Suze Orman odpowiada na 22 pytania dotyczące pożyczek studenckich, inwestycji i emerytury

Zarejestruj się tutaj, aby wziąć udział w kursie Suze Orman Personal Finanse Online, który możesz zachować na zawsze, łącznie z przyszłymi aktualizacjami. Użyj kodu DZISIAJ.

Kredyty studenckie, więcej: Suze Orman odpowiada na twoje pytania finansowe

24.2.201503:34

Suze Orman chce Amerykanów, aby uporządkowali swoje domy finansowe. Ona nie tylko rozdaje swój kurs Personal Finance Online za darmo do 3 października, ale również dołączyła do TODAY na niedawny czat na Facebooku, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące wszystkiego, od emerytury i 529 planów na rozwiązanie problemu długu studenckiego.

Suze Orman's Facebook chat
DZISIAJ

Pożyczki studenckie

Za każdym razem, gdy jestem w stanie włożyć trochę pieniędzy w oszczędności, coś się dzieje i kończę, że muszę zubożać moje oszczędności. Jak tego uniknąć? Nie mam zadłużenia z tytułu kart kredytowych, ale tonę w zadłużeniu z tytułu pożyczek studenckich.

Suze Orman: Najbardziej niebezpiecznym długiem, jaki możesz mieć, jest dług studencki, ponieważ dług z tytułu pożyczek studenckich nie może zostać zwolniony z bankructwa. Więc chcę, żebyś zmienił swoje nastawienie – przestań się czuć, jakbyś tonie w długach studenckich i zacznij czuć się, jakbyś pływał w przyszłości swojego życia … i że twój dług studencki pozwoli ci się tam dostać. Zmień swoje nastawienie, a zobaczysz także zmianę w życiu finansowym.

Nie mogę zapłacić czesnego i kosztów utrzymania. Czy istnieje sposób na obniżenie lub obniżenie zadłużenia uczelni? Mam 58 lat.

Musisz zrozumieć, że dług studencki nie zniknie. Mają prawną władzę, aby udekorować swoją kartę ubezpieczenia społecznego. Musisz więc dostać słowo “nie możesz” ze swojego słownika. Możesz pomyśleć o znalezieniu pracy w organizacji non-profit, ponieważ jeśli to zrobisz, możesz spłacić zadłużenie z tytułu kredytu studenckiego zgodnie z metodą IBR, a po 10 latach zostanie to całkowicie wybaczone. Następnie, w 68, jeśli chcesz, możesz ubiegać się o pełne ubezpieczenie społeczne. Brak wypłaty pożyczki studenckiej + dodatkowy dochód z ubezpieczenia społecznego powinien ci bardzo pomóc!

Jak płacić kredyty Parent Plus, gdy nie stać cię na płatności?

Przykro mi to mówić – powinieneś o tym pomyśleć, zanim wziąłeś rodzica i pożyczkę. Ponieważ jesteś zwolennikiem tych pożyczek i nie masz absolutnie żadnego sposobu, aby się nimi ominąć. jeśli naprawdę nie możesz sobie pozwolić na dokonywanie płatności na ich temat, musisz poprosić swoje dziecko, dla którego wybrałeś te pożyczki, aby ci pomóc. Są ci winni, abyś mógł zapłacić za naukę w college’u. Więc, zapytaj ich teraz!

Suze Orman o tym, jak stawić czoła finansowym strachom, odkrywa bezpłatny kurs online

23.2.201505:19

Czy możesz dzisiaj wyjaśnić strategię pożyczek studenckich, o której wspomniałeś na antenie? [patrz segment powyżej]

Kyana, która dziś rano była w programie DZISIAJ, otrzymała 40 000 $ pożyczki studenckiej, za którą płaciła 150 $ miesięcznie w ramach IBR lub programu spłaty opartego na dochodach. Zgodnie ze standardową metodą spłaty jej wypłaty w wysokości 40 000 USD to około 400 USD miesięcznie. To, co się z nią dzieje, polega na tym, że 250 $ mniej miesięcznie, którą płaci za IBR ze standardowej metody, znajduje się na odwrocie jej pożyczki. Jej oprocentowanie pożyczki rośnie, a nie maleje. Za 20 lat, kiedy jej pożyczka zostanie odpuszczona, będzie miała ok. 80 000 USD zadłużenia z kredytu studenckiego zostało odpuszczone, ponieważ wzrosło. W tym roku będzie musiała płacić zwykłe podatki dochodowe w wysokości 80 000 USD. Ona jest o wiele lepsza, po prostu płacąc dodatkowe 250 $ miesięcznie teraz, kiedy może sobie na to pozwolić, tak że za 10 lat jej pożyczka zostaje spłacona i nie musi się martwić o podatki dochodowe. Jedynymi osobami, które powinny kiedykolwiek uzyskać pożyczkę studencką na IBR, są te, które pracują dla miejsc pracy o charakterze non-profit. Po 10 latach ich pożyczka jest im odpuszczana i nie są oni winni jej podatku dochodowego. Duża różnica dla kogoś, kto pracuje w sektorze publicznym, takim jak Kyana!

POWIĄZANE: Suze Orman: “Nie dawaj swoim dzieciom zasiłku” i inne wskazówki dotyczące pieniędzy dla rodziców

Mamy kilka wypożyczalni studenckich. Jak możemy skonsolidować i jaką firmę Pan poleca? Powinny być połączone zarówno moje, jak i mojego męża?

Nigdy nie powinieneś łączyć swojej pożyczki studenckiej z mężem! Masz zachować to tak oddzielne, jak to tylko możliwe! Czy ty żartujesz!?

Inne długi

Jak ustalić, która karta kredytowa zostanie spłacona w pierwszej kolejności? Czy powinien to być ten, który ma najmniejszą równowagę i działa na wszystkich innych? W obliczu zadłużenia karty kredytowej może być przytłaczająca, ale chcę je wszystkie wypłacić.

Dodaj wszystkie wymagane płatności minimalne. Dodaj 20% do tej liczby. Załóżmy więc, że jesteś winien kwotę 300 USD miesięcznie za minimalną należność za wszystkie swoje karty kredytowe, z czego 20% to 60 USD. Jesteś zobowiązany do zapłaty minimalnej płatności należnej w tym miesiącu co miesiąc od teraz, nawet jeśli min. płatność należna w przyszłym miesiącu jest mniejsza. Musisz dodać 60 USD do najwyższej, oprocentowanej karty, którą płacisz. Kiedy ta karta zostanie spłacona, bierzesz całą tę kwotę plus 60 $ i dodajesz ją do drugiej karty o najwyższym oprocentowaniu, którą obecnie płacisz. Tak dalej idź. W moim nowym kursie online pokaże dokładnie, jak to zrobić. Upewnij się więc, że teraz ją pobrałeś!

Mam zadłużenie na karcie kredytowej około 15 000 $. Czy powinienem to spłacić, biorąc pieniądze z mojego zaufania lub otrzymując pożyczkę od banku lub unii kredytowej??

Nie! Nie rób tego. Dlaczego po prostu nie dokonasz transferu salda na kartę kredytową przy oprocentowaniu 0% przez 21 miesięcy? Naprawdę skupiaj się na spłacaniu tego każdego miesiąca.

Zawsze mi mówiono: “Nie zamykaj karty kredytowej z całą tą dobrą historią”. Ale co jest lepsze lub gorsze od oceny zdolności kredytowej: otwarcie tysięcy w linii kredytowej lub utrzymanie tej dobrej historii? Mam również wiele dobrej historii w innych obszarach mojego raportu kredytowego. Próbuję tylko zmniejszyć mój dług i kredyt, aby było łatwiejsze w zarządzaniu.

Historia stanowi tylko 10% twojej oceny FICO. 30% Twojej oceny FICO składa się z twojego współczynnika zadłużenia do limitu kredytowego, co w zasadzie oznacza, ile jesteś winien na wszystkich swoich kartach kredytowych w porównaniu do limitu kredytowego, który masz na wszystkich swoich kartach. Zamykanie kart kredytowych to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić! Po spłaceniu karty kredytowej, po prostu ją pokroić, ale nie zamykaj jej! Zakłada to oczywiście, że nie płacisz rocznej opłaty za te karty kredytowe. Jeśli tak, to wystarczający powód, aby zamknąć tę kartę kredytową. Nie ma sensu trzymać otwartych kart kredytowych w domach towarowych.

Przejście na emeryturę

W przyszłym roku przechodzę na wcześniejszą emeryturę, ponieważ jest to określona korzyść i obawiam się, że firma może zmienić ją na 401 tys. Mój plan jest bardziej niż w firmie, ponieważ ma wzrost kosztów życia. Nie mam zadłużenia na karcie kredytowej, pozostało mi tylko pięć lat na spłatę kredytu hipotecznego. Boję się, że to nie wystarczy, ale wiem, że mogę przejść. Mam również okazję pracować dla innych firm, po prostu nie tyle dochodu, ale bardziej przyjaznego i uczciwego środowiska. Czy mój plan bez długów i szczęśliwego życia jest tego wart?

Jak masz szczęśliwe życie, jeśli odejdziesz i jesteś przerażony na śmierć ?! Działając ze strachu, ZAWSZE popełnisz błędy finansowe! Czy jesteś pewien, że jeśli odniosą określony zysk w przyszłym roku, stracisz go? Nie sądzę! Nie zamierzają po prostu oddać go nowym pracownikom. Sprawdź to dokładniej, ale tak długo, jak boisz się coś zrobić, lepiej nie robić nic, niż coś, co cię przeraża.

POWIĄZANE: Suze Orman: Wydajesz więcej na emeryturze niż teraz

Mam 59 lat i jestem wdową. Obecnie jestem bezrobotny. Mój mąż nie miał emerytury. Nie mam kredytu hipotecznego, ale brakuje mi dochodu. Czy po ukończeniu 60 roku życia powinienem pobierać mężne ubezpieczenie społeczne po obniżonej stawce? Mam niewielką emeryturę, ale nie miałbym sensu tego zbyt wcześnie. Mam trochę zapasów i otrzymuję dywidendy. Jaka jest twoja rada dla mnie? Od ponad roku staram się o pracę, ale bez powodzenia. Nie mam ubezpieczenia medycznego i jestem za młody na Medicare.

Jeśli twoje ubezpieczenie społeczne (kiedy osiągniesz pełny wiek emerytalny) jest większe niż jego obniżona kwota teraz, to wziąłbym jego zmniejszoną kwotę teraz, aby pomóc ci przetrwać. Kiedy skończysz 66 lub 67, przejdź do swojego. Jeśli naprawdę tak się trudzisz, możesz rozważyć sprzedaż domu i przeniesienie miejsca, w którym możesz sobie pozwolić na zakup czegoś, co jest znacznie niższe niż miejsce, w którym teraz mieszkasz – gdzie możesz pozwolić sobie na dokonywanie płatności i uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Inwestowanie

Najlepsza inwestycja, w którą mogę wpłacić pieniądze?

Najlepsza inwestycja to Ty! Jeśli masz zadłużenie z tytułu kart kredytowych, zadłużenie z tytułu kredytu samochodowego, zadłużenie z tytułu pożyczki studenckiej, to wszystko powinno zostać spłacone przed dokonaniem inwestycji. Nie trzeba jednak wspominać, że jeśli pracujesz dla pracodawcy, który ma 401 tys. Pasujących do siebie, jest to najlepsze miejsce, aby umieścić swoje pieniądze.

Co sądzisz o 529 rachunkach dla małych dzieci?

Kocham ich! Przejdź do savingsforcollege.com. Jest to strona internetowa Josepha Hurleya – jest ekspertem narodu na 529 planach.

Jakie konto najlepiej rozpocząć dla dziecka? Czy powinniśmy szukać tych, którzy najwięcej zarabiają??

Najlepszym kontem dla dziecka jest plan 529. Bądź bardzo ostrożny przy kontach UGMA [Uniform Gifts to Minors Act]. W przypadku jakichkolwiek pieniędzy na koncie UGMA liczy się ponownie prawo dziecka do otrzymania pomocy finansowej. 529 są drogą do zrobienia!

Jak zaoszczędzić pieniądze na studia w moim synu? Zastanawiasz się, czy polecisz plan oszczędzania 529NY? I czy są na nim nałożone kary, gdy są wyjęte?

Bez kar, bez podatków! Tak długo jak jest wykorzystywany do edukacji dziecka.

Jesteśmy samotnym dochodem rodziny i mamy 6-latka. Obawiam się, że nie jesteśmy jeszcze w stanie ocalić jego uczelni. Gdybyśmy mogli znaleźć 20- $ 50 / miesiąc na odłożenie, gdzie byłoby najlepsze miejsce, by je umieścić?

Z ich dźwięków powinieneś otrzymać ubezpieczenie na życie, aby chronić to dziecko, jeśli coś się stało z tobą lub twoim współmałżonkiem, jeśli jesteś żonaty. Potrzebujesz także żywego, odwołalnego zaufania, ponieważ nieletni nie mogą odziedziczyć pieniędzy. Upewnij się, że chroniłeś je w każdy możliwy sposób, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli zrobiłeś wszystko, aby je chronić, użyj planu 529!

Jakie są dobre strategie inwestowania z moim Rothem innym niż akcje?

Dzięki Roth IRA w dyskontowej firmie maklerskiej możesz kupić pojedyncze obligacje i / lub każdą inwestycję, którą mogą zaoferować. Ale w tym momencie, akcje, szczególnie te, które płacą miłą dywidendę i to dobra firma – to świetny sposób na zrobienie.

Na tym rynku w górę iw dół, jak wyglądałby zróżnicowany portfel umiarkowanego ryzyka?

Bezwzględnie miałby w nim dywidendę wypłacającą zapasy, aby skręcić w kłąb rynku obniżającego obroty. Przynajmniej dostajesz dochody, podczas gdy rynek jest na tej przejażdżce kolejką górską!

Co myślisz o handlowaniu funduszami ETF? Czy nie jest to dobry sposób na szybkie zarobienie pieniędzy??

Nie! Handlując czymkolwiek, nigdy nie jest dobrym sposobem na szybkie zarabianie pieniędzy. Prawdziwe bogactwo budowane jest poprzez zdobywanie dużej pozycji w wielkich spółkach.

Jestem po czterdziestce i chciałbym przejść na emeryturę za około 15 lat. Wnoszę wkład w moje 401k od kiedy byłem w latach dwudziestych. Czy powinienem inwestować w wysokie ryzyko lub ryzyko mniejsze??

Inwestuj w wysokie ryzyko.

Mój 27-letni dzieciak właśnie dostał “prawdziwą” pracę unijnego stolarza. Za tę robotę przychodzi renta. Ile powinien wnosić co tydzień do tej renty?

Wkładam pieniądze do renty tylko wtedy, gdy pasują do jego wkładu. W przeciwnym razie znacznie lepiej sobie radzi z Roth IRA, gdzie może wygrać maksymalnie 5 500 $ rocznie. Jeśli pasują one do jego wkładu, powinien on jedynie przyczyniać się do momentu meczu, a następnie brać dodatkowe pieniądze i wkładać je w dowolny zadłużony kredyt studencki, zadłużenie karty kredytowej, które może mieć LUB fundusz nadzwyczajny!

Mam znaczną kwotę w moim 401 tys. Od poprzedniej firmy. Czy zostawiam to z obecną grupą inwestycyjną? Jeśli nie, to gdzie mam go przenieść? Mam nową pracę i mam jeszcze kilka lat do roboty?

Zrobiłbym na nim rolowanie IRA. W każdej dużej firmie brokerskiej z rabatem. Zainwestuj je w fundusze giełdowe, fundusze indeksowe lub zapasy dywidend. Ale zrobiłbym to na podstawie uśrednienia kosztu dolara. Nie inwestuj teraz w ryczałt.

Moja 24-letnia córka ma 401/403 lat ze swoją pracą [była w wieku sześciu lat]. Jest uczennicą szkoły, która rzuca pracę za miesiąc, więc może pracować w pełnym wymiarze godzin. Co jest najlepsze, co może zrobić z jej pieniędzmi w 401k / 403b, kiedy zrezygnuje?

Kiedy wyjdzie, wykonaj rollover IRA razem z nim w głównym programie brokerskim. Zainwestuj to. Zobacz odpowiedź powyżej, aby uzyskać więcej informacji.

Suze Orman o tym, jak kupić dom, z wyjątkiem emerytury

23.2.201505:43