Wewnątrz “mukbang”: Jak niektórzy profesjonalni mali ludzie zarabiają tysiące

Od lat ludzie wybierają się na YouTube, aby spędzić ponad 60 minut, aby oglądać nieznajomych, którzy podczas jednego posiedzenia spożywają 4000 lub więcej kalorii. Nie tylko to, że wielu z tych widzów płaci, by oddać się temu upiornemu, upiornemu przywilejowi. Dziś ten wirusowy trend rośnie tylko w USA.

Nazywa się mukbang (wymawiane “mook-bong”) i przekłada się na “jedzenie na żywo” w Korei Południowej, gdzie profesjonalne mukbangers mogą zarobić do 9 000 $ miesięcznie.

Erik Lamkin junk food mukbang
Erik Lamkin

Simon Stawski, kanadyjski bloger, który był współzałożycielem Eat Your Kimchi, przeniósł się do Korei Południowej w 2008 roku. Mukbanging po raz pierwszy pojawił się na jego radarze w 2014 roku, ale dopiero w 2015 roku stał się rodzajem zjawiska, które przecina kontynenty..

“W Korei nieczęsto ludzie chodzą jeść same” – powiedział Stawski Food. “Wyżywienie to działalność społeczna, a ty nie siedzisz i nie jesz sama. Dla tych, którzy nie mogą jeść razem z innymi, najprawdopodobniej pozostaną w domu, aby jeść same, ale nadal będą mieli ochotę na spotkanie towarzyskie podczas jedzenia, i to jest to, co myślę, że mukbangers replikują. “

Kotwice DZISIAJ odwiedzają koreański rynek żywności (i jedzą naleśniki!)

13 lutego 2017 r03:18

Dużą częścią mukbangingu jest potencjalny składnik ASMR. ASMR oznacza “autonomiczną sensoryczną odpowiedź meridianową”, a ludzie, którzy doświadczają tego zjawiska, twierdzą, że czerpią ogromną przyjemność z oglądania lub słuchania codziennych nawyków, takich jak szeptanie, czesanie włosów, składanie ubrań i wiele innych. Artyści ASMR, tacy jak American YouTuber Trisha Paytas, często występują w filmach z jedzeniem i brzmią jak siorbanie, żucie, chrupanie i wiele innych hałasów emitowanych podczas jedzenia, dają wielu wielbicielom “mrowienie”. Dla fanów mukbang, takich jak Sammy Bosch, która przyznaje, że początkowo myślała, że ​​oglądanie i słuchanie, jak inni jedzą, była dziwna, to prawie hipnotyczna.

“Wolę filmy z owocami morza, kraba i ramen” – powiedział Bosch TODAY Food, która nagradza filmy za pomoc w ograniczeniu głodu i złagodzenie stresu. “Obserwując, jak inni jedzą obfite jedzenie, możesz fantazjować, że jesz. Dla mnie kojarzę jedzenie z przyjemnością. Oglądanie tych filmów sprawia, że ​​czuję się szczęśliwy. “

To ludzie tacy jak Bosch (i gwiazdy takie jak modelki Lisa Rinna, które przyznały się do oglądania mukbang w tym sezonie “The Real Housewives of Beverly Hills”), które utrzymują mukbangers, jak Christi Caston w biznesie. Pochodząca z Teksasu Caston jest gospodarzem YummyBitesTV, kanału “ASMR / mukbang” na YouTubie, gdzie twierdzi, że zarabia dwa razy więcej, niż pracując od 9 do 5. “Każdego dnia mukbang”, mówi Caston, “A ja z tego wygodnie się żyje”.

Christi Caston seafood boil mukbang video
Christi Caston

Mukbangers może karmić wszystko, od dziesiątek misek z ramenem, po wiadra z KFC, wiele pizzy, stosy krabowych nóg, wiadra cukierków, a nawet kadzidełka sałatki.

Ale ile naprawdę robią ci ci YouTubery?

“To naprawdę zależy od tego, jak korzystasz z platformy” – mówi Soo Tang, którego kanał YouTube, MommyTang, ma ponad 425 000 subskrybentów. Tang, podobnie jak wszyscy najlepsi YouTuberzy zarabiający na filmach, bierze udział w przychodach z reklam generowanych przez wyświetlenia. “Mam siedzibę w USA, więc wypłata różni się od wypłat w Korei.

“Jednak gdy już się upowszechnisz, możesz zarobić w USA około 100 000 $ rocznie. Istnieje wiele rekomendacji, e-booków i opinii o produktach”.

Yolanda Gampp z “How To Cake It” o tym, jak zaczęła na YouTube

13 lutego 2017 r04:42

Inny popularny amerykański mukbanger, Erik Lamkin, znany także jako Erik the Electric, mówi, że większość jego dochodów pochodzi z reklam i sponsorowania w YouTube. (Chociaż mówi, że nigdy nie otrzymał odszkodowania od Krispy Kreme lub In-N-Out Burger, które często pojawiają się w jego filmach.) W Korei Południowej mukbangers są również w stanie zarobić na darowiznach cyfrowych od widzów, z bezpośrednimi przelewami z Fani.

Lamkin, którego wideo na YouTube “The All American” Mukbang “ma 528 000 wyświetleń, mówi, że trudno jest ustalić, ile pieniędzy zarobił w ciągu dwóch lat, odkąd zaczął wymieniać się raz w tygodniu. Ale on mogą określić, w jaki sposób zwiększyło się jego zainteresowanie społeczne. “Zdobyłem około 258 000 subskrybentów na moim kanale YouTube i prawie 30 000 obserwujących na Instagramie” – mówi 24-latek z Kalifornii, który wspiera jazdę na rowerze i trójbój siłowy, aby utrzymać swoją 180-funtową wagę.

Co do najbardziej szalonej rzeczy, jaką kiedykolwiek jadł? “Najbardziej oburzającą rzeczą, jaką kiedykolwiek zjadłem podczas jednego posiedzenia, był 12-funtowy burger, teraz nazywany” Lamkinatorem “, który nazwałem po mnie po tym, jak ukończyłem go w restauracji tutaj w San Diego,” Lamkin powiedział TODAY Food poprzez e-mail. Mówi, że jego zagraniczni publiczność na ogół lubi widzieć jak je typowe amerykańskie dania typu fast food, takie jak frytki, bryłki kurczaka i hamburgery.

Ale Lamkin dodał, że gdy nie jest publicznie objadany, przestrzega bardzo zdrowej diety.

Erik Lamkin cereal mukbang
Erik Lamkin

Pomimo wrażenia sensorycznego filmów mukbangers, lekarze i dietetycy ostrzegają, że ten wirusowy trend może być niebezpieczny dla obu rodzajów konsumentów.

“Chociaż niektórzy widzowie uważają, że oglądają te filmy jako sposób na zaspokojenie własnych zachcianek, aby pomóc im w przestrzeganiu planów odchudzania, natura filmów mukbang może wywoływać zaburzenia w sposobie odżywiania u wrażliwych widzów”, Erin Palinski-Wade, RD, powiedział TODAY Food. A dla samych mukbangers istnieje mnóstwo zagrożeń, w tym wyzwalanie zawału serca i rozwój insulinooporności.

Mimo to, jeśli kusisz, by zdobyć kilku następców, a może nawet o kilka więcej dolarów, skusiłeś się na zjedzenie całej pizzy, a następnie zmywanie całej gigantycznej butelki Diet Pepsi przed publicznością, Lamkin ma kilka słów porady: “Bądź przygotowany na krytykę ludzi, jak jesz”.