Zagmatwane przez zasady recyklingu? Przeczytaj to

Codziennie przeciętny Amerykanin produkuje cztery i pół funta śmieci – 75 procent z nich nadaje się do recyklingu. Chociaż zasady różnią się w zależności od miasta (sprawdź w swoim mieście na stronie www.earth911.com), ten przewodnik z magazynu Good Housekeeping ułatwi robienie właściwych rzeczy.

Przede wszystkim nie marnuj czasu i energii: używaj tylko pojemników lub przezroczystych toreb plastikowych określonych przez program recyklingu, czy zaparkuj krawężniki nadające się do recyklingu lub zanieś je do stacji recyklingu. Zajęci pracownicy często wyrzucają niezidentyfikowane torby lub pudła, zamiast otwierać je, aby zobaczyć, co jest w środku.

Papier
Większość programów zabiera wszystko, od kartonu po papier gazetowy, papier biurowy do kopert (nawet z tym małym plastikowym okienkiem) i wiadomości-śmieci do czasopism – nieważne jak błyszczące. Nie przejmuj się usuwaniem zszywek, spinaczy lub spiral w zeszytach; zostaną odfiltrowane.

Ale … pomijaj wszystko, co jest poplamione jedzeniem, jak pudełka po pizzy, ponieważ oleje mogą zanieczyścić cały ładunek. Podobnie jak na papierowych talerzach i filiżankach z papieru (choć spłaszczone kartony z mlekiem są ogólnie w porządku). Poza tym: papier o jaskrawym kolorze, nasyconym barwnikiem, który jest zbyt trudny do wyblaknięcia do postaci użytkowej i książki (niektóre programy akceptują broszury, ale lepiej przekazać darowiznę na rzecz lokalnej biblioteki, szkoły lub książki).

MetalWszystko to należy do kosza: sody, soku i puszek do zupy (wypłukane, ale bez etykiety, tylko na żądanie); zmywane foremki aluminiowe i folię; i kapsle do butelek, wieszaki z drutu, puste (bez przebicia) puszki aerozolowe i inne złom metalowe.

Ale … nie obejmują baterii ani elektroniki.

PlastikowyPodstawowa zasada: jeśli chodzi o butelkę, która ma mniejszą szyję niż ciało (napoje, produkty czyszczące, szampon i słoiki z żywnością) i ma symbol “alor2” na spodzie, prawie każdy program ją zaakceptuje.

Ale … najpierw zdejmij zatyczki – są zrobione z innego rodzaju plastiku i mogą zepsuć całą partię. Kilka dobrych wiadomości: Aveda ma ogólnokrajowy program do ich recyklingu; patrz www.aveda.com/caps. Przedmioty takie jak jogurt, margaryna, wanny do delikatesów i plastykowe sztućce (zwykle plastikowe 5) często są odrzucane. Zamiast tego należy rozważyć ich przepłukanie i ponowne użycie.

SzkłoButelki i słoiki są dobre do wypicia po ich spłukaniu i wyrzuceniu (lub recyklingu) czapek; etykiety spalą się w fabryce.

Ale … niektóre programy nie przyjmą pewnych kolorów szkła (szczególnie niebieskiego, ponieważ nie ma dużego zapotrzebowania). A szkło poddane obróbce, takie jak popękane płyty, zwykłe żarzące się żarówki i szyby okienne lub przedniej szyby, musi trafić do zwykłego kosza.

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat zielonego życia, odwiedź stronę www.goodhousekeeping.com.