Szef kuchni Eric Ripert, który odnalazł Anthony’ego Bourdaina w pokoju hotelowym, mówi o “najlepszym przyjacielu”

Szef kuchni, autor i gospodarz programu telewizyjnego Anthony Bourdain zmarł w wieku 61 lat. W swoim pokoju hotelowym we Francji, gdzie jego duet kręcił odcinek nagradzanego telewizora seria “Części nieznane”.

Donoszono, że samobójstwo było przyczyną śmierci.

Anthony Bourdain and Eric Ripert
Znani szefowie kuchni Anthony Bourdain i Eric Ripert byli przyjaciółmi od wielu lat. Getty Images

W oświadczeniu wydanym DZISIAJ, Ripert odpowiedział na tragedię:

“Anthony był drogim przyjacielem, był wyjątkową istotą ludzką, tak inspirującą i wspaniałomyślną, jednym z największych gawędziarzy naszych czasów, który łączył się z tak wieloma.

“Życzę mu pokoju, moja miłość i modlitwy są z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi”.

Być może nigdy nie było bardziej ujmującego, srebrnowłosego bromansu w historii kulinarnej telewizji: miękka, wymyślna, wytworna postać francuskiego szefa kuchni Riperta była idealną frazą dla nieporęcznego, złego chłopca Bourdaina, try-anything-once persona.

“Lubię co roku przyprowadzać wybitnego, trzygwiazdkowego kucharza Michelin i dobrego przyjaciela Erica Riperta i torturować go” – powiedział niedawno Bourdain. “Torturował” go, w najbardziej kochający sposób, z nieznośnie pikantnym jedzeniem i napełniał po uzupełnieniu alkoholu.

Szef kuchni Eric Ripert dania na kumpel Anthony Bourdain

22 kwietnia 2011 r00:00

Po kilku filmach z cyklu “Bez zastrzeżeń” w Bourdain Travel Channel w 2010 r. Urodzony we Francji Ripert dostał wreszcie odcinek poświęcony własnym korzeniom – oczywiście w Paryżu – gdzie odwiedził niektóre z najstarszych zakładów w mieście, oraz nowe spoty reklamujące się.

W 2013 roku Bourdain zakończył swój bieg na “No Reservations” i przeniósł się do “Parts Unknown” w CNN, gdzie Ripert był natychmiastową ostoją w serialu. Razem udali się do Peru, wspięli się na górę (której oczywiście Bourdain nienawidził) i zostali pobłogosławieni przez szamana.

Następnie, w 2015 roku, pojechali razem do Marsylii i wtedy stało się jasne, że czuli się bardzo dobrze wokół siebie, gdy żartowali sobie nawzajem przez cały odcinek.

“Ale to jest kumpel, prawda? Eric Ripert … [jest] kawalerem Francji, myślę, że to znaczy, że jest jakimś rycerzem czy czymś, i moim przyjacielem,” drażnił Bourdain. “To sprawia mu pewne problemy, a ja, lubię mu przypominać, ma reputację, której trzeba chronić.”

W 2016 r. Para przejęła region Syczuan w Chinach i zjadła mnóstwo jedzenia pokrytego odrętwiejącymi sichuanowymi ziarnami pieprzu. Bourdain dosłownie zachichotał z radości po tym, jak zaprzyjaźnił się z potrawami z jedzenia takich potraw jak tofu z mapy, kurczaka z chilli i gorącego garnka z kaczką.

I tuż przed tym, jak podał Risserowi Sichuan pieprzową rybę, Bourdain powiedział swojemu przyjacielowi: “W każdej chwili te doskonałe włosy wybuchną płomieniami”.

Żebrowanie nie było jednak tylko Bourdainem, który przyjmował przyjazne szturchnięcia w Ripert. W 2017 roku Ripert uczył swojego przyjaciela na stokach francuskich Alp. Huffing i dmuchanie, Bourdain określił stoki jako “przerażające i trudne”, a uśmiechnięty Ripert nie mógł się nasycić świeżym proszkiem.

Wracając do swojej strefy komfortu – w środku, z mnóstwem dekadenckich potraw, takich jak smażone na patelni foie gras i imponujące pole serowe – Bourdain wrócił do wybierania kumpla. Kiedy wykopali się w bezmięsnym daniu z chleba posmarowanym sosem grzybowym i śmietanowym, Bourdain i Ripert wyrazili swoje odmienne opinie na temat spożycia białka zwierzęcego. Ripert, choć zaniepokojony wpływem środowiska na praktykę, powiedział, że “wzdęcia bydlęce” (tak, krowy pierdolone) są odpowiedzialne za większą produkcję dwutlenku węgla niż samochody.

“Widzicie, dlatego powinniśmy jeść mięso” – odpowiedział Bourdain swoim dowcipnym humorem. “Oszczędzamy planetę … musimy zabijać te rzeczy!”

W piątek, gdy świat kulinarny wciąż opłakiwał utratę wspaniałego szefa kuchni z większą niż zwykle osobowością, Ripert opublikował na Twitterze dłuższe oświadczenie, opłakujące utratę swojego “najlepszego przyjaciela”.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, znajduje się w kryzysie, zadzwoń do amerykańskiej National Samobójczej Linii Zapobiegania Samobójstwom pod numer 800-273-8255, wyślij wiadomość do 741741 lub odwiedź stronę SpeakingOfSuicide.com/resources, aby uzyskać dodatkowe zasoby.