John Lennon, którego nie znaliśmy

Emerytowany nagrodą Emmy dziennikarz Larry Kane cieszył się rzadkim dostępem do Beatlesów podczas pierwszej amerykańskiej trasy Fab Four, a jego późniejszy związek z Johnem Lennonem postawił go w wyjątkowej pozycji do napisania utworu “Lennon Revealed”. W tym rozdziale podkreślono dzikie i rzadko relacjonowane czasy, które John Lennon miał podczas swojego “przegranego weekendu” w Los Angeles w 1973 r. (Co trwało osiemnaście miesięcy). Po raz pierwszy opublikowany w 2005 r. Biografia Kane’a została niedawno wydana w miękkiej oprawie. Oto fragment:

Rozdział 3
Niebezpieczeństwo w cieniu
John nadal krążył po linii pomiędzy swoją tendencją do skandalicznego zachowania a pragnieniem ułagodzenia norm adorujących publiczności przez resztę swojego życia. Podczas jednego szczególnie niepokojącego okresu – jego osiemnastomiesięcznego “zagubionego weekendu” – kilka razy odpadł.

Na ten mroczny okres silny wpływ miały jego relacje z dwoma innymi muzycznymi gigantami: piosenkarzem i autorem piosenek Harry’em Nilssonem i niesławnym producentem / szalonym geniuszem Philem Spectorem.

Niech Pang, który przez cały czas był po stronie Johna, był szczególnie nieufny wobec Nilssona. Ona mówi:

“John kochał Harry’ego. Kochał swoją energię; kochał jego pisanie. To, co kochał w Harrym, to piękno jego przyjaźni i rozluźnionej osobowości. To właśnie zobaczył. Harry pił dużo. Ale Harry był typem faceta, że ​​jeśli pójdziecie z nim popijać, będzie pewny pod koniec nocy, że będzie wielka bójka i że to ty masz kłopoty, mimo że on to zaczął. Harry nadal będzie karmił Johna, dopóki nie będzie za późno.

Mark Lapidos ma inne spojrzenie na Nilssona:

“Poza narkotykami Harry był wielkim przyjacielem Johna. Podobnie jak John, nie cierpiał głupców. Wolałby dzielić czas z przyjaciółmi, prawdziwymi przyjaciółmi, niż spędzać czas z powierzchownymi artystami. Był prawdziwy, nie b. Moja żona Carol i ja cieszyliśmy się jego towarzystwem i spędzaliśmy czas na naszych konwencjach. Ale nigdy nie widzieliśmy niszczącej strony, o której ludzie mówią. “

John kochał Nilssona, ale przyjaźń Nilssona zaczynała nosić cienkość, nawet wcześnie w segmencie “zaginionego weekendu” w Los Angeles. Z jednej strony aranżer muzyki i producent Mark Hudson zauważyli złą stronę wpływu Nilssona na Johna:

“Harry był świetnym facetem. Naprawdę go kochałem. Oboje byli bardzo napięci, ale John zaczynał zauważać, że Harry może go sprowadzić.

Ta destruktywna strona była koszmarem dla May Panga, kochanka Johna i nieoficjalnego opiekuna w Los Angeles. Pang obawiał się również Spectora, legendarnego i poważnego producenta rocka, który na początku lat sześćdziesiątych wynalazł słynny “Wall of Sound” i był producentem najnowszego solowego albumu Lennona. Demony otoczyły Johna w Malibu, Hollywood i Beverly Hills, a May poczuł się bezradny. Czasami John.

“Kiedy pracował, John miał świetną etykę pracy” – wspomina May. “Lubił być na czas, pracować, pracować i pracować. Phil Spector był inny. Czasami przychodził na sesję dwie lub trzy godziny późno, ubrany w jakiś kostium. Pewnej nocy był lekarzem, następnej nocy ekspertem karate. Pił ciężko. Co wieczór pił butelkę wódki i powstrzymywał wszystkich, krzycząc na nich. Nienawidziłem, kiedy wyłapywał te azotany. Pachniały jak brudne skarpetki, a on je pod nosami.

“Najgorsza scena wydarzyła się pewnego wieczoru, kiedy Phil grał w swoją rutynę” Jestem Bogiem “. Zabrał okulary Johna, więc John nie miał pojęcia, gdzie jest. Dosłownie spienił usta. John krzyczał i myślał, że został wprowadzony w tę seksualną gejowską rzecz, ponieważ ochroniarz Phila, George, próbował go związać. Myślał, że zamierza coś zrobić. On kopał i krzyczał. Nic się nie stało, ale John był przerażający.

Muzyczne talenty Spectora zawsze robiły wrażenie na Johnie, ale Phil Spector zawsze otaczał powietrze. Hudson żywo o tym pamięta:

“Byłem w studiu A & M z moimi braćmi (The Hudson Brothers) i wszyscy wiedzieli, że Lennon był w dużym studio z Philem Spectorem, a przez ściany można było usłyszeć, że Spector po prostu wyrusza na Johna. Pewnego razu Spector wyciągnął duży pistolet i zaczął gonić Johna przez korytarze. John próbował to rozśmieszyć, ale to było okropne. Mam na myśli, że reputacja Spectora poprzedziła go. Byłem przerażony na śmierć. “

Z dala od domu, pasjonujący się nową kobietą, która pozwalała na przestrzeń dla jego niepewności i nierówności, i pod wpływem przyjaciół, którzy odegrali rolę społecznej załogi rujnującej, John Lennon tonie w otchłani. A potem nadeszły noce w Troubador.

Troubador był popularnym nocnym klubem w West Los Angeles. Dla Johna i jego przyjaciół wizyty mogły być niezapomniane lub nikczemne. Pewnego wieczoru John, May Pang i legendarny gitarzysta Jesse Ed Davis spotkali się na wczesnym wieczornym obiedzie w restauracji w Santa Monica, gdzie John zasłynął jako pijany, zanim zniknął w łazience.

“Wrócił z łazienki z czapką na czole” – wspomina May. “Prosiłem go, żeby to zdjął. Po prostu się uśmiechnął. “

Trio podążyło do Troubador, gdzie John nadal pił i ignorował prośby May Panga. Ten odcinek zakończył się bezceremonialnie, gdy John powiedział do kelnerki: “Czy nie wiesz, kim jestem?” Kelnerka, w jednej z bardziej bezpośrednich ripost w życiu Johna Lennona, powiedziała: “Tak, jesteś jakimś dupkiem z Koteksem na czole. “Incydent z Koteksem minął z małą fanfarą. Ale to, co wydarzyło się kilka dni później, 13 marca, wstrząsnęło życiem Johna.

John i Harry Nilsson postanowili złapać akt Smothers Brothers podczas ich zaręczyn w Troubador. Tommy Smothers dołączył do refrenu do nagrania “Give Peace A Chance” podczas łóżka Johna i Yoko w Toronto – kilka lat wcześniej.

Jak to często bywało, John i Harry szybko się upili. Na pustym żołądku, paląc jak silnik parowy i podsłuchiwany przez Nilssona, John zaczął dręczyć Smothers Brothers. Okłamywanie zespołu to jedno. Przerwanie czasu aktów komediowych jest jawnie niszczycielskie. Język był faulowany, podobnie jak akcja. Aktor Peter Lawford, w towarzystwie młodej damy, siedział w pobliżu. Wielokrotnie krzyczał na Johna, aby powstrzymał tyradę. Ale Lennon kontynuował. Ken Fritz, kierownik Smothers Brothers, przybył, by złożyć osobisty apel. Fritz podniósł rękę. Lennon podniósł prawą pięść i wykonał huśtawkę w stronę Fritza, po czym rzucił szklankę pełną trunku w kierunku Fritza. Kiedy bramkarze klubu wymordowali Lennona i Nilssona, May patrzył z przerażeniem. John z zażenowaniem opisał mi później scenę:

“Zaczęliśmy krzyczeć na Tommy’ego i jego brata. Myślę, że prawie spieprzyliśmy ten akt. Kilka tygodni przed tym, jak znalazłem się w tym samym miejscu, znalazłem maszynę do tamponów lub coś w restauracji, założyłem jedną na głowę. Heckled trochę więcej. I nie pamiętam, jak to się stało, ale wyrzucili mi tyłek. “

John był skruszony. Wydawał się upokorzony przez ten incydent.

May Pang również pamięta ten incydent z dużą dozą rozczarowania:

“Zdałem sobie sprawę, że muszę ciężej pracować, aby go uprzątnąć. Tam były złe wpływy i czasami przegrywałem bitwę. Ale pod spodem był taki troskliwy facet. Napicie go wysuszyło emocjonalnie, a ta noc była najgorsza.

Niestety “ta noc” nie zakończyła się niechlubnym wyjściem. Nawet gdy trio wyjechało do samochodu, miało miejsce jeszcze bardziej potencjalnie szkodliwe zdarzenie. Pięćdziesięcioletni fotograf niezależny próbował uwiecznić ten moment, wskazując aparat na Johna. Fotograf Brenda Mary Perkins twierdziła, że ​​Lennon uderzył ją prawym okiem.

Głosząc swoją niewinność, John dostrzegł ciemniejszą stronę intencji fotografa, kiedy oświadczył: “Cóż, nie byłem w najlepszym nastroju. Byłem bardzo pijany. Ale nie znalazłem się w pobliżu tej laski, nie ma przy mnie żadnych zdjęć. To była moja pierwsza noc w Brandy Alexanders i smakowały jak koktajle mleczne. Pierwszą rzeczą, o której wiedziałem, że jestem ze mnie, gurdą.

“Oczywiście, Harry Nilsson nie pomógł mi je nakarmić, mówiąc:” Śmiało, John. “To prawda, że ​​byłem szalenie nieprzyjemny, ale zdecydowanie nie uderzyłem tej kobiety, która chciała tylko zdobyć jej nazwisko w gazetach i kilka dolarów. “

Pani Perkins złożyła skargę do Departamentu Policji Los Angeles. Po dwutygodniowym dochodzeniu prokurator okręgowy ogłosił, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie zarzutów kryminalnych. John miał szczęście. Akt oskarżenia o przestępstwo umocniłoby bezwzględne starania administracji Nixona o deportację Johna w oparciu o jego skazanie na marihuanę kilka lat wcześniej w Wielkiej Brytanii.

W życiu każdego człowieka, ponure i brzydkie momenty mogą prowadzić do gwałtownego spadku lub uświadomienia sobie, że nadszedł czas na zmianę. Okazuje się, że upokarzający napastnik w “Trubadur” był po prostu momentem prawdy dla Jana. Klubowe zażenowanie wydawało mu się nie do zniesienia. John wysłał listy przeprosin do komików, ich menadżera i kierownictwa klubu.

W Troubadourze skończył się cel. To wstrząsnęło Yoko w domu w Nowym Jorku. W Los Angeles May Pang był obok siebie. Ale przede wszystkim rozgłos otaczający ten incydent i publiczne oburzenie, jakie wywołał, ostro skrytykowały Johna. Okazało się to inspiracją nie tylko do typowych przeprosin porannych, ale także do tygodni samokontroli i skrajnych wyrzutów sumienia. To był początek końca napadów picia, które nękały jego ciało, umysł i duszę.

Fragment z “Lennon Revealed” Larry’ego Kane’a. Copyright 2005. Opublikowany przez . Żadnej części tego fragmentu nie można używać bez zgody wydawcy.