Silny niepokój? To może dać ci udar mózgu, jak się okazuje

Mózgowy CT scan showing stroke
Wysoki poziom lęku może zwiększać ryzyko udarów, takich jak ten pokazany w tomografii komputerowej mózgu, według nowych badań. SCOTT CAMAZINE / Dzisiaj

Być może nie jest to najlepszy moment, aby to zaznaczyć, co z nadchodzącym stresem wakacji, ale nowe badania dowiodły, że cały ten niepokój, który odczuwasz teraz i przez resztę roku – cóż, może po prostu spowodować udar.

Przepraszam, ale to prawda, przynajmniej według pierwszego w historii badania, które pokazuje, w jaki sposób lęk wpływa na ryzyko udaru, niezależnie od depresji i innych czynników..

Według badaczy psychiatrii z University of Pittsburgh School of Medicine, osoby z najwyższym poziomem lęku, osoby w pierwszej trzeciej osób cierpiących na lęki, miały o 33 procent większe szanse na przyszłe udary mózgu niż na najniższym poziomie..

“Każdy od czasu do czasu odczuwa niepokój, ale kiedy jest podwyższony i chroniczny, może mieć wpływ na twoje lata krwionośne w dole drogi” – powiedziała Maya Lambiase, autorka badań i badaczka leków behawioralnych. Badanie opublikowano w czwartek w czasopiśmie Stroke.

Wyniki są znaczące w kraju, w którym udar mózgu jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci i główną przyczyną niepełnosprawności. Prawie 800 000 ludzi w Stanach Zjednoczonych co roku ma udary, a według Centers for Disease Control and Prevention zabija około 130 000 osób. Jednocześnie, według National Institute of Mental Health, prawie 20 procent dorosłych Amerykanów i jedna czwarta dzieci i nastolatków cierpi na zaburzenia lękowe..

Lambiase i jej koledzy zbadali 22-letnie zapisy od ponad 6000 uczestników w wieku od 25 do 74 lat w federalnej bazie danych, pierwsze badanie stanu zdrowia i odżywiania, czyli NHANES 1.

To reprezentatywna w skali kraju próba osób, które zgodziły się na osobiste wywiady, badania lekarskie, kwestionariusze i pobieranie krwi – a także zgodziła się być obserwowana przez dziesięciolecia.

Odpowiedzieli na pytania zawarte w uznanym narzędziu, które mierzy, czy dana osoba jest niespokojna czy napięta, Ogólny harmonogram dobrego samopoczucia lub GWB-A.

Zapytania koncentrowały się na minionym miesiącu i zadawały pytania takie jak: “Czy byłeś niespokojny, zaniepokojony lub zmartwiony?” “Czy byłeś pod wrażeniem, że cierpisz na stres, stres lub presję?” “Czy niepokoiła Cię nerwowość lub twoje nerwy?

Większość pytań została oceniona w skali, w której 0 wskazuje najwyższy poziom lęku, a 5 oznacza najniższy poziom. Dlatego naukowcy zmienili odpowiedzi, aby wyższe liczby odpowiadały wyższym poziomom lęku.

W okresie badania prawie 7 procent tych pacjentów, około 419 osób, miało udary.

Kiedy badacze dostrzegli objawy lękowe i skorelowali je z ryzykiem udaru, odkryli coś zaskakującego. W każdym pojedynczym odchyleniu standardowym wzrostu lęku nastąpił 17% wzrost ryzyka udaru. Jednocześnie osoby z wyższym poziomem lęku częściej palą i nie osiągają wystarczającej ilości ćwiczeń, co również może podnieść ich ryzyko. 

Analiza dostarcza cennego wglądu w czynniki wpływające na udar – powiedział dr Shazam Hussain, kierownik Centrum Udarowego w Cleveland Clinic, który nie był zaangażowany w badania..

Naukowcy wiedzieli, że lęk przyczynia się do choroby serca, ale związek z udarem nie był tak jasny, powiedział. “Zawsze szukamy rzeczy oprócz standardowych czynników ryzyka.”

Problem polega na tym, że eksperci twierdzą, że przewlekły lęk może prowadzić do zestawu reakcji biochemicznych, które zalewają organizm hormonem stresu, kortyzolem i aktywują tzw. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza lub HPA. Jest to system sprzężenia zwrotnego obejmujący podwzgórze, przysadkę mózgową i nadnercza, które działają razem, aby regulować stres i inne funkcje organizmu.

Kiedy ta aktywacja jest intensywna lub długotrwała, może upośledzać układ naczyniowy, w tym naczynia krwionośne w mózgu, zwiększając prawdopodobieństwo udaru.

Wciąż nie jest jasne, czy lub jak zmniejszenie lęku ograniczy ryzyko udaru, ale jest to interesujący temat do dalszych badań, powiedział Lambiase.

Ale Hussain powiedział, że odkrycia powinny wpłynąć na ludzi, aby przyjrzeć się lękowi i stresowi w ich życiu i znaleźć sposoby na ich zmniejszenie..

“Nie musisz czekać na kryzys zdrowotny, aby robić te rzeczy”, powiedział.

JoNel Aleccia jest starszym reporterem zdrowia w NBC News. Dotrzyj do niej na Twitterze na @JoNel_Aleccia lub wyślij jej e-mail.