Prawda na temat jaj: Czy ciemniejsze żółtka jaja są zdrowsze niż jaśniejsze?

Wiemy, że jaja są nie tylko smaczne, ale są to pożywne elektrownie, które sprawiają, że nasze poranki są bardziej słoneczne … lub o wiele łatwiejsze!

Ale co żółte żółtka, intensywne złoto i pomarańczowoczerwone żółtka naprawdę znaczą, gdy chodzi o względną zdrowotność lub smak jaja?

Karton of eggs
Getty Images / EyeEm

Pomimo powszechnego nieporozumienia, że ​​brązowe jaja mogą być zdrowsze – lub bardziej naturalne – niż białe, kolory muszli nie mają większego znaczenia, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Prawda jest taka, że ​​białe jajeczka są składane przez kury o białych piórach i białych płatkach uszu, natomiast brązowe jaja pochodzą od kur z brązowymi lub czerwonymi piórami i czerwonymi płatkami uszu.

Niezależnie od tego, czy czujesz potrzebę wyłudzenia dodatkowej gotówki za brązowe jaja, czy jesteś przekonany, że wyjmowanie jaj z kartonu jest od lewej do prawej, to o wiele lepiej, różne kolorowe jajka mają te same podstawowe składniki odżywcze w środku.

Getty Images zdjęcie

Ale co z tymi żółtkami, ludzie?

Badania przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wykazały, że kolor żółtka również nie wpływa na wartość odżywczą jaja. Wszystkie żółtka zawierają mniej wody, więcej tłuszczu i trochę mniej niż połowa białka, jak białko jajka. Większość witamin i minerałów jaja znajduje się w żółtku. Należą do nich żelazo, witamina A, witamina D, fosfor, wapń, tiamina i ryboflawina.

Jednak karmienie kury wpływa na różne odcienie żółtek jaj. Bonnie Taub-Di, RDN i autorka “Przeczytaj zanim je zjecie – od etykiety do stołu” porównali sposób, w jaki karma dla kurcząt wpływa na kolor żółtka, a także na to, jak jedzenie buraków może spowodować, że ludzki mocz stanie się lekko różowy. Podobnie, przyjmowanie suplementów żelaza może spowodować, że wypróżnienia zmienią kolor na ciemny brąz, a nawet na czarny.

“Dieta kury wpływa na kolor żółtka w jej jajach.Jeśli je rośliny, które mają żółto-pomarańczowe pigmenty, wtedy żółtko może przybrać bardziej pomarańczowy kolor .Jeśli jej karma składa się z kukurydzy lub pszenicy, kolor żółtko może być bardziej blade, “powiedział Taub-Dix TODAY Food.

Mamy obsesję na punkcie tych eterycznych jaj w chmurze

May.09.201700:34

Chociaż kolor żółtka jaja nie ma wpływu na jego wartość zdrowotną, wielu kucharzy, rolników i domowych kucharzy przysięga, że ​​kolor żółtka rzeczywiście wpływa na smak jaja – i danie, w którym jest ono używane. Im bardziej żywy odcień, tym bardziej żywy smak , Mówią.

Le Coq Rico, restauracja w Nowym Jorku, znana jest z brunchu skoncentrowanego na jajach, który pozwala gościom wybrać dokładnie, jakie rodzaje jaj chcieliby zjeść. Dyrektor generalny, Anthony Battaglia, powiedział Extra Crispy, że jaja mają różne profile smakowe i uważa, że ​​jasne pomarańczowe żółtko ma wyższą smakowitość. Jeśli szukasz polepszających się jaj, Battaglia zaleca dokładne zbadanie, jak te ptaki zostały podniesione i co jedzą.

Przypięte na Pinterest.