Diament “Pink Star” sprzedaje się na rekordową sumę 83 milionów dolarów na aukcji

“Różowa gwiazda”, ogromny, bezbłędny różowy diament, sprzedany za rekord świata w wysokości 83 milionów dolarów na aukcji w Genewie, w środę w Szwajcarii, dom aukcyjny Sotheby’s powiedział.

“Panie i panowie, 68 milionów (franki szwajcarskie) jest rekordową ofertą na cały świat, jeśli chodzi o diament, który kiedykolwiek licytował, i to właśnie tutaj”, David Bennett, Sotheby, odpowiedział oklaskami, gdy sprowadził młotek do salonu sprzedaży..

Ostateczna oferta na owalny diament, zamontowana na pierścieniu i ważąca 59,60 karatów, wynosiła 68 milionów franków szwajcarskich lub 73,99 milionów dolarów.

Sotheby’s podał, że ostateczna cena sprzedaży, w tym “premia od nabywcy” lub prowizje, wyniosła 76,3 miliona franków szwajcarskich lub 83,02 miliona dolarów. Został kupiony przez mężczyznę licytującego w pokoju, który powiedział dziennikarzom, że kupił go w imieniu anonimowej osoby, którą reprezentował, i nie podał własnego nazwiska.

Licytator, Bennett, zauważając, że jego przedsprzedaż szacuje się na 61 milionów dolarów, powiedział dziennikarzom: “To przekroczyło nasz szacunek, to duża ilość pieniędzy sama w sobie, ale nie sądzę, że ten kamień ma swoją cenę”.

Środowa cena sprzedaży przewyższyła poprzedni rekord “Graffa Pink”, fantazyjnego, intensywnego różowego diamentu o wadze 24,78 funta, kupionego przez londyńskiego jubilera Laurence’a Graffa, zwanego “królem diamentów”, na aukcji w 2010 roku za 45,44 miliona franków szwajcarskich ( 47,77 mln USD). 

“Szczerze mówiąc, kiedy sprzedałem Graffa 3 lata temu, myślałem, że będzie to rekord od bardzo dawna.” Dzisiejsza cena jest naprawdę niezwykła trzy lata później “, powiedział Bennett.

“Różowa gwiazda” została wycięta i wypolerowana z 13,5 karatowego surowca diamentowego wydobytego przez De Beersa gdzieś w Afryce w 1999 roku, według Sotheby’s, która stwierdziła, że ​​nie ma informacji na temat dokładnego pochodzenia geograficznego. 

Kamień, zamontowany na pierścieniu, po raz pierwszy został sprzedany w 2007 r., A obecny właściciel pozostaje anonimowy. 

Bennett powiedział we wrześniu, że żywy różowy diament “ma ogromne znaczenie” ze względu na jego niezwykłą wielkość i wyjątkowo bogaty kolor, który przewyższa wszystkie inne znane z rządowych, królewskich lub prywatnych kolekcji.

Jest “po prostu poza jakąkolwiek skalą i przechodzi, jak sądzę, w szeregi największych naturalnych skarbów ziemi”.

Eric Valdieu, były ekspert od klejnotów Christie w Valdieu Fine Arts, wspomina, że ​​widział “Różową Gwiazdę” wystawioną w Smithsonian Institution w Waszyngtonie w 2003 roku. 

“Kupujący kamień jak ten są bardzo nieliczne, międzynarodowe fortuny w Ameryce Łacińskiej, Azji i na Bliskim Wschodzie”, powiedział. 

Podpisane przez czołowych europejskich jubilerów, w tym Cartier, Bulgari i Van Cleef & Arpels, przyniosły wysokie ceny na środowej aukcji, szczególnie z okresu Art Deco w latach 30. XX wieku.

Niewiele lotów zostało zablokowanych, a wiele z nich sprzedawało się wielokrotnie w porównaniu z ich przedsprzedażnymi szacunkami.

Sprzedaż wspaniałych klejnotów przez Sotheby również osiągnęła najwyższą sprzedaż biżuterii na jednej aukcji w historii – 199,5 miliona dolarów, według domu aukcyjnego.

15 zdjęć

Pokaz slajdów

Gigantyczne klejnoty z wysokimi cenami

Rzadki różowy diament sprzedano za rekordowe 83 miliony dolarów na aukcji 13 listopada, ale nie jest to jedyny klejnot, który sprzedaje się za miliony. Spójrz na inne duże kawałki bledu, od diamentu noszonego przez Marię de Medici do błyszczącego pomarańczowego kamienia kupionego za 36 milionów dolarów.