, i to okropne, co oni o nim mówią.”

Gniew Mal, jego szczegółowa opowieść o epizodzie i ręka Epsteina na mojej wraz z jego toastem “dla ciebie i dla mnie” – wszystko to ostatecznie kliknęło później tej nocy. Zastanawiałem się, jak wielu od dziesięcioleci, czy to prawda? Czy John Lennon i Brian Epstein mieli ze sobą fizyczne relacje seksualne?

Było to pytanie, które dotyczyło wielu umysłów w kręgu Beatlesów, aw mniejszym stopniu na scenie muzycznej Liverpoolu. Później o tym napisałby biograf Lennona, Albert Goldman, w swojej książce “The Lives of John Lennon”, i to było w centrum scenariusza i filmu fabularnego “The Hours and Times.” Goldman lekkomyślnie stwierdził w swoim książka, w której John użył seksu z Brianem Epsteinem, aby rozwinąć swoją karierę jako samozwańczy przywódca Beatlesów. To było tandetne założenie, zaprojektowane z największym prawdopodobieństwem do sprzedaży książek, ale nie ma to sensu, biorąc pod uwagę fakt, że John był niekwestionowanym liderem zespołu. Ponadto kluczowym narzędziem i narzędziem Lennona pod względem dźwigni był jego talent. “Godziny i czasy” skłaniają także widza do przekonania, że ​​sławne zauroczenie Epsteina Johna Lennona mogło zostać złożone w Barcelonie. Przedstawienie czterodniowego interludium jest bardziej subtelne niż ujęcie Goldmana, ale ma Lennona i Epsteina, którzy praktycznie flirtują ze sobą, pozostawiając bez odpowiedzi wielkie pytanie..

Ale przyjaciele i współpracownicy Lennona mają własne poglądy na ten temat, oparte na lepszych podstawowych dowodach, niż Goldman czy niezliczone inne spekulacje miały dostęp do.

Detektyw Beatlesów Tony Bramwell, od samego początku w Liverpoolu z Johnem, odrzuca to wszystko ze złością, mówiąc: “Nie sądzę, żeby to się kiedykolwiek wydarzyło. Myślę, że jest wściekły, czysty byk. “Bramwell, który pracował dla Epsteina i nazwał go” Eppy “, wyjaśnia to w ten sposób:

“Brian był blisko nas wszystkich. On nigdy nie przyszedł do żadnego z nas. Był bardzo prywatną gejowską osobą. Homoseksualizm był nielegalny. Strach przed znalezieniem się był jednym z jego głównych koszmarów. Objawienie tego zniszczyłoby wszystko. W końcu była to uwięziona. “

Tony Barrow, nadzwyczajny lekarz spinningowy Beatlesów, ma własne podejście do hiszpańskiej ucieczki.

“Nikt tak naprawdę nie wie. John był śmiały, zawsze tępy, tak zdeterminowany, aby być inny. Nigdy bym nie powiedział “nigdy”. Ale znając ich obu, powiedziałbym, że to się nigdy nie wydarzyło. Nie ma wątpliwości, że Brian był pociągany do Johna w seksualny sposób; Brian był wrażliwym człowiekiem. Jego policzki zrobiłyby się purpurowe, gdy Lennon był z nim twardy, a John mógł być szorstki. Był dość liberalny, co było sposobem Johna na powiedzenie: “Nie jestem gejem, nie możesz mnie kochać, ale możesz być moim najlepszym przyjacielem.” Ale pamiętaj, była presja. John był powodem, dla którego Brian Epstein połączył się z Beatlesami. Brian miał silną więź z nim, ale wiedział również, że jego homoseksualizm sam w sobie może roztrzaskać Beatlesów. Być może chciał Johna, ale z tego, co wiem, wydarzyło się to tylko w jego snach. “

Czas podróży był źródłem rodzinnej udręki. Lennon zdecydował się wyjechać do Hiszpanii wkrótce po urodzeniu Juliana. Zamiast zostać w domu z noworodkiem, postanowił wybrać się na wakacje.

Dla niektórych kwestia, czy John Lennon i Brian Epstein mieli stosunki seksualne w podróży do Hiszpanii, zaczyna się od pytania czemu w pierwszej kolejności wybrali się razem na wakacje. Tony Barrow wyjaśnia powód podróży pod względem czasu i innych okoliczności w życiu Johna:

“W tamtych czasach, jeśli twoja dziewczyna zaszła w ciążę, było to całkiem proste – wyszłaś za mąż. [John] nie był szczęśliwy z powodu dziecka, chociaż wiedziałam, że zaczął wiele miesięcy później, by naprawdę kochać Juliana. Ale fakt, że musiał się ożenić, niepokoił go. Jego decyzja, by udać się do Hiszpanii, choć bardzo samolubna, była “f – you” dla wszystkich rzeczy, które mu się przydarzyły. To trochę ironiczne, ponieważ kilka miesięcy później w pubie West End zwanym Speakeasy, rozmawialiśmy po sesji nagraniowej. Oboje z wyczuciem rozmawialiśmy o naszych małych dzieciach io tym, jak dobrze było być ojcem. John kochał Juliana, ale nie kochał okoliczności towarzyszących jego narodzinom.

Niech Pang, który widział wszystkie strony Johna Lennona, odrzuca spekulacje wokół Johna i Briana jako historię rewizjonistyczną:

“Prawdopodobieństwo, że John ma romans z Brianem Epsteinem, jest absurdalne, a właściwie niemożliwe. Nawet kiedy Phil Spector kiedyś związał się i zagroził męskim seksom przeciw niemu, John był przerażony. “

Jedno jest pewne: gdyby John żył dzisiaj, z pewnością rozkoszowałby się debatą i robił wszystko, co w naszej mocy, by zgadywać, jak starał się zrobić w wywiadzie z 1973 roku:

“Pojechałem na wakacje do Hiszpanii z Brianem – co zaczęło wszystkie plotki, że on i ja mieliśmy romans, ale nie do końca. Nigdy nie zostało skonsumowane. Ale mieliśmy bardzo intensywny związek. I to było moje pierwsze doświadczenie z kimś, kogo znałem jako homoseksualistę. Przyznał mi to. Mieliśmy razem te wakacje, ponieważ Cyn była w ciąży i zostawiliśmy ją z dzieckiem … mnóstwo zabawnych historii, wiesz. Siedzieliśmy w kawiarniach, a Brian patrzył na wszystkich chłopców i pytałam: “Podoba ci się ten? Czy podoba ci się ten? “To była tylko kombinacja naszej bliskości i podróży, która rozpoczęła plotki.”

Cynicy, którzy podsycają płomienie plotek, powiedzieliby, że Lennon zaprzeczyłby plotkom. Ale ostateczną prawdą jest w jednym objawieniu, które sam Brian Epstein zaoferował mi w noc po naszym niewygodnym spotkaniu w jego chacie. The Beatles występowali tej nocy w Balboa Park w San Diego. Podszedłem do Briana, kiedy stał przed prowizoryczną garderobą. Jego twarz zrobiła się czerwona jak burak, ale złamałem lód mówiąc: “Dzięki za ostatnią noc. Naprawdę mi się to podobało. “Niezręczne momenty nigdy nie są przyjemnością, ale starając się okazać moje wsparcie, wyszeptałem do niego:” Czy to, co mówisz o hiszpańskiej podróży, zdenerwowało cię? “Odpowiedział:” Larry, kocham Johna, ale nic (pauza) nic stało się. To była po prostu niemożność “. Być może byłem pierwszym i jedynym dziennikarzem, który zadał to pytanie Brianowi Epsteinowi.

Gdybym wtedy wiedział, jak będzie wyglądała bajka po podróży do Hiszpanii, będę bardziej agresywnie śledził tę historię. Ale w dziennikarstwie lat sześćdziesiątych takie rozmowy, a nawet sugestie, były niedostępne. Poza tym krótka charakterystyka podróży Epsteina nie mogła być bardziej empatyczna ani szczera. Tymczasem historia hiszpańskiej podróży nie pojawiłaby się w społeczeństwie od lat. Z perspektywy czasu odpowiedź Briana Epsteina na moje pytanie – której nigdy dotąd nie zgłosiłem – dostarcza całej prawdy, którą każdy powinien znać.

Fragment za zgodą “Lennon Revealed” Larry’ego Kane’a (Running Press, 2007).