Ryzyko zawału serca wzrasta u kobiet w ciąży

Przyszłe matki, zwłaszcza starsze, powinny obserwować oznaki problemów z sercem w miarę postępu ich ciąży i przybywania ich dzieci.

Ryzyko zawału serca kobiety w ciąży, porodu lub w ciągu dwóch miesięcy po porodzie wzrosło o 25 procent w okresie od 2002 do 2014 r., Opublikowano wyniki badań opublikowanych w środę w Clinical Proceedings Mayo. Liczba pacjentów, którzy zmarli, pozostawała wysoka, ale stała w tym okresie na poziomie 4,5 procent.

“Bycie świadomym jest największą wiadomością dla kobiet” – powiedział dr Sripal Bangalore, współautor publikacji, kardiolog interwencyjny i profesor medycyny w NYU Langone Health..

“Nawet jeśli jesteś w wieku rozrodczym, nie chroni to całkowicie przed zawałem serca. … Biorąc to pod uwagę, nie chcę wyolbrzymiać ryzyka – ryzyko jest niewielkie. “

Czy mam atak serca? Jak różne są objawy dla mężczyzn i kobiet

Feb.02.201600:54

Mimo to, autorzy nazwali wzrost częstości zawałów serca, komplikując ciążę “nadzwyczajnie”, biorąc pod uwagę, że nastąpiło to pomimo postępów w zapobieganiu problemom z sercem w ciągu ostatniej dekady..

Jednym z wyjaśnień może być fakt, że wiele kobiet w ciąży jest już starszych niż w przeszłości, a “zaawansowany wiek matki” – zdefiniowany jako 35 lat lub więcej – był silnie związany z atakiem serca podczas ciąży – napisali naukowcy. Kobiety w wieku 35-39 lat miały pięciokrotnie większą szansę na atak serca niż kobiety po 20 roku życia; osoby w wieku 40 lat były dziesięć razy bardziej zagrożone niż kobiety po dwudziestce.

“Sam wiek był jednym z najsilniejszych predyktorów” – zauważył Bangalore.

Innym powodem może być łatwiejsze wykrycie ataków serca, dzięki czemu kobiety i ich lekarze będą bardziej świadomi zdarzeń sercowych.

Objawy mogą być “zamglone”

W celu przeprowadzenia badania naukowcy przeanalizowali ponad 55 milionów hospitalizacji związanych z ciążą od 1 stycznia 2002 r. Do 31 grudnia 2014 r. W bazie danych National Inpatient Sample i znaleźli 4 471 przypadków zawałów serca. Około 20 procent miało miejsce w tygodniach i miesiącach przed urodzeniem, prawie 24 procent w czasie porodu i porodu oraz ponad 53 procent w tygodniach po porodzie.

Ogólna liczba kobiet dotkniętych chorobą była nadal stosunkowo niska: około ośmiu przypadków na 100 000 kobiet hospitalizowanych w czasie ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie. Ogólnie, zmiany hormonalne i inne podczas ciąży zwiększają ryzyko zawału serca kobiety.

Diagnoza może być czasem wyzwaniem, powiedział Bangalore. Na przykład kobiety w ciąży mogą mieć refluks żołądkowy i trudno jest odróżnić, czy jest to zgaga spowodowana ciążą lub dyskomfort w klatce piersiowej, które mogą być spowodowane zawałem serca. Niektóre objawy mogą być “zamglone” przy dostawie, dodaje Bangalore. Jeśli kobieta otrzymywała pewne środki uspokajające w trakcie porodu, może nie odczuwać typowych bólów w klatce piersiowej.

Badanie to wykazało, że ataki serca były związane z zaawansowanym wiekiem matki, paleniem tytoniu, wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą, niewydolnością serca, niedokrwistością i rakiem. Występowały również częściej u kobiet, u których zdiagnozowano stan przedrzucawkowy oraz u osób, które dostarczyły go za pośrednictwem sekcji C.

Jak najlepiej radzić sobie z atakami serca w czasie ciąży pozostaje “niepewna”, jak odnotowano w badaniu, ale mniej kobiet zmarło z inwazyjnym postępowaniem, takich jak operacja obejścia i inne procedury, niż wtedy, gdy lekarze przyjęli konserwatywne podejście.

Kobiety, które zachorują na cukrzycę w czasie ciąży, mogą zmniejszyć ryzyko zdrowego odżywiania

1 kwietnia 2016 r00:24

Jeśli jesteś w ciąży, lekarze oferują następujące porady:

Bądź świadomy klasycznych objawów ataku serca

Obejmują ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej i dyskomfort, zawroty głowy, zawroty głowy, duszność i ogólne poczucie bycia nietypowo chore lub zmęczone. Te klasyczne objawy dotyczą także kobiet w ciąży, powiedział Bangalore.

Poznaj czynniki ryzyka

Jeśli jesteś w ciąży i masz ponad 35 lat i / lub masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu, zwróć szczególną uwagę na swoje ciało. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy powiadomić o tym lekarza.

Bądź zdrów

Rzuć palenie, zarządzaj nadciśnieniem lub cukrzycą i dokładnie monitoruj przyrost masy ciała, jeśli jesteś otyły. Utrata wagi przed zajściem w ciążę jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka problemów spowodowanych otyłością, zalecają American College of Obstetricians i Gynecologists. Otyłość w czasie ciąży naraża kobiety na poważne problemy zdrowotne, w tym stan przedrzucawkowy, zaburzenie ciśnienia krwi.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.