Dlaczego szybkowar jest magiczny, plus 11 wskazówek, jak z niego korzystać

Powolny ruch jedzenia jest świetny, a oglądanie, wąchanie i pewna ponadczasowa satysfakcja daje pewność, że niedzielny obiad jest delikatnie gotowany w piecu.

Tamronowy wtórny trend: Jakie gadżety kuchenne rzucają

13 października 2015 r03:24

Ale co by było, gdybyś miał tę samą satysfakcję i smaczne wyniki w ułamku czasu, a przy użyciu tylko jednej doniczki do czyszczenia, oszczędzania energii i pieniędzy, poprawy smaku, tekstury i wartości odżywczej żywności? Bez konkursu, prawda? Zmieniacz gry, który zrobi to za ciebie, to nowoczesna kuchenka ciśnieniowa. Możesz zrobić pieczeń, garnek z fasolą, brązowy ryż, zupy i gulasze każdej nocy w tygodniu, tak łatwo i tak szybko, że szybkowar będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem.

Powiązane: Jedna rzecz, której należy unikać, gdy używasz powolnej kuchenki

Gotując pieczeń garnek pod ciśnieniem przez 35 lub 40 minut, zamiast 3 godzin plus za pomocą konwencjonalnych metod, nie tylko konserwujesz witaminy i minerały, ale także zachowujesz smak many. Gotowanie pod ciśnieniem sprawia, że ​​ziarna i fasola stają się bardziej strawne dzięki zmniejszeniu ilości tych brzydkich przeciwbakteryjnych złych facetów (jak lektyny i kwas fitynowy).

Teraz (mam nadzieję) sprzedajesz korzyści płynące z gotowania ciśnieniowego, oto kilka wskazówek i wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć natychmiastowy sukces kulinarny.

W jaki sposób to use a pressure cooker
Szybkowar w atmosferze kuchni; Shutterstock ID 49964722; PO: Brandon for FoodAJP / Shutterstock

1. Zdobądź XXI wiek. Rzuć lub podaruj to gwizdanie, które odziedziczyłeś – ten, który kiedyś sprawił, że sufit twojej mamy wygląda jak coś od “Egzorcysty” – i zainwestuj w nowoczesną sprężynę zaworową. Są to zupełnie inne bestie, szczególnie te elektroniczne, które wykorzystują technologię przyciskania (ale płyty kuchenne również są świetne). I cichy. I bardzo, bardzo, bezpiecznie. Tak więc zainwestuj w wysokiej jakości urządzenie ze stali nierdzewnej, które ma co najmniej 6 do 8 litrów pojemności – wszystko, co mniejsze, będzie bardzo ograniczone.

2. Zrób trochę czytania. Usiądź z podręcznikiem i przeczytaj go dokładnie, to samo dotyczy przepisów. Używaj receptur specjalnie zaprojektowanych do gotowania ciśnieniowego, zwłaszcza jeśli nie masz na to ochoty. Gotowanie ciśnieniowe nie jest trudne, ale wymaga precyzji.

3. Nie przepełniaj. Połowa pełna to zalecana ilość na fasolę lub inne jedzenie, które rozwija się podczas gotowania, a dwie trzecie pełne na wszystko inne – i więcej, jedzenie nie będzie prawidłowo gotowane. Zawsze powinna być co najmniej 1 szklanka płynu, ale zatrzymaj się, zanim kuchenka zostanie w połowie wypełniona. Pamiętaj, że niewielka ilość płynu nie jest odparowywana, więc chcesz, aby smaki były skoncentrowane i działały soczystą magią. Dopóki nie masz zwariowanych umiejętności gotowania ciśnieniowego, skrupulatnie podążaj za wszystkimi pomiarami receptury. I trochę idzie dużo, jeśli chodzi o ilość wina lub innego alkoholu, którego powinieneś użyć (więc nalej sobie tego dodatkowego szkła i postaw stopę, podczas gdy kuchenka przygotuje ci obiad!)

4. Brązowienie = dobre. Karmelizacja jest tam, gdzie jest pod względem smaku, więc nie odmawiaj swojemu mięsu lub warzywom szansy na prawdziwy połysk. Jeśli używasz szybkowaru z płytą kuchenną, możesz zrobić wszystko, co jest brązowe w kuchence, na średnim ogniu z odrobiną oleju. Następnie, tak jak zwykle, wyjmij mięso i dodaj do niego niewielką ilość wody, wina lub bulionu, zbierając wszystkie soczyste kawałki na dnie. Pozwól, aby płyn zmniejszył się i skoncentrował zanim wszystko zostanie odłożone, więc nie dodajesz więcej płynu, tylko dodatkowy smak. Wykonaj tę samą procedurę dla szybkowaru elektrycznego – po prostu użyj ustawienia brązowienia. Co może być łatwiejsze?

5. Rozmiar ma znaczenie. Denser, wolniejsze składniki do gotowania powinny być cięte na mniejsze kawałki niż te szybkobieżne. Jeśli używasz receptury opracowanej specjalnie do gotowania ciśnieniowego, zwróć uwagę na specyfikację wielkości cięcia.

6. Różne składniki wymagają różnych czasów. Nowoczesne szybkowary pozwalają szybko zmniejszyć ciśnienie, dzięki czemu możesz dodać swoje ziemniaki po tym, jak twoje mięso gotuje się przez jakiś czas. Ponownie postępuj zgodnie ze specyfikacją receptury, ale wiedz, że jest to opcja.

7. Znakomita wskazówka do gotowania na kuchence elektrycznej: Trzymaj dwa palniki – jeden wysoki, a drugi średni / niski, ponieważ początkowo chcesz mieć wysoką temperaturę, aby podnieść ciśnienie i nie chcesz czekać, podczas gdy wolniejszy drugi palnik się nagrzeje. (Nie ma za co )

8. Spraw, żeby była seksowna. Krótkie zakończenie pod brojlerem może zabrać danie nad krawędź. Osiągnąłeś opadające, wilgotne i smakowite żeberka w szybkowarze, ale trochę glazury w gorącym piekarniku to miejsce, w którym pojawia się lepsza dobroć następnego poziomu. O tak.

9. Użyj swojego kluski. Nie wszystko najlepiej nadaje się do gotowania ciśnieniowego. Na przykład ryba jest na ogół zbyt delikatna jak na salceson w twojej kuchence. Zaskakująco, risotto gra ładnie z szybkowarami (ten pisarz / szef kuchni nigdy tego nie próbował, ale wielu na to przysięga). I podczas gdy większość warzyw gotowanych pod ciśnieniem może być wspaniała i bardziej pożywna, trochę za długa i zamieniają się w papkę, więc monitoruj je. Co prowadzi nas do …

10. Czas jest wszystkim. Jeśli korzystasz z modelu, który nie ma wbudowanego timera, rozpocznij oglądanie minutnika kuchennego (tak, potrzebujesz go) tylko po osiągnięciu docelowego ciśnienia. Potem obniżysz ciepło na tyle, aby utrzymać ciśnienie na wyznaczony czas gotowania. Minuta lub dwie mogą sprawić dużą różnicę w szybkim świecie gotowania ciśnieniowego, więc trzymaj swój zegar tam, gdzie możesz go zobaczyć.

11. Wiedz, kiedy je trzymać. Pamiętaj, aby dodać wszystkie składniki mleczne na samym końcu, ponieważ będą one zbiegać pod ciśnieniem. Rzucaj świeżymi ziołami również po ugotowaniu – resztkowe ciepło jest więcej niż wystarczające, a ty nie stracisz “zielarstwa”. Zawsze sezonuj na końcu, a także.

Carolyn Grifel jest osobistą kucharką, która odbyła szkolenie w Francuskim Instytucie Kulinarnym oraz pisarką, która ukończyła The Columbia University School of Journalism. Mieszka w Brooklynie z rodziną i ratunkiem w postaci border collie o imieniu Lucky.