Zamieszanie chmury? Jak łatwo przechowywać zdjęcia, dane i więcej

Chcesz mieć wszystkie swoje cyfrowe pliki dostępne w każdej chwili ze wszystkich swoich urządzeń? Utrzymanie tego w chmurze czyni to możliwym. 

Czym dokładnie jest chmura?

“Chmura” oznacza zewnętrzny system przechowywania danych przechowywany przez stronę trzecią.

Pomyśl o tym jako o obiekcie do przechowywania, który wynajmujesz, gdy masz zbyt dużo rzeczy w swoim domu, ale później zdajesz sobie sprawę, że nie możesz na zawsze pozbyć się swoich rzeczy. Ta chmura to miejsce przechowywania danych – plików, zdjęć, filmów itp., Dzięki czemu nie musisz zajmować miejsca na dysku twardym.

Łączysz się z chmurą bezpiecznie przez Internet. Po połączeniu można wysyłać kopie danych na serwer w chmurze, w którym przechowywane są dane. Jeśli chcesz później uzyskać dostęp do swoich informacji, możesz to zrobić bezpośrednio z internetu lub urządzenia mobilnego.

Dlaczego warto korzystać z chmury?

Po umieszczeniu plików w chmurze są one o wiele bardziej elastyczne niż jednostki magazynowania odwiedzane raz w roku, ponieważ możesz uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca, w którym masz połączenie z Internetem! Dotyczy to smartfonów, tabletów i komputerów podłączonych do Internetu w dowolnym miejscu na świecie. Więc nie tylko możesz bezpiecznie przechowywać te pliki i zwolnić swój dysk twardy, dostaniesz dodatkową, ogromną korzyść z możliwości uzyskania dostępu do tych plików w dowolnym miejscu i czasie!

Rodzaje usług w chmurze:

Mogą istnieć bardzo specyficzne usługi w chmurze. Niektóre chmury są specyficzne dla zdjęć lub wiadomości e-mail. Inne są przeznaczone do przechowywania całego folderu dokumentów, a niektóre z nich mogą przechowywać absolutnie wszystkie dane komputera! Osobiście staram się korzystać z najlepszych usług dla każdego typu pliku, który chcę przechowywać, więc używam Flickra do zdjęć, Dokumentów Google do moich plików i Evernote do wszystkich moich notatek.

Czy usługi w chmurze są bezpieczne:

Czy chmury są w 100 procentach bezpieczne? Nie. Kiedy umieszczasz swoje dane w Internecie, musisz założyć, że istnieje przynajmniej jakaś szansa, że ​​twoje dane mogą zostać naruszone. 

Dropbox zgłosił atak hakerów w 2012 roku. W rezultacie zaczęli oferować opcję użycia tzw. Uwierzytelniania dwuskładnikowego w celu uzyskania dostępu do konta.

Oto kilka sugestii, jak chronić twoje informacje, jeśli dopiero zaczynasz. Numer jeden tworzyłby kopie zapasowe tylko twoich niewrażliwych plików, dopóki nie zrozumiesz, jak działa przechowywanie w chmurze. Jeśli masz wrażliwe pliki, które chcesz umieścić w domenie publicznej, sugeruję, aby zaszyfrować te pliki na komputerze przed przesłaniem zaszyfrowanych plików. Wiem, że jest to trochę zaawansowane, ale pomaga dodać dodatkową warstwę ochrony.

Zawsze pamiętaj o użyciu silnego hasła, aby zapewnić dodatkową ochronę! Użyj liter, cyfr, symboli, zarówno małych, jak i wielkich liter. I nie używaj słów, które można znaleźć w słowniku.

Przykłady wykorzystania różnych typów chmur:

Uwielbiam robić zdjęcia mojej rodzinie. Biorę mnóstwo zdjęć mojego syna, mojej żony, mojego psa, mojej mamy i więcej! Jak więc obsłużyć wszystkie te zdjęcia? Nie chcę, żeby zajmowały cenne miejsce na moim telefonie, więc synchronizuję je z komputerem. Ale po chwili mam zbyt wiele zdjęć na moim komputerze i zaczyna mi brakować miejsca. Co wtedy robię?

W tym momencie przechodzę do strony przechowywania w chmurze zdjęć takich jak Flickr. Flickr nie tylko pozwala mi przechowywać i porządkować wszystkie moje zdjęcia i filmy, ale także pozwala mi dzielić się cennymi wspomnieniami z rodziną i przyjaciółmi. W ten sposób ludzie, których kocham, mogą nie tylko zobaczyć moje zdjęcia, mogą je komentować, a nawet je organizować!

Kolejną fajną rzeczą w Flickr jest to, że mogę uzyskać dostęp do moich zdjęć i filmów nie tylko z mojego komputera, ale także z mojego telefonu lub tabletu. Dodatkowo otrzymuję ogromną ilość wolnego miejsca za pomocą Flickr, 1 terabajt. W zależności od rozmiaru zdjęć, które robisz, może to oznaczać, że możesz przechowywać wszędzie od powiedzmy 230 000 do prawie miliona zdjęć w samym Flickr!

Inną rzeczą, o której możesz nie wiedzieć, jest to, że uwielbiam piec! Lub naprawdę lubię robić regularne przepisy i zamieniać je w wegańskie przepisy. Zamiast wycinania receptur lub dodawania ich do zakładek, korzystałbym z usług opartych na chmurze, takich jak Evernote.  

Evernote jest naprawdę potężny, ponieważ może przechowywać zdjęcia i obrazy, które są przydatne do prowadzenia badań. Mogę zobaczyć piękny tort w oknie piekarni, który chcę naśladować moim własnym przepisem później. Biorę więc swój smartfon, robię zdjęcie ciasta, a potem zapisuję to zdjęcie w Evernote z kilkoma szybkimi notatkami na ten temat. Później, kiedy jestem gotowy wypróbować mój przepis, mogę podnieść zdjęcie, więc wiem dokładnie, jak chcę wyglądać.

Ale Evernote nie ogranicza się tylko do receptur, to, co tam przechowuję, jest ograniczone tylko moją wyobraźnią, co mnie inspiruje lub co chcę zapamiętać później. Zamiast przycinać artykuły i umieszczać je wszędzie, mogę zaśmiecić moje życie i zachować cyfrowy mózg w jednym miejscu.

Ogólną chmurą, w której lubię przechowywać wszystko, jest iCloud firmy Apple. Pozwala mi to przechowywać absolutnie wszystko ze wszystkich moich urządzeń Apple i mogę uzyskać dostęp do wszystkich tych danych na dowolnym urządzeniu Apple, w tym na moim iPhonie, iPadzie i Macu.

Najlepsze jest to, że mogę udostępniać wszystkie moje treści – utwory, które nagrywam w Garageband, wszystkie moje zdjęcia i albumy ze zdjęciami, utworzone przeze mnie filmy Socialcam, moje bieżące dokumenty i prezentacje iWork – między wszystkimi moimi urządzeniami.

Jedną z rzeczy, które najbardziej lubię w tym wszystkim, jest to, że mam dostęp do mojej muzyki przez cały czas z dowolnego z moich urządzeń. Nie muszę już mieć osobnego iPoda i smartfona, żeby usłyszeć moją muzykę.

To chmura w pigułce.

Digital Lifestyle Expert ™ Mario Armstrong jest nagradzanym Emmy gospodarzem telewizyjnym, osobowością medialną i dostawcą technologii do The TODAY Show. Przeczytaj więcej od Mario na marioarmstrong.com i śledź go na Twitterze @ marioarmstrong i na Facebooku.