John Grisham zamienia się w literaturę faktu

Najnowsza książka John’a Grishama “The Innocent Man: Morderstwo i niesprawiedliwość w małym miasteczku” ma zwykle frajdy, których kibice oczekują od mistrza legalnego thrillera: napięcie, szok, nawet niesłuszne przekonanie i bliskie wykonanie.

Ale tym razem ta opowieść jest prawdziwa.

W swojej pierwszej książce o grach fizycznych Grisham zajmuje się historią Rona Williamsona, byłego baseballisty, który został bezprawnie skazany za morderstwo w Ada w stanie Okla. W ciągu pięciu dni od egzekucji przed ostatecznym uniewinnieniem – po 11 latach w celi śmierci.

“Historia była tam”, powiedział Grisham w wywiadzie dla The Associated Press. “Wszystko, co musiałem zrobić, to połączyć.”

Grisham przeczytał nekrolog Williamsonowi w The New York Times z 9 grudnia 2004 r. I wiedział, że chce napisać tę historię. Rozmawiał z siostrami Williamsona i umowa została zawarta w ciągu około trzech godzin. “Uderzyła mnie tylko nieodparta natura tej historii – miała małe miasteczko, chodziło o próbę zepsutą, oskarżenie nie było w porządku, człowiek, który był chory psychicznie i dobry baseballista.”

Grisham nienawidzi badań i przebywał w niewygodnym terenie, brodząc przez pudła z dokumentami i materiałami z rodziny, zapisami zdrowia psychicznego, transkrypcjami próbnymi, zeznaniami, kartami oceny czwartej klasy. Podróżował z rejestratorem przez 18 miesięcy, przesłuchując prawników, sędziów i współoskarżonego Williamsona, Dennisa Fritza, starannie przepisując cytaty.

“Kiedy piszę fikcję, bardzo dużo potrzeba, aby mnie wyprowadzić z fotela, żeby wszystko sprawdzić”, powiedział Grisham. “Nienawidzę przestać pisać, żeby sprawdzić fakt, znaleźć miasto, iść do hotelu – zrobię wszystko.”

Ale dzięki “The Innocent Man”, opublikowanemu przez Doubleday, był zawzięty, aby wyprowadzić swoje fakty prosto, szczególnie dlatego, że niektórzy ludzie w książce wciąż żyją, a ponieważ oskarżenie tak bardzo spartaczyło sprawę, wiele osób nie jest przedstawianych. w dobrym świetle.

“Wielu z tych osób kupiło dziś tę książkę, a oni czytają książkę teraz, a to, czego nie chcę, żeby ludzie robili, to powiedzieć:” Cóż, tutaj jest błąd “.

“Nie jestem krzyżowcem”Williamson i Fritz zostali skazani za zabójstwo Debra Sue Carter, która została molestowana seksualnie i uduszona w 1982 r. W Ada, Okla, a Frtiz dostał dożywocie. Williamson spędził dziewięć lat w celi śmierci, jednorazowo w ciągu pięciu dni od egzekucji przed zamówieniem pobytu. W kwietniu 1999 r. Sędzia Ada zauważył, że testy DNA próbek spermy i włosów nie są zgodne genetycznie z Fritzem lub Williamsonem i odrzucił zarzuty.

Glen Gore, mężczyzna, który ostatnio widział się z Carterem, i który pomógł skazać Williamsona i Fritza, został skazany na śmierć za pomocą dowodów DNA.

Barry Scheck, prawnik, który założył Innocence Project – grupa prawna wykorzystująca DNA do uwolnienia skazanych – i reprezentował Fritza, powiedział, że ma nadzieję, że książka Grishama skupi się bardziej na problemie niesłusznego skazania osób, które mogą nie znać takich przypadków.

“Posiadanie pisarza o jego umiejętnościach i zdobycie takiej historii odwróci głowy większości Amerykanów” – powiedział Scheck. “Mam nadzieję, że dowiedzą się, że istnieją rozwiązania, są sposoby na poprawę tych problemów”.

Historia sprawiła, że ​​Grisham – który jest przeciwny karze śmierci – chce wydostać się z fotela i znowu ćwiczyć prawo, choć w najbliższym czasie nie wrócił na salę sądową.

“Nie jestem krzyżowcem”, powiedział. “Nie trzymam się tylko jednego problemu, staram się o tym pisać, a potem go opuścić. Mam jednak nadzieję, że ta książka sprawi, że ludzie pomyślą o systemie sprawiedliwości “.

Praca z postaciami, nad którymi nie mógł zapanować, była często trudna dla Grishama, zwłaszcza gdy poznał Williamsona, który zmarł na raka. Williamson był byłym baseballistą w mniejszych ligach, często był samolubny, poważnie pijący i ostatecznie zdiagnozowany z chorobą dwubiegunową. Jego zachowanie często sprawiało, że kobiety czuły się niekomfortowo.

“Mniej więcej w połowie zdałem sobie sprawę, że mój bohater nie jest sympatyczny, a to nie może się zdarzyć w fikcji, ponieważ kontrolujesz historię” – powiedział Grisham. “Byłem bardzo zdenerwowany czytelnikiem. Ale zanim dojdziesz do procesu, będziesz sympatyczny.

Historia ta nawiedza Grishama, który nie jest z powrotem w sądzie od 1996 r., Kiedy reprezentował rodzinę nieczynnego hamulcowego, który został zabity, gdy był przypięty między dwoma samochodami. (Grisham wygrał sprawę, zdobywając dla swoich klientów nagrodę jury w wysokości 683,500 $ – największy werdykt jego kariery).

Wolałby być w swoim domu w Charlottsville w stanie Wirginia, w domu lub z żoną Renee, która trenuje konie. Syn pary, 22-letni Ty, właśnie rozpoczął studia prawnicze na University of Mississippi, alma mater jego ojca, a ich córka, Shea, 20 lat, jest na studiach.

Grisham zawsze “pewny zakład”Grisham był małomiasteczkowym prawnikiem i ustawodawcą stanowym w Southaven, Miss., Kiedy zdecydował we wczesnych latach 80., aby każdego ranka budzić się o świcie, aby napisać powieść o oskarżycielskim procesie o gwałt na morderstwo.

Wydana przez małą prasę w 1989 roku “A Time to Kill” sprzedała się w zaledwie 5000 egzemplarzy. Potem przyszedł “The Firm”, który sprzedał 1 milion kopii w 1991 roku i uczynił Grishama gwiazdą. Standardowe pierwsze drukowanie twardej okładki Grisham to astronomiczne 2,8 miliona kopii, podał Doubleday.

Każda książka Grishama jest bestsellerem – nawet powieść niezwiązana z salą sądową, na przykład “Pomijanie Bożego Narodzenia”, a nawet te, które już nie należą do jego ulubionych, takie jak “Klient”, który nazywa “nadęty” i zbyt długi.

“The Innocent Man”, który ukazał się we wtorek, odnosi się do tego samego rodzaju sukcesu, powiedział Bob Wietrak, wiceprezes ds. Merchandisingu w Barnes & Noble, Inc..

“Kiedy nie mamy książki John Grisham, jesteśmy rozczarowani, ponieważ liczymy na sprzedaż jego książki, jak również sprowadzanie klientów do naszych sklepów” – powiedział. “Jest pewnym zakładem.” Wietrak powiedział, że sukces Grishama wynika z jego talentu do opowiadania.

Grisham powiedział, że ma talent do poruszania się i suspensu, który czytelnicy naprawdę lubią, i ma bardzo prosty, chronologiczny styl, który ludzie mogą śledzić bez dużej pracy.

Jest metodyczny w pisaniu, co roku publikuje książkę. Zwykle pisze przez sześć miesięcy, ale “The Innocent Man” zajął 18 miesięcy, a on chce wrócić do pisania fantastyki.

“Podobało mi się prawie wszystko, nawet badania” – powiedział. – Jeszcze długo potrwa, zanim ponownie opublikuję literaturę faktu. Nie mogę się doczekać powrotu do powieści “.