“Aviator” prowadzi pole z 11 Oskarami

Epicka piosenka Howarda Hughesa “The Aviator” poprowadziła w czwartek 11 nominowanych nominowanych do nagrody Akademii, w tym najlepsze zdjęcia, a także wyróżnienia aktorskie dla Leonarda DiCaprio, Cate Blanchett i Alana Aldy oraz stanowisko reżyserskie dla Martina Scorsese..

Saga bokserska “Million Dollar Baby” i opowiadanie J.M. Barrie “Finding Neverland” zawierały po siedem nominacji, w tym nominacje do najlepszych filmów i aktorów za Clinta Eastwooda, Morgana Freemana, Hilary Swank i Johnny’ego Deppa.

Eastwood otrzymał także nominację do nominacji za “Million Dollar Baby”.

Inne nominowane do najlepszego obrazu to portret Raya Charlesa “Ray” i komedia “Bezdroża”.

Wraz z Eastwood, Jamie Foxx również zdobył dwie nominacje – jako najlepszy aktor dla tytułowej roli w “Rayu” i aktora drugoplanowego jako taksówkarz, którego taksówka została porwana przez uderzającego mężczyznę w “Zabezpieczeniu”.

Emocja Foxxa na Charlesa sprawiła, że ​​stał się czołowym zawodnikiem w kategorii głównego aktora.

Występujący w roli lotniczej szlachty i hollywoodzkiego buntownika Hughesa, DiCaprio był także nominowany do najlepszego aktora. On i Foxx będą konkurować z Deppem jako dramatopisarka “Peter Pan” w “Finding Neverland”; Eastwood jako tandetny trener boksu w filmie “Million Dollar Baby”; i Don Cheadle za “Hotel Rwanda”, w roli kierownika hotelu Paula Rusesabaginy, który chronił uchodźców przed ludobójstwem w Rwandzie.

Najlepsza remika aktorkiKategoria najlepszej aktorki przedstawia rewanż w 1999 r., Gdy słabszy Swank zdobył Oscara za “Boys Do not Cry” nad Annette Bening, która była liderem w “American Beauty”.

Tym razem Swank został nominowany do roli mistrza boksu, którego życie ma okrutny zwrot w filmie “Million Dollar Baby”. Bening został wybrany do filmu “Being Julia”, w którym gra starą, starzejącą się diwa z lat 30-tych, wymagającą zemsty na ludziach jej życie i młody rywal.

Obie aktorki zdobyły Złote Globy za role, Swank za najlepszą dramatyczną aktorkę, Bening za aktorkę w musicalu lub komedii.

“Wiedziałem, kiedy przeczytałem scenariusz, że jest wyjątkowy. To było rzadkie odkrycie “, powiedział Swank, którego kariera osłabła nieco, odkąd jej Oscar wygrał w” Boys Do not Cry. “” To było najlepsze doświadczenie, jakie miałem w swojej dotychczasowej karierze. “

Nominowany również do Oscara za najlepszą aktorkę: Catalina Sandino Moreno jako kolumbijska kobieta, której groziła, gdy się sprzeciwiła przemytem heroiny w “Maria Full of Grace”; Imelda Staunton jako święta gospodyni w Wielkiej Brytanii w latach 50., która wykonuje nielegalne aborcje po stronie “Vera Drake”; i Kate Winslet jako kobieta, która wspomniała o swoim byłym chłopaku wymazanym w “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”.

Rok Scorsese?Do Eastwooda i Scorsese do nominacji nominowano Taylora Hackforda za “Raya”; Mike Leigh za “Vera Drake”; i Alexander Payne za “Bezdroża”.

Scorsese, prawdopodobnie najwybitniejszy współczesny filmowiec, który nigdy nie zdobył Oscara, również nigdy nie dostał najlepszego zdjęcia. Uważany za ulubionego ulubionego obrazka, “Aviator” oferuje mu szansę na triumf w Oscara, choć “Million Dollar Baby” Eastwooda jest potężnym konkurentem.

“Przeniesienie” Aviatora na ekran zajęło wiele lat wysiłku wyjątkowej grupie osób i jestem podekscytowany, że tak wielu ludzi, którzy włożyli swoje serce w ten film, zostało uznanych przez akademię “- powiedział Scorsese.

“The Aviator” zdobył Złotego Globu za najlepszy film dramatyczny, ale Eastwood pokonał Scorsese za reżyserską nagrodę na Globes. Eastwood jest zdobywcą Oscara za najlepsze zdjęcia i reżyserię w filmie “Unforgiven” z 1992 roku.

Wraz z Foxxem w “Collateral”, Alda został nominowany do aktora drugoplanowego jako senator kłócą się z Hughes w “The Aviator”, a Freeman został wybrany jako światowy mądry ex-bokser w “Million Dollar Baby.” Inni nominowani: Thomas Haden Kościół jako oblubieniec na ostatni rzut oka w “Sideways” i Clive Owen jako grubiański kochanek w dramacie seksualnym “Closer”.

Za pomoc aktorką akademie wybrały Blanchetta, który gra Katharine Hepburn w filmie “The Aviator”; Laura Linney jako seksualnie przygód żony tytułowej w filmie “Kinsey”; Virginia Madsen jako oszukana kochanka w “Bezdroża”; Sophie Okonedo jako żona gospodyni Rusesabaginy w “Hotel Rwanda”; i Natalie Portman jako odważnego striptizerka w “Closer”.

“To jest jak szalone. Moja mama zadzwoniła i powiedziała: “Jestem z ciebie taki dumny. Nie mogę w to uwierzyć “, powiedział Portman, który zdobył supportującą aktorkę Złotego Globu za” Closer “.” Pytam, skąd miałem tyle szczęścia, że ​​miałem niesamowite doświadczenie – mam film, z którego jestem naprawdę dumny – a następnie zostaniesz rozpoznany przez naszą własną społeczność? “

To był najlepszy rok dla czarnych wykonawców, którzy mieli pięć z 20 nominacji aktorskich. Najczęściej były to trzy, w tym Oscary w 2001 roku, kiedy to Halle Berry i Denzel Washington wygrały główne nagrody aktorskie.

Przeoczone
Gwiazda “Sideways” Paul Giamatti został przeoczony z powodu nominacji, co było niespodzianką, biorąc pod uwagę, że był pretendentem do większości poprzednich filmowych wyróżnień.

“Wiedząc, Paul, prawdopodobnie odczuł ulgę” – powiedział Madsen, która zdobyła pierwszą nominację do Oscara. “On naprawdę nie przejmuje się tym. Jest pracującym aktorem. Po pracy chce po prostu wrócić do domu z żoną i synem. “

Liam Neeson, który miał tytułową rolę w filmie “Kinsey”, również stracił, podobnie jak film, który został uznany za najlepszego kandydata na zdjęcia..

Hej religijny Mela Gibsona “Pasja Chrystusa” pominął główne kategorie, ale zdobył nominacje do zdjęć, makijażu i oryginalnego wyniku.

Hazard Michaela Moore’a, by utrzymać swój hitowy film “Fahrenheit 9/11” poza kategorią dokumentalną – w celu poprawy jego najlepszych perspektyw – nie ma odwrotu. Film został wyłączony na całej tablicy. Moore zdobył nagrodę dokumentalną dwa lata temu za “Bowling for Columbine”.

“Super Size Me” Morgana Spurlocka, który w zabawny sposób opisuje jego miesięczne szaleństwo karmienia na diecie całego McDonalda, znalazł się wśród nominowanych do dokumentów. Nominowany także: “Urodzony w burdelach”, “Opowieść o płaczącym wielbłądzie”, “Tupac: Zmartwychwstanie” i “Twist of Faith”.

Brak przewidywalnego zamiatania w tym rokuDzięki swojemu epickiemu zakresowi i olśniewającej rekonstrukcji wczesnego Hollywood, “The Aviator” Scorsese’a może uznać wewnętrzny utwór za pionierski dla najlepszego obrazu. Film zdobył Złoty Glob za najlepszy dramatyczny obraz.

Jednak w przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy “Władca Pierścieni: Powrót Króla” wszedł jako ulubiony faworyt i pokonał wszystkie 11 jego kategorii, nadchodzi wieczór Oscara, tym razem wynik jest bardziej niepewny.

Bajkowa komedia “Shrek 2” i superheroowa przygoda “The Incredibles” będą dostępne dla animowanego filmu Oscar, wraz z podwodnym graniem “Shark Tale”.

Nominowany do filmów obcojęzycznych był szwedzki “As It Is in Heaven”, “Chór” Francji, “Upadek Niemiec”, “The Sea Inside” Hiszpanii i “Wczoraj” RPA.

Nominowani w większości kategorii są wybierani przez konkretne oddziały Akademii Sztuk Filmowych i Naukowych, takie jak reżyserzy, aktorzy i pisarze. Pełne członkostwo w akademii w wysokości około 5800 osób jest uprawnione do głosowania we wszystkich kategoriach dla samych Oskarów.

ABC będzie transmitować Oscary na żywo 27 lutego z Hollywood Kodak Theater. Chris Rock jest gospodarzem programu, po raz pierwszy od 1996 roku, kiedy Billy Crystal, Whoopi Goldberg lub Steve Martin nie byli mistrzami ceremonii.