To Dzień Narodowego Spumoni! Bądź kreatywny dzięki klasycznemu deserowi

Jeśli myślisz, że nigdy nie miałeś spumoni, prawdopodobnie zbliżyłeś się do siebie. Zasadniczo jest to przodek lodów neapolitańskich: warstw pistacjowych, wiśniowych i czekoladowych, zmieszanych z orzechami i kawałkami kandyzowanych owoców. Zaintrygowany? Cóż, 21 sierpnia jest Narodowym Dniem Spumoni, idealnym pretekstem do spróbowania tego klasycznego włoskiego deseru. Oto, gdzie można znaleźć staroświecką wersję, jak to robi domowy kucharz i modny modny spin szefa kuchni.

ZA dessert dish of spumoni, an Italian ice cream; Shutterstock ID 139306424; PO: Today.com
Mmm … spumoni!MSPhotographic / Today

Imigranci z Neapolu sprowadzili spumoni do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, jak głosi legenda. Powoli zaczęli włączać popularne smaki z wanilii, truskawek i czekolady, a następnie zrezygnować z kosztownych owoców i orzechów, dając początek neapolitańskim lody, które znamy dzisiaj tak dobrze. Jeśli chcesz spróbować tradycyjnych spumoni, warto zacząć poszukiwania legendarnego wspólnego czerwonego sosu Ogrody L & B Spumoni na Brooklynie, w Nowym Jorku, które zaczęło sprzedawać spumoni z wieków powożonych przez konie. Ale nie musisz mieszkać na Brooklynie, by zdobyć świetne spumoni: wiele włoskich potraw z mamą i popem w całym kraju ma to w menu.

Spumoni jest nieco zniechęcający dla domowego kucharza, ale twórcy żywności i blogerzy wymyślają pomysłowe sposoby na stworzenie go bez producenta lodów. Tanya Schroeder, autorka bloga “Cytryny dla Lulu”, wykorzystuje genialne połączenie biszkoptów z czekoladowymi ciastkami i puddingu pistacjowego, aby zrobić babeczki z spumionów, z dodatkiem czereśni maraschino. Alaskanowa pisarka żywności Maya Evoy przygotowuje zaskakująco łatwe ciastko z kruchego spumoni. A Michelle Norris na blogu Browna Eyeda Baker’a oferuje pełną wersję z domowej roboty pistacjami, czekoladą i lodami wiśniowymi (choć, pssst … można też zmiękczyć pół lody kupowane w sklepie, złożyć w orzechy i owoce, i następnie ułóż na patelni z bochenkiem i zamarznij, gdy kieruje).

Spumoni trio
Spumoni trio z Tulio w Seattle.Dzisiaj

Jeden z szefów kuchni w Seattle również sprowadza spumoni na scenę restauracyjną – szef kuchni Walter Pisano przez cały czas dorastał jako dzieciak w Nowym Jorku i New Jersey. Teraz w Seattle Tulio Ristorante, Pisano zawiera fantazyjne trio spumoni w menu: gałkę spumoni w ręcznie robionym stożku; plasterek ciasta spumoni (warstwy czekolady, wiśni i pistacji) oraz koktajl spumoni (przepis poniżej) od barmana Shari Kelly. “Teraz moje własne dzieci naprawdę to lubią, więc pomyślałem, że fajnie byłoby zabrać jednego z moich ulubionych i uczynić go bardziej aktualnym” – mówi.

Czy widzimy, że spumoni pojawia się w większej liczbie menu, poza pizzerią? Pisano uważa, że ​​jest duża szansa: “Jeśli zrobi się to dobrze, myślę, że z pewnością można go przyjąć. To trochę tak, jak klasyczne koktajle, jak Manhattanie i Martinis, odradzają się. Ludzie zdają się naprawdę lubić, jak to, co stare, jest nowe. “

Koktajl Spumoni

Dzięki uprzejmości Tulio Ristorante

Sprawia: 1 koktajl

  • 10 pistacji, łuskanych
  • 1 łyżeczka super cienkiego cukru
  • 1 do 2 łyżek syropu wiśniowego Amarena (z czereśni w puszkach)
  • ½ uncji waniliowej brandy
  • 1/8 uncji Meletti Ciocolati
  • Mała porcja waniliowej bitej śmietany i więcej do dekoracji
  • 1 wiśnia Amarena do dekoracji

1. Zrób flaszkę z pistacjami / cukrem: w mikserze lub młynie zmiel pistacje, a następnie zmieszaj z bardzo drobnym cukrem. Zwilż brzeg szklanki lub kieliszka szklanym masą pomarańczowego lub cytrynowego klina, a następnie zanurz w mieszance pistacjowo-cukrowej. Cytrusy chwytają cukier lepiej niż woda.  

2. Rozłóż dno szklanki z wystarczającą ilością syropu wiśniowego Amarena, aby go przykryć.

3. W shakerze zbuduj koktajl dodając waniliową brandy, Meletti Cioccolato i bitą śmietanę. Wstrząsnąć i przecedzić syrop wiśniowy. Udekorować bitą śmietaną waniliową i wiśnią Amarena.