Skąd właściwie wzięła się Coca-Cola? Firma reaguje na zaskakującą plotkę

Ludzie na całym świecie mogą go pić każdego dnia, ale Coca-Cola wydaje się równie amerykańska jak szarlotka.

Jednak nowa historia słynnego napoju gazowanego robi rundy, powodując, że wielu uważa, że ​​oryginalny przepis mógł pochodzić z Europy.

Malutka destylarnia Destilerías Ayelo w Aielo de Malferit, małej wiosce we wschodniej Hiszpanii, twierdzi, że oryginalny przepis leży tam w sejfie, donosi El Pais, największa gazeta w Hiszpanii.

Koka Cola
W pierwszym roku, w 1886 roku, Coca-Cola sprzedała średnio dziewięć drinków dziennie, co daje w sumie 50 dolarów w tym roku. Obecnie konsumenci codziennie piją około 1,9 miliarda produktów Coca-Coli.Getty Images

El Pais pierwszy raz zrelacjonował historię destylarni 24 maja, ale Coca-Cola z Atlanty oficjalnie odrzuciła te zarzuty w poniedziałek.

“Ta historia z Hiszpanii pojawia się co kilka lat. Istnieją dobrze udokumentowane dowody, że John Pemberton wynalazł tajną formułę dla Coca-Coli w 1886 roku “, powiedział rzecznik firmy TODAY Food.

Skąd wzięła się popularna soda? Farmaceuta z Atlanty John S. Pemberton jest uznawany za wynalazcę oryginalnego syropu (w 1886 r.), Który przyniósł do swojej apteki w sąsiedztwie, by zmieszać go z wodą gazowaną, zgodnie z oficjalną historią Coca-Coli.

Pomimo śmierci Pembertona w 1888 roku, brodaty wynalazca ma swoje “własne” konto na Twitterze, gdzie czasami przypomina nam o #TrueStory za Coke:

Jeśli chodzi o ostatnie twierdzenia, Pemberton na Twitterze milczy w tej sprawie, a od 1991 r. Nie był aktywny..

Jednak już w 2011 roku pojawiły się pogłoski o wynalazku Coca-Coli w hiszpańskiej destylarni, jak podaje Public Radio International.

Destylarnia mówi, że jej wynalazek, Kola-coca, był prekursorem syropu Coca-Coli, i że jeden z jego pierwszych założycieli podróżował do Filadelfii w 1885 roku, na rok przed pojawieniem się napoju Pembertona na rynku, donosi El Pais..

Coca-Cola opracowująca maszynę do sody w domu

Feb.06.201400:24

Uznanie jest jedyną rzeczą, której żądają gorzelnicy, dodał El Pais, a nie pieniądze. Niektórzy uważają też, że Coca-Cola kupiła markę z destylarni lata temu, jak podaje New York Post.

Co najmniej jeden użytkownik Twittera wydawał się kwestionować spór dotyczący roszczeń, kwestionując pisownię napoju i długi czas.

Wyciągi z liści koki i orzechów kola są podobno dwoma z głównych środków aromatyzujących w napojach typu cola tradycyjnie, co może wyjaśniać podobieństwo w nazwach.

Partner i księgowy Pemberton, Frank M. Robinson, przypisuje się wymyśleniu nazwy “Coca-Cola”, a także charakterystycznej czcionce w stylu skryptu.

Podobnie jak wiele kultowych potraw i napojów, korzenie Coca-Coli są tak bogate w legendę, że z upływem czasu wydają się bardziej dzikie. Być może nigdy nie poznamy wszystkich szczegółów – a prawie na pewno nigdy nie poznamy sekretnej receptury.