Kubański reżyser dociera do “Viva Cuba”

Nowy film Kubańskiego reżysera filmowego Juana Carlosa Crematy dotyczy młodej dziewczyny, która ucieka z domu, ponieważ jej matka planuje opuścić Kubę Fidela Castro, a ona nie chce iść.

Ale “Viva Cuba” nie jest filmem politycznym – jest to film ludzki.

“To nie jest tak, że dziewczyna chce zostać na Kubie z powodu rewolucji”, powiedział Cremata Associated Press w niedawnym wywiadzie. Chce zostać, powiedział, ponieważ Kuba “jest tam, gdzie są jej przyjaciele, tam, gdzie jest jej szkoła, a przede wszystkim tam, gdzie pochowano jej ukochaną babcię”.

Pozbawienie władzy kubańskich wygnańców jest równie łatwe, jak zabranie owocu z szarlotki, ale sądząc po międzynarodowej reakcji, Cremata udało się wyjść poza nacjonalizm i dotrzeć do powszechnej publiczności..

Film zdobył nagrody w krajach tak zróżnicowanych politycznie i kulturowo jak Gwatemala, Niemcy, Tajwan i Francja, w tym Grand Prix Ecrans Juniors z panelu sędziów dziecięcych na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2005 r..

A teraz może to być nagroda za nominację do obcojęzycznej nagrody Akademii w najbardziej anty-Castro ze wszystkich krajów – Stanów Zjednoczonych.

Nominacje do Oscara zostaną ogłoszone we wtorek, a nagrody zostaną wręczone 5 marca. “Viva Cuba” należy do rekordowych 58 zgłoszeń w kategorii obcojęzycznej – tylko pięć zostanie nominowanych.

Cremata kocha swój kraj, ale nie uważa się za komunistę. Bardzo dbał o to, by w filmie uniknąć wszelkich odniesień politycznych.

26 zdjęć

Pokaz slajdów

Widowiska gwiazdy

Jake Johnson i Damon Wayans Jr. w “Let’s Be Cops”, czerwonym dywanie, Selena Gomez jest unieśmiertelniona w wosku i więcej.

Nigdy nie jest jasne, w jakim kraju ma się znaleźć dziewczyna, która wydaje się być około 12 lat. Jej matka, oddzielona od ojca, spędza większość czasu na rozmowach z “obcokrajowcem” narzekającym na codzienne problemy na wyspie. Gdy młody Malu słyszy, że planuje odejść, ucieka ze swoim najlepszym przyjacielem, Jorge, zmierzając w daleką, wschodnią czubek Kuby, gdzie jej ojciec pracuje w latarni morskiej.

Film opowiada o przygodach tej pary, gdy uciekają z władzy przez wyspę, od luksusowych nadmorskich kurortów po prowincjonalne miasteczka po wiejskie góry. Śpiewają, walczą, gubią się, wymyślają. W końcu docierają do latarni morskiej, ale gdy już tam dotrą, zdają sobie sprawę, że nie mają dokąd uciekać.

Problem jest globalnyMigracja kubańska jest na co dzień twarzą dyrektora: mieszka blisko amerykańskiej misji w Hawanie i widzi, jak jego rodacy ustawiają się w kolejce każdego ranka, mając nadzieję na uzyskanie wiz USA..

Ale kwestia jest globalna dla Crematy, która mieszkała w miastach na całym świecie, w tym w Nowym Jorku przez rok na stypendium Johna Simona Guggenheima.

“Problem, czy wyjść, czy nie, nie jest problemem wyłącznie kubańskim”, powiedział. “Istnieje na całym świecie.”

Cremata sam wybrał swój kraj, powracając na Kubę po swoim sezonie 1996 w Stanach Zjednoczonych.

“W tym roku, mieszkając w centrum Nowego Jorku, z mnóstwem pieniędzy i wszystkiego, zdałem sobie sprawę, że wszystko, co chciałem, to powrót na Kubę i zrobienie kubańskich filmów” – powiedział.

Pierwszy pełnometrażowy film reżysera to “Nada” czy “Nothing”, komedia z 2001 roku, która obraca się także wokół emigracji. Film jest pierwszy w trylogii, ale Cremata wciąż szuka funduszy na kolejne dwie instalacje: “Nadie” lub “Nikt” i “Nunca” lub “Nigdy”.

“Nada” zyskała międzynarodowe uznanie, ale oficjalny instytut filmowy Kuby nie był szalony w stosunku do tego filmu, powiedział szczery i szczery Cremata. Realizując projekt “Viva Cuba”, powiedział, że stoi przed zamkniętymi drzwiami, prowadząc go do niezależnej trasy, filmując cały film za pomocą małego aparatu cyfrowego i 15-osobowej obsługi.

“Cały proces był bardzo trudny, ponieważ nikt nie chciał nam pomóc w tym filmie” – powiedział. “Nie miałem pojęcia, dokąd nas to zaprowadzi. Jedyne, co wiedziałem na pewno, to że chciałem zrobić pierwszy dziecięcy film Kuby. “

Projekt stał się sprawą rodzinną. Cremata ściągnął aktorów dziecięcych ze znanego na całym świecie zespołu teatralnego swojego brata i wykorzystał dziesięciolecia swojej matki w programowaniu telewizyjnym dla dzieci. Iraida Malberti, jego matka, była współtwórczynią “Viva Cuba”.

Cremata używał nawet swojej własnej babci, by grać rolę babci Malu, która umiera blisko początku filmu po komicznej scenie, w której dziewczyna maluje twarz starszej kobiety z makijażem.

Młodzi aktorzy woleli pracować bez scenariusza, zapewniając naturalny, pewny siebie ton w całym filmie. Mały aparat rzeczywiście pomógł im się zrelaksować, powiedział Cremata.

“Dzieci bawiły się, wyrażały się” – powiedział. “Nie było problemów z pracą z nimi. Dorosli aktorzy sami są jak dzieci – tylko bardziej rozpieszczeni. “

Cremata twierdził, że czasami także stawia opór dorosłości. 44-letni reżyser przebrany za mundurowego kubańskiego ucznia podczas prezentacji filmu na międzynarodowym festiwalu filmowym w Hawanie w grudniu.

Instytut filmowy wyspy w końcu ogrzał się do projektu Crematy – zwłaszcza gdy zdobył nagrodę w Cannes, powiedział. “Teraz wszyscy w urzędach mnie kochają,” powiedział.

Cremata dorastał grając w studiach telewizyjnych, w których pracowała jego matka, w świecie “zamieszania między rzeczywistością a fantazją”.

W wieku 13 lat stracił ojca w bombardowaniu kubańskiego samolotu z 1976 roku.

Trudność pomaga w rozwijaniu kreatywności, powiedział Cremata.

“W trzecim świecie i oczywiście w moim kraju warunki życia są tak trudne, że wyobraźnia jest ponad wszelką koniecznością – jest to pilne” – powiedział. “Trzeba podróżować do innego świata, aby móc znieść świat, w którym on żyje”.

Cremata, który uwielbia filmy nieme i zagraniczne z takich krajów jak Iran, powiedział, że bardzo mało wychodzi z Hollywood, filmów, które uważa za “plastyczne” i przewidywalne. Wydaje się, że bogactwo i wygoda Stanów Zjednoczonych zatarły oryginalność tego kraju.

Dlatego, być może, zawsze wracał do domu na Kubę, nigdy nie przyłączając się do milionów Kubańczyków mieszkających gdzie indziej.

“Wierzę, że ten kraj, ze wszystkimi swoimi problemami, jest jeszcze bogatszy w wyobraźnię, o wiele bogatszy w ludzkie ciepło niż jakikolwiek rozwinięty kraj na świecie” – powiedział.

Loading...