Czy czekolada może zniknąć w ciągu najbliższych 40 lat?

Nowy rok rozpoczyna się od przerażających wieści dla miłośników czekolady: do 2050 r. Zmiany klimatyczne mogą poważnie zahamować wzrost kakao, a nawet spowodować jego wyginięcie, wynika z artykułu w Business Insider. Nasiona rośliny kakaowca są głównym składnikiem czekolady. Ale zanim zaczniesz gromadzić zapasy czekolady w dziesiątkach lat, powinieneś wiedzieć, że naukowcy już pracują, próbując uratować roślinę.

Kakao beans and chocolate
Shutterstock

Przyczyną problemu jest fakt, że czekolada rozwija się w wąskim pasie lasów deszczowych około 20 stopni na północ i na południe od równika, wyjaśnia Business Insider. Wraz ze wzrostem temperatury hodowcy kakao będą musieli przenosić swoje uprawy – co jest trudne, ponieważ duża część terenu jest chroniona dla dzikiej przyrody. Inną opcją jest rozpoczęcie uprawy roślin, które dobrze się rozwijają w zmieniającym się środowisku.

I tu wkraczają naukowcy. Naukowcy z University of California w Berkeley pracują nad stworzeniem kakao, który jest w stanie wytrzymać cieplejszą i bardziej suchą pogodę. I mają wsparcie finansowe od firmy, która poważnie interesuje się przetrwaniem czekolady: Mars, producent Snickers, M & M’s, Dove i innych produktów czekoladowych.

Jedzenie czekolady jest dobre dla twojego serca: fakt czy mit?

Jul.20.201603:56

To nie pierwszy raz, gdy czekolada znalazła się w wiadomościach w związku ze zmianami klimatycznymi. Pod koniec ubiegłego roku wiele placówek informowało, że globalne ocieplenie może poprawić smak czekolady. Ta rzekoma srebrna podszewka została usunięta przez NPR’s The Salt, gdzie Simran Sethi podkreślił fakt, że zmiany klimatyczne prawie na pewno wpłyną na plony kakao, ale jest mało prawdopodobne, aby przydały się do lepszego smakowania czekolady – chyba że naprawdę lubisz gorzkie i cierpkie smaki.