Spotkaj się z dziewczyną z pół mózgu

Przez trzy lata życie Camerona Motta było koszmarną serią gwałtownych ataków, które pochłonęły jej dni i zagroziły jej życiu. W końcu lekarze powiedzieli jej, że istnieje sposób, aby ich powstrzymać. Wystarczyło, że usuną połowę mózgu Camerona.

To nie była diagnoza, którą rodzic chce usłyszeć. Przeprowadzenie operacji nie było łatwą decyzją. Ale alternatywą było ciągłe pogarszanie się prawej połowy mózgu Camerona – i całego jej życia.

“To było bardzo przerażające, ponieważ nie można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać twoje dziecko po tak dramatycznej operacji mózgu” – powiedziała Shelly Mott w czwartek w Ann Curry w Nowym Jorku. “Po prostu nie wygląda na to, że mogą być tym samym dzieckiem.”

Shelly mogła się uśmiechnąć, gdy to powiedziała, ponieważ obok niej na kanapie był Cameron, wszystkie kręcone włosy i uśmiechy i sprężysta energia.

Zwrócili córkę

Jej ojciec, Casey Mott, nazwał Camerona “szampanem”, a przymiotnik idealnie pasował. Była muskularna jak dziecko, a teraz, po radykalnej operacji, znów jest żwawa.

“Mniej więcej straciliśmy naszą córkę i odzyskaliśmy ją”, powiedział Casey Curry’emu.

Historia Camerona zaczęła się naprawdę sześć lat temu, kiedy miała 3 lata. Nagle zaczęła mieć napady. Film dostarczony przez Motts pokazuje, że dziewczyna gra radośnie, a potem nagle staje się całkowicie sztywna i upada głową na podłogę.

Wreszcie, lekarze podają nazwę pod warunkiem: zespół Rasmussena, stan, który powoduje zniszczenie jednej strony mózgu. Rozwiązanie było radykalne. To się nazywa hemisferektomia, co oznacza usunięcie połowy mózgu.

Radykalna operacja

The Motts mieszkają w Północnej Karolinie i zgodzili się pojechać do Johns Hopkins University Medical Center w Baltimore, gdzie neurochirurg Dr. George Jallo poprowadził zespół, który ostrożnie usunął prawą stronę mózgu Camerona. Operacja trwała ponad siedem godzin.

Ponieważ lewa strona ciała kontrolowana jest przez prawą stronę mózgu, lekarze wiedzieli, że po przebudzeniu Cameron zostanie sparaliżowany po lewej stronie. Ale wiedzieli także, że mózgi dzieci mają niesamowite zdolności do przeprogramowania siebie.

“Lubimy robić dzieci ze względu na ich zdolność lub ich plastyczność – to zdolność drugiej strony mózgu, której nie usunęliśmy, aby przejąć kontrolę nad funkcją chorej połowy, którą usuwamy” – powiedział Jallo NBC Aktualności.

Cameron była unieruchomiona przez pierwsze dwa dni po operacji, aby umożliwić jej ustabilizowanie się. Następnie rozpoczęła intensywny program terapii fizycznej. Cztery tygodnie po operacji wyszła ze szpitala.

Właściwy wybór

Bolesna decyzja, którą Motts musiała podjąć, okazała się słuszna.

“To był absolutnie właściwy wybór,” powiedziała Shelly. “I rzeczywiście, dla nas, kiedy wiedzieliśmy, co ma, i wiedzieliśmy, że to jest nasza jedyna możliwość, aby jej pomóc, ryzyko było czymś, z czym chcieliśmy sobie poradzić, ponieważ jej jakość życia była tak zła”.

Cameron mogła wrócić do szkoły, gdzie jest teraz w drugiej klasie i dobrym uczniem. Jej sesje fizykoterapii właśnie się zakończyły, a ona może biegać i grać, choć lekko utyka i nadal nosi klamrę na lewej nodze. Ona także straciła jakąś peryferyjną wizję.

Kiedy Curry zapytał Camerona, czy ma jakieś trwałe skutki z operacji, powiedziała: “Nie. Wcale.”

Główny redaktor medyczny NBC, dr Nancy Snyderman, pokazał na modelu medycznym, w jaki sposób usunięto połowę mózgu Cameron.

“Ponieważ mózg pediatryczny jest tak elastyczny, lewa strona mózgu przejęła prawą stronę i teraz popatrz na nią. To niezwykłe – powiedział Snyderman, patrząc na dziewczynę, która wyglądała jak każdy inny 9-latek.

Chociaż nieśmiała kamera, Cameron podzieliła się z Curry swoim celem w życiu.

“Chcę zostać baletnicą, kiedy dorosnę” – powiedział Cameron.

Trzy lata temu to było niemożliwe. Dzisiaj to może się jeszcze spełnić.