Ashley Judd opisuje szczegóły “gorzkie i słodkie” w pamiętniku

Publiczność zna Ashley Judd jako aktorkę ponad 20 filmów, należącą do słynnej rodziny Judd, a ostatnio jako aktywistka i pomoc humanitarna. W swoim pamiętniku “Wszystko, co jest gorzkie i słodkie”, opartym na czasopismach, które pisała, a także własnych wspomnieniach z dzieciństwa, Judd opisuje nadużycia i zaniedbania w jej wypełnionym dramaturgią wychowaniu; jej związek ze sławną mamą, Naomi i siostrą Wynonna; swoją karierę w Hollywood i jej decyzję o skupieniu się na pracy humanitarnej na całym świecie. Przeczytaj fragment:

Rozdział pierwszy: Rodzina szans, rodzina wyboru

Mamaw i moja matka. Zanim zobaczyłem tę migawkę, nie wiedziałem, że dzielili się chwilami beztroskimi.

Moja ulubiona autorka, Edyta Wharton, napisała w swojej autobiografii: “Moja ostatnia strona zawsze jest ukryta w moim pierwszym, ale interweniujące zwoje stają się jasne tylko wtedy, gdy piszę.” Tak było ze mną, tak jak zobowiązałem się do zrobienia poczucie własnej przeszłości. Chociaż domem mojego serca jest Appalachów, zawsze uważałem to za pomyślne, że urodziłem się w południowej Kalifornii, jednym z najbardziej ulotnych miejsc na świecie, podczas jednej z najbardziej burzliwych źródeł w historii Ameryki. Kiedy przybyłem przez cesarskie cięcie w Szpitalu Granada Hills 19 kwietnia 1968 roku, Kalifornia była epicentrum społeczeństwa w ferworze kulturalnego i duchowego wstrząsu. Wojna w Wietnamie szalała. Naród wciąż burzył się z zamachu na Martina Luthera Kinga Jr., a Bobby Kennedy wkrótce zostanie zastrzelony w hotelu Ambassador w Los Angeles, pozostawiając pokolenie idealistów zagubionych w żalu i żalu. Niektóre z kwiatowych dzieci, które przybyły do ​​San Francisco na Summer of Love, teraz zajmowały się drobnymi zmianami w Hollywood Sunset Strip – miejscu, które wkrótce będę dobrze znał.

Moi rodzice, Michael i Diana Ciminella, byli małomiasteczkowymi dzieciakami z wiejskich wschodnich Kentucky. Jak większość osób w basenie Los Angeles, przeprowadzili się do Kalifornii, szukając świeżego początku w tym, co Joan Didion określiła jako “złotą ziemię, gdzie każdego dnia świat rodzi się od nowa”. W 1967 r. Moi rodzice kupili dom na terenie ślepa uliczka w Sylmar, przedmieście wykute w gajach oliwnych w Dolinie San Fernando, około dwudziestu mil na północ i świat z dala od Hollywood. Mój tata sprzedał komponenty elektroniczne dla przemysłu lotniczego; moja mama została w domu i kipiała z nudów. Mieli sny, po prostu inne. I mieli sekrety.

Pobrali się zbyt młodo i ze “złego” powodu – mianowicie nieplanowanej ciąży, która wytworzyła moją starszą siostrę, Christinę (znasz ją jako Wynonna), kiedy mama miała zaledwie siedemnaście lat. Była to typowa historia tamtych czasów: licealistka zaszła w ciążę i “poślubiła” swojego nastoletniego chłopaka. Ale był pewien zwrot: Michael nie był ojcem dziecka Diany – coś, czego nie wiedział w czasie ślubu, a coś, czego moja siostra i ja nie nauczylibyśmy się przez dziesięciolecia. Kiedy przyszedłem na świat cztery lata później, moja niespokojna i zadziwiająca droga mojej rodziny została już uruchomiona, silnie ukształtowana przez desperackie nastoletnie kłamstwo mojej matki i niesamowitą energię, którą poświęciła jej ochronie..

Zacząłem rozumieć dynamikę mojej przeszłości i to, jak bardzo jesteśmy chorzy jak nasze tajemnice, kiedy miałem trzydzieści siedem lat i zacząłem na prostej i praktycznej drodze osobistego uzdrowienia. Wówczas odkryłem, że wszyscy należymy do dwóch rodzin: naszej rodziny z wyboru i naszej rodziny pochodzenia. Moja ulubiona rodzina to kolorowy asortyment zastępczych dziadków, ciotek, wujków i przyjaciół, którzy napełniają mnie miłością, przynależnością i akceptacją. Moja rodzina pochodzenia, ta, w której się urodziłem, była również pełna miłości, ale nie była zdrowym systemem rodzinnym. Było zbyt wiele traumy, porzucenia, uzależnienia i wstydu. Moja matka, kiedy zmieniała się w legendę kraju Naomi Judd, stworzyła mit początkujący dla Juda, który nie pasował do mojej rzeczywistości. Ona i moja siostra zostały zacytowane, mówiąc, że nasza rodzina wprowadziła “zabawę” w dysfunkcję. Zastanawiałem się: kto dokładnie się bawił? Czego mi brakowało?

Kiedy piszę te słowa, z przyjemnością stwierdzam, że każdy z nas rozpoczął osobisty proces uzdrawiania, a moja rodzina jest zdrowsza niż kiedykolwiek. Zaszliśmy daleko. W naszych indywidualnych i zbiorowych uzdrowieniach dowiedzieliśmy się, że choroba psychiczna i uzależnienie są rodzina choroby, obejmujące i wpływające na pokolenia. Istnieją silne napięcia po obu stronach mojej rodziny – przejawia się prawie wszystko – od depresji, samobójstw, alkoholizmu i kompulsywnego hazardu do kazirodztwa i podejrzeń o morderstwo – i te warunki ukształtowały historie moich rodziców (nawet jeśli niektóre z wydarzeń nie stało się bezpośrednio z nimi), a także mojej siostry i mojej.

Na szczęście wraz z dysfunkcją jest dziedzictwem miłości, sprężystości, kreatywności i wiary w rodzinę, której korzeniami mogę prześledzić co najmniej osiem pokoleń w górach Kentucky i około 350 lat w Ameryce, a nawet na brzegach Sycylia. Ta historia jest tak samo częścią mojego DNA jak łuk brwi lub kolor włosów. Jest odciśnięty w miękkich “r” i długich samogłoskach, które dobrze brzmią w moim głosie, gdy mówię o moim domu lub sposobie, w którym piszczę dla moich psów od drzwi, boso, w koszuli nocnej, przyjmując moją górską postawę kobiecą ręką na jednym biodrze, sposób bycia dla mnie tak naturalny jak oddychanie.

Mimo że teraz mieszkam w wiejskim, środkowym Tennessee, wschodnia część stanu Kentucky wciąż do mnie dzwoni. Kentuckians mają głęboko zakorzenione, niemal mistyczne poczucie miejsca – poczucie przynależności, które nas definiuje. Jako nastolatek wziąłem przyjaciela, aby zobaczyć farmę mojej cioci Pauline. Zmarła, gdy byłem w czwartej klasie. Niemniej jednak, chociaż nie byłem tam od czasu, gdy miałem dziesięć lat, poruszałem się samochodem w głąb wsi, do jej domu na Little Cat Creek, nie robiąc jednego złego zwrotu.

Niedawno, po przelocie nad katastroficznym szczytem górskim, zajmującym się wydobyciem węgla w okręgu Pike, pojechałem do Black Log Hollow w hrabstwie Martin, gdzie wychowywała się moja babka ze strony ojca. Kiedy wciągnąłem Black Log, coś niewysłowionego – bez słów i głębiej niż z pamięci, z miejsca tak pierwotnego, że wykracza poza myśl i świadome działanie – szarpnęło moją duszę. Bez wahania podszedłem do pierwszej skrzynki po prawej.

Wzorowane nazwisko brzmiało “Dalton”, które było panieńskim imieniem mojej babki; Znalazłem dom mojego pradziadka i zdałem sobie sprawę, że ludzie, z którymi jestem krewny, jeszcze tam mieszkali. Wezwałem mieszkańców i jak na banał, stara kobieta oskarżyła mnie o bycie prawem lub poborcą podatków. Brakowało tylko karabinu na kolanach.

Te góry mogą zawierać mroczne tajemnice. Mary Bernadine Dalton, która stała się moją Mamaw Ciminella, nigdy nie rozmawiała ze mną o swojej rodzinie i jej latach dorastania. Jej matka, Effie, była żoną co najmniej pięć razy. Mąż, który spłodził Mamawę i jej dwie siostry zniknął ze sceny – nigdy nie powiedziała dlaczego, przynajmniej dla mnie, chociaż Papaw Ciminella, który kochał rodzinę i był oddanym wspomnieniem, powiedział mi, że mój pradziad trafił Effiego, a ona “zakończyłem to małżeństwo na miejscu. Przeważnie wiedziałam, że Mamaw była wspaniałą górską dziewczyną o soczystej sylwetce, która, podobnie jak postać Kim Novaka z “Pikniku”, zakochała się w uroczej, egzotycznej osobie z zewnątrz, która uwielbiała przygodę..

Michael Lawrence Ciminella (Papaw) był synem sycylijskich imigrantów, którzy osiedlili się w zachodnim Nowym Jorku, nad brzegiem jeziora Erie. Jego matka była klasyczną gospodynią domową we włoskiej tradycji, jego ojciec miał dobrą robotę, robiąc wino dla Welcha, i byli otoczeni energiczną, wielopokoleniową rodziną. Razem wychowali pięcioro dzieci, w tym Papawa. Ale, według moich kuzynów, istniała ciemna strona tej kwintesencji amerykańskiej opowieści. Członek rodziny zgwałcił matkę Papawa, a jego najstarszy brat został poczęty w kazirodztwie. Mogę sobie tylko wyobrazić cierpienie, które powstało w rodzinie Papawa, gdy dorastał, i to może wyjaśnić, dlaczego rozwinęło się wrzody, które powstrzymały go przed wojną podczas II wojny światowej..

Jako młody człowiek, Papaw, po ekscytującej pracy w cywilnym korpusie konserwatorskim w zachodnich stanach, który pozwolił mu odkryć zamiłowanie do włóczęgostwa, zainstalował miedziane zadaszenie i rynny w górę iw dół Appalachów. Podczas jednej z tych podróży poznał pięknego Billiego Daltona na potajemnym juke w Inez w stanie Kentucky. Odsunął ją od miejscowego bohatera, z którym się umawiała i poślubił w 1944 roku, po sześciotygodniowych zalotach. Przeprowadzili się do Erie w Pensylwanii, gdzie w czasie wojny znalazł dobrą pracę przy budowie lokomotyw General Electric. Mój ojciec, Michael Charles Ciminella, który przybył, był ich jedynym dzieckiem.

Po wojnie Papaw i Mamaw krótko mieli knajpę w Erie, dopóki Papaw, który nie grał poważnie w pokera, przegrał interes z jednym z lokalnych “twardych facetów” w grze karcianej. Jego dni hazardu minęły (przynajmniej na chwilę), Papaw przeniósł swoją młodą rodzinę z powrotem do wschodniego Kentucky, gdzie pracował jako hamulec na C & O Railroad. Był czarodziejem z różnego rodzaju metaloplastyką, a ostatecznie przekształcił budynek biurowy w niepełnym wymiarze godzin, instalując rynny i bocznicę w odnoszącym sukcesy Ashland Aluminium Company Company.

Tata był idolem swojego ojca, który uważał za towarzyskiego, niezwykle ambitnego, pracowitego i uczciwego. Papaw nigdy nie kłamał ani nie oszukiwał, żeby dokonać sprzedaży, i oczekiwał, że ludzie zapłacą mu, kiedy i co mu się winien. Mamaw, w jej wczesnych latach, była tak towarzyska jak Papaw. Byli piękną i stylową parą, utalentowanymi tancerzami, którzy lubili się bawić i grać w golfa w wiejskim klubie. Ale pamięcią taty jest to, że mama dorastała coraz bardziej ekscentrycznie. Lubiła, gdy jej dom był idealnie czysty, schludny i uporządkowany. Miała także tendencje do niepokoju, szczególnie w kwestii zdrowia jej jedynego dziecka.

Tata, jako młody chłopiec, zachorował na gorączkę reumatyczną. Powrót do zdrowia zajęł mu całe lata, a rodzina przeniosła się na Florydę podczas zimy, by pomóc mu się wyleczyć. Mamaw musiał się bać, że go zgubi, bo prawie go udusiła, próbując go ochronić. Otarł się o jej czujność, a kiedy przyszedł czas na liceum, poprosił o pójście do Akademii Wojskowej Widelca w Wirginii, by wymknąć się spod jej czujnego oka. Tata się tam rozwijał, akademicko i atletycznie. Ten niegdyś chorowity dzieciak zmienił się w wybitnego bejsbolistę, którego osiągnięcia zostały zapisane w lokalnej gazecie i który krótko rozważał przejście na zawodowstwo. Kiedy miał szesnaście lat, jego rodzice kupili mu Corvair Monzę, aby mógł popędzić do Ashland.

Gdy tylko dostał samochód, Wendell Lyon, jego najlepszy przyjaciel w domu, poprosił go, by zawiózł go wraz ze swoją dziewczyną, Lindą McDonald, która została moją matką chrzestną, do kina w Huntington w Zachodniej Wirginii. Aby zapieczętować umowę, Linda zorganizowała randkę w ciemno dla Michaela z jej piękną, czternastoletnią sąsiadką i przyjaciółką, Dianą Judd..

Michael i Diana spotykali się i znikają przez następne trzy lata, a ona powiedziała, że ​​po raz pierwszy zaproponował małżeństwo, gdy miała zaledwie piętnaście lat. Twierdzi także, że nigdy go nie kochała, ale podobała jej się randka z klubem wiejskim, a ona była pod wrażeniem komfortowego stylu życia rodziny Ciminella, która wydawała się luksusowa w porównaniu ze skromniejszymi okolicznościami jej rodziny..

Charles Glen Judd, moja papka matczyna, pochodził z rodziny, która nie miała dużo pieniędzy, ale mieli śmiech, stabilność i miłość. Urodził się w Koszu Tail Fork of Little Blainecreek, obok gospodarstwa, które było w rodzinie od pokoleń. Papaw Judd i jego ludzie przeprowadzili się do Ashland, ponieważ możliwości pracy w hrabstwie Lawrence były kopalniami węgla, albo niczym. Kiedy był starszym w liceum, zakochał się w czternastoletniej truskawkowej blond kasjerze o imieniu Pauline “Polly” Oliver.

Polly, moja babka ze strony matki, którą nazywamy “Nana”, pochodziła z dziwnego i niespokojnego tła. Jej dziadek ze strony ojca, David Oliver, włączył piec gazowy, a potem powiesił się przed swoimi synami, mając zaledwie sześć i cztery lata, najwyraźniej dlatego, że był zrozpaczony, że opuściła go moja praprababcia. Howard, ojciec Nany, zdołał uratować siebie i swojego młodszego brata, wyłamując okno. Z kolei Howard ożenił się z alkoholową imprezową dziewczyną o imieniu Edie Mae Burton, która wielokrotnie go zdradzała. Kiedy Nana miała dziewięć lat, jej ojciec został znaleziony w łazience z kulą w głowie; wyglądało to na samobójstwo, ale wszyscy podejrzewali Edie i jej chłopaka.

Edie wystartowała wkrótce po pogrzebie, wyrzucając Nana i jej młodsze rodzeństwo ze swoją sztywną, zastraszającą babcią, Cora Lee Burton. Nana podniosła siebie i swojego brata i siostrę do grupy niedostosowanych, dorosłych ciotek i wujków, którzy nadal mieszkali w domu, i poszła do pracy w restauracji swojej babci, Cory Lee, uwielbianej lokalnie restauracji Hamburger Inn. Miała zaledwie piętnaście lat, kiedy wyszła za Glena Judda i musiała to być dobra okazja. Glen kupił własny skarb stacji benzynowej i nazwał go “Przyjazną służbą Ashlanda” Judda. Kiedy on i Nana zaczęli mieć dzieci, kupili duży drewniany dom dla rodziców na 2237 Montgomery Avenue. Diana była pierworodna, a dwa lata później Brian, potem Mark, a potem Margaret.

Moja matka zawsze opisywała swoje wczesne dzieciństwo jako wyidealizowaną, szczęśliwą i bezpieczną, jak fantazja Normana Rockwella, z matką w domu, która gotowała cudownie i ojcem, którego uwielbiała, ciężko pracującą i popularną w społeczności. Dla Nany małżeństwo nie było jednak piknikiem. Papaw Judd był przyzwoitym mężczyzną, który dobrze zarabiał na stacji benzynowej, ale był równie twardy jak pieniądze w dwóch warstwach farby. Nana nigdy nie miała nowych ubrań i nie miała pralki ani suszarki, dopóki najmłodsze z ich czworga dzieci nie znalazło się w pieluchach. Kiedy palnik się wyłączył, Papaw Judd powiedział Nanie, żeby przyniósł plastik z pralni, żeby zaizolować okna. To był jedyny raz, gdy mama przypomniała sobie o matce, która mu się opowiadała o finansach domowych. Papaw pracował również przez wiele godzin, często spóźniając się na wypicie whisky.

Moja matka opisuje się jako szalenie pomysłowa i perfekcjonistka jako dziecko, dziecko, które zawsze trzymało rękę w powietrzu w szkole, zdobywało dobre oceny i nieskazitelnie utrzymywało pokój. Miała przyjaciół z sąsiedztwa, z którymi mogła bawić się w wilgotne letnie wieczory i rodzeństwo, które kochała, zwłaszcza jej łagodny i zabawny młodszy brat Brian. Tak jak wszystkie dzieci, mama musiała zaabsorbować napięcie w domu, ale mówi, że jedyną rzeczą, za którą tęskniła jako dziecko, była uwaga jej nieuchwytnego ojca. Podczas gdy tęskniła za jego uczuciem, nauczyła się być zauważana na inne sposoby. Mama była urodzonym ekstrawertykiem, który korzystał z jej pieniędzy na opiekę nad dziećmi, aby brać lekcje stepowania. A wszyscy wokół Ashland mówią, jak popularna i piękna była.

Kiedy mama była młodsza w liceum, tata ukończył Fork Union na siódmym miejscu w swojej klasie i zapisał się do Georgia Tech. Zmarł po zaledwie roku – powiedział, że zbyt dobrze się bawił, wygłupiając się, aby pójść na lekcje. Latem 1963 roku on i mama wciąż spotykali się sporadycznie, ale żadne z nich nie zamierzało się pobrać. Zaciągnął się do siebie i był na najlepszej drodze do zdobycia 4,0 w letniej szkole na Uniwersytecie Transylvania w Lexington w stanie Kentucky. Mama myślała o aplikacjach uniwersyteckich i marzyła o przyszłości, gdy nagle jej idylliczny świat, małżeństwo rodziców i wszystkie dziecięce dzieciństwa Judd zostały rozbite.

Jej ukochany brat Brian ukrywał na ramieniu dziwną, bolesną grudę, która od tygodni przeszkadzała mu. Obawiał się, że coś jest z nim nie tak, ale bardziej bał się, że nie zagubi pożądanego urlopu ze szkolnym przyjacielem. Wkrótce jednak moja babcia zauważyła guzek i zabrała go do naszego miejscowego lekarza. Dr Franz natychmiast wiedział, że jest poważny i zalecił wizytę u specjalisty w Columbus w stanie Ohio, gdzie Brian został zdiagnozowany śmiertelną postacią chłoniaka Hodgkina.

Podczas gdy jej rodzice byli w Ohio z Brianem, mama została, aby rozpocząć pierwszy dzień zajęć jako licealistka. Po raz pierwszy została sama w domu, a Charlie Jordan, chłopiec z Ashland (który był interesująco często wymieniany u boku mojego taty w lokalnej prasie dotyczącej baseballu), z którym się również umawiał, przyszedł wizyta. Później pisała w swoich wspomnieniach, że była “zbyt emocjonalnie spędzona, by wystawić swoją zwykłą obronę” i uprawiali seks po raz pierwszy. To nie było czułe, romantyczne przeżycie, o którym marzyła. Następnego ranka obudziła się wstrząśnięta i nie powiedziała nikomu, co się stało.

Doświadczenie kosztowało ją drogo. Tęskniła za pierwszym, a potem innym okresem, a wraz z narastającą paniką uświadomiła sobie, że jest w ciąży. Ponieważ nie miała prawa jazdy, moja mama wzięła trochę pieniędzy ze swojej skarbonki i potajemnie wynajęła taksówkę, by zawieźć ją do doktora Franza. Po potwierdzeniu ciąży położył głowę na rękach i zapłakał. Wiedział dobrze, co jej rodzina miała już do czynienia z Brianem, i z aborcją zarówno nie do pomyślenia, jak i nielegalną, nic nie mógł zrobić, żeby jej pomóc.

Jeśli prześledzę historię z powrotem do decydującego momentu, kiedy moja mama po raz pierwszy opuściła swój okres, zostawiam moją wyobraźnię, by wypełnić puste miejsca, kierując się tym, co wiem o małomiasteczkowej Ameryce w 1963 roku, oczekiwaniami społecznymi “dobrych dziewcząt” i rozdzierającego smutku, który rozlewał się w domu dziadka, podczas gdy mój wujek Brian leżał umierający na raka u dzieci. Papaw wydał oszczędności na życie próbując ratować syna.

Według listów mamy do taty, Nana była “obok siebie, miała załamać się nerwowo”. Wiem od ciotki Margaret i wujka Marka, co to był za utracony, emocjonalnie karze czas. W rezultacie nie mam już nic oprócz empatii dla mojej młodej, wrażliwej matki, gdy wyobrażam sobie ją w jej słodkim pokoju z dzieciństwa, ogarniętą głęboką samotnością i przerażeniem tych okropnych miesięcy. Mama powiedziała mi, że powiadomiła Charliego, że jest w ciąży. Nie poszło dobrze. Poprosił mamę o zwrot pierścionka z klasą i poinformował ją, że wkrótce wyjedzie, by dołączyć do sił zbrojnych. Chociaż wiedział, że jest jej biologicznym ojcem, Charlie nigdy nie próbował skontaktować się z moją siostrą. Po jego śmierci członkowie jego rodziny, których z wdzięcznością poznałem, powiedzieli nam, że miał wycinki z gazet o mojej siostrze w szufladzie. Wygląda na to, że był z niej dumny.

Moja matka żyła teraz pod presją, z powodu której była zupełnie nieprzygotowana. Do tego czasu jej największe obawy w życiu ograniczały się do takich rzeczy jak zapominanie o ustawianiu wilgotnych włosów w rolkach w sobotnią noc, a tym samym pędzi do przygotowania się do niedzielnej szkoły następnego ranka. W chwili, w której tylko ona jest wtajemniczona, i opartej na poczuciu rozpaczy i pośpiechu, mogę sobie tylko wyobrazić, że zdecydowała się zidentyfikować Michaela Ciminella, zamiast Charliego Jordana, jako ojca dziecka. Kiedy uruchomi tę opowieść, całkowicie się do niej zobowiązuje. Przejęła całkowitą własność tej historii i nie różniła się od niej żadną jota, promulgując i broniąc jej tak, jakby od tego zależało jej życie.

Listy, które wysłała do mojego taty w tym czasie, dają mi cenny widok dziewczyny, która powiedziała to kłamstwo. “Sheez” – napisała. “Pewnego dnia całe moje życie jest przede mną, a potem …” Urwała. Według taty był zaskoczony, gdy powiedziała mu, że jest w ciąży. Chociaż raz, jak mi później powiedział, “wskoczyli do worka i prawie uprawiali seks”, akt nigdy nie został w pełni skonsumowany. Uznał jednak, że dziewczyna może łatwo zajść w ciążę. Poza tym kochał moją matkę, a on po prostu nie mógł pojąć, że kłamie w związku z czymś tak niezwykłym. Przyjął jej słowo i napisał list, w którym powinien się ożenić. Nie mógł wymyślić żadnej innej opcji niż robienie właściwych rzeczy.

Kiedy Nana znalazła list taty schowany pod materacem Mamy, skonfrontowała się z córką, wrzeszcząc histerycznie. Ale według Mamy reakcja Papawa Judda była bardziej bolesna. Stał spokojnie w drzwiach, wyglądając na oszołomionego, zmiażdżonego i małego. Rzadko ją obejmował, ale jakoś udało mu się w tej niepomyślnej sytuacji. W jego oddechu wyczuwała whisky.

3 stycznia 1964 r. Mama i tata pobrali się w smutnej ceremonii w kościele baptystów w Wirginii, gdzie nikt ich nie znał, tak haniebnie uznano tę okazję. Mama pożyczyła od matki granatowy garnitur. Jedynymi gośćmi obecnymi byli obaj rodzice, którzy ledwie rozmawiali, obwiniając swoje dzieci za zniszczenie ich marzeń. Zdjęcie z tamtego dnia jest zdjęciem, na które mogę patrzeć tylko krótko; jest przesiąknięta melancholią.

Po ślubie Nana bezlitośnie kazała mamie przenieść się do Ciminellas, ponieważ nie mogłaby poradzić sobie płaczącego dziecka w domu wraz z własnym chorym dzieckiem. Więc mama zaniosła swoją małą walizkę do sypialni na poddaszu, z jej proporcami i trofeami z gimnazjum, gdzie zatrzymała się sama, podczas gdy tata kontynuował naukę w Lexington.

To musiała być najbardziej samotna zima, jaką można sobie wyobrazić. Po tym, jak rzadko spała poza własnym domem, a potem tylko spędzała noc w domu dziewczyny, była skandalicznie powaloną nastolatką, żyjącą z dorosłymi, których ledwo wiedziała, wiedząc, że ich syn nie jest tak naprawdę ojcem jej dziecka. Jej koleżanki były zapakowane w koszykówkę i randki promujące Ashland High Tomcats, ale mama porzuciła szkołę średnią, gdy jej ciąża zaczęła się pokazywać i ukończyła kurs z nauczycielem.

Mama urodziła moją siostrę, Christinę Claire Ciminella, 30 maja 1964 r., W tym samym tygodniu, kiedy ukończyła szkołę średnią. Otrzymała dyplom w mailu. Wracając do szkoły na jesieni, tato pisał listów o Mamawu i Papawu, dziękując im za tak dobrą opiekę nad “Kochankiem i dzieckiem”, do których często jeździli do Lexington w weekendy, aby go odwiedzić, mówiąc im, jak bardzo ich za to kochał. . Pismo jest wzruszające i słodkie. Narodziny mojej siostry były jedyną szczęśliwą kaczką w ponurym roku. Leczenie raka Briana nie działało, bez względu na to, ilu specjalistów widział. Wreszcie, po miesiącach głębokich, ale odważnych cierpień, umiłowany brat mamy umarł, pozostawiając rozdzierającą ranę w jej sercu i duszy, którą wątpię, kiedykolwiek naprawdę wyleczył.

Fragment z “Wszystko, co jest gorzkie i słodkie” Ashley Judd i Maryanne Vollers. Copyright © 2011 Ashley Judd i Maryanne Vollers. Fragment za zgodą Ballantine Books, oddziału Random House. Wszelkie prawa zastrzeżone.