Czym jest erytrytol? Składnik, który pojawia się wszędzie

Nic dziwnego, że Amerykanie lubią jedzenie (i napoje) słodkie. Ale wraz z rozszerzaniem się obwodu talii i epidemią cukrzycy, która wkrótce się powiększa, szukamy nowych sposobów na uzyskanie naszej słodkiej poprawki bez kalorii i poczucia winy. Wprowadź erytrytol.

Jest erythritol bad for you?
Shutterstock

Być może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale erytritol powoli wkradł się do naszej diety i niedawno został wymieniony przez Google jako jedno z najpopularniejszych wyszukiwanych haseł. Erytrytol jest alkoholem cukrowym i był stosowany od lat przez firmy spożywcze w dietetycznych produktach spożywczych, w tym cukierkach, gumach, mrożonych deserach, płynach do płukania jamy ustnej, batonach proteinowych i owocach do smarowania.

Co to jest erytrytol?

Pomimo swojej nazwy, alkohole cukrowe w ogóle nie zawierają żadnego alkoholu. Ich struktura chemiczna jest połączeniem cząsteczki cukru i cząsteczki alkoholu, ale nie zachowują się tak jak jedna. Istnieje kilka alkoholi cukrowych (znanych również jako poliole), a ich nazwa zazwyczaj kończy się na “ol”, takim jak sorbitol, mannitol, ksylitol, laktitol i maltitol. Alkohole cukrowe występują naturalnie w niektórych produktach roślinnych, w tym grzyby, czereśnie, marchew, szparagi i słodkie ziemniaki.

OPOWIEŚĆ: Olej z awokado to nowy olej kokosowy – ale jak z niego korzystasz?

Alkohole cukrowe zapewniają słodycz produktom bez wzrostu glikemii i mają niewielki indeks glikemiczny, dlatego są idealne dla diabetyków i osób po diecie niskowęglowodanowej. Chociaż alkohole cukrowe nie są całkowicie pozbawione kalorii, mają znacznie mniej kalorii niż zwykły cukier, a erytrytol ma tylko 0,2 kalorii na gram. Jest w tonie produktów o obniżonej kaloryczności, w tym Vitamin Water Zero i popularnym słodziku Truvia.

Prawdopodobnie już go używasz

Spójrz na niektóre z obniżonych ilości węglowodanów i produktów o obniżonej kaloryczności w domu i torebce, a prawdopodobnie znajdziesz kilka alkoholi cukrowych. Były używane dość szeroko w latach 90. w lekkich lodach i cukierkach. Produkty smakowały wyśmienicie, był tylko jeden problem – skurcze żołądka, a następnie biegunka. Nie. Zabawa. W. Wszystko.

O co chodzi? Ponieważ alkohole cukrowe nie są całkowicie wchłaniane przez układ pokarmowy, ulegają fermentacji w jelitach, powodując wzdęcia, gaz, ból i często biegunkę. Nie wszyscy odczuwają takie objawy, ale jeśli jesteś jednym z 58 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych z zespołem jelita drażliwego (IBS), bardzo często doświadczasz tych niedogodności..

Dlaczego jest tak gorąco

Przy tak negatywnej reputacji, dlaczego erytritol przeżywa powrót? Podczas gdy alkohole cukrowe nie są promowane przez zwolenników diety paleo, fakt, że mają niską glikemię doprowadził do ich zastosowania w produktach skierowanych do społeczności paleo. Ponadto, mimo że były one używane przez długi czas przez przemysł spożywczy, wcześniej nie można było odebrać torby z rzeczy w sklepie spożywczym. Teraz możesz łatwo kupić torby erytrytolu i innych alkoholi cukrowych w sklepach ze zdrową żywnością i Internecie. Ponadto, w porównaniu z innymi alkoholami cukrowymi, erytrytol wydaje się powodować mniej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Co więcej, erytritol został przyjęty przez stomatologów ze względu na jego zdolność zapobiegania wnękom i zmniejszania tworzenia się płytki nazębnej na zębach.

OPOWIEŚĆ: Idąc paleo? 5 składników, które powinieneś przechowywać w spiżarni

Jeśli spróbujesz?

Jeśli masz IBS, poleciłbym omijać wszystkie produkty z alkoholami cukrowymi, z wyjątkiem prawdopodobnie gumy bez cukru, ponieważ jedna sztuka zawiera tak małe ilości. Jeśli myślisz o użyciu go do zastąpienia Splenda lub Equal, z którego zwykle korzystasz, idź powoli i zacznij od małych ilości, aby sprawdzić, czy twój żołądek może to tolerować.

Wycinanie cukru z diety jest mądrym pomysłem, ale osobiście wolałbym, aby ludzie robili to, zmniejszając ilość słodyczy i słodyczy, które konsumują, nie zastępując cukru innymi słodzikami. Czasami rzeczy naprawdę są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.

Kotwice DZISIAJ dzielą wczesny ból z wyzwaniem #NoSugarTODAY

18.06.201505:22