Chory z jarmużu? Amarant jest kolejnym super zielonym do wypróbowania

Kale przez jakiś czas panował jako modny wegetarianin, a kilka lat temu pukał arugulę z reflektorów. Te 2-uncjowe worki chipsów kale, które za 6 USD – to prawie 50 funtów za funt! – wydaje się być oburzające, ale teraz są po prostu zwyczajne. I świeże jarmuż jest teraz w tych poręcznych opakowaniach z klapką obok szpinaku, wszystko potrójnie umyte i gotowe do pracy.

Ale jeśli zaczynasz wypalać się na super veggie, zawsze jest ktoś, kto czeka na skrzydłach. Jeden z możliwych rywali: amarant greens. W tej chwili więcej ludzi prawdopodobnie zna ziarna amarantu, starożytnego super ziarna popularnego wśród bezglutenowych tłumów i sprzedaje Czerwony Młyn Boba w postaci pełnego ziarna lub mąki. Ale liście rośliny są również bogate w żelazo, białko, wapń i inne składniki odżywcze.

Dla kucharzy azjatyckich i karaibskich amarantowe zielenie to nic nowego – nazywa się je callaloo w Indiach Zachodnich – i używane zamiennie ze szpinakiem. Ale składnik zaczyna pojawiać się w innych menu, na przykład w Louro, nowoczesnej amerykańskiej restauracji w West Village w Nowym Jorku, gdzie szef kuchni Dave Santos obecnie serwuje liście amarantusa i dmuchane ziarna amarantu razem z jego Scallop Crudo (15 USD).

amarant
To ccallopowe danie od szefa kuchni Dave Santosa w Louro używa zarówno amarantowych ziaren, jak i zielonych, a także owoców rokitnika.. Dzisiaj

“Piękny kolor liści wraz z ich świeżością doskonale łączy się z crudo”, szef kuchni, który znajduje je na Union Square Greenmarket, powiedział TODAY.com.

Dla domowych kucharzy, którzy chcą je wypróbować, Santos zaleca, aby ich nie gotować, ale używać delikatnych liści w sałatkach. Po prostu wybierz i umyj liście i wysusz je w spinneru sałatkowym, mówi, a następnie wymieszaj je z małą rukolą, posiekanymi migdałami, suszoną żurawiną i ubierz lekko w migdałowy vinaigrette (jedna część oliwy z oliwek, jedna część oleju migdałowego, jedna część octu winnego, z solą i pieprzem do smaku).

“Widzę wzrost zainteresowania zarówno ziarnem, jak i liśćmi” – powiedział. “Kucharze i ludzie na ogół zawsze szukają nowych smaków i tekstur, a amarant był w stanie zapewnić oba.”

Amarant pojawia się na targowiskach w całym kraju, szczególnie o tej porze roku – zazwyczaj szukają zielonych liści z głębokim czerwonym środkiem, chociaż są czerwone odmiany. Becky DeKorte, współzarządzająca w firmie Nash’s Organic Produce w pobliżu Seattle, mówi, że używają ich tak, jakbyś chard, szpinak lub kapusta szwajcarska.

Farmer Edna Kelly, z Dwóch Sióstr Farm w Punta Gorda, Fla., Również zaleca ledwo je gotować. “Zniszcz je, nie gotuj ich na śmierć, więc masz coś do żucia” – radziła.

Kelly czasami sprzedaje sadzonki startowe rośliny na lokalnych targach rolniczych i jest gotów założyć się, że zobaczymy więcej amarantu. Jedna premia: Amarant uwielbia ciepło, więc rośnie to dla ogrodników na południu, że mają zielenie przez cały rok, a jest o wiele za gorąco na szpinak o tej porze roku.

“Tak, stanie się bardziej popularne, naprawdę wierzę w to”, powiedziała. “Ludzie, którzy kupili to, zawsze żałują, że nie kupili więcej”.