Lydia Sebastian, lat 12, zdobywa najwyższy wynik IQ w teście Mensy – ale nie jest sama

Wszyscy znamy nalepki na zderzakach wyświetlane przez dumnych rodziców, szczycące się tytułem honorowego dziecka lub innymi osiągnięciami dziecka. Ale co z tym niezbyt skromnym meldunkiem: “Moje dziecko ma najwyższe możliwe iloraz inteligencji”?

Twierdzi się, że rodzice Lydii Sebastian, 12-letniej dziewczynki z Essex w Anglii, mogą słusznie twierdzić; Lydia otrzymała ostatnio doskonały wynik 162 na test Cattella III B Mensy – najwyższy możliwy wynik.

Mówi się, że Albert Einstein i Stephen Hawking mają po 160 punktów, ale w rzeczywistości nie ma na to żadnego fizycznego dowodu – lub nawet, że kiedykolwiek przeszli test Mensy..

“160 punktów przypisywanych Einsteinowi i Hawkingowi to trochę miejski mit – nie ma dowodów, że Einstein kiedykolwiek poddał się testowi, a jeśli Hawking ma na pewno nigdy nie ujawnił wyników,” Ann Clarkson, menedżer ds. Komunikacji w British Mensa, powiedziała TODAY.com. “Wynik 160 jest tylko szacunkiem – i skłania do zupełnie innej debaty na temat różnicy między IQ i geniuszem.”

Mimo to wynik Lydii jest bardzo imponujący, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że “średni wynik we wszystkich testach IQ wynosi 100”, jak twierdzi Clarkson, ale ona nie jest pierwszą osobą, która uzyskała idealny wynik.

“W tym konkretnym teście, wynik od 156 do 162 jest w górnym jednym procencie populacji, więc jedno na 100 dzieci osiągnie w tym zakresie”, powiedział Clarkson.

Myślisz, że masz to, czego potrzeba? Wypróbuj te przykładowe pytania.

Co zatem oznacza posiadanie niesamowicie wysokiego IQ? Dla wielu może przynieść ulgę, że nie ma to nic wspólnego z matematyką – powszechnym błędem.

POWIĄZANE: Czy nowe zmiany sprawią, że egzamin SAT będzie łatwiejszy niż kiedykolwiek?

W rzeczywistości logika jest ważniejsza niż matematyka. “Jest wielu członków Mensy, którzy powiedzą ci, że są beznadziejni z matematyki” – powiedział Clarkson. “W testach IQ jest rzeczywiście mało rzeczywista matematyka – tam, gdzie są liczby, test wymaga od ciebie identyfikacji wzorców i sekwencji, a nie wykonywania złożonych obliczeń lub stosowania formuł matematycznych.”

Testy IQ obejmują także rozumowanie werbalne, umiejętności wizualne i świadomość przestrzenną. Ale nie jest to rodzaj testu, na który możesz się przygotować, aby dobrze się spisywać.

“Test IQ ocenia umiejętności kognitywne zamiast wiedzy poznawczej, więc nie można [badać] tego w tradycyjny sposób” – mówi Clarkson. “Ćwiczenie zagadek w stylu IQ przed testem może pomóc kandydatowi czuć się bardziej przygotowanym i bardziej zrelaksowanym oraz poprawić nieco wydajność, ale nie ma dowodów, że intensywna praktyka może znacznie poprawić IQ.”

POWIĄZANE: Szkoła wysyła inspirujący list do dzieci przed stresującymi egzaminami: “Jesteś inteligentny!”

Posiadanie bardzo wysokiego IQ wskazuje na to, że posiadasz silną kognitywną zwinność, możesz szybko uzyskiwać połączenia, wzorce punktowe i zręcznie stosować logikę. Były to wszystkie cechy, które Lydia już wystawiała, dlatego zasugerowano, aby wzięła udział w teście.

“Dzieci nie mają tendencji do testowania, chyba że zostały już zidentyfikowane jako bardzo jasne”, powiedział Clarkson.

Bycie bardzo jasnym niekoniecznie oznacza dobre radzenie sobie w szkole. W rzeczywistości, wyjątkowo inteligentne dzieci mogą nie radzić sobie w szkole z powodu nudy.

POWIĄZANE: 10 najmądrzejszych zwierząt

“Bardzo jasne dzieci mogą się nudzić, często są oznaczone jako dziwne lub nerdy, ponieważ mają zainteresowania, których nie mają inne dzieci, i mogą całkowicie wyłączyć edukację” – powiedział Clarkson.

Rodzice mogą pokusić się o testowanie IQ swoich dzieci, ale pamiętaj, że w USA Mensa nie oferuje testów dzieciom poniżej 14 lat.

Czy pierworodni są mądrzejsi? Nowe badania obalają przekonania o kolejności urodzenia

25.2.201500:25