Jak przyprawić patelnię żeliwną, abyś mógł jej użyć na całe życie

Jako jedna z najtrwalszych i najbardziej niezawodnych metod gotowania wszechczasów, nie ma powodu, aby ktokolwiek był zastraszany pracując z żeliwem. Przecież od wieków był testowany i sprawdzony od purytanów przez pionierów po profesjonalnych szefów kuchni. Ale zanim skoczysz w życiowy związek z żeliwną patelnią, musisz ją najpierw wypróbować.

W jaki sposób to season your cast iron skillet
żeliwna patelniaShutterstock

Jeśli kupujesz nową patelnię Lodge, jesteś już o krok do przodu: amerykański producent przygotowuje przed upływem każdego dnia swoje żeliwne naczynia z cienką warstwą upieczonego oleju, zanim każdy kawałek opuści fabrykę. Jednak nawet zupełnie nowa patelnia potrzebuje trochę TLC, zanim zetrze swoje pierwsze jajo, a to się podwoi jeśli złapiesz vintage rynienkę przy sprzedaży tagów lub odziedziczysz patelnię z drugiej ręki.

POWIĄZANE: 6 mitów na temat patelni żeliwnych odpadł

Oto jest jak sezonować twoja żeliwna patelnia aby nadać mu idealne naturalne wykończenie nieklejące.

  1. Delikatnie wytrzyj żeliwną miskę z mydłem do naczyń i wodą, a następnie spłucz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
  2. Rozgrzej piekarnik do 350 stopni F. Wyłóż oprawioną folię do pieczenia folią i umieść na dolnym ruszcie piekarnika.
  3. Za pomocą papierowego ręcznika wytrzyj naczynie równomiernie ze wszystkich stron (wewnątrz i na zewnątrz) bardzo lekką warstwą oleju roślinnego, oleju rzepakowego lub stopionego tłuszczu roślinnego. Są to wszystkie tłuszcze z wysokimi punktami dymu, co oznacza, że ​​będą piec na czysto zamiast obracać się lepkie. Nie używaj oliwy z oliwek lub masła do przyprawiania patelni żeliwnych – świetnie się przy tym gotują, ale nie do wstępnej przyprawy.
  4. Połóż patelnie do góry dnem na górnej półce piekarnika i piecz przez 1 godzinę. Wyłącz piekarnik, pozostawiając patelnię w piekarniku, aby całkowicie ostygła, gdy piekarnik ostygnie. Ten proces pieczenia na warstwie oleju tworzy naturalną patynę ochronną patelni, wygładzając szorstką teksturę żeliwa i tworząc nieprzylepne wykończenie bez natryskiwanych chemikaliów.
  5. Powtórz zgodnie z potrzebami; Wystarczy jedna runda przyprawiania, aby zacząć, a rondel będzie nadal budował swoją przyprawę podczas gotowania. Aby uzyskać premię do przypraw, ugotuj boczek, grube kotlety wieprzowe lub stek na patelni na pierwszą rundę. Naturalne tłuszcze w tych mięsach zdziałają cuda po jego zakończeniu.

Czyszczenie przyprawionej żeliwnej patelni jest tak proste, jak płukanie jej – wytrzeć czystą ściereczką lub miękką gąbką pod bardzo gorącą wodą, a następnie dokładnie wysuszyć. Aby nadać panu wyjątkową miłość, potrzyj czystą patelnię bardzo lekką warstwą oleju roślinnego lub oleju rzepakowego i umieść na średnim ogniu na kilka minut.

Al Roker robi idealny żeliwny stek

Mar 06.201502:33