Historia Andrei Yates

Jako dziennikarka Suzanne O’Malley zaczęła masowo mordować Noego, Jana, Pawła, Łukasza i Mary Yates po tym, jak ich matka, Andrea Yates, zatopiła ich w swoim podmiejskim domu w Houston w czerwcu 2001 roku. Ponad dwadzieścia cztery miesiące, O “Malley przeprowadził wywiad lub był świadkiem złożonego pod przysięgą zeznania ponad 100 uczestników tego dramatu, w tym samej Yates; jej mąż, Rusty Yates; ich rodziny; prawnicy; personel biura prokuratora okręgowego i szeryfa hrabstwa Harris; personel medyczny; przyjaciele; znajomości; i biegli sądowi. O’Malley kronikuje wydarzenia i kolejne zdanie Yate’a w swojej książce “Are You There Alone ?: The Unspeakable Crime of Andrea Yates”. Oto fragment:

Rozdział pierwszy: Proroctwo
Trochę przed 10:00 AM – 9:56, a dokładnie – Russell “Rusty” Telefon komórkowy Yates zadzwonił w szóstym piętrze Biura Inżynierii Pojazdów wahadłowych, które dzielił z trzema innymi pracownikami National Aeronautics and Space Administration (NASA). Dzwoniła jego żona, Andrea. Nie minęła nawet godzina, odkąd zostawił ją w domu z dziećmi. Siedziła przy kuchennym stole i wyjęła z pudełka Corn Pops. Dał jej 300-miligramową poranną dawkę antydepresyjnego Effexor, a poprzedniej nocy 45-miligramową dawkę leku przeciwdepresyjnego Remeron z 15-miligramowym, rozpuszczalnym Remeron SolTab. Jego matka była w domu, aby oglądać dzieci w każdej chwili. Miał prezentację o 10:30, aby przekazać kierownikowi programu promów kosmicznych informacje o postępie w rozbudowie systemu oprzyrządowania pojazdu kosmicznego.

– Musisz wracać do domu – powiedziała Andrea mocnym, trzeźwym głosem, który Rusty słyszał tylko raz – i obawiał się. Niedługo po urodzeniu ich czwartego syna, Luke’a, dwa lata wcześniej, miała załamanie nerwowe. Tym razem tak spytał Zardzewiały, aby wrócić do domu z pracy; teraz nie pytała go, mówiła mu.

“Co jest nie tak?” on zapytał.

“Już czas – powiedziała Andrea.

“Co masz na myśli?”

“Już czas” – powtórzyła, a później przypomniała sobie, że “nie powiedziała tego dobrze”.

Rusty Yates nie musiał już słyszeć. Kiedy jego żona zmarła przed trzema miesiącami, znowu zachorowała. I w domu było nowe dziecko, 6-miesięczna Maria. Opuścił biuro, zatrzymując się tylko po to, by powiedzieć koledze, że ma “awarię rodzinną”. W windzie chciał przez kilka dni, zanim Andrea zachorowała, kiedy nie musiał się z nią komunikować przez filtr chorób psychicznych, zastanawiając się, czy naprawdę dobrze się czuje, czy może spróbuje zabić się tak, jak przedtem dwa razy. Zastanawiałam się, czy udało mu się ożywić życie na tyle dobrze, by być tam, by ją powstrzymać, gdyby to zrobiła.

Przebiegł przez hol i przez główne drzwi NASA Building One, wykręcając po drodze swoją matkę. Dora Yates przybyła z jej domu w Hermitage w stanie Tennessee, aby pomóc, gdy Andrea zachorowała. Kilka tygodni rozciągnęło się na kilka miesięcy. Jej synowa była dwukrotnie hospitalizowana, ale niewiele się poprawiła. Wszyscy działali na oparach.

“Mamo, jesteś tam jeszcze?” Rusty zapytał.

“Nie,” odpowiedziała Dora Yates. Jeszcze nie opuściła hotelu Extended Stay America przy drodze NASA 1.

“Pospiesz się,” powiedział jej. “Coś jest nie tak w domu.”

Był dziesięć minut drogi stąd. Przebiegł przez parking pracownika do swojego SUV-a i wykręcił Andreę zza kierownicy. Dzięki Bogu, odpowiedziała.

“Czy ktoś jest ranny?” on zapytał.

“Tak,” odpowiedziała Andrea.

“Kto?”

“Dzieci.”

Dzieci? Co miała na myśli? “Które?” Rusty zapytał.

“Wszyscy” była jej niezgłębioną odpowiedzią.

O 9:48 w środę, 20 czerwca 2001 roku, na osiem minut przed tym, jak zadzwoniła do męża, Andrea Yates zadzwoniła pod 911. “Potrzebuję policjanta”, powiedziała, jej oddech chwiejnie wpadł do telefonu.

“Jaki jest problem?” policyjna telekomunikacja, Dorene Stubblefield, zapytała z powagą.

“Po prostu potrzebuję go, żeby przyszedł,” powiedział Yates.

“Muszę wiedzieć, dlaczego nadchodzą,” upierał się Stubblefield. “Czy jest tam twój mąż?”

“Nie.”

“Jaki jest problem?”

“Potrzebuję go, aby przyszedł.”

“Muszę wiedzieć, dlaczego nadchodzą,” powtórzył Stubblefield.

Brak odpowiedzi. Nic oprócz Andrei Yates oddycha nieregularnie, jakby intruz mógł trzymać pistolet na głowie.

“Czy on stoi obok ciebie?”

Yates sięgnął po telefon.

“Czy masz zakłócenia?” – zapytał Stubblefield, sądząc, że może to być problem krajowy. Brak odpowiedzi. Musiała ustalić, czy wysyła oficerów do niebezpiecznej sytuacji. “Czy jesteś chory, czy co?”

“Tak, jestem chory.”

“Jakie problemy medyczne?”

Wartościowe sekundy zaznaczone przez. Kto mógłby wyjaśnić to nieznajomemu przez telefon?

“Potrzebujesz karetki?” Stubblefield zasugerował.

“Nie, potrzebuję policjanta” – powiedział Yates.

“Czy potrzebujesz karetki pogotowia?” Stubblefield powtórzył.

“Nie … Tak, wyślij karetkę …” oddech Yatesa stał się jeszcze bardziej pracowity. Potem nic oprócz statycznego.

“Dzień dobry?” – spytał Stubblefield, a w jej głosie narastała nagła potrzeba.

Nadal nie ma odpowiedzi. “Czy ktoś włamie się do twojego domu?” zapytała.

“Nie.”

“Co to jest?” zapytał Stubblefield sfrustrowany.

Cisza.

“Jakie masz problemy medyczne?”

Więcej czasu minęło. W końcu Yates jeszcze raz zapytał Stubblefielda o policjanta.

“Czy jesteś przy 942 Beachcomber?”

“Tak.”

“Jesteś tam samotny?”

“Tak,” powiedział Yates. Nagle nastąpiło więcej zakłóceń statycznych, potem następna długa cisza. Stubblefield zastanawiał się, czy ją zgubiła. Wrócił dźwięk spanikowanego oddechu.

“Andrea Yates?”

“Tak.”

“Czy jest tam twój mąż?”

“Nie, jestem chory.”

“Jak się czujesz?” Zapytał Stubblefield. Odpowiedź Yatesa była niezrozumiała.

“Andrea Yates, jest twoim mężem?”

“Nie.”

“Dlaczego potrzebujesz policjanta, proszę pani?”

“Po prostu potrzebuję, żeby tu był.”

“Po co?”

“Po prostu potrzebuję go, żeby przyszedł.”

Nastąpiła długa cisza, po której nastąpił szum.

“Jesteś pewnie Do tej pory Stubblefield wiedział, że coś jest nie tak, ale czy Yates nie chce odpowiedzieć na jej pytania, czy też ktoś powstrzymuje ją przed odpowiedzią? Po ośmiu latach pracy Stubblefield pomyślał, że wie, jak rozpoznać zmaltretowaną żonę, gdy usłyszała jeden.

“Nie,” powiedziała w końcu Yates, nie była sama. “Moje dzieci są tutaj.” Ale jej ochrypłe oddechy trwały.

“W jakim wieku są dzieci?”

“Siedem, 5, 3, 2 i 6 miesięcy.”

“Masz pięcioro dzieci?”

“Tak.”

Może nie wiedzieć dokładnie, co jest nie tak, ale pięcioro dzieci wystarczyło, by zadowolić Stubblefielda. “Okej, wyślemy oficera.”

“Dziękuję”, powiedział grzecznie Yates i odłożył słuchawkę.

Oficer David Knapp patrolował samotnie w swoim oznaczonym radiowozie policyjnym. Był “uni” – umundurowanym policjantem – odbywającym się w godzinach od 6:00 do 14:00 w południowym Houston. O 9:52 radio ogłosiło wysłanie na Beachcomber Lane, 911 call. Musiał zrobić “kontrolę dobrobytu”. Kontrola dobrobytu sprawiła mu radość, że w swoim wolnym czasie odbył szkolenie z interwencji kryzysowych. Co było dziś rano??

Mokra, biała kobieta o długich, ciemnych włosach spotkała go w drzwiach frontowych do jednopoziomowego domu z cegły. Miała szeroko otwarte oczy i ciężko oddychała.

– Czego potrzebujesz do policjanta, proszę pani? on zapytał.

“Właśnie zabiłem moje dzieci”, powiedziała, patrząc mu prosto w oczy.

Okay, nie był na to przygotowany. Jedyne, o czym mógł pomyśleć, to pytanie “dlaczego?”

“Zabiłem moje dzieci”, powtórzyła bezbarwnie.

“Gdzie oni są?”

“Są w łóżku.” Andrea Yates skinęła na oficera Knappa do domu, obok psa szczekającego z jej psiej budki w pokoju rodzinnym, w przedpokoju wyłożonym oprawionymi rodzinnymi zdjęciami i wyłożonym beżowym pluszem, do głównej sypialni. Na podłodze usiadł królowy materac i sprężyny skrzynkowe. Pierwszą rzeczą, jaką zauważył Knapp, było małe dziecko, wystające spod głębokich bordowych bawełnianych prześcieradeł, ramię było porcelanowo białe, a Knapp później dowiedział się, że należał do 2-letniego Luke Yatesa. Były “coś, co wyglądało na cztery grudki w łóżku”. Kiedy odsunął kołdrę, odniósł wrażenie, że dzieci leżą spokojnie w łóżku i wydawało się, że dzieci są schowane. Głowa Marii leżała na ramieniu starszego brata.

Metodycznie Knapp sprawdzał każde z dzieci pod kątem oznak życia. Zauważył spienioną substancję pod trzema nosami dzieci – to znak, że ich płuca “mniej więcej pękały”. Nie było mowy, aby Knapp lub Emergency Medical Services mogły je teraz ożywić. Był już za późno.

Żałował, że pies przestał szczekać.

Dwadzieścia jeden lat w Wydziale Policji w Houston, specjalizującym się w negocjacjach dotyczących narkotyków i zakładników, niewiele zrobiło, aby wymazać akcent oficerski Franka Stumpo z Nowego Jorku, albo jego twardą wersję prozy policjanta. Podobnie jak Knapp, Stumpo został wezwany na miejsce zdarzenia na podstawie kontroli społecznej. Zatrzymał się w niebiesko-białej sukni, podszedł ostrożnie, zapukał i otworzył drzwi. Znalazł oficera Knappa w pokoju rodzinnym u Andrei Yates.

Stumpo wrócił po schodach Knappa korytarzem w lewo. “Widziałem skromnie umeblowany pokój z materacem na podłodze i zobaczyłem małą główkę na materacu” – powiedział. “Myślałem, że to lalka, im bardziej się zbliżyłem, tym bardziej się skupiałam, a gdy podeszłam wystarczająco blisko, zdałam sobie sprawę, że to głowa dziecka … Dotknąłem główki dziecka … Było ciepło w dotyku. ” W łazience gościnnej odkrył piąte dziecko, siedmioletnie Noego, unoszące się twarzą w dół bez pulsu. Chciał rzucić.

Andrea Yates siedziała na niebieskim foteliku. Knapp usiadł obok niej. Poprosił o prawo jazdy, które mu dała, i pozwolił korzystać z telefonu w sąsiedniej kuchni, aby zadzwonić do swojego przełożonego.

Dla Johna Treadgolda była to powolna wiadomość. Treadgold pracował jako kamerzysta w KPRC, filii Houston NBC Television. Dziesięć publicznych radiotelefonów bezpieczeństwa zagracało na sztyfcie jego wytartego, białego forda explorera. Jego radia zostały dostrojone do ulubionych “ścigających” pogotowia karetki: Houston’s Fire Department; Pogotowie ratunkowe; Policja; Straż przybrzeżna; Wydział Szeryfa; Life Flight Helicopter; Pasadena, Texas, Fire and Police Department; i obszar Ochotnicze Straż Pożarnictwa VHF i UHF. Korzystał z radia “idź do”, kiedy pisał opowiadanie. Aparat fotograficzny zatoczył tył furgonetki. W sejfie z aparatem przechowywał swój aparat Beta Cam SP o wartości 20 000 USD. Bezpieczne, wraz ze statywami, podstawkami, torbami, taśmą wideo i innym sprzętem były schowane za zamkniętą klatką zakupioną w sklepie z policją.

Trzeba było ucha do filtrowania przez przenikliwe radio statyczne, żeby złapać jedno słowo kodowe, które może być główną historią dzisiejszego wieczoru. To i niezwykła tolerancja na hałas. Treadgold unikał krzyżujących się ulic śródmieścia Houston, a każdy z nich, jak się wydawało, był ciągle w budowie. Spędził wystarczająco dużo czasu, siedząc pod drzwiami starego budynku sądu karnego, z kamerą wideo ważącą mu na ramieniu, by zauważyć cytat wytrawiony na chodniku: “Myślę, że polubię Houston, jeśli kiedykolwiek go skończą.” Oveta Culp Hobby, matriarcha współczesnego Houston, powiedziała to w 1946 roku. Houston wciąż nie zostało ukończone.

Ktoś rozpalił ogień w kuchni. Starszy Houstonian zmarł z przyczyn naturalnych. Zespół policyjny brzęczał jak reszta, żądając oficera pod ten adres lub tego, nadzorcę … co to było? Obrócił pokrętło regulacji głośności w radiowozie policyjnym. Automatycznie jego mózg przeszukał swoją pamięć audio pod kątem fragmentu zdania. Nie mógł usłyszeć dobrze. “Wiele pediatrycznych DOA?” To było coś, co zrobił nigdy słyszał. Dyspozytor musi powiedzieć, że GOA: odszedł po przybyciu. Trzaskając się na innym kanale, rozpoznał numer pogotowia jednostki EMS z południowo-wschodniego Houston w służbie czegoś ważnego.

Treadgold zadzwonił do redaktora przydziału w KPRC i poprosił ją o sprawdzenie danych z policyjnego komputera. To było o 10:00. Edytor dwukrotnie sprawdził wykaz za pomocą Fire Dispatch. To był problem z oddychaniem, “nieprzytomny”, z napisem “możliwe dzieci”, powiedział redaktor, skrzyżowanie Beachcombera i Sealarka w Clear Lake. Dwadzieścia minut jazdy na południowy wschód – bez ruchu. Ruszył w kierunku autostrady Gulf Coast Freeway.

Dziewięć minut po tym, jak oficer Knapp wszedł do domu w Beachcomber, sierżant David Svahn, nadzorca patrolu z szesnastoletnią siłą, przybył w odpowiedzi na wezwanie “kodu pierwszego” od swoich ludzi. Knapp pozostał z Yatesem na krześle miłości, podczas gdy Stumpo spotkał się z sierżantem przy drzwiach wejściowych. “Zabiła swoje dzieci” – powiedział.

Svahn upoważnił Stumpo do aresztowania i kajdankowania Yatesa, a potem dokonał przejścia do domu, który był teraz miejscem zbrodni. Zobaczył typową podmiejską rezydencję z rodzinnymi zdjęciami na drzwiach lodówki, miskami z płatkami zbożowymi na kuchennym stole i zabawkami na podłodze. Zauważył mokrą szarobiałą skarpetkę dziecka leżącą na dywanie korytarza. Na zewnątrz dodatkowi oficerowie już umieszczali taśmę z domami przestępczymi wokół domu.

Svahn stanął w wejściu do domu Yatesów. Usłyszał krzyk na zewnątrz i wybiegł frontowymi drzwiami. Sportowiec w wieku około trzydziestu lat schylił się pod żółtą taśmą. Był “wyraźnie zdenerwowany i krzyczący niektóre rzeczy”, powiedział Svahn. Mężczyzna był Rusty Yates, mężem Andrei, ojcem wszystkich pięciu dzieci.

“Co ona zrobiła moim dzieciom? Co zrobiła moim dzieciom?” Svahn przypomniał sobie, jak prosił Rusty Yates. “Powiedział, że jego żona wezwała go do pracy i powiedziała mu, że nadszedł czas, aby wrócić do domu, a jego żona powiedziała mu, że skrzywdziła wszystkie pięcioro dzieci i że w końcu to zrobiła.”

“Powiedziałem mu, że wszystkie pięć jego dzieci odeszło,” powiedział Svahn. “Upadł na ziemię, uderzył w ziemię i zaczął krzyczeć”. Do diabła, po zobaczeniu dziecka w wannie unoszącego się w kale, Svahn miał ochotę zrobić to samo. Mógł przez następne szesnaście lat pracować nad siłą i nigdy nie przyzwyczajać się do takiej zbrodni jak ta. W końcu Yates podniósł się z ziemi i w bólu chwycił plastikowe krzesło i rzucił je w nic szczególnego. Potem znowu upadł na ziemię i zwinął się w pozycji embrionalnej, wciąż krzycząc.

Rusty Yates chciał zobaczyć swoje dzieci. Chciałem ich zatrzymać, porozmawiać z żoną, powiedziano mi, że to był zły sen. Zamiast tego Svahn wyjaśnił, że dom Yatesów jest niedostępny. Być może podwórko w narożniku w kształcie litery L byłoby bardziej prywatnym miejscem do czekania na śledztwo w sprawie zbrodni.

Z tyłu domu z ogrodzeniem cedrowym, przez szczelinę w zasłonie z białego prześcieradła w paski, Rusty Yates widział właśnie swoją żonę siedzącą na kanapie. Wrzasnął przez szybę, przez głębię domu, przez skorupę swojej żony. “Jak mogłeś to zrobić? Nie rozumiem” – krzyczał raz za razem. Padał na kolana. A potem po prostu tonie. Przez chwilę oczy Andrei spoczywały na skórze twarzy męża. “Rusty płacze” – pomyślała. “On chce wejść, ale funkcjonariusz policji mu nie pozwoli.”

Stumpo podszedł do francuskich drzwi i zamknął zasłonę, po czym zwrócił się do Andrei Yates. “Czy zdajesz sobie sprawę, co zrobiłeś?” on zapytał.

“Tak”, odpowiedziała.

Kto? … Ktokolwiek … kto powoduje, że jedno z tych maleństw się potknie … Powiem ci, co mi wytłumaczył … Szukam Pisma, coś w stylu … lepiej zawiąż kamień młyński na szyi … trzymaj się.

Zamknięty, Rusty usłyszał szlochanie z przodu domu. Myślał, że to Andrea, ale to była jego matka. Oficer właśnie powiedział jej, że jej wnuki nie żyją.

Rusty odwrócił się i uderzył pięściami o ścianę domu. Był inżynierem NASA; jego misją życiową było przewidywanie konsekwencji. Miał zabezpieczone przed dziećmi każde gniazdko elektryczne w domu, kładł plastikowe narożniki na każdym stole, zainstalował zamknięte zamki na drzwiach szafy, w których przechowywano środki wybielające i czyszczące. Ale nie przewidział tego. On zawiódł. Nie chronił swojej żony, nie chronił swoich dzieci, a on się nie chronił. “Płakałam za dziećmi i płakałam za Andreą i płakałam, bo wiedziałam, że już nigdy jej nie ufam, złamałam moje serce, Andrea to jedyna osoba, z którą się spotkałem, że kiedykolwiek chciałam się ożenić” – przypomniał sobie później.

Była jedyną osobą, którą chciał poślubić. Co to o nim mówiło? Z żoną lub bez niej nie był bezpieczny: wybrał ją. Jeszcze zanim aresztowano jego żonę, Rusty Yates został skazany na dożywocie. Matka poklepała go po plecach, szlochając i próbując pocieszyć syna w tym samym czasie. Odwrócił się i zawołał w jej ramionach.

John Treadgold wyrwał się z ciasnej kamery Rusty i Dory Yates. Żadna inna ekipa nie przeszła przez policję, zanim policja zamknęła ulicę. Ostrzegł on śmigłowiec KPRC, aby nie kręcił nagrań znaków ulicznych, aby uniemożliwić konkurencyjnym stacjom przechwytywanie sygnałów mikrofalowych i precyzyjne lokalizowanie sceny z powietrza. Treadgold miał wyłączność. Tej nocy jego nagranie wideo poprowadziło NBC Evening News z Tomem Brokawem. Sam był ojcem. Żałował, że nie ma wyłączności.

Stumpo wyszedł na zewnątrz i zrobił sobie przerwę, zostawiając Andreę Yatesa z Knappem. Zauważył, że Rusty Yates na krótko odzyskał opanowanie, po czym znów był zrozpaczony. Powiedzieć, że ten dzień został wessany, nie zaczął go pokrywać. Stumpo zaoferował facetowi i jego mamie trochę wody – to był ich dom. Yates odpowiedział, że Stumpo będzie miał szczęście, jeśli znajdzie czyste szkło: pięcioro dzieci właśnie zjadło śniadanie przed telewizorem. Stumpo przeszukał kuchnię. “Facet miał rację,” mruknął, “nie ma żadnych czystych okularów.”

“Tu są okulary” – powiedział Andrea Yates, wskazując na porcelanową szafkę. Podejrzani ludzie mówią, że nigdy nie przestali zadziwiać Stumpo. Uważał, że “stoicki” to dobre określenie na zachowanie Andrei Yates.

Na zewnątrz, w 90-stopniowym upale, Rusty i jego matka siedzieli na krzesłach na podwórzu, rozmawiając z personelem przestępczym, który wchodził i wychodził z domu. Między atakiem płaczu, złożyli razem swoją nową rzeczywistość. “Trudno było zrozumieć, że zabiła jedno z dzieci – a co dopiero wszystkie – powiedział Rusty. Zanim przybyła jego matka, bełkotał coś o tym, jak może Noah był ze swoją babcią. “Wiedziałem, że Noe był w domu, kiedy wyszłam do pracy, ale mój umysł chciał uwierzyć, że jedno z moich dzieci jakoś przeżyło.” Wnuki Dory Yates czasami na zmianę wracały do ​​pokoju w motelu w Extended Stay America na jedną noc – uprzyjemniona uczta dla dzieci z czworgiem rodzeństwa. “Pamiętam, że miałem nadzieję, że Noah spędził noc z mamą”, powiedział Rusty. “Wtedy prasa napisała, że ​​nie wiem, czy mój syn był w domu.”

“Od jednej do dwóch godzin po tym, jak dowiedzieliśmy się, że nie żyją, przez cały czas płakaliśmy, zastanawialiśmy się, kiedy Andrea napełniła wannę w maju.” Sądzę, że w końcu to zrobiła “, powiedział Rusty Yates jego matka, wciąż oszołomiona i chwytająca odpowiedzi. Według Rusty’ego sierżant Svahn podsłuchał rozmowę i zgłosił ją swoim kolegom z domu. Później tego samego dnia pojawił się w mediach. Spekulacja nabrała mocy faktycznej, traktowanej jako konkretny dowód premedytacji w toneniu.

W rzeczywistości nie było żadnego związku między tym incydentem a utonięciami dzieci. Kiedy wypełniła wannę 3 maja 2001 roku, Andrea Yates działała na inne złudzenie. Właśnie została zwolniona z Devereux Texas Treatment Network w League City po trzeciej szpitalnej hospitalizacji i odbyła dwie sesje z jej psychiatrą, Mohammadem Saeedem, MD. Była w reżimie 4 miligramów leku przeciwpsychotycznego Risperdal, plus 300 miligramów antydepresanta Wellbutrin SR i 150 miligramów przeciwdepresyjnego Effexor XR. Według świadków widziała na ulicy ciężarówkę wodną i zaczęła wyobrażać sobie, że rachunki jej rodziny są nieopłacone, a robotnicy odciąć wodę do jej domu. Kiedy Dora zapytała swoją synową, dlaczego wypełniała wannę, Andrea powiedziała: “Może będę jej potrzebować”. Napełnianie wanny wodą do mycia naczyń i spłukiwania toalet było rozsądne. Czy to nie było to, co zrobiłeś jako środek ostrożności, zanim straciłeś bieżącą wodę w burzy tropikalnej w Zatoce, jak ta, która właśnie zalała Houston??

Następnego dnia, 4 maja 2001 r., Mąż Andrei odstawił ją do szpitala. Andrea był “smutny, płaczliwy, przygnębiony, nie rozmawiający”, zgodnie z zapisami Devereux. 7 maja Saeed napisał, że jej “mąż był poważnie zaniepokojony”. Andrea odmówiła zjedzenia “czegokolwiek, nawet na jego prośbę [Rusty’ego] – co było niezwykłe dla pacjenta.” Omówiliśmy opcje, w tym ECT [terapię elektrowstrząsową] Pozostają niechętni i chcą wypróbować dokładnie takie samo leczenie, które zrobiło jej lepiej po raz ostatni. . ” Andrea został zwolniony z pracy w trybie stacjonarnym po dziesięciu dniach w Devereux, 14 maja.

Spędziła osiem kolejnych dni w dziennym programie częściowej hospitalizacji Devereux, głównie w grupach uzależniających. Nie mając programu dotyczącego zaburzeń poporodowych, doradcy narkotykowi Devereux zamiast tego nauczyli Andreę, jak unikać uzależnienia chemicznego i alkoholowego oraz jak szkodliwe są te substancje dla mózgu. Do czasu jej wypisu w dniu 22 maja 2001 r. Ponownie była w stanie wypowiedzieć się w pełnym brzmieniu.

O 11:00, oficer Bob King i jego partner, oficer Douglas Bacon, obaj detektywi z wydziału zabójstw, przybyli na miejsce zbrodni, aby zacząć zbierać dowody wraz ze sierżantem Boydem Smithem, który przeprowadził wywiad z Dorą Yates na zewnątrz.

Król rzucił jedno spojrzenie na Andreę Yates i poprosił o zdjęcie kajdanek. Wyciągnął zużytą kartę z kieszeni i przeczytał Yatesowi jej prawa “jeden po drugim z karty dosłownie”. Ona “dała mu ją tak”.

“Masz prawo zachować milczenie i nie wydawać żadnych oświadczeń. Czy rozumiesz to?” zapytał ją.

Yates skinął głową.

“Każde oświadczenie, które złożysz, może zostać użyte – i prawdopodobnie zostanie użyte – jako dowód przeciwko tobie w sądzie” – kontynuował King. “Czy ty to rozumiesz?”

“Tak.”

“Masz prawo do obecności adwokata, który doradzi ci przed jakimkolwiek przesłuchaniem i podczas tego przesłuchania.

“Tak.”

“Jeśli nie możesz zatrudnić adwokata, masz prawo do wyznaczenia adwokata, który doradzi ci przed każdym przesłuchaniem i w trakcie tego przesłuchania.

“Tak.”

– I w końcu masz prawo przerwać ten wywiad w dowolnym momencie. Rozumiesz to?

“Tak.”

“Czy chcesz zrezygnować z prawa do zachowania milczenia i obecności adwokata?” on zapytał.

“Tak,” odpowiedział Yates.

Następnie poprosił Yates o zgodę na przeszukanie domu, przekazując jej Dobrowolną zgodę na poszukiwanie i zajęcie. Spędziła trzydzieści sekund czytając formularz i podpisała go.

Król wybrał kilka suchych ubrań z głównej szafy sypialnej: bieliznę, fioletowy t-shirt z krótkim rękawem, białe skarpetki, niebieskie dżinsy i brązowe buty. Zapytał Yatesa, czy ta odzież będzie w porządku; skinęła głową. King wręczył suchą odzież Stumpo. Bez obecności żeńskiego oficera Andrea Yates musiałby wrócić do więzienia.

Stumpo chciał zabrać Andreę do swojego samochodu oddziału, aby uniknąć działalności medialnej z przodu. Inny oficer zabierał oświadczenie Rusty’ego Yatesa przy stole piknikowym cedru na podwórku. Stumpo bez powodzenia spróbował gałki na bocznych drzwiach do garażu. “Świetnie, jest zamknięty” – powiedział na głos.

“Klucze są tam”, zgłosił się Andrea, wskazując na tablicę z korkami w kuchni. Gdziekolwiek umysł Andrei Yates zniknął, pomyślał Stumpo, cholernie wiedziała, gdzie są rzeczy.

Stumpo wysłał Andreę Yatesa na komendę policji w 1200 Travis na przesłuchanie, a następnie do posterunku policji w Mykawa. Nastroił radio samochodowe na talk-report z morderstw Yatesa. To było “surowe” – wspominał. Andrea Yates był już “Medeą” z Houston. Już rzeczy, z których powstały mity. “Rub-a-dub-dub, pięć martwych dzieci w mordercy w wannie” – nazwał ją jeden wstrząs. Stumpo “zauważył, że zareagowała na słowa, które dżentelmen mówił w audycji radiowej.” Ona “drżała” i zaczęła wyglądać “ponuro”. “Szczerze” – wspominał – “wydawała się bardzo zakłopotana”. Później powiedział prawnikowi Yatesa, że ​​nie przypomina sobie celowego włączania radia. “Być może”, powiedział. “Byłem na autostradzie”. Ale Andrea Yates usłyszała, jak głośność rośnie, albo myślała, że ​​tak.

Stumpo wyszedł na Airport Boulevard, skręcił w prawo na Mykawę, a potem skręcił w lewo na podjazd. Były hordy kamerzystów. Nawet taki znany facet jak Stumpo był pod wrażeniem.

“Jesteś celebrytą” – powiedział Andrei Yates.

Andrea Yates spojrzała przez stół na mężczyznę, który przyniósł jej dietetyczną colę. Jej oczy były martwe czarne.

“Jeśli możesz, po prostu idź dalej, i nazwij swoje dzieci i podaj ich wiek”, powiedział sierżant Eric Mehl, gdy taśma bębnowa zabrzęczała w pokoju rozmów 6 w komendzie policji hrabstwa Harris w 1200 Travis w Houston. Mehl, dwunastoletni detektyw z wydziału zabójstw, nigdy nie używał taśmy wideo do przesłuchiwania tematu. To nie był jego zwyczaj.

“Noah, 7 lat, John, 5 lat, Paweł, 3 lata, Luke, 2 lata, Mary, 6 miesięcy”, odpowiedział Yates. Nie miała adwokata. W jej odpowiedziach była gotowość, która nie pasowała do letargu jej mowy. Mehl już skończyła z tymi pytaniami, robiąc notatki, zanim przeprowadziła z nią wywiad na taśmę. Była jedyną, która pozostała przy życiu, która była w domu podczas utonięć, i miała właśnie powiedzieć dokładnie, co się stało w jej własnych słowach.

“Okay, a także rozmawialiśmy o tym wcześniej – byłeś leczony z powodu depresji”, powiedział Mehl, sprawdzając notatki z wywiadu, które zniszczyłby następnego dnia. “Czy to prawda?”

“Tak.”

“A kto jest twoim obecnym lekarzem?”

“Dr Saeed.”

“A kiedy ostatnio go widziałeś?”

“Dwa … dwa dni temu.”

“Dobrze, i o której godzinie Rusty wychodzi do pracy?”

“Opuścił około 9.”

– A kiedy skończył się Rusty, czy wszystkie wasze dzieci się obudziły w tym czasie?

“Tak.”

“Dobrze, co się działo w tym czasie w domu? Czy jedli śniadanie …?”

“Tak.”

“Co oni mieli?”

“Zboże.”

– Po wyjściu Rusty’ego napełniłeś wannę wodą, czy to prawda?

“Tak.”

“Ile wanien w twoim domu?”

“Jeden.” W sypialni głównej stał prysznic w kabinie.

“Okej, więc to po prostu – główna kąpiel, jak to nazwałbyś?”

“Tak,” odpowiedział Yates niepoprawnie. Płytka, biała emaliowana wanna znajdowała się w gościnnej łazience o niebieskich ścianach.

“Okej, czy to zwykła wanna, czy jest to duża?”

“Regularne rozmiary”.

“Jak daleko się posunąłeś?”

“Około trzech cali od góry.”

“Około trzech cali od góry – kiedy narysowałeś kąpiel, jaki był twój zamiar?” – zapytał Mehl, mając nadzieję, że poprowadzi przesłuchanie w kierunku motywu. “Co zamierzałeś zrobić?”

“Utopić dzieci” – powiedziała Yates w tym samym monotonie, w którym odpowiedziała na wszystkie inne pytania Mehla. Bez lamentu, bez jęków, bez wyrazu twarzy, przypomniał sobie. “Okej, dlaczego zamierzałeś utopić swoje dzieci?”

Jakby jej scenariusz nagle się skończył, przez piętnaście sekund Andrea Yates milczał. “Patrzyła wprost na mnie” – wspomina Mehl. “Znajdowała się w odległości dwóch stóp ode mnie, a ona po prostu siada i patrzy, wargi jej zadrżały, jakby chciała coś powiedzieć, ale nie wychodziło”.

Jak długo będzie musiał czekać na odpowiedź, jeśli jej nie poprosi? Mehl nie miał pojęcia. Ważne było, aby spróbować ustalić motyw. “Czy to było, czy to w odniesieniu do, czy też dlatego, że dzieci coś zrobiły?” on zapytał.

“Nie,” powiedziała po prostu.

“Nie byłeś wściekły na dzieci?”

“Nie.” Uderzył tam.

“Okay, myślałeś o tym przed dzisiejszym dniem?”

“Tak.”

Bingo. “Jak długo masz myśli o tym, że chcesz – lub nie chcesz – ale zatapiasz swoje dzieci?”

“Prawdopodobnie odkąd zdałem sobie sprawę, że nie byłem dla nich dobrą matką”.

Lepiej … do … Szukam … Zawiąż kamień młyński na szyi i zostań rzucony … czy cię straciłem? Obudź się … wrzucony do morza…

“Co sprawia, że ​​tak mówisz?” – spytał Mehl, szukając premedytacji, czyli różnicy między zabójstwem a morderstwem.

“Nie rozwijały się prawidłowo.”

“Problemy z zachowaniem?” Zasugerował Mehl.

“Tak,” zgodził się Yates.

“Problemy z uczeniem się?” Mehl kontynuował.

“Tak ponownie.

“Więc kiedy narysowałeś kąpiel, co się stało?”

“Włożyłem Pawła do środka”, odpowiedział Yates. “Perfect Paul” był najlepiej zachowującym się i najbardziej zgodnym ze wszystkich dzieci.

“A ile lat ma Paul?” Zapytał Mehl. Dzieci zmarły tak niedawno, że zatrzymały się w czasie teraźniejszym zarówno dla Mehl, jak i dla ich matki.

“Paul ma 3.”

“W porządku, a kiedy umieścisz Paula w wodzie do kąpieli, czy był twarzą w dół, czy twarzą w górę?”

“Był twarzą w dół”.

“I czy on walczył z tobą?”

“Tak.”

“Jak myślisz, jak długo trwała ta walka?”

“Kilka minut.”

“I byłeś w stanie silnie trzymać go pod wodą?”

“Tak”, powiedział Yates, zgadzając się z opisem Mehla.

“Kiedy wywiozłeś go z wody, czy przestał walczyć?”

“Tak.”

“Nie było więcej ruchu?” Zapytał Mehl.

“Nie.”

– A kiedy wywiozłeś go z wody, co zrobiłeś?

“Położyłem go na łóżku.”

“Twarzą do góry lub twarzą w dół?”

“Stawić czoła.”

“Czy go przykryłeś?”

“Tak.”

“Czy pokryłeś całe jego ciało?”

“Tak.”

“Z czym?”

“Kartka.”

Mehl nie zapytał dlaczego. Spowiedź do pierwszego utonięcia była kompletna. “Okej, więc kiedy położyłeś Pawła na łóżku i przykryłeś go, co się stało?”

“Umieszczam Luke’a”, odpowiedział błędnie Yates. Właściwie to ona utopiła Johna, swego najbardziej niesfornego chłopca, po drugie, nie Luke’a, ale miną miesiące, zanim ktokolwiek się o tym dowie..

“Okay, ile lat ma Luke?” Mehl zaczął od nowa, jak chciał dla każdego dziecka.

“On jest 2.”

“W porządku, a czy on był twarzą w wodzie lub twarzą w górę?”

“Głową w dół.”

“Czy walczył?”

“Tak.”

“Jak myślisz, jak długo trwała walka?”

“Zaledwie kilka minut”.

“W porządku, a kiedy wyprowadziłeś Luke’a z wody, czy on był w ogóle jakimś ruchem?”

“Nie.”

“Co wtedy stało się z Luke’em?”

“Położyłem go na łóżku.”

– Czy przykryłaś go tym samym prześcieradłem, którego używałeś do ukrywania Paula?

“Tak.”

“Dobrze, więc Paweł i Łukasz są na łóżku, a potem co się dzieje?”

“Wkładam Johna”.

“Okej, a ile lat ma John?”

“John ma 5.”

“Okej, jak udało ci się dostać Johna do łazienki?”

“Zadzwoniłem do niego.”

“W porządku, i wszedł …”

“Tak”, odpowiedział Yates, jej tak samo zaczęła przychodzić z taką robotyczną szybkością, że Mehl nie mógł dokończyć pytania, zanim odpowiedziała.

“Czy powiedziałeś mu coś?”

“Powiedziałem mu, żeby wszedł do wanny”, odpowiedziała.

“W porządku, a czy on?”

“Nie.”

“Co on zrobił?”

Yates nie podał opisu tego, co zrobił John. Odpowiedziała automatycznie: “Włożyłem go do wanny”.

“Podniosłeś go?” Zapytał Mehl. “Jak? Pod pachami?” zasugerował.

“Tak.”

“A czy on wchodził do wody twarzą w dół lub twarzą w górę?”

“Głową w dół.”

“Okej, czy walczył z tobą gwałtownie?”

“Tak”, powiedziała, ponownie zgadzając się z opisem Mehla.

“Czy ta walka trwała dłużej niż z młodszymi dziećmi?”

“Trochę, tak,” powiedział Yates.

“W porządku, ale wciąż byłeś w stanie utrzymać Johna pod wodą i ostatecznie przestał walczyć?”

“Tak.”

“W porządku, kiedy wyprowadziłeś Johna z wody, czy był jakiś ruch od niego?”

“Nie.”

“W porządku, a potem co się stało?” Jeszcze dwie śmierci do udokumentowania, a potem to się skończy.

“Wkładam Mary.”

“Czy rzeczywiście musiałaś wyjść do drugiego pokoju, aby zabrać Mary?” – zapytał sierżant Mehl, najwyraźniej zauważając, że pominął pytanie.

“Nie, już tam była.”

“Czy Maryja była z tobą w łazience, kiedy Paweł, Łukasz i Jan poszli do wody?”

“Tak.”

“Dobra, co ona robiła?”

“Ona płakała.”

“Okej, była ona, czy ona siedziała na krześle, jeden z nich?” Jakie było słowo, którego chciał? Siedzisko dla niemowląt?

“Siedziła” – powiedział Yates.

“Na podłodze?”

“UH Huh.”

“W porządku, więc wybrałeś Mary?”

“UH Huh.”

“Ona wchodzi do wody twarzą w dół lub twarzą w górę?”

“Głową w dół.”

“Okay, była w stanie z tobą walczyć?”

“Tak.”

“Bo ma tylko 6 miesięcy, prawda?” Mehl naciskał dalej, nie przerywając przychylnej odpowiedzi Yatesa.

“Uh-huh,” odpowiedziała.

“Ale ona walczyła i jak, jak długo myślisz, że była w stanie walczyć?”

“Kilka minut.”

“Dobrze, a po śmierci Mary, co zrobiłeś z jej ciałem?”

“Zostawiłem to tam i zadzwoniłem do Noego.” Noe, imiennik ostatniego dobrego człowieka na Ziemi, ocalony od śmierci w starotestamentowej powodzi, przyszedł natychmiast, gdy jego matka wezwała.

“Kiedy Noah wszedł do łazienki, zobaczył Mary w wannie?”

“Tak.”

“Co on powiedział?”

“Powiedział:” Co się stało z Mary? ” ”

“I co powiedziałeś?”

“Nic nie powiedziałem, po prostu go włożyłem.”

“Czy próbował uciekać przed tobą?”

“Tak.”

“Czy wyszedł z łazienki, czy byłeś w stanie go złapać?”

“Mam go.” Andrea Yates powiedziała później, że nie ścigała swojego najstarszego syna po domu, ponieważ detektywi i prokuratorzy twierdzili później i Czas Magazyn donosił w najdrobniejszych detalach.

“W porządku, a Noah ma 7 lat, czy to prawda?”

“Tak.”

“Czy Noe podniósł największą walkę ze wszystkich?” Ustanowienie porządku utonięcia od młodszego do starszego może być pomocne dla prokuratorów, pomyślał Mehl.

“Tak.” Yates skinął głową.

“Okay, czy poszedł w wodę twarzą w dół, czy twarzą w górę?”

“Był twarzą w dół”.

“Kiedy zmagałeś się z Noah, czy musiałeś, czy próbował w każdej chwili odwrócić się i wyskoczyć w powietrze?”

“Tak.”

– Czy kiedykolwiek wydostał się z wody wystarczająco długo, by zaczerpnąć powietrza lub coś w tym rodzaju? Bez jego opisowych pytań, myślał Mehl, spowiedź Andrei Yates byłaby niczym więcej niż serią nieżywych trupów i nosów.

“Tak.”

“Ile razy?”

“Kilka razy.”

“Ale zmusiłeś go z powrotem do wody.”

“Tak.”

“Jak myślisz, jak długo trwała walka?”

“Może trzy minuty.”

– W porządku, a kiedy Noe nie żył, kiedy wyprowadziłeś go z wody, czy był od niego jakikolwiek znak życia?

“Nie.”

“Co zrobiłeś ze swoim ciałem?”

“Zostawiłem to tam.”

“Dobrze, więc Mary i Noah zostali w wannie?”

“Wyprowadziłem Mary” – powiedział Yates.

“Po John, przepraszam, po Noah nie żyje?”

“Tak.”

“Okay, co zrobiłeś z ciałem Mary?”

“Połóż ją na łóżku.”

“Ukryłeś ją?”

“Tak.”

“I zostawiłeś ciało Noego w wannie?”

“Tak,” powiedział Yates.

Ciąg słów “tak” i “nie”, zakryte, kilka razy, i kilka minut, i to, co zostanie spowiedzikiem Andrei Yatesa, skończyło się.

“W porządku, powiedziałeś mi wcześniej, że miałeś myśli o zranieniu swoich dzieci przez dwa lata. Czy to jest, prawda?”

“Tak.”

“W porządku, czy było coś, co wydarzyło się dwa lata temu, że skłoniło cię to do myślenia?”

“Zdałem sobie sprawę, że nadszedł czas, aby zostać ukaranym,” odpowiedziała.

“A za co trzeba cię ukarać?”

“Bo nie jestem dobrą matką”.

“Jak widzieliście, jak topi wasze pięcioro dzieci jako sposób na ukaranie?”

Brak odpowiedzi. Mehl musiał ją zachęcać.

“Czy chciałeś, aby system wymiaru sprawiedliwości karnej cię ukarał lub zrobiłeś …”

“Tak”, odpowiedział Yates, odcinając koniec pytania.

“Okay, rozmawialiśmy także wcześniej i był jeszcze jeden raz, kiedy napełniłeś wannę wodą i zamierzałeś to zrobić i nie zrobiłeś tego,” przypomniał jej Mehl. “Czy to jest poprawne?”

“Tak” – powtórzył Yates monotonnie.

“Jak dawno temu było?”

“To było dwa miesiące temu”, powiedziała.

“W porządku, czy w tym czasie wszystkie dzieci były w domu?”

“Tak, Rusty też tam był.”

– Rusty też tam był, myślisz, że Rusty by cię zatrzymał?

“Tak.”

“Więc napełniłeś wannę wodą w tym czasie, co w niej powstrzymało cię, od tego czasu?”

“Po prostu tego nie zrobiłem.”

“W porządku, Noah, jaka jest jego data urodzenia?”

“26 lutego 1994 r.” Odmówiła kolejno każde urodziny, jak Mehl jej podpowiadał: John, 15 grudnia 1995; Paul, 13 września 1997; Luke, 15 lutego 1999; Mary, 30 listopada 2000. Pamiętała daty z dokładnością, która szybko zniknęła w ciągu następnych dwudziestu czterech godzin.

“W porządku, po tym jak wszystkie twoje dzieci były martwe, czy wypuściłeś wodę z wanny, czy też …”

“Zostawiłem to.”

“W porządku, więc kiedy pierwszy oficer tam dotarł, Noah wciąż był w wannie?”

“Tak.”

“A inne dzieci były na łóżku?”

“Tak.”

“Czy nadal były pokryte?”

“Tak.”

“Okay, jest teraz po południu 1:23 i zamierzam zatrzymać taśmę.”

Minęły trzy godziny i trzydzieści pięć minut, odkąd Andrea Yates zadzwoniła pod 911. Mehl wziął od niej trzy polaroidy. Miała tylko jedno pytanie, wspominał później. “Chciała wiedzieć, kiedy będzie jej proces.”

Po powrocie na miejsce zbrodni funkcjonariusz King i jego partner pozostali w domu, identyfikując dowody na miejsce zbrodni. Król przeszukał trzy sypialnie. Bacon wziął odpowiedzialność za łazienkę w hallu, gdzie ciało Noah wciąż unosiło się w wannie, a reszta domu, w tym pokój rodzinny, kuchnia i salon (wykorzystywana jako klasa w domu). Na szufladach ustawionych w stosie w rogu głównej sypialni King znalazł notatkę “Post-it”, nawiązującą do wizyty u lekarza dwa dni wcześniej, 18 czerwca o 17:30, oraz wizytówki doktora Mohammada Saeeda, “Board Certified w Psychiatrii dla Dorosłych, Dzieci, Młodzieży i Uzależnień “, zauważając przyszłą wizytę w dniu 26 czerwca, we wtorek, o godz. 18.00. Jedynymi lekami na receptę, które oficerowie znaleźli w domu Yatesa, były leki psychiatryczne w szafce kuchennej przepisane przez doktora Saeeda. Bacon zadzwonił do biura Saeeda. On i inni detektywi spekulowali na temat stanu psychicznego Yatesa tego dnia. – Coś w tym stylu, musisz się tylko zastanawiać – powiedział King, kręcąc głową.

Na zewnątrz Rusty Yates i jego matka czekali – i czekali – aby Noe, John, Paul, Luke i Mary zostali wyprowadzeni z domu. Policja nie wpuści ojca i babci, a Rusty i Dora nie odejdą, nie widząc dzieci. Podróż z gabinetu lekarskiego do domu na Beachcomber zajęła około trzydziestu minut. Rusty martwił się, że jeden z jego synów wciąż unosi się twarzą w wannie z wodą. Minęły co najmniej trzy godziny od tragedii. On i jego matka spędzili trochę czasu z Schultzesami, sąsiadami po drugiej stronie ulicy.

Fotograf CSU, Glenn West, przyjechał i narysował schemat miejsca zbrodni, czekając na przybycie Starszego Zastępcy Głównego Inspektora Medycyny, Jesus’a Sancheza, MD, Asystenta ME Patricii Moore, MD, i Badacza Harolda Jordana. Było to po lunchu, kiedy przyjechał Sanchez i osobiście podniósł Noah, ubrany w szorty i koszulkę, z dziewięciocalowej wanny. Oparł dziecko na plecach na podłodze w łazience. West nagrywał na wideo i fotografował ciało Noaha z wodą. Ramiona Noego uniosły się nad jego głową, jego pięści były zaciśnięte, ugięły się kolana. Rygor mortis zaczął się wkradać w wyniku walki chłopca w chwili śmierci. Sanchez wmanewrował ciało Noah do białej torby, zamknął ją na zamek i oznaczył ją # 1.

Następnie West sfotografował makabryczny obraz czterech zabitych dzieci leżących w łóżku. Strzelił także inne przedmioty: zbliżenie drzwi lodówki, rodzinne archiwum dziecięcych rysunków, kolorowe magnesy i fotografie; miseczki na zboże; łóżka piętrowe chłopców; wyłożoną ceramiką środkową sypialnię przeznaczoną na duży pokój Marii; Przenośne łóżeczko Mary w głównej sypialni; zbliżenia spienionej substancji pod nosem Pawła, Jana i Marii; zbliżenia OshKosha B’Gosha i ubrania Cartera, które nosiły dzieci; Stopa Luke’a z jedną zaginioną skarpetką. Technik przyczepił “znacznik palucha” oznaczony # 2 wokół dużego palca lewej stopy Luke’a. Dopóki nie wszedł do łóżka w głównej sypialni i wannie, “wyglądał jak całkiem normalny dom” – powiedział West. “Czy te pięć ciał nie było absolutnie silnych przeciwieństw do wszystkiego w domu?” jeden z adwokatów Yatesa, Wendell Odom, zapytał go później. “Muszę powiedzieć” tak “, proszę pana.”

O 16.00 policja wyszła. “Ludzie z mediów patrzyli, jak wracamy do domu”, przypomniał sobie Rusty Yates. “Dzwonili do nas Nonstop, jeden za drugim, a ja odebrałbym telefon, pamiętam, że poprosili mnie o przyniesienie zdjęć”.

Myśli o tym, co zwykle widział, kiedy wracał z pracy do domu, spoczęły w głowie Rusty’ego Yatesa. Pokój do nauki w domu był pusty. Pokój rodzinny, również pusty. Bez okrzyków, bez okrzyków, bez szeptów, bez hiper hellos czy okrzyków do oglądania Johnny Bravo w Cartoon Network. Brakowało nawet znanego spustoszenia Blackie – policja wywiozła ją z pokoju rodzinnego i zapisała na podwórku.

Rusty Yates spojrzał na korytarz po lewej i gwałtownie odetchnął. Woda, w której utonęły jego dzieci, nadal wylewała się z łazienki, nawilżając dywan korytarza. Chciał się wycofać do hotelu Extended Stay America, ale potrzebował ubrań i przyborów toaletowych. Aby je zdobyć, musiał przejść obok łazienki i wejść do głównej sypialni, gdzie bordowe prześcieradła były nadal wilgotne od kształtu jego dzieci. “To było naprawdę trudne,” powiedział. Rusty mówił, że NASA mówi o “właściwych rzeczach”. “Zaniepokojenie” było tym, jak się czułeś, kiedy Apollo 13 utknął po drugiej stronie księżyca, nie mając już drogi powrotnej na Ziemię. “Hard” szedł dwadzieścia kroków za miejscem, w którym zmarły twoje dzieci.

Rusty Yates miałby trudności z zapamiętaniem szczegółów tego wieczoru. Spędził noc w Extended Stay America Hotel ze swoją matką i jedynym rodzeństwem, Randall “Randy” Yates, 35 lat, którego współpracownicy w Tech Data wpadli kupić mu bilet na samolot z Tampa.

To było jak za dawnych lat, jego matka w jednym pokoju, Rusty i jego brat dzielą się z innymi — nie w dobry sposób jak za dawnych czasów. Wyglądało to tak, jakby ostatnie osiem lat jego życia, w tym istnienie jego żony i dzieci, zostało wymazane.

Później tej nocy doktor Saeed zadzwonił do Rusty’ego na komórkę. Rusty nigdy nie otrzymał telefonu od Saeeda przez dwanaście tygodni

był psychiatrą żony. “Czy to się dzieje?” – zapytał zaniepokojony były pakistański mieszkaniec.

“Tak.”

“Spytałem ją o samobójstwo, ale nie to. Nie była tam twoja matka?”

“Była w drodze”, powiedział Rusty.

“Czy mogę coś dla ciebie zrobić?” Zapytał dr Saeed.

“Trochę za późno na to”, odpowiedział Yates. Gdyby Saeed wcześniej postawił Andreę na odpowiednie leki i nie zabrał jej zbyt wcześnie, pomyślał Yates, jego dzieci mogłyby żyć. Trzydzieści minut później zadzwonił jego telefon komórkowy. Dzwonił Magellan.

“Magellan?” zapytał, nie mogąc podać imienia. Przedstawiciel wyjaśnił, że Magellan Health Services rozpatrywał roszczenia psychiatryczne dla Blue Cross / Blue Shield, dostawcy ubezpieczeń zdrowotnych Yateses. Przedstawiciel zastanawiał się, czy firma mogłaby coś zrobić. Yates uważał, że troska byłaby miła, gdyby jego chora żona potrzebowała dłuższego pokrycia w szpitalu, a ich dzieci wciąż bawiły się na podwórku.

Rusty zmagał się z myślami przez całą noc. Kiedy rzeczywistość jego utraty przenikała, zastanawiał się, czy coś tam jest, byle co, mógł zrobić inaczej? Ogłuszeni członkowie rodziny przyjeżdżali do Houston. Było tak wiele do zrobienia. Kiedy w końcu zasnął, śnił, że tylko troje jego dzieci zostało zabitych. Jego koszmary były lepsze niż jego rzeczywistość.

Melissa Ferguson, MD, była na wezwanie psychiatry ds. Zdrowia psychicznego i umysłowego na wezwanie pierwszej nocy. Przez telefon przepisała 2 miligramy Ativanu co sześć godzin i zatwierdziła przyjęcie Andrei Yatesa na oddział psychiatryczny na trzecim piętrze więzienia. Ativan jest powszechnym lekiem stosowanym do uspokojenia pacjentów, łagodniejszym niż Valium, ale podobnym. Jest również stosowany w leczeniu pacjentów, którzy przestają mówić. Podobnie jak alkohol, Ativan działa antybakteryjnie. Ferguson nie był świadomy leków przeciwdepresyjnych – przyjmował Remeron i Effexor – Yates lub leki przeciwpsychotyczne, które wcześniej przepisał jej lekarz. Więc Ferguson ich nie przepisał. Andrea Yates poszła na zimny indyk.

O godzinie 1:30 w dniu 21 czerwca 2001 r. Andrea Yates pojawiła się przed Magistracją Carol Carris, która znalazła “prawdopodobną przyczynę dalszego zatrzymania” i nakazała jej przetrzymywanie bez żadnej więzi. Oskarżony Yates został odsunięty nago – środek ostrożności przeciwko niej za pomocą jej ubrania, aby się zabić – do celi izolacyjnej 2H6. Światła jej komórki świeciły przez całą noc, co było kolejnym środkiem zapobiegającym samobójstwu. O 3:00 i znowu o 4:00 rano poprosiła o telefon. Nie spała, naprzemiennie leżała w pozycji embrionalnej lub siedziała z kolanami przyciśniętymi do klatki piersiowej.

Dr Ferguson pierwszy raz zobaczył Yatesa o 9:00 w czwartek rano. “Klientka [Andrea Yates] zwróciła się do [psychiatry] z prośbą, aby mogła uczestniczyć w uroczystościach żałobnych swoich dzieci” – zauważyła zarejestrowana pielęgniarka John Bayliss w notatkach z postępów tego dnia. “Poprosiła również, aby jej lekarz przeciął włosy konsumenta [pacjenta / więźnia] w kształcie korony”. Chciała sprawdzić, czy “znak bestii”, numer 666, wciąż tam był. Poprosiła o swojego męża i chciała zobaczyć osobę religijną. Ferguson zapytał, czy woli katolika. “Tak,” odpowiedziała.

Ferguson zobaczył Yatesa ponownie o 11:40. “Pani Yates, jak to się mogło stać?” zapytał lekarz.

Yates rozmawiał ostrożnie o “proroctwie”, ale nie potrafił wyjaśnić, o co jej chodzi.

“Jestem taki głupi” – jęczała Yates, uderzając pięścią w głowę. “Czy nie mogłem zabić tylko jednego, aby spełnić proroctwo? Czy nie mogłem po prostu ofiarować Maryi?”

– Pani Yates, czy mógłbym ci powiedzieć prawdę o tym, co tu się dzieje? – zapytał dr Ferguson. “Twój umysł gra sztuczki”.

“Nie, nie jest, nie jestem chory psychicznie, to jest prawdziwe … Państwo nałoży karę śmierci na szatana … Utonięcie było drogą, … Czy oni są w niebie?”

Dr Ferguson leczył ponad sześć tysięcy pacjentów, odkąd został psychiatrą. Kiedy zobaczyła Andreę Yatesa 21 czerwca 2001 roku, “była jednym z najbardziej chorych pacjentów”, jakie kiedykolwiek widziała. Do tej pory żaden lekarz nie zgodził się z tą charakterystyką. Ferguson zakończył rozmowę, kiedy Yates rozpadł się, jęcząc i płacząc. Zaplanowała dodatkową dawkę Ativana, żeby ją uspokoić.

Fragment z “Are You There Alone ?: The Unspeakable Crime of Andrea Yates” Suzanne O’Malley. Copyright © 2004 Suzanne O’Malley. Opublikowany przez