“Nie byłem gotowy”: Mama z preemie urodzona w wieku 24 tygodni dzieli się emocjonalną podróżą

Kiedy Twoje dziecko zostanie dostarczone, spodziewasz się, że będzie to najlepszy dzień w twoim życiu. Dla mnie to wydarzenie w zimną, śnieżną styczniową noc było jednym z najgorszych dni w moim życiu.

Mój syn Wyatt urodził się po tym, jak poszedłem do wczesnej porodu, i wcześnie – bez szczególnego powodu. Nie byłem gotowy. Było tak wcześnie – nie cztery dni lub cztery tygodnie, ale cztery miesiące. Byli ludzie, których nawet nie powiedziałem, że jestem w ciąży. Powiedzieć, że się bałam, to niedopowiedzenie.

Niedawno moja przyjaciółka urodziła dziecko sześć tygodni wcześniej i była przerażona tym, przez co przechodzi. Opowiedziałem jej moją historię, a ona znalazła taki komfort w słuchaniu emocjonalnych podobieństw. Chociaż sytuacja osobista wszystkich jest inna, uważam, że wszyscy mamy pocieszenie w poznaniu wspólności emocjonalnego bólu, traumy i niepewności, którą znosiliśmy..

“Koraliki NICU” oznaczają kamienie milowe dla wrogów i ich rodziców

16.16.201603:52

Ogarnęły mnie emocje, gdy dowiedziałem się, że mój syn zostanie wydany cztery miesiące wcześniej. Nigdy nie słyszałam o takiej rzeczy. Nie mogłem sobie wyobrazić, aby noworodek mógł przeżyć poza macicą cztery miesiące przed planowanym urodzeniem, ale wkrótce dowiedziałem się, że dzisiejsza medycyna noworodków jest niesamowita. Armia specjalnie wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek, chirurgów, a nawet kapelana uratowała życie mojego syna.

Zawsze będę pamiętać tę taksówkę do samego szpitala w środku nocy. Mój zmartwiony mąż musiał pozostać w domu z naszym 18-miesięcznym synem. Szpital był niesamowicie cichy, gdy czekałem nerwowo na diagnozę. Czekając, poprosiłem o coś, co pomoże mi odczuwać ból. Wkrótce zostałem otoczony przez 20 osób w mojej sali szpitalnej. Powiedziano mi, że dostanę dawkę magnezu i zastrzyk sterydów, aby pomóc dziecku w rozwoju mózgu i płuc. Przytłoczony, nie wiedziałem, co się dzieje.

Wyatt was born four months premature. His mom says she was
Wyatt urodził się cztery miesiące przedwcześnie. Jego mama mówi, że “nie była gotowa”.Sarah Clagett

Zobacz więcej: “Po prostu pływaj dalej”: Inspiracja dla wrogów z reżysera “Finding Dory”

Przybył mój mąż, przerażony, że coś jest nie tak z tak wielkim zamieszaniem. Zauważyłem przenośne urządzenie do podgrzewania, które zostało wniesione do pokoju. W tym samym czasie przyszli lekarze, aby opowiedzieć nam o problemach medycznych, które mogą się pojawić, gdy dziecko urodzi się właśnie teraz. Miałem 24 tygodnie i dwa dni. Znajomy niedawno stracił dziecko w wieku 20 tygodni. Nie mogłem przestać o niej myśleć, kiedy leżałem w szpitalnym pokoju zastanawiając się, czy to dziecko pozostanie we mnie przez kolejne cztery miesiące. Jeden zły ruch i myślałem, że dziecko wyjdzie. To była moja druga ciąża i ten ból wydawał mi się znajomy. Wiedziałem, że coś jest nie w porządku – od tonu pokoju po ból, który odczuwałem.

Po Wyatt's birth, Sarah says she and her family spent 117 days living in the hospital
Po narodzinach Wyatta Sara mówi, że ona i jej rodzina spędzili 117 dni w szpitalu “walcząc o życie”.Sarah Clagett

POWIĄZANE: Preemie babies trzymają ręce w “niewiarygodnym” momencie przyłapanym na wideo

Przypomina mi się rozmowa z jednym z wielu lekarzy na temat współczynników przeżycia i powikłań, które prawdopodobnie wystąpiły u dziecka wcześnie urodzonego. Później mój mąż powiedział mi, że poprosili nas o dokonanie wyboru, jeśli chcemy zachować nasze dziecko. W tym czasie byłem zbyt przytłoczony, aby wiedzieć, co się dzieje. Nieuchronnie podejmuję trudne decyzje, ale jedno wiedziałem na pewno: walczyłbym z każdą uncją energii dla tego dziecka. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, dla tego kruchego małego dziecka.

Przez 44 godziny leżałem w szpitalnym łóżku modląc się za mojego syna. Negocjowałem z Bogiem. Czy nie robimy tego wszyscy w tragicznych okolicznościach? “Boże, jeśli zrobisz to dla mnie, OBIETNAM, nie zawiodę cię.” Chciałem, żeby to dziecko było w porządku.

Po odczuciu zmiany i napływu wody, apodyktyczna pielęgniarka, która mnie zirytowała, weszła do mnie, by zaprowadzić mnie na salę operacyjną. Szybko zdałem sobie sprawę, że osoba, którą chcesz po swojej stronie podczas kryzysu medycznego, jest pewną siebie, apodyktyczną pielęgniarką, która mówi ci, co zrobić, aby twoje dziecko przeżyło.

POWIĄZANE: Szanowna pielęgniarka NICU, dziękuję za bycie naszym cudotwórcą

Tej nocy urodził się mój syn, Wyatt, ważący 900 gramów. Dzieci NICU są ważone w gramach, nie funtach, ale były równe 1 funtowi, 15 uncji. Nie miałem pojęcia, co to znaczy. Czy przeżyłby? Czy mógł nawet oddychać? Czy mogę go zobaczyć? Trzymaj go?

Chociaż everyone's singular situation with a preemie is different, Sarah believes all parents take solace in knowing the commonality of the emotional pain, trauma, and uncertainty they have endured.
Chociaż osobliwa sytuacja każdego z preemie jest inna, Sarah uważa, że ​​wszyscy rodzice pocieszają się, znając powszechny emocjonalny ból, traumę i niepewność, którą przeżyli..Sarah Clagett

Nigdy więcej nie przegap historii rodzicielskiej dzięki newsletterom TODAY! Podpisz tutaj

Zostałem w szpitalu dwa długie dni. Nie chciałem tam być. Chciałem wrócić do domu po porodzie. Wstydzę się teraz mówić, ale chciałem udawać, że tak się nie stało. Myślałem, że gdybym mógł wrócić do domu, mógłbym zacząć wszystko od nowa. Budziłem się z tego złego snu. Byłem w takim bólu, że nie wiedziałem, jak sobie poradzić. Nie mogłem nawet zobaczyć Wyatta po jego narodzinach. Natychmiast zabrali go i postawili na podtrzymanie życia. Jego maleńkie, kruche ciało zostało szturchnięte i popchnięte rurkami. Miałem wiele pytań o to, co stanie się dalej.

Czekałem 16 godzin, zanim udało mi się zdobyć wystarczającą siłę, by iść do mojego syna. Spędziłem godziny, dni płacząc. Myślałem, że zabraknie mi łez, ale nie zrobiłem tego.

Po narodzinach Wyatta spędziliśmy 117 dni w szpitalu, walcząc o życie. Mówię WE, ponieważ byłem z moim synem na każdym kroku. A dzisiaj – jak on ma już za sobą trzy lata – zdaję sobie sprawę, że przeżyłem najprawdopodobniej najbardziej traumatyczne kilka lat mojego życia.

Nawet dzisiaj, kiedy mówię o moim wkrótce trzyletnim synu, wiele razy płaczę. To prawdziwa trauma, której nie rozpoznałem jako stresu pourazowego. Odkryłem, że ostatnio pracowałem jako producent w opowiadaniu TODAY na temat korali NICU Journey. Przeprowadziłem wywiad z Jodi Dolezel, pielęgniarką NICU z Północnej Karoliny, która rozpoczęła program, aby pomóc rodzicom preemii wizualnie ocenić i uczcić postępy, jakie ich dziecko podejmuje na oddziale NICU. Za każdym razem, gdy dziecko NICU robi ważny krok, bez względu na to, czy odbywa się ono po raz pierwszy, czy też trafia w etap rozwoju, rodzice otrzymują paciorkę, która pokazuje ich postępy..

The trauma didn't end when Wyatt left the hospital. He's now almost 3, and started preschool this fall. While his mom is proud, she still worries.
Uraz nie skończył się, gdy Wyatt opuścił szpital. Ma teraz prawie 3 lata i zaczął jesienią w wieku przedszkolnym. Podczas gdy jego mama jest dumna, wciąż się martwi.Sarah Clagett

Dolezel opiekował się wrogami przez ponad 20 lat i zna bitwę przed każdą walką przed rodzicami i preemie. Doskonale zdaje sobie sprawę z kolejki górskiej dla każdego dziecka i rodziny NICU oraz ich walki o życie.

Program Journey Bead został stworzony dla rodziców, aby otrzymać wsparcie, którego potrzebują, gdy ich dziecko jest w NCU. Statystyki pokazują, że prawie 60 procent rodziców z dziećmi na NICU jest zagrożonych stresem pourazowym. Im więcej wsparcia otrzymasz jako rodzic, tym większe szanse, że wyjdziesz zdrowiej emocjonalnie, mówi Dolezel.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o programie Journey Beads

Podczas rozmowy z Dolezel myślałem o Wyatcie. Zauważyłem żywo, jak bardzo bałem się zobaczyć mojego syna, ponieważ nie wiedziałem, czego się spodziewać. Przypomniałem sobie, że zatrzymałem się przy drzwiach, przygotowując się na to, co zamierzałem zobaczyć. Nie było to ładne, a nie typowe zdjęcie nowego małego dziecka, ale Wyatt rzeczywiście żył. Niestety, nikt z NICU nie powiedział mi, co by się z nim stało, co jest powszechne, gdy dziecko urodzi się w wieku 24 tygodni.

Dolezel mówi, że ważne jest, aby rodzice NICU rozpoznawali pierwsze dla swojego dziecka. Trzymanie dziecka to duży krok. Miło było usłyszeć tę walidację, ponieważ włożyłem w to dużo wagi – zajęło mi 22 dni trzymanie mojego syna. Przez trzy tygodnie jedynym kontaktem z Wyattem był plastikowy pojemnik. Kiedy przyszedł czas na wyścigi Wyatta, byłam taka przerażona.

Myślałem, że go podrzucę. Myślałem, że go złamam. Nigdy nie słyszałem płaczu Wyatta – co, jeśli płakał, gdy go trzymałem? Tak bardzo bałam się własnego syna. Czy to jest możliwe? Co się stanie, jeśli jedna z wielu linii lub rur połączonych z ciałem zostanie odłączona? Czy on mnie zna? Dwie pielęgniarki musiały przygotować i wyjąć Wyatta z izoletta. Usiadłem na krześle, bojąc się poruszyć, a pielęgniarki umieściły mojego syna w koszuli. Ta technika nazywa się “opieka kangura”. Jest to coś, co zrobiłbym jak najwięcej podczas pobytu Wyatta w NICU. Ale pierwszy dzień, o którym marzyłem, był tak zniechęcający. Cały czas płakałem i zastanawiałem się, czy kiedykolwiek przestanę płakać. Nigdy nie czułem tak emocjonalnego bólu. Ciągle zastanawiałem się, czy Wyatt to ból fizyczny lub emocjonalny, czy jedno i drugie. Czy nawet czuł coś w swoim przedwczesnym wieku?

POWIĄZANE: 10 sposobów, aby pomóc, gdy dziecko przyjaciela jest w NICU

Moja własna mama przyszła zostać z nami w tym traumatycznym czasie, aby pomóc naszej rodzinie przetrwać. Trzymała naszą rodzinę razem. Utrzymywała życie mojego syna Henry’ego tak normalnie, jak to tylko możliwe. Mój mąż i ja cenimy naszego starszego syna, Henry’ego. Dał nam coś, na co mamy nadzieję. W domu trzymaliśmy go emocjonalnie dla Henry’ego. Wiedział, że coś jest nie tak: dlaczego mamusia i tatuś zawsze byli smutni i dlaczego dużo płakali? Nie chcieliśmy, aby Henry myślał, że to jego wina, że ​​jesteśmy smutni. Powiedzieliśmy Henry’emu o Wyatcie, ale prawie 2-latek nie może pojąć, że jego brat urodził się na krawędzi przetrwania i codziennie borykał się z nim. Nasze życie było burzliwą kolejką górską przez kolejne cztery miesiące.

Wyatt and Henry, brothers and best friends, on the TODAY mini-set. Wyatt spent 117 days in the NICU, a traumatic time that still haunts TODAY producer Sarah Clagett.
Wyatt i Henry, bracia i najlepsi przyjaciele, w mini-zestawie DZISIAJ. Wyatt spędził 117 dni w NICU, traumatyczny czas, który wciąż nawiedza DZISIAJ producenta Sarah Clagett.Sarah Clagett

Ten kryzys wywarł wpływ na relacje. Byłem sparaliżowany umysłowo i nie mogłem odpowiedzieć przyjaciołom, którzy mogliby wysłać e-mail, zadzwonić lub napisać. Rozmawiałem już z lekarzami i rodziną o tym, przez co przeszliśmy Wyatt. Po prostu nie miałem już więcej do zaoferowania. Chciałem wiedzieć, dlaczego tak się stało. To było pytanie za milion dolarów. Mój mąż i ja widzieliśmy terapeutów co tydzień, podczas gdy nasz syn był w szpitalu. Mówienie o narodzinach Wyatta wcześnie pochłonęło moje życie.

Pewnego dnia, kilka miesięcy po tym, jak Wyatt był w domu, zmęczyło mnie rozmawianie o tym, co się stało. Postanowiłem, że nie będę już więcej żałować, choć smutek powraca w różnym czasie. Wróciłem, gdy dowiedziałem się niedawno o moim przyjacielu, który urodził się sześć tygodni wcześniej, i kiedy wyprodukowałem historię NICU Journey Beads. Nawet gdy przyjaciel ładnie pyta się, jak Wyatt radzi sobie – wiele razy muszę powstrzymać łzy. Uraz nie skończył się, gdy Wyatt opuścił szpital. Nie skończyło się, kiedy zaczął jesienią w wieku przedszkolnym, chociaż jestem bardzo dumną mamą.

Od czasu do czasu te uczucia pojawiają się i wiem, że będą kontynuowane. Ale wiedząc, że inne preemie mam przeżywają to samo doświadczenie, to naprawdę pomaga.

Wyatt is now almost 3, a strong and healthy kid, reports mom and TODAY producer Sarah Clagett... but she'll never forget her fear when he was born four months early.
Wyatt ma teraz prawie 3 lata, jest silnym i zdrowym dzieckiem, donosi mama i producent DZISIAJ Sarah Clagett … ale nigdy nie zapomni swojego strachu, gdy urodził się cztery miesiące wcześniej.Sarah Clagett

Sarah Clagett jest mamą dwójki i producentem w DZISIAJ.