Oto dlaczego napój gazowany w McDonald’s, Burger King i innych smakach jest inny

Niezależnie od tego, czy lubisz Coca-Colę, Pepsi, Dr. Peppera czy Sprite’a, miłośnicy napojów gazowanych mają ulubiony sposób picia swoich ulubionych napojów gazowanych.

Niektórzy przysięgają na zimną puszkę, inni piją z szklanych butelek, a wielu woli popijać ją przez słomkę z napojonego maszynowo napoju.

Ale czy napój nie jest dokładnie taki sam, bez względu na to, jak dociera do twoich ust? Zaskakującą odpowiedzią jest to, że sposób podawania napoju gazowanego może znacznie zmienić jego smak. Ale dlaczego?

JUŻ DZIŚ Food zapytał o poufność w branży spożywczej, aby pomóc zepsuć to wszystko.

Czy gorączka sodowa Ameryki się skończyła? Nowe dane pokazują najniższe zużycie od dziesięcioleci

27 sierpnia 2017 r01:23

Karbonizacja jest kluczowa.

Kluczowym składnikiem każdej wielkiej sody jest nasycanie dwutlenkiem węgla, w tym ilość zawartego napoju, czas przechowywania jego pęcherzyków, a nawet ich mieszanie, które wpływają na smak i ogólną przyjemność.

Gina Chersevani, właścicielka restauracji Buffalo & Bergen z Waszyngtonu, inspirowanej klasyczną soda, używa maszyny z rocznika sody z lat trzydziestych, aby stworzyć autentyczne drinki dla swoich klientów. Powiedziała TODAY Food, że klasyczny napój fontannowy jest wytwarzany za pomocą zarówno drobnych, jak i grubych strumieni gazowanej wody, które mieszają syrop nalewany do szklanki.

Slushie vs. soda: Co jest zdrowszym wyborem przekąsek w filmach?

11 sierpnia 2017 r04:34

W swojej restauracji Chersevani jest w stanie ręcznie kontrolować mieszanie, a także ile gazowanej wody i syropu dostaje się do każdego napoju, podczas gdy standardowe urządzenia do napojów gazowanych w restauracji mieszają syrop z wodą, zanim trafi ona do filiżanki.

Wyjaśniła, że ​​ciśnienie, które utrzymuje wodę nasyconą dwutlenkiem węgla, wymaga nieustannej kalibracji i często jest pozostawione samo w restauracji. Wyjaśnia to napój, który wszyscy degustujemy od czasu do czasu.

Szufelka na syropie.

Syrop jest również ważnym składnikiem każdego dobrego napoju fontannowego. Napoje będą mniej lub bardziej słodkie, w zależności od ilości syropu.

Soda
Shutterstock

Chersevani lubi utrzymywać napoje do 14 gramów cukru – lub mniej – co jest bardziej zgodne z klasycznymi recepturami soda z przeszłości, kiedy napoje nie były tak słodkie. “Większe sieci [restauracji] zwiększają syrop [zawartość], aby uczynić go słodszym”, powiedziała TODAY Food.

Na przykład mała fontanna Coca-Cola z McDonald’s zawiera 40 gramów cukru, a 20-uncjowa Coca-Cola w chlebie Panera ma 67 gramów cukru.

McDonald’s od dawna jest uznawany za jedną z najlepiej smakujących coli, a jeśli chodzi o syrop, firma mówi na swojej stronie internetowej, że używa “zestawu syropów, aby umożliwić topnienie lodu”.

Artykuł New York Times z 2014 r. Twierdził również, że McDonald’s otrzymuje specjalne traktowanie od The Coca-Cola Company, ponieważ dostaje syrop dostarczany w zbiornikach ze stali nierdzewnej “dla świeżości”, podczas gdy inne restauracje otrzymują syrop w plastikowych torebkach.

Utrzymywać zimno.

Utrzymywanie sody na zimno jest również kluczem do karbonatyzacji, powiedział Chersevani. “Karbonatyzacja rozpadnie się niemal natychmiast, jeśli nie będzie zimna” – powiedziała.

McDonald’s mówi, że syrop jest “schłodzony” przed wprowadzeniem dozowników do fontanny i że zawsze utrzymują system fontannowy na zimno, aby zapewnić całkowicie lodowaty napój.

Koka Cola soft drink self serving vending machine
Roberto Machado Noa / Getty Images

Lód może również pomóc w utrzymaniu schłodzonej temperatury, a Chersevani powiedział, że najlepiej jest zgnieść lub “przeżuć” lód, ponieważ ma on więcej powierzchni, na której mogą się chwycić bąbelki.

W tym miejscu mogą mieć również wpływ puszki aluminiowe, a także plastikowe i szklane butelki. Chersevani powiedział, że szkło może utrzymywać napój zimny najdłużej, podczas gdy plastik jest najmniej skuteczny w utrzymywaniu schłodzonych płynów.

Historia na słomkach.

Słomki są również tradycyjną częścią sody pitnej przy fontannie z wodą sodową. Chersevani powiedział, że słomki są ważne, ponieważ pozwalają pić z dolnej części szklanki, gdzie napój jest bardziej prawdopodobny, aby nadal mieszać w odpowiedniej proporcji syropu do wody gazowanej.

Wyjaśniła, że ​​woda i syrop w naturalny sposób zaczynają się oddzielać w napojach gazowanych i zaleca się picie sody w ciągu około 30 minut lub wylewanie w celu utrzymania właściwej mieszanki mikstur. Opowiada się też za słomkami kukurydzianymi w jej restauracji, zamiast plastikowych lub papierowych słomek, które, jak powiedziała, nie działają tak dobrze z napojami gazowanymi.

McDonald's Coca-Cola and fries
McDonald’s

McDonald’s twierdzi, że używa również nieco szerszej słomy, “więc cały smak Coca-Cola może trafić w twoje kubki smakowe”, chociaż sieć restauracji zobowiązała się do zaprzestania używania plastikowych słomek w wielu restauracjach w 2019 roku. Być może szeroka, nadająca się do wielokrotnego użytku słoma wkrótce będzie opcja.

Zawrzyj się.

Wysoka szklanka najlepiej nadaje się do picia sody, doradził Chersevani. “[Napój] potrzebuje miejsca na karbonizację, aby poruszać się w górę iw dół, a także większej powierzchni dla pęcherzyków, aby przylgnęły do ​​ścian i wzniosły się i opuściły, aby nadal mieszać napój”, powiedziała.

Dzięki uprzejmości Coca-Coli

Jeśli chodzi o aluminiowe, plastikowe lub szklane butelki, powiedziała, że ​​aluminium jest najbardziej porowate, co pozwala na ucieczkę dwutlenku węgla, a następnie szkło, a następnie plastik, który najlepiej nadaje karbonatyzację.

Podczas gdy fani mogą twierdzić, że Coca-Cola smakuje inaczej, gdy są wypijani z puszki w porównaniu do sypania przez butelkę, firma twierdzi, że przepis i proces produkcji są dokładnie takie same dla obu.