Książka: Jackson powiedział córce, że umiera

“Unmasked” autorstwa Iana Halperina to sympatyczny portret Michaela Jacksona, który bada wykorzystanie narkotyków na receptę Jacksona, powiązanie ze scjentologią, liczne operacje plastyczne, wybielanie skóry, tożsamość seksualną i rodowód jego trójki dzieci. W tym fragmencie Halperin pisze o malejącym zdrowiu Jacksona w miesiącach poprzedzających jego śmierć.

Wkrótce jednak 10 koncertów zmieniło się w 50, a potencjalne przychody gwałtownie wzrosły. Ale ci, którzy znali Jacksona najlepiej wiedzieli, że nie był w stanie wykonać 10 koncertów, nie mówiąc już o 50. “Wiedzieliśmy, że to katastrofa, która czeka, by się wydarzyć” – powiedział jeden z doradców. “Nie sądzę, żeby ktokolwiek przewidywał, że to go zabije, ale dosłownie nikt nie wierzył, że on w końcu wystąpi.” Ich wątpliwości zostały podkreślone, gdy Jackson załamał się podczas swojej drugiej próby. “Zwiń może być zawyżone”, powiedział doradca. “Potrzebował pomocy medycznej i nie mógł kontynuować. Nie jestem pewien, co go spowodowało. ”

Tymczasem wszyscy wokół niego zauważyli, że Jackson stracił zdumiewającą wagę w miesiącach poprzedzających londyńskie koncerty. Jego ekipa medyczna uwierzyła nawet, że stał się anorektyczny. “W ciągu kilku dni prawie nic nie je i w pewnym momencie jego lekarz pytał ludzi wokół niego, czy rzucał się po posiłkach” – powiedział mi jeden z pracowników w maju. “Podejrzewał bulimię, ale kiedy powiedzieliśmy, że prawie nie je posiłków, doktor myślał, że to prawdopodobnie jadłowstręt psychiczny. Wydawał się zaniepokojony iw pewnym momencie powiedział: “Ludzie umierają z tego przez cały czas. Musisz go zmusić do jedzenia. “Rzeczywiście, jedną ze znanych konsekwencji anoreksji jest zatrzymanie akcji serca. To zabiło kolejną kultową piosenkarkę pop Karen Carpenter, która przyznała się do anoreksji krótko przed jej śmiercią w 1983 roku.

Po zauważeniu, że opuścił jedną z jego prób, Fox News donosił, że “budowa szkieletu Michaela Jacksona jest tak zła, że ​​mógł już nie być w stanie obserwować księżyca”.

“Nigdy nie widziałem, żeby ktoś go zważył, ale nie mógł ważyć więcej niż [100 funtów] w ostatnim miesiącu” – mówi jeden z członków jego personelu L.A., który widział go każdego dnia. Na oficjalnej wysokości Jacksona pięć stóp dziesięć cali, który reprezentuje wskaźnik masy ciała (BMI) z 14.3, który, zgodnie z National Eating Disorders Association, może wskazywać na anoreksję. Normalne BMI dla kogoś Jackson ma wzrost od 18,5 do 24,9, co oznacza, że ​​Jackson ma co najmniej 25% poniżej normalnej wagi dla zdrowego mężczyzny. Wszystko powyżej 15% mieści się w kategorii potencjalnej anoreksji. Chociaż zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, są dużo bardziej rozpowszechnione u kobiet i dziewcząt niż u mężczyzn, to według stowarzyszenia aż milion mężczyzn cierpi na tę chorobę, która, co ciekawe, dwukrotnie częściej występuje u homoseksualistów. Jakakolwiek definicja, szybka utrata masy ciała Jacksona wyraźnie wskazywała, że ​​coś jest nie tak.

Po raz pierwszy ci z kręgu Jacksona zaczęli go namawiać do zerwania koncertów, ale ich prośby padły na głuchych..

“Stawką było po prostu zbyt wiele pieniędzy” – wspomina jeden z doradców. “Ludzie, którzy mu powiedzieli, powiedzieli mu, że jeśli się odwoła, będzie pośmiewiskiem. Musieli wiedzieć, że nie był w stanie iść dalej, był tak wątły, że odwoływał próby. Zastanawialiśmy się, czy ktoś zamierza zarobić na gotówkę, czy wykonał, czy nie. To po prostu nie miało sensu. Wiem, że jego rodzina była zaniepokojona, zwłaszcza jego brat Jermaine, ale Michael był bardzo odizolowany w ciągu ostatnich tygodni. ”

Jeden z najbliższych przyjaciół Jacksona twierdził na miesiąc przed śmiercią Jacksona, że ​​Michael powiedział swojej córce, że ma tylko kilka tygodni życia. “Wezwał ją do swojego pokoju i powiedział, żeby nie wściekać się na niego, jeśli nie dotrze do Dnia Ojca. Miał przeczucie, że jego dni są policzone. Czuł się wyjątkowo źle. Niestety, nikt nie chciał mu pomóc. Jego najbliżsi doradcy próbowali kontrolować go za pomocą leków, narkotyków i fałszywych nadziei. Chcieli się upewnić, że nie zapłacił za kaucją na koncertach O2 i że nie dostaną pieniędzy, które im należał.

Przyjaciel powiedział, że Jackson spędził ostatnie miesiące swojego życia na pisaniu szeroko. Myśli, że to było długie pożegnanie, i nie, że Jackson po prostu chciał napisać do swoich fanów. “Robił sobie dziurę w swoim pokoju przez wiele godzin, czasami dni i nie ruszał się” – powiedział źródło. “Zapytałem go, czy pisze powieść. Odpowiedział “tylko niektóre myśli w mojej podróży na tej ziemi. Chcę coś zostawić moim dzieciom. “To zaniepokoiło przyjaciela. “Po tym, jak mi to powiedział, obawiałem się, że Michael ma skłonności samobójcze i że pisze długą notatkę, by się pożegnać. Jego emocje podczas ostatnich kilku tygodni były całkowicie błędne; Nigdy nie widziałem go bardziej przygnębionego. Wiedział, że nie może wrócić ze względu na swoje słabnące zdrowie i że nie będzie w stanie spłacić wszystkich swoich długów. Trzy razy powiedział mi, że ma ochotę umrzeć. Na początku myślałem, że żartuje. Michael zawsze lubił grać ofiarę i przekonywać ludzi, że jest śmiertelnie chory. Tym razem był poważny, wydawał się być przekonany, że umiera. Szkoda, że ​​nie wziąłem go bardziej poważnie i próbowałem go wesprzeć. Niestety Michael był jak chłopiec, który płakał wilkiem – za każdym razem, gdy narzekał, zawsze były wątpliwości co do jego autentyczności. Spędził całe lata na oszukiwaniu ludzi.

Chociaż szczegóły finansowe jego umowy z AEG nie pojawią się w pełni, dopóki osiedle nie zostanie rozliczone w 2010 r. I później, większość długoletniego kręgu Jacksona podejrzewa, że ​​ludzie, którzy najbardziej skorzystali z koncertu w Londynie, byli tymi, złożona sieć firm powiązanych z Tohme, w tym gigantyczna firma z branży nieruchomości Colony Capital LLC. Colony Capital uratowała Neverland przed wykluczeniem więcej niż rok wcześniej, kupując kredyt w wysokości 23,5 miliona dolarów w transakcji wynegocjowanej przez Tohme. W jakiś sposób ta akcja pozwoliła Jacksonowi zatrzymać jego cenny majątek.

20 maja 2009 organizatorzy koncertów ogłosili nagle, że pierwsze londyńskie koncerty zostały opóźnione o pięć dni, a reszta została odsunięta do marca 2010 roku. W tym czasie zaprzeczyli, że odroczenia dotyczą zdrowia, tłumacząc, że potrzebują więcej czas na montaż złożonej produkcji technicznej, choć sceptycyzm natychmiast wybuchł wśród kleszczy. Ich wątpliwości były dobrze umiejscowione.

Za kulisami psychiczne i fizyczne zdrowie Jacksona gwałtownie się pogarszało. Według członka jego personelu domowego był “przerażony” perspektywą koncertów w Londynie:

Nie jadł, nie spał, a kiedy spał, miał koszmary, że zostanie zamordowany. Bardzo się martwił, że rozczaruje swoich fanów. Powiedział nawet coś, co sprawiło, że na krótko pomyślałem, że jest samobójcą. Powiedział, że martwi się, że skończy jak Elvis. Zawsze porównywał się do Elvisa tak długo, jak go znałem, ale coś w jego tonie sprawiało, że myślałem, że chce umrzeć, był zmęczony życiem. Poddał się. Jego głosu i ruchów tanecznych już tam nie było. Myślę, że może chciał umrzeć, a nie zawstydzać się na scenie.

Najbardziej oczywistym porównaniem króla popu i króla rock and rolla był ich całkowicie zużywający nałóg na receptę, który w przypadku Jacksona znacznie się nasilił w ostatnich miesiącach i prawie na pewno jest czynnikiem jego śmierci, gdy autopsja wyniki są dostępne. “Jest otoczony przez aktywistów”, powiedział jeden z doradców, który nazwał siebie w tej kategorii dwa miesiące przed swoją śmiercią. “Powinniśmy go powstrzymywać, zanim się zabije, ale po prostu siedzimy i patrzymy, jak leczy się w zapomnieniu”.

Podobnie jak jego długoletni idol, Elvis, Jackson mógł liczyć na wielu lekarzy, którzy pisali mu receptę na kaprysy, z niewielkim uwzględnieniem potrzeby medycznej, chociaż Jackson zawsze powoływał się na “ból” jako podstawę do zażywania narkotyków, co również pod warunkiem, że umożliwiający lekarzom pretekst do zadawania zbyt wielu pytań. Wśród wielu leków, dla których rozwinął zamiłowanie w ostatnich latach, był OxyContin, często nazywany “Hillbilly Heroin.” Stał się dość modny wśród muzyków i gwiazd Hollywood za jego natychmiastową i potężną wysokość, ale chociaż członkowie jego świty byli świadkami tego, że Jackson otrzymał lekarze regularnie powtarzali, że wszyscy śpiewacy nigdy nie stosowali heroiny ani żadnych innych nielegalnych narkotyków.

“Zawsze miał receptę lub lekarza, który dawał mu to, czego chciał” – powiedział członek jego personelu, który był świadkiem długotrwałego uzależnienia Jacksona od czasu procesu Arvizo. “O ile mi wiadomo, leki były zawsze legalne, niestety.”

W rzeczywistości, pod koniec 2003 roku, wkrótce po tym, jak pojawił się w 60 minutach, aby omówić skandal z Arvizo, Jackson przedawkował leki na receptę i musiał zostać ożywiony przez lekarza, który traktował swojego brata, Randy’ego. Lekarz został wezwany do wynajętego przez Michaela domu Beverly Hills w środku nocy. Po tym, jak lekarz ożywił go, doradził Jacksonowi, aby wszedł do kliniki odwykowej, aby leczyć jego nałóg, radę, którą piosenkarz zignorował. Innym razem, niania dzieci, Grace Rwaramba, podobno musiała pompować żołądek Jacksona przy wielu okazjach po tym, jak wziął nadmierną ilość narkotyków..

Według doradcy środki przeciwbólowe nie są jedynymi lekami, które Jackson regularnie przyjmował. “Pewnie wyskakuje Demerol i morfina, najwyraźniej wracając do czasów, kiedy spalił się podczas reklamy Pepsi, ale są też jakieś leki psychiatryczne, leki przeciwlękowe czy coś podobnego. Jeden z jego braci powiedział mi kiedyś, że zdiagnozowano u niego schizofrenię, kiedy był młodszy, więc może to leczyć.

Jego pomocnicy najwyraźniej nie byli jedynymi, którzy uznali, że perspektywa 50-koncertowego biegu jest lekkomyślna. W maju Jackson podobno wygłosił przemówienie do grupy fanów, gdy opuścił swoje studio prób w Burbank. “Dziękuję za twoją miłość i wsparcie” – powiedział im. “Chcę, żebyście wiedzieli, że bardzo cię kocham. Nie wiem, jak mam zrobić 50 występów. Nie jestem wielkim jedzeniem. Muszę włożyć trochę wagi. Naprawdę jestem zła na tych, którzy rezerwują mnie na 50 występów. Chciałem tylko zrobić 10. “Jeden z jego byłych pracowników był szczególnie uderzony przez słowa Jacksona z tamtego dnia:” Sposób, w jaki mówił, to jakby nie panował nad własnym życiem “- powiedziała mi na początku czerwca. “Wygląda na to, że ktoś inny ciągnie za sznurki i mówi mu, co ma robić. Ktoś chce go zabić. Wciąż karmią go tabletkami jak cukierkami. Próbują przepchnąć go przez krawędź. Potrzebuje poważnej pomocy. Ludzie wokół niego go zabiją.

“To tak, jakby był trzymany z daleka od swojej rodziny” – powiedział doradca. “Jego rodzina była jedynym człowiekiem, któremu mógł zaufać, a ja wiem, że bardzo zależy mu na jego zdrowiu, ale wygląda na to, że był trzymany z dala od nich, myślę, że od czasu do czasu rozmawiał z matką przez telefon, ale jego bracia trzymali się z daleka, myślę, że gdyby byli w pobliżu i zobaczyli, do czego zmieniłby się Michael, zatrzymaliby koncerty, może dlatego ich trzymano z daleka. Wyjaśnił, że różni członkowie Narodu Islamu zdawali się kontrolować sprawy wokalisty i trzymali bardzo ścisłą kontrolę nad każdym posunięciem Jacksona:

Byli przerażającymi ludźmi, bardzo przerażającymi. Nie jestem pewien, dlaczego Michael był tak niewolnikiem Narodu. Krążyły plotki, że potajemnie nawrócił się na islam i że był jednym z nich, ale nigdy nie widziałem, jak modli się do Mekki. Jego brat Jermaine był pobożnym muzułmaninem, ale nigdy nie widziałem żadnego znaku, że Michał nawrócił się. Jednak Naród Islamu zdawał się kontrolować jego życie. Nie mogliśmy tego rozgryźć.

Powyższe odzwierciedla zarzuty postawione przez byłego bliskiego przyjaciela i publicystę Jacksona, Stuarta Backermana, który opuścił zatrudnienie piosenkarza w 2004 r. Po tym, jak Naród po raz pierwszy wszedł w domenę Jacksona. “Zasadniczo przejęli interes Michaela i odizolowali wszystkich” – skarżył się Backerman. Kiedy zbliżały się pierwsze londyńskie koncerty, coś było wyraźnie nie tak. Jackson przyrzekł wyjechać do Wielkiej Brytanii, aby uzyskać dom i zaaklimatyzować się na co najmniej osiem tygodni przed swoją 50-letnią rezydencją, ale nadal ją odkładał. Najpierw powiedział, że martwi się Świńską Grypą. Potem, gdy to się zmniejszyło, nastąpiła nowa seria wymówek. Niewielu, którzy go znali, kupowało to. “Z jakiegoś powodu nie chciał wyjeżdżać do Anglii” – powiedział jeden z doradców. “Bigwigi denerwowali się, że zamierza wycofać się z londyńskich koncertów.” “Szczerze mówiąc, nigdy nie sądziłem, że Michael znów postawi stopę na scenie koncertowej” – powiedział inny adiutant, dławiąc się łzami w wieczór swojej śmierci. “To było nie tylko przewidywalne, to było nieuniknione.”

Fragment z “Unmasked” autorstwa Iana Halperina. Copyright (c) 2009, przedrukowany za zgodą Simona i Schustera.