Eddie Albert umiera w wieku 99 lat

Eddie Albert był wszechstronnym aktorem, który przeniósł się płynnie ze sceny na Broadwayu do filmów, ale znalazł gwiazdę jako nieustannie oszołomiony miasto, który stał się rolnikiem w telewizyjnym “Green Acres”.

Albert zmarł na zapalenie płuc w czwartek w swoim domu w rejonie Pacyfiku Palisady, w obecności opiekunów, w tym jego syna Edwarda, który trzymał rękę w tym czasie.

“Umarł tak pięknie i tak z wdziękiem, że dosłownie dziś rano nie odczuwam żalu, nie odczuwam straty” – powiedział Edward Albert The Associated Press.

W “Green Acres” Albert grał Olivera Douglasa, nowojorskiego prawnika, który osiedla się w wiejskim miasteczku ze swoją wspaniałą żoną, graną przez Evę Gabor, i wpada w zakłopotanie przez wybryki wielu ekscentryków, w tym świni o imieniu Arnold Ziffel.

Był nominowany do Oscara jako aktor drugoplanowy w “Roman Holiday” (1953) i “The Heartbreak Kid” (1972).

Poza biegiem 1965-1971 w “Green Acres” zagrał w telewizji z Robertem Wagnerem w filmie “Switch” w latach 1975-1978 i był pół-regularny w “Falcon Crest” w 1988 roku..

Był niestrudzonym konserwatystą, krzyżującym się z zagrożonymi gatunkami, zdrową żywnością, oczyszczaniem zatoki w Santa Monica i innymi przyczynami.

Matka Alberta nie była żonata, gdy się urodził, w 1906 roku. Po ślubie zmieniła akt urodzenia na rok 1908, powiedział młodszy Albert.

Rzadko gwiazdą filmów, Albert często przedstawiał mądrego towarzysza, szybko mówiącego sprzedawcę lub sympatycznego ojca. Jego sława pojawiła się w telewizji, zwłaszcza w filmie “Green Acres”, w którym, jak na ironię, zagrał prosto człowieka. Show dołączył do “The Beverly Hillbillies”, “Petticoat Junction” i innych wysoko ocenianych komedii CBS z lat 60. i 70..

“Niektórzy uważają, że ze względu na sielankowe tło” Green Acres “jest zrogowaciały” – powiedział Albert w wywiadzie w 1970 roku. “Ale uciekamy z najbardziej niesamowitymi liniami telewizyjnymi.”

Jego występ w showbiznesie przyszedł w latach 30. w broadwayowskim hicie “Brother Rat”, komedii o życiu w Virginia Military Institute. Warner Bros. podpisał z nim kontrakt i rzucił go w filmie z 1938 roku.

Według plotek z Hollywood, został przyłapany na pożegnaniu z żoną Jacka L. Warnera, a szef studia usunął go z filmu i pozwolił mu pokutować z powodu kontraktu.

Aktor opuścił Hollywood i pojawił się jako artysta cyrkowy i trapez w jednym pierścieniu meksykańskiego cyrku. Uciekł z kontraktu studyjnego, dołączając do Marynarki Wojennej podczas II Wojny Światowej i służył w walce na Południowym Pacyfiku. Otrzymał Brązową Gwiazdę za jego bohaterskie uratowanie rannych Marines na Tarawie, powiedział jego syn.

Albertowi udało się zrehabilitować swoją filmową karierę po wojnie, zaczynając od “Smash-up” z Susan Hayward w 1947 roku.

Wśród innych jego filmów: “Carrie”, “Oklahoma!” “Teahouse of the August Moon”, “Słońce wschodzi”, “The Roots of Heaven”, “The Longest Day”, “Cud Białych Ogierów”, “The Longest Yard” i “Escape to Witch Mountain.”

Edward Albert Heimberger urodził się w Rock Island w stanie Illinois, dorastał w Minneapolis i przez dwa lata pracował na University of Minnesota.

Amatorski teatr doprowadził do śpiewania zaręczyn w nocnych klubach i radiu. W tym czasie porzucił swoje nazwisko “ponieważ większość ludzi błędnie określała go jako” Hamburger “.”

Przeprowadzka do Nowego Jorku, Albert działał w radiu i pojawił się w letnich zapasach, zanim włamał się na Broadway i do kina.

“Green Acres” uczynił z Alberta bogatego człowieka i pozwolił mu realizować swoje cele. Założył Plaza de la Raza, fundację we Wschodnim Los Angeles, która uczy sztukę dla biednych Latynosów.

Pomógł dr. Albertowi Schweitzerowi w walce z głodem w Afryce. Podróżował po świecie dla UNICEF. Zaniepokojony widokiem mniejszej liczby pelikanów na plażach, na których uprawiał jogging, wybrał się z ekologami i synem na wycieczkę na wyspę Anacapa.

“Odkryliśmy, że w każdym gnieździe wszystkie jajka zostały zmiażdżone i nikt nie wiedział dlaczego” – powiedział młodszy Albert. “Pobrali próbki i przetestowali je i znaleźli DDT we wszystkich jajach. … Zniszczono całe pokolenie gatunków. “

Albert zaczął mówić o szkodliwym wpływie pestycydów na uniwersytety w całym kraju, aw 1972 roku rząd federalny zakazał DDT.

Kontynuował występy w latach 80., często pojawiając się w filmach telewizyjnych.

Aktorstwo stanowiło jedną dziesiątą jego życia. Większość jego życia polegała na pomaganiu innym ludziom “- powiedział jego syn, również aktor. “Ten gość był z absolutnej głębi swojej duszy jednym z prawdziwych bohaterów naszego świata”.

Edward Albert, 54, który stał się wybitnym aktorem w filmie “Motyle są wolne”, “40 karatów” i inne filmy, powiedział, że od ośmiu lat wstrzymuje karierę, aby pomóc swojemu ojcu, który cierpiał na chorobę Alzheimera.

W piątek przypomniał sobie chwilę kilka lat temu, kiedy obaj siedzieli razem w ogrodzie.

“Powiedziałem do niego” Jesteś moim bohaterem. “Widziałem, jak zmaga się ze złożeniem słów, a on spojrzał na mnie i powiedział:” Jesteś bohaterem twojego bohatera. “Zabiorę to do mojego … mogiła.”

Albert był żonaty z aktorką-aktorką Margo przez 40 lat, aż do swojej śmierci w 1985 roku. Oprócz syna, Alberta przeżył córka, Maria Albert Zucht i dwie wnuczki.

Zaplanowano prywatny pogrzeb.