Skłonny do UTI? Wypróbuj te proste zmiany dietetyczne

To, co jesz, może wpływać na ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych – sugeruje nowe badanie.

Jogurt
Jogurt może być pomocny w zwalczaniu infekcji dróg moczowych.Podstawy asortymentu

Naukowcy odkryli, że kwasowość moczu – a także obecność małych cząsteczek pochodzących z tego, co jesz – może mieć wpływ na to, czy bakterie mogą rozkwitać w drogach moczowych, wynika z badań opublikowanych w Journal of Biological Chemistry.

Znalezienie sposobu zapobiegania chorobom zakaźnym przed wystąpieniem objawów może pomóc lekarzom w ograniczeniu antybiotyków na jedną z najczęstszych infekcji bakteryjnych na całym świecie – powiedział współautor badań dr Jeffrey Henderson, adiunkt medycyny i mikrobiologii molekularnej w Centrum Kobiet Zakaźnych. Disease Research w Washington University School of Medicine. A to może pomóc w walce z rosnącym problemem bakterii opornych na antybiotyki.

“Istnieje komórka ludzka wytwarzana przez komórki ludzkie, która jest bardzo wcześnie wydzielana, gdy drobnoustrój po raz pierwszy kontaktuje się z komórką” – powiedział Henderson. “I można go wykryć u osób, u których rozwinęła się infekcja dróg moczowych. Chcieliśmy zobaczyć, jak dobrze działa w moczu i czy istnieją indywidualne różnice w tym zakresie. “

Wcześniejsze badania wykazały, że białko, nazwane siderokaliną, zapobiega rozprzestrzenianiu się E. coli, pozbawiając paskudnego robactwa żelaza, minerału niezbędnego do wzrostu bakterii..

Henderson i jego koledzy postanowili przyjrzeć się, jak dobrze pobrano próbki moczu od różnych ludzi zwalczających infekcje E. coli i czy poziom siderocaliny zrobił różnicę.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy wyższa aktywność siderocaliny wiązała się z lepszą zdolnością do zwalczania infekcji, istniały inne ważne czynniki, takie jak kwasowość moczu..

Co ciekawe, próbki o wyższym pH – te mniej kwaśne – walczyły lepiej z bakteriami. I to, powiedział Henderson, jest sprzeczne z konwencjonalną mądrością. Dobrą wiadomością, dodał, jest to, że pH można łatwo zmanipulować. “Jeśli na przykład zażyjesz Tums, powoduje to, że mocz jest mniej kwaśny”.

Jednak innym istotnym czynnikiem zwiększającym zdolności bojowe była obecność substancji zwanych aromatami, powiedział Henderson. Substancje te pojawiają się, kiedy pokarmy bogate w polifenole, takie jak herbata, kawa, wino i żurawina, są spożywane i trawione. Co oznacza, że ​​jelito musi zawierać pewne drobnoustroje, aby właściwie przetwarzać żywność, powiedział Henderson.

Ostatecznie okazuje się, że dieta o wyższym pH / niższym kwasie z dodatkiem polifenoli nie tylko poprawia działanie jelit, ale może również pomóc w odstraszaniu ZUM. Henderson nie jest jeszcze gotowy, aby sformułować jakieś trudne i szybkie rekomendacje. Chciałby najpierw zrobić więcej badań nad tym, jakie rodzaje drobnoustrojów jelitowych pomagają najbardziej.

W międzyczasie, eksperci twierdzą, że nie zaszkodzi dodać kilka elementów do diety, takich jak jogurt bogaty w kultury i suplementy żurawiny, a także niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy.

“Najłatwiejszą rzeczą może być przyjmowanie niektórych dostępnych bez recepty tabletek z żurawiną” – powiedział dr Jonathan Shepherd, adiunkt w dziedzinie położnictwa, ginekologii i usług reprodukcyjnych w University of Pittsburgh Medical Center.

Ale żłopiący sok z żurawiny może nie pomagać tak bardzo jak myśli.

“Mówię ludziom, aby mogli pić tyle soku żurawinowego, ile chcą, ale tylko dlatego, że ci się podoba, nie dlatego, że będzie to miało wpływ na UTI. Nie jest zbyt skoncentrowany. “

Kobiety są bardziej narażone na ZUM w momencie, gdy zaczynają stosunek płciowy i kiedy są po menopauzie, mówi Shepherd.

Rozwiązanie: Natychmiast opróżnij pęcherz po seksie. Problem jednak w ogólności polega na tym, że wiele kobiet często nie opróżnia swoich pęcherzy.

“Dla wielu jest to tylko raz lub dwa razy dziennie”, powiedział dr Ming-Hsien Wang, Spiegel / Nichols Assistant profesor Urologii w Johns Hopkins Medical Institutions. Optymalnie kobiety powinny sikać co kilka godzin.

Mocza wypłucze wszystkie bakterie próbujące przedostać się do dróg moczowych – powiedziała.

Wang zaleca także swoim pacjentom spożywanie jogurtów bogatych w kultury żywych organizmów. To pomoże wzmocnić “dobre” bakterie w twoim jelitach, powiedziała.