Ziewać! Czuję się TAK zmęczony. Czy coś jest nie tak?

P: Wiem, że to świąteczny pośpiech, ale nagle czuję się przytłaczająco zmęczony, nawet jeśli mam dużo snu. Co to może być i czego będzie szukać mój lekarz?

ZA: Nagłe zmęczenie może mieć wiele przyczyn, ale wzór zmęczenia może pomóc określić jego źródło. Na przykład, jeśli budzisz się wypoczęty, ale nawet minimalna aktywność jest wyczerpująca, możesz mieć podstawowy problem medyczny. Jeśli budzisz się z niską energią, która utrzymuje się przez cały dzień, istnieje szansa, że ​​możesz być w klinicznej depresji.

Medyczne przyczyny zmęczenia obejmują zarówno oczywistość, jak i niejasność. Najwyraźniej przytłaczająca infekcja wirusowa, taka jak grypa, wyczerpią cię tak, że prosty akt wydostania się z łóżka jest trudny. Ale zmęczenie może być wczesnym objawem bardziej przewlekłego problemu. Oto kilka scenariuszy do rozważenia:

Z żelaza

Kobiety często czują, że “zabrakło im pary”, ponieważ są anemiczne lub brakuje im żelaza potrzebnego do utrzymania prawidłowego funkcjonowania ich komórek krwi. Przyzwyczajamy się do naszych okresów, nawet jeśli są ciężkie, i często pomijamy fakt, że przy każdym cyklu występuje znaczna utrata krwi i żelaza.

Jeśli żelazo w diecie (w tym standardowe witaminy, które możesz przyjmować) nie jest wystarczające, aby zrekompensować tę utratę, możesz czuć się zmęczonym i zaniedbanym, nawet jeśli utrzymujesz “normalną” liczbę czerwonych krwinek (hemoglobina i hematokryt).

Badania pokazują, że kobiety z niskim poziomem żelaza, które dodają odpowiednie suplementy żelaza, często zauważają mniej zmęczenia w ciągu czterech tygodni.

Problemy z tarczycą

Jeśli twoja tarczycy przestaje działać (niedoczynność tarczycy), twoim pierwszym symptomem może być letarg. Niedoczynność tarczycy występuje u 10% kobiet. Wahania hormonalne, szczególnie po ciąży i podczas okołomenopauzalnej, mogą powodować autoimmunologiczne “ataki” na tarczycę, niszcząc ich zdolność do odpowiedniego kierowania procesami metabolicznymi.

Jeśli czujesz się ospały – szczególnie jeśli masz przyrost masy ciała, nietolerancję na zimno, zaparcia i suchą skórę – możesz mieć niedoczynność tarczycy. Jest to łatwo diagnozowane za pomocą testu krwi na hormon tarczycy lub TSH. Jeśli TSH jest zbyt wysoka, oznacza to, że faktyczne wydzielanie hormonu tarczycy jest zbyt niskie. (To może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale testujemy hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, która mówi tarczycy, co robić, gdy tarczycy nie spełnia, przysadka mózgowa wydziela więcej TSH, aby zmusić tarczę do zrobienia więc.)

Terapia jest prosta – zastąpienie hormonem tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest stanem przewlekłym, więc prawdopodobnie będziesz w nieskończoność terapia tarczycy.

Stwardnienie rozsiane

Inną możliwością autoimmunologiczną jest stwardnienie rozsiane. Połowa kobiet ze stwardnieniem rozsianym opisuje zmęczenie jako cechę, która najbardziej pogarsza ich jakość życia. Wczesna diagnoza i ulepszone terapie mogą znacznie zmienić objawy i postęp.

Problemy cukrzycowe

Początek cukrzycy może być również zwiastunem zmęczenia. Można to zdiagnozować za pomocą testu stężenia cukru we krwi na czczo.

Inne problemy autoimmunologiczne

Inne choroby autoimmunologiczne powodujące zmęczenie obejmują tocznia (który często towarzyszy bóle stawów i wysypki), reumatoidalne zapalenie stawów (zwykle towarzyszy mu sztywność poranna i ból stawów) i zapalenie wielomięśniowe (związane ze słabością mięśni).

Infekcje i zmęczenie

Przewlekła infekcja w dowolnej części ciała może również prowadzić do wyczerpania. Infekcje te obejmują zapalenie płuc, zapalenie wątroby, infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego, infekcje serca i infekcje spowodowane przez AIDS. Dlatego należy wykonać badania krwi pod kątem czynności wątroby i liczby białych krwinek, a także test niespecyficznego zapalenia (szybkość sedymentacji).

Problemy sercowe

Wczesne oznaki chorób serca u kobiet mogą być zmęczeniem. Badanie ponad 500 kobiet po zawale serca wykazało, że 70 procent przypomina niezwykłe zmęczenie ponad miesiąc przed atakiem serca. Więc jeśli masz ukryte ryzyko sercowo-naczyniowe – jeśli palisz papierosy lub masz nadciśnienie, cukrzycę, nieprawidłowy cholesterol lub rodzinną chorobę serca – nagłe pojawienie się zmęczenia powinno być uważane za ostrzeżenie sercowe i powinieneś mieć elektrokardiogram lub echokardiogram wysiłkowy.

Pigułki cię zmęczą?

Leki mogą powodować zmęczenie jako skutek uboczny, zwłaszcza przy pierwszym zażyciu. Do stymulatorów “jestem wyczerpany” zaliczam leki przeciwhistaminowe, leki na ciśnienie krwi, środki uspokajające, steroidy, leki moczopędne, leki przeciwbólowe i leki przeciwdepresyjne.

Nie obniżaj depresji

Mówiąc o antydepresantach, jeśli twoje zmęczenie jest stałe przez cały dzień, może to być spowodowane depresją. Jedna czwarta na jedną trzecią wszystkich kobiet doświadcza co najmniej jednego epizodu klinicznej depresji podczas ich życia. A święta mogą wywołać nowe lub powtórzyć atak z powodu stresu nierealistycznych oczekiwań, trudnych sytuacji rodzinnych, pieniędzy i złych darów, a także zimowej nieobecności słońca i zbyt małej aktywności fizycznej.

Nie ma badań krwi, które to zdiagnozują. Twój lekarz będzie musiał polegać na twojej historii medycznej i wykluczyć inną chorobę. (A jeśli lek przeciwdepresyjny, który powinien leczyć zmęczenie zamiast tego powoduje dalsze zmęczenie, porozmawiaj z lekarzem o innej dawce lub innym leku.)

Obróbka zmęczenia powinna obejmować:

  • Pełna historia medyczna
  • Fizyczny egzamin w celu sprawdzenia węzłów chłonnych, serca, płuc i tarczycy
  • Elektrokardiogram i / lub echokardiogram, aby wykluczyć chorobę serca
  • Badania krwi obejmujące pełną morfologię krwi (CBC), poziom żelaza, badanie tarczycy, szybkość sedymentacji, panel Chem-20 (test na czynność nerek i wątroby), miano przeciwciał przeciwjądrowych (które testuje zaburzenia autoimmunologiczne), post panel lipidowy i poziom cukru we krwi na czczo.

Na koniec, jeśli jest to wskazane, należy wykonać test ciążowy. Wczesna ciąża może wywołać poczucie całkowitego wyczerpania.

Reomman’s Bottom Line: Nie rób wymówek, dlaczego jesteś taki zmęczony. Ostre zmęczenie jest często ostrzeżeniem o poważnych problemach medycznych lub psychologicznych i gwarantuje odpowiednie badania i opiekę.

Dr Judith Reichman, medyczna pomoc medyczna “Today” na temat zdrowia kobiet, od ponad 20 lat praktykuje położnictwo i ginekologię. Znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania w jej najnowszej książce “Slow Your Clock Down: The Complete Guide to Healthy, Younger You” opublikowanej przez Williama Morrowa, oddział HarperCollins.

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako zapewniające konkretną poradę medyczną, ale raczej w celu zaoferowania czytelnikom informacji w celu lepszego zrozumienia ich życia i zdrowia. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienia usług lekarza.