Różowy tusz: tatuaże przekształcają blizny po mastektomii w piękno

Po mastektomii kobiety zwykle mają dwie możliwości: nauczyć się kochać płaską klatkę piersiową lub chirurgicznie zrekonstruować piersi (lub piersi), które zostały zabrane.

Ale niektórzy ocaleni z raka piersi wybierają trzecią opcję, zdobiąc pokrwawione skrzynie za pomocą skomplikowanych i kolorowych tatuaży, przekształcając to, co często może być krajobrazem bólu w coś pięknego, potężnego i niepowtarzalnego.

Być może najbardziej znanym przykładem tatuażu po mastektomii jest Inga Duncan Thornell, 50-letnia trenerka z Seattle, która zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię w 1993 r., Krótko po tym, jak jej macocha zmarła na tę chorobę, a jej matka został zdiagnozowany.

Tatuaż, nakładany w segmentach kilka godzin każdego miesiąca, trwał prawie dwa lata i od tego czasu zaczął żyć własnym życiem, pojawiając się w dokumencie MSNBC, książce i na początku tego roku uruchamiając online brouhaha po pierwszym usunięciu – a następnie oficjalnie zatwierdzone – na Facebooku.

“Jestem nieśmiałą osobą, ale tatuaż tak naprawdę nie jest” – mówi Thornell. “Nie pamiętam ostatniej imprezy, kiedy nie trafiłem do łazienki lub sypialni zapasowej z kimś lub pół tuzinem kufli, pokazując mój tatuaż”.

Inga Duncan Thornell's breast tattoo
“Nie pamiętam ostatniej imprezy, kiedy nie trafiłem do łazienki lub sypialni zapasowej z kimś lub pół tuzinem osób, pokazując mój tatuaż” – mówi Inga Duncan Thornell.Dzisiaj

Thornell mówi, że wiele osób, które przeżyły, wydaje się czerpać siłę i uleczenie ze swojego tatuażu.

“Myślę, że to fajna opcja”, mówi. “Wyszedłeś z prysznica i wyglądasz jak ty. Nie wyglądasz na bliznę. Rozumiem, dlaczego kobiety mogłyby zrekonstruować i całkowicie uszanować swoją decyzję, aby uczynić to bardziej normalnym, ale myśl, że mam więcej operacji, więcej dyskomfortu, w ogóle mi nie przemówiła. “

‘Coś pięknego’
Inne kobiety, takie jak Wendi Duvall z Houston w Teksasie, używają tatuaży, aby całkowicie zrekonstruować piersi.

“Złamałem serce chirurga plastycznego, kiedy zdecydowałem, że nie chcę robić sutków”, mówi Duvall, 42-letnia adwokatka, która miała podwójną mastektomię i natychmiastową rekonstrukcję w 2006 roku po zdiagnozowaniu potrójnego negatywnego raka piersi . “Będą zawsze wyprostowani i nie chcę mieć” reflektorów “przez cały czas. Powiedział: “Czy naprawdę chcesz mieć 99 lat i mieć kwiaty na swoich [piersiach]?” Nie wiedziałem, czego chcę, ale wiedziałem, że chcę być nietradycyjny. “

Trzeba było trzech lat, by Duvall zrozumiała, co jest właściwe: parę kwiatów lotosu pokrywających obszar sutków obu piersi. Dla niej wszystko dotyczyło symboliki.

Wendi Duvall lotus flower tattoo
Wendi Duvall wybrała tatuaż z kwiatu lotosu, by zakryć obszar sutków jej piersi.Dzisiaj

“Kwiaty lotosu muszą rosnąć w błocie, a nie w czystej wodzie, która jest piękną metaforą raka” – mówi. “Coś pięknego, pochodzącego z czegoś tak brzydkiego. Podobała mi się osoba, którą byłem przed rakiem, ale naprawdę kochałem osobę, którą stałem się po raku. Zmieniło mnie to na piękne sposoby. “

W podobny sposób tatuaże po mastektomii zmieniają klatki piersiowe w chirurgii i leczeniu w ogródki kwiatowe, podmorskie krajobrazy lub sceny z bajkowego świata. Kwiaty lotosu są popularnym memem wśród ocalonych, którzy zostali wytatuowani, podobnie jak kwiaty wiśni, chwały poranne, motyle i ptaki.

“Większość moich projektów to rzeczy z natury”, mówi Vyvyn Lazonga, tatuażysta z Seattle, który specjalizuje się w projektach obejmujących blizny po mastektomii. “Robiłem kwiaty derenia z robinem siedzącym na jednej z gałęzi dla jednego z moich kawałków po mastektomii. Zrobiłem lilie tygrysie po kobiecej stronie.

‘ZA miejsce dla inspiracji “
Rosnące zainteresowanie tatuażami po mastektomii doprowadziło nawet do corocznej imprezy w Nowym Jorku, która łączy ocalałych z tatuatorami. Założona przez Noela Franusa, Boulder, Colo., Dyrektora agencji reklamowej, której szwagierka wybrała tatuaż po jej diagnozie, leczeniu i rekonstrukcji piersi, P.INK (Personal Ink) zawiera prawie 1000 zdjęć tatuaży po mastektomii, które ma nadzieję, że “stanie się miejscem inspiracji i, mam nadzieję, działania” dla osób, które przeżyły raka piersi. Oprócz dzielenia się informacjami i zdjęciami, organizacja sponsoruje swój drugi doroczny P.INK Day, który będzie łączył 10 osób, które przeżyły raka piersi z 10 tatuatorami w Nowym Jorku, 21 października. Ocaleni będą latać tam na własnych monetach, ale honoraria artysty związane z tatuażem (które mogą kosztować nawet 2 000 USD za projekt) są pokrywane w ramach kampanii crowdfundingowej.

“Kobiety twierdzą, że dały im szansę odzyskania swojej tożsamości, odebrania czegoś, co, jak sądzą, rak został im odebrany” – mówi. “Mają szansę, by umieścić swoją odznakę na doświadczeniu, nad którym nie mają kontroli”.

 Molly Ortwein and her scar coverage tattooCredit: David Whitney (we have permission from the photographer)
Osoba, która przeżyła raka piersi Molly Ortwein dostaje bliznę po mastektomii pokryta tatuażem. Dzisiaj

Tatuaże nie są oczywiście bezbolesne, oczywiście nawet dla kobiet, które przeszły mastektomię dziesiątkującą nerwy. Thornell mówi, że czuła ból w niektórych miejscach, ale w innych nie.

Duvall, która odnosi się do jej piersi w kształcie lotosu jako jej “tatuaży”, mówi, że nie miała bólu podczas tatuowania, ale doświadczyła potem trochę słodko-gorzkich chwil.

“Moje piersi są odrętwiałe, więc odczuwałem tylko trochę nacisku, ale kiedy leczyły się, miałem ponownie wrażenie w tej okolicy”, mówi. “Przypomina uczucie sutków. Kiedy już zostali uzdrowieni, to odeszli, ale znowu musiałem to powtórzyć, co było miłe. To sprawiło, że do mych oczu napłynęły łzy.”

Dr Claire Buchanan, chirurg z rakiem piersi z Prawdziwym Rodzinnym Centrum Onkologii w Szwedzkim Szpitalu w Seattle, twierdzi, że osoby, które przeżyły raka piersi, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem, jeśli rozważają tatuaż. “Część skóry poddawanej tatuażowi może być zmieniona przez operację lub promieniowanie” lub może mieć zaburzone układy limfatyczne, mówi. Ale ogólnie rzecz biorąc, mówi: “Nie wierzę, że tatuaż po mastektomii lub lumpektomii osłabiłby naszą zdolność wykrywania nawrotów”.

I podczas gdy ona widziała tylko garść tatuaży u swoich pacjentów, “jest prawdziwa rozkosz w pokazywaniu czegoś pięknego o sobie i to jest cudowna rzecz do zobaczenia”.

Diane Mapes jest częstym współpracownikiem na nbcnews.com i TODAY.com. Jest także współautorką parodii Pięćdziesiąt twarzy mózgów i pisze blog na temat raka piersi, doublewhammied.com.